Preview: Sony Playstation 5: velká stylová tuzexovka

Všechny obchody to prodávají, ale nikdo to na prodejně neviděl. Co je to?

Víte jaký je rozdíl mezi Houdinim a PS5? Žádný. Teď tu byl a už není.

Za chvíli to budou dva roky, co Sony představilo další generaci své již legendární herní konzole – Sony Playstation 5. Kolem nového designu, velikosti, zpětné kompatibility a bůh ví čeho ještě, se spustila parádní vlna mánie, což jistě výrobce hřeje na srdci. Ještě před prodejem jsme viděli obří billboardy s konzolí, jezdily kolem nás tramvaje, které nás na konzoli a hry lákaly, novináři a youtuběři se chlubili, co zrovna hrají a co si určitě musí zahrát jejich čtenáři a sledující. Potom přišel den D, tedy den prodeje. Dočkalo se pár stovek Čechů, možná pár tisíc, co přišlo na sklad, to šlo okamžitě lidem. A zbytek čekal.

Mezitím, co zbytek čekal, na svět se rojily zprávy o tom, jak se někdo k PS5  dostal podpultově, lidé psali pod soutěže o konzoli, že je to nefér, protože do soutěží se konzole najdou, ale do prodeje ne a nechyběly ani články o překupnících, kteří prodávali buď své místo ve frontě za příplatek, nebo rovnou konzole za dvojnásobek. I konzole za 30 000 Kč tedy nebylo problém prodat a byl vlastně problém je sehnat i za tu cenu, hlavně v období Vánoc, kdy rodiče chtěli svým ratolestem udělat radost. I když trh her ještě zel prázdnotou, dát třicet stříbrných Jidášům Iškariotským z Aukra byla téměř nutností. Jidáše se sice později maturanti báli, ale doma se leskla ta slavná bílá konzole. I když ta bílá je zrovna matná.

Pokud se přesuneme téměř o dva roky dopředu, tedy do současnosti, zjistíme, že se situace ani v nejmenším nezlepšila. Lidé čekají ve virtuálních frontách, diskutují, kdy by na ně mohla přijít řada, prodejci nedokáží odpovědět a mezitím vychází články, jak už to určitě bude lepší. Jindy zase, že to ještě rozhodně chvíli lepší nebude. Pokud chcete konzoli do Vánoc, tak objednávejte nyní a ještě se modlete, že dorazí. Nic jiného asi nezbývá. Dlouhou čekací dobu nabízí na dnešním trhu celá řada věcí. Tak třeba si počkáte na výrobu vámi konfigurovaného auta, dost možná budete ti, co budou obdivovat prázdný virtuální regál grafických karet a dlouho si počkáte taky na možnost být permanentkářem FC Liverpool. Že se ale ani po dvou letech nedostane s herní konzolí na všechny, kteří by si to přáli, to bych nečekal ani v nejmenším. Navíc není dvakrát levná. Za cenu přes 13 000 Kč  (v případě konzole s mechanikou) sice dostanete kvalitní herní stroj, ale pro rodiny střední třídy už to zásah do rozpočtu je. Zvláště v současné divoké době, kdy nevíme, zda se více bojíme inflace, války nebo energetické krize. Nebo všeho najednou. Na druhou stranu, počítejte s neuvěřitelným poměrem cena výkon. Ono je to totiž za více peněz, ale možnosti jsou obrovské.

Auto rychleji mít nebudeme. Byt rychleji neseženeme a energie už nám taky nedá nikdo za dvě kačky na kilowatthodinu. Nicméně jsme zatahali za patřičná lanka a na stole nám přistála ona až mystická konzole. Na chvíli jsme nabyli dojmu, že jsme něco víc, než jen pouzí smrtelníci, ale říznutí se o karton při rozbalování nás vrátilo zpět nohama na zem a popřelo naší omnipotenci. Tak se aspoň pojďme podívat, možná si spíše připomenout, jak konzole vypadá.

 

 

 

Zevnějšek: plasty kam se podíváte

Začnu tím nejzásadnějším. Je to obr. Výška 39 centimetrů, šířka 10 centimetrů a do hloubky 26 čísel. A když taháte z krabice bezmála pět kilo, jeden by se i zapotil.

Hned první dojem je poměrně jednoduchý. Plastový. Není to třeba brát nějak negativně, takové konzole prostě jsou, jsou plastové. PS5 vsadilo oproti Xboxu na extravagantní pojetí a můžete si být jistí, že si konzole ve vaši domácnosti všimne každá návštěva. Pro určitou část populace to bude určitě pozitivní vlastnost, pro některou část populace to bude zase vlastnost negativní. Když už někoho nebude bít do očí ona extravagance, tak se vsaďte, že velikosti si všimne každý. Pokud někdo tvrdí, že na velikosti nezáleží, zkuste tohle někam umístit v menším bytě.

Bílé matné plasty, které je nyní nově možno oficiálně měnit, se mi líbí. Trochu problém mám s černým lesklým plastem po středovém obvodu konzole. V něm se, mimo jiné, nachází jedno USB-A a jedno USB-C. To znamená, že jakmile budete mít adrenalinem rozklepané ruky z hraní, kabelem nejspíše lesklému plastu dáte trochu zabrat, než se trefíte do správného hrníčku. Krom toho na něm ulpívají otisky prstů. Ke konzoli dostanete plastový černý stojan, který poslouží při umístění konzole horizontálně i vertikálně. Nebudu lhát, pokud vám konzole bude na televizním stolku ležet, moc ji to nesluší. Hromada oficiálních obrázků konzole ve vertikální poloze tak prodává jasnou zprávu. Na stojáka je konzole nejšmrncovnější.

Pokud někoho zklamalo, že nový Xbox Series X zeleně nesvítí, ale je to jen barevný plast, tady své choutky uspokojíte. Ve vrcholku konzole mezi bílými plasty a černým středovým pruhem svítí světýlka. Modře, když konzole startuje. Oranžově, když konzole spí. A bíle, když konzole jede. Nebojte se, nejde o žádnou diskotéku nebo maják ve vašem obýváku. Osvětlení je decentní, příjemné a PS5 i díky tomu působí moderním dojmem.

Zapomenout nesmím ani na zadní stranu. Zde kromě možnosti (nutnosti) připojit napájecí kabel najdete dvě USB-A, Ethernet a HDMI 2.1. Ke cti Sony musím ještě dodat, že v balení najdete HDMI 2.1 kabel (děkujeme!) a kabel pro nabíjení ovladačů USB-A – USB-C.

 

 

 

Systém a úložiště

Konzole se spouští proti předchozím generacím neuvěřitelně rychle. Může za to velmi rychlý disk, který bohužel nemá největší kapacitu. 825 GB není s ohromnými velikostmi her bůhví co a něco z toho vám navíc sežere systém. Nutno ale konzoli přiznat, že má poměrně nedávno odemknutý slot pro PCIe 4.0 M.2 SSD disk. Když místa nebude dost, tak si jej snadno dokoupíte. A také je zde 8jádrový AMD Zen 2, který se pyšní grafickým výkonem 10,3 teraflopů. Systém není jediné, co tu načítá světelnou rychlostí. Týká se to i her. Na zdlouhavé načítání her můžete zapomenout. Uvidíme, co se stane, až přijdou velmi náročné tituly za pár let.

 

Prostředí konzole je pak jednoduché. V jedné kartě naleznete hry a k nim vše potřebné od trofejí, přes informace o aktualizacích a až po vše příslušné ke hrám. V další kartě jsou média, kam můžete hodit Netflix, HBO Max a další aplikace. Upřímně tuhle kategorii u nových konzolí moc nechápu, protože většina nových televizorů všechny zmíněné aplikace nabízí. Navíc pochybuji, že někdo, kdo si koupí konzoli s takovým herním výkonem, bude hrát hry na obstarožní televizi, ale třeba se pletu. Do hlavy mi pak vstupuje ještě možnost cestovat s konzolí na místa, kde chytrá televize není. Ale tahejte se s tím.

Během jakékoliv aktivity při stisknutí PS tlačítka na ovladači vyvoláte kontextovou nabídku, kde můžete konzoli uspat, vypnout, nahrát video, vyfotit obrázek ze hry, kouknout, který kamarád je online a jak je na tom ovladač s baterkou. Nabídku můžete uspořádat podle sebe, a tak se mohou tyto funkce mírně lišit.

Upřímně jsem se nepídil po tom, jaká revize konzole mi dorazila domů. Nicméně při hraní je velmi tichá a chlazení zatím vše stíhá ukázkově. Nehučí, spíše jemně šumí.

 

 

 

Ovladač

Zcela nejvíce uchvacující na celé konzoli je to, čím se ovládá. Ovladač nabízí příjemnou váhu 280 gramů, má fajn texturu, která se nejen dobře drží, ale po detailním přezkoumání zjistíte, že se na povrchu v místě úchopu na spodní straně nachází malé křížky, kolečka, trojúhelníčky a čtverečky. Moderní design se mi velmi líbí a když najednou vidím obrázky ovladačů z PS4, nástup nové generace z nich udělal v mých očích tak trochu retro hardware. Oceňuji také USB-C pro nabíjení. Sice si oproti ovladači k Xboxu nepřehodíte akumulátor nebo tužkovky, ale céčko je super. Stejně tak 3,5mm jack, díky kterému připojíte jakákoliv sluchátka.

Zde ale brr kovbojové. Sony nám sice dává možnost si jackem připojit, co se nám zlíbí. Ale na bluetooth sluchátka, která máte doma zapomeňte. Tedy oficiálně. PS sice bluetooth má, ale fungují pouze jejich vlastními headsety. Nějaký ten workaround, jak propojit svá sluchátka s PS5 najdete, ale bude vás to stát pár stovek a čas s nastavováním.

Ovladač je ale skvělý. Ovládá se dobře, nové triggery R1 a L1, které kladou v různých hrách odpor, jsou parádní, byť si je neužijete ve starších titulech tolik a možnost zatáčet v Gran Turismu 7 točením ovladače jako virtuálním volantem, je také velmi zajímavý prvek jak hry ovládat. Vibrace jsou špičkové a zajistí skvělé pohlcení do hry. Nabíjení zabere asi tři hodinky. Výdrž na jedno nabití činí údajně až 12 hodin, ale na tuto hodnotu jsem se nedostal. Myslím si, že takových osm hodin je reálných, ale upřímně, on člověk při hraní trochu ztratí pojem o čase. O vybití baterie vás informuje samotné PS5 a také světelné efekty na ovladači. Ty dokážou mimo jiné odlišit i hráče při multiplayeru od sebe. Barevné osvětlení tu není tedy jen tak pro nic za nic.

Zapomenout nesmím na vestavěný mikrofon a reproduktor. Ten se občas při hraní projeví u her různými zvuky. Ale nejedná se o nic rušivého, naopak je to poměrně zajímavé doplnění hlavního zvukového kanálu.

Podtrhnout tenhle odstavec musím. Je to nejlepší gamepad, který jsem měl doposud v rukou. A já vám v psané formě ani nedokážu nabídnout ten pocit, který ve vás probudí při hraní. Je třeba si to vyzkoušet.

 

 

 

Hry

Je to paradox, ale řekl bych, že po skoro dvou letech od vydání konzole jsou hry největší slabinou současné generace PS. Ano, můžete si zahrát tituly z PS4, které jsou skvělé, navíc s PS plus si jich pár těch nejlepších od Sony zahrajete za pár korun. Sám jsem projel Uncharted 4 za pár večerů a tahle blockbusterová pecka prostě nemohla zklamat. Na druhou stranu si chcete užít ten pravý next gen, o kterém v okolí slyšíte. Jasně, pár želízek v ohni už je venku. Takový Ratchet vypadá více než dobře a nový Horizon také chválí kde kdo. Třeba si je jednou i otestujeme, kdo ví, co na to Sony, hm? Nechybí ani neexkluzivní tituly jako Far Cry 6 a mnoho dalšího. Ale po dalším brouzdání tituly v obchodech zůstává hořká pachuť na herním jazýčku.

Venku je třeba Gran Turismo 7. Jde o skvělou hru a nemůžu říct ani chleba. Jen prostě Forza Horizon je tak trochu… dál. A zatímco tu stihly být pomalu tři díly Forzy, kluci z Polyphony Digital pracovali na GT7. No a čekal bych jednoduše větší pecku. Takže jsem vlastně chleba řekl. Hru u mě zachraňuje jistá dávka nostalgie. Jsem obřím fanouškem Gran Turisma 2 a kdo nepamatuje oficiální cheat v podobně Suzuki Escuda na libovolné trati, jako by nebyl. Mimochodem právě Escudo do nového GT7 přijde. Respektive přijede. Nenechte se mýlit, hra je pořád Óda na radost pro automobilové fanoušky. Dozvíte se spoustu informací o jakémkoliv autě, můžete koukat na videa, užívat si pohledy na krásné vozy… Jen od toho hraní bych chtěl asi trochu více, zvláště u next gen konzole.

Pak tu máme rozšířenou pandemii remasterů, remaků, reeditů, recyklací a nevím čeho všeho ještě re… Nových hezkých titulů je na obzoru hrstka a jako světlá perlička v těchto hlubinách působí blížící se Stray, kde si zahrajete za zrzavou mícu v podstatě cyberpunkovém světě. Už z videa to vypadá, že půjde o pořádnou dávku zábavy. Co teprve, až si to zahrajeme. Ale když se člověk podívá na to, co vyšlo a co vyjde, shledá, že to je samá předělávka. To je na jednu stranu dobře, proč si nezahrát populární hry ještě v hezčí grafice. Ale já vám nevím, není toho už trochu moc? Udělat remaster, znova prodat… v lepším nebo horším případě jsme se dočkali už i z filmové branže dobře známých director’s cutů. A tím série předělávek nekončí. Takové Call of Duty, na tom začali zřejmě pracovat tvůrci věhlasného seriálu Dallas. Kam směřovalo Modern Warfare se jim totiž nelíbilo. A tak už brzy dorazí Modern Warfare 2. Ano, čtete dobře a vím, že už byla i trojka a před trojkou dvojka. Ale ty už zřejmě neplatí a přichází další dvojka se známými postavami a jiným příběhem. Skoro jako smrt Bobbyho.

Když Vám nabídne Sony v PS+ 20 titulů z PS4 a vy si projdete názvy Uncharted 4, Days Gone, Detroit Become Human, Gods of War, The Last of Us a takhle bych mohl pokračovat… pak už byste něco podobného chtěli vidět na PS5.  Rozumím, ono to přijde. Ale byl bych rád, kdyby už něco z toho přišlo. Pro některé, ano vím o novém Spider-Manovi. Zatím jednou z nejlépe hodnocených her je Astro’s Playroom, která slouží spíše jako demo ukázka toho, co ovladač umí. Přitom je to zábavná hra s krásnou grafikou, skvělou hudbou a parádním stylem ovládání. Hra vám totiž ukáže, co jsou zač nové triggery, jaké to je foukat do ovladače, abyste napnuli plachtu a popohnali jachtu a mnoho dalšího. Ten malý pumprlík je strašně zábavný.

 

 

 

A co dál?

Sony Playstation 5 je povedená konzole se skvělým ovladačem. Výkonu nabízí habaděj a až na pár much není divu, že po ní všichni touží. Prvním dílkem do skládačky co dál tak pro Sony bude hlavně dostatečné zasycení trhu. Doufejme, že se jim to povede brzy. Těšit bychom se také měli na další špičkové tituly, které snad dorazí brzy. A v neposlední řadě musím zmínit i nové PS VR, o kterém už pár informací uteklo. Konzole má totiž dostatek výkonu a pokud nové VR bude cenově dostupné, troufnu si tvrdit, že Sony celý trh s virtuální realitou může hodně změnit.

A na závěr si to neodpustím.

Povídá takhle Sony Playstation 5 psychologovi: občas mám pocit, jako bych tu ani nebyl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*