Společnost Xiaomi i na našem trhu prodává mobily pod značkou Poco. Jedná se o dostupné mobily, které však mají výbornou výbavu. Letos se k nám dostal i model Poco F4 GT, a ten je zaměřený na náročné hráče mobilních her, co vyžadují rychlost, pořádný výkon a bleskové nabíjení.
Poco F4 GT aktuálně testuji a jsem z něj nadšený. Dokonce si dovolím tvrdit, že se jedná o aktuálně nejlepší herní mobil, který si na našem trhu můžete pořídit. Konkurenci drtí svými dodatečnými tlačítky do her, rychlostí nabíjení a především cenou. Design také potěší mobilní hráče, co nechtějí přeplácaný design do cirkusu.
Výkon a konfigurace na našem trhu
Opravdový herní mobil musí být ultimátní výkon, aby zvládnul všechny aktuálně nejnáročnější mobilní hry. Poco F4 GT se i na náš trh dostal v konfiguraci s 12 GB paměťmi RAM a 256 GB interním úložištěm (UFS 3.1). Paměti RAM se budou také v případě potřeby virtuálně navyšovat o další 3 GB, a to skrze interní úložiště. Mobil dostal dokonce i vlajkový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 s maximálním taktem 3 GHz. Tento procesor mají často znatelně dražší mobily, jako je třeba vlajkový mobil Xiaomi 12 Pro. Chlazení procesoru pak výrobce zvládl také skvěle.
Výkonu má Poco F4 GT opravdu dostatek na všechny mobilní hry. Konkurence herních mobilů sice má často vylepšený procesor Snapdragon 8+ Gen 1, ale také je často o více jak 10 tisíc Kč dražší a v praxi drobný rozdíl ve výkonu nemáte šanci poznat.
Během mého testování jsem pochopitelně vyzkoušel i nejnáročnější mobilní hru současnosti, a tou je Fortnite. Hru bylo možné hrát bez záseků a je o ní moc dobře známo, že je opravdu tragicky optimalizována. V nastavení hry na tomto mobilu lze nastavit maximální možné grafické nastavení i s 90 FPS, ale kvůli zmíněné tragické odladěnosti budete moci hrát na 60 FPS. Na více snímků za vteřinu hrát Fortnite na žádném mobilu prozatím nelze. Apex Legends je také výbornou náročnou mobilní hrou, a tu lze hrát na maximální grafické nastavení se 30 FPS. Doporučuji si však nastavit kvalitu Extreme HD s Ultra frame ratem (60 FPS).
Konečně použitelná tlačítka pro hraní her!
Výrobci herními mobily často lákají na dodatečná tlačítka, která se nachází na pravém boku mobilu. Tlačítka je možné namapovat do mobilních her a díky nim můžete třeba ve hře mířit, střílet či používat jiné prvky. Hraní tedy mohou často zpříjemnit, ale drtivá většina i mnohem dražších herních mobilů má pouze senzorová tlačítka. Ta jsou dle mého názoru na hraní špatná, protože mají pouze vibrační odezvu a necítíte stisk, jako u gamepadu.
Na pravém boku mobilu se nachází polohovatelná tlačítka, díky kterým snadno vysunete skutečná fyzická tlačítka pro hraní her. Ta jsou na rozdíl od senzorových tlačítek opravdu použitelná a hraní umí dost zpříjemnit. Snadné je také samotné mapování tlačítek na herní prvky, jak můžete vidět v mém návodu – odkaz na návod. Po hraní můžete tlačítka klidně zas zasunout. Výrobce v: Nastavení telefonu/Speciální funkce/Doplňková tlačítka přidal i nastavení zvukových efektů během vysouvání/zasouvání tlačítek, animace při jejich používání a lze si nastavit i spuštění některých funkcí např. spuštění svítilny či fotoaparátu pomocí tlačítek.
Jak rychlé má Poco F4 GT nabíjení?
Poco F4 GT po stránce nabíjení konkurenci herních mobilů drtí. Asus ROG Phone 6 je výrazně dražší a stojí 25 990 Kč s DPH, ale má pouze 65 W rychlé nabíjení. Jako velkým fanouškem rychlého nabíjení bych 65 W výkon nabíjení snesl spíše u mobilu střední třídy, ale ne u mobilu nad 20 tisíc… Poco má 120 W rychlé nabíjení, díky kterému se mi nabil za přibližně 17 minut.
Líbí se mi, že výrobce u Poco F4 GT opravdu přemýšlel, což je vidět u již zmíněných herních tlačítek, ale také samotného nabíjení. Hraní her má vysokou spotřebu na nabití baterie, proto je vhodné nasadit opravdu bleskové nabíjení. 120 W originální nabíječku najdete také přímo v balení a potěší i 1,5 m délka kabelu. Výrobce myslel i na to, že nejspíš budete chtít hrát mobilní hry a během toho mobil nabíjet. Kabel na konci s USB-C tedy není rovný, ale je ve tvaru L, aby kabel mířil dolů. Hraní je tedy daleko pohodlnější, než kdyby se vám kabel pletl mezi prsty.
Displej, reproduktory a mikrofony – budete opravdu spokojeni
Poco F4 GT má velký 6,67palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením. Pro opravdu plynulé používání je v nastavení k dispozici 120 Hz obnovovací frekvence, kterou mám zapnutou neustále a prostředí i aplikace jsou díky tomu plynulejší. Mobil má také vyšší citlivost displeje, a to vidím především u herního mobilu moc rád. Moc hezké je i barevné podání, maximální jas displeje a příkladné jsou pozorovací úhly. Je i překvapivé, že výrobce na displej nasadil nejodolnější ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus.
Tento rok jsem si především u mého oblíbeného mobilu Xiaomi 12 Pro oblíbil zvuk ze čtyř reproduktorů, na kterých Xiaomi spolupracoval se známou audio společností Harman Kardon. Poco F4 GT má na horní a spodní části mobilu dva výdechy čtyř reproduktorů, které hrají na danou cenovou kategorii velice dobře a hlasitě. Díky stereu ve hrách také poznáte, z jaké strany se k vám přibližuje protivník.
Lze říci, že na mobilu hraju výhradně online hry. Jelikož jsem ale těžký introvert, nehraji se známými kamarády a nechci si s někým během hraní her povídat. Asi většina hráčů však taková naštěstí není, a i na to výrobce myslel. Mobil má na svém těle hned trojici kvalitních mikrofonů a během hraní her si rozhodně nebudete překrývat mikrofon na levém boku mobilu. Umístění mikrofonu je ideální a výrobce chválím za to, že myslel i na tento detail.
Vzhled mobilu a RGB osvětlení
Když se podíváte na herní mobily, počítače, ale i další zařízení určené pro hry, tak většinou narazíte na přeplácané prvky s RGB diodami. Ty jsou nejen nevkusné, ale i neuvěřitelně otravné. Poco F4 GT je sice herní, čemuž odpovídá i design mobilu, ale výrobce to nijak nepřehání. Na test jsem obdržel stříbrnou variantu, která vypadá vážně moc pěkně. Mobil je dále k dispozici v černém i žlutém provedení.
Barevné osvětlení má i Poco, ale opět jen vkusně, a to v modulu fotoaparátů. Osvětlení funguje nejen během hraní her, ale lze jej využívat pro upozornění na hovory, ale i pro jakékoliv notifikace a nabíjení. Líbí se mi i detail blesku pod modulem fotoaparátů, kde se ukrývá přisvětlovací blesk.
Konektivita musí být pro online hry výborná
Hraje v dnešní době na mobilu někdo offline hry? Asi nejoblíbenější jsou onlinové hry, jako je třeba Fortnite, Apex Legends, Call of Duty: Mobile, PUBG a řada dalších. Důležitá je tedy konektivita, která je poslední dva roky u Xiaomi mobilů výborná.
Poco F4 GT má výbornou konektivitu a v mobilu se nachází dva sloty pro nanoSIM karty. Oba podporují všechny 5G frekvence a s mobilním internetem tedy rozhodně problém mít nebudete. Bleskové a příkladné je i přeskakování sítí z 5G na LTE a výborná je i citlivost Wi-Fi antén. Mobil podporuje připojení k 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz Wi-Fi sítím (Wi-Fi 6E). Dostalo se i na NFC pro platby, Bluetooth 5.2 se všemi kodeky i všechny potřebné navigační systémy.
Cena mobilu – opravdu drtí konkurenci?
Jak jsem tu již zmiňoval, konkurenční herní mobily v některých případech již mají o něco lepší procesor Snapdragon 8+ Gen 1, ale jsou podstatně dražší. Rozdíl může být i vyšší, než 10 tisíc Kč, a to už znát opravdu je, zatímco rozdíl ve výkonu nepoznáte.
Poco F4 GT má vlajkový procesor Snapdragon 8 Gen 1, 12 GB RAM s možností virtuálního rozšíření, 120 W drátové nabíjení, čtyři skvělé reproduktory, výborná herní tlačítka, 256 GB interního rychlého úložiště UFS 3.1, 120 Hz krásný OLED displej a nabíječku i s krytem již v balení. A cena? Ta není nad 20 tisíc, jak by asi každý očekával, ale v době psaní tohoto článku bylo možné mobil zakoupit za 15 490 Kč s DPH, což je ve světě herních mobilů na našem trhu bezkonkurenční.