Pavel Durov oznámil změny v Telegramu. Co se na síti mění?

Sociální síť Telegram raketově roste, protože nabízí výrazně více svobody projevu a vydařené funkce. Nikomu asi neuniklo, že se o Telegramu tvrdí, že je hojně zneužíván pro trestnou činnost.  Je pravda, že se obsah z dark webu (Onionu)  přesouvá právě na Telegram. Zakladatel služby oznámil nová opatření, která dle jeho tvrzení mají od zneužívání Telegramu odradit. Co se mění?

Proč změny přichází?

Mnoho médií tvrdí, že na Telegramu bylo povoleno naprosto vše, což samozřejmě není pravda a každý uživatel musel souhlasit se smluvními podmínky. Nikdy se nejednalo ani o anonymní službu, protože vždy bylo nutné během registrace zadat reálné tel. číslo.

Služba sice je hojně zneužívána, ale ve skutečnosti se řídí interním kodexem. Nechce nikoho cenzurovat, ale snaží se blokovat a případně spolupracovat s patřičnými orgány v případě zneužívání dětí nebo terorismu. Služba mi to tedy alespoň tvrdila.

Zakladatel Telegramu Pavel Durov byl zadržen na letišti ve Francii a držen ve vazbě. Po složení kauce byl propuštěn, ale prozatím nesmí Francii opustit. Různé komunity na Telegramu sdílí jeho fotky a videa, jak se prochází po ulicích. Pokud tuto situaci nesledujete, ve zkratce byl zadržen právě kvůli údajné nespolupráci s francouzskými orgány a je údajně odpovědný za obsah na sociální síti.

Jaké změny na Telegram dorazí?

Telegram je dnes skutečně sociální síť, nikoliv obyčejnou aplikací pro chatování s kamarády. Nabízí integrovaný vyhledávač Telegram Search, díky němuž můžete najít ostatní uživatele, ale také veřejné kanály, boty nebo různé aplikace. Funkce je zneužívána právě pro vyhledávání různých ilegálních látek nebo obsahu. Platilo to i pro službu vyhledávání lidí a kanálů dle polohy mobilu. Tato funkce již byla ukončena, protože ji dle tvrzení Durova takřka nikdo nepoužíval. Byla však také zneužívána pro vyhledávání drogových dealerů.

Zdroj: Telegram

Telegram Search je dle tvrzení Durova bezpečnější. Tým moderátorů se vyhledávači věnoval pomocí umělé inteligence, aby byl problematický obsah odstraněn. Bude to tedy nejspíš fungovat tak, že ve vyhledávači nenajdete kanály nebo boty s nežádoucími slovy např. „drogy“.

Službě Telegram je nejspíš jasné, že nemohl v současné době zablokovat vyhledávání veškerého závadného obsahu, a to kvůli jazykové bariéře. V prohlášení Durov poukazuje na zřízení nového bota @SearchReport pro nahlášení nežádoucích slov. Funguje jednoduše a stačí do hlášení odeslat jen dráze z Telegram kanálů obsahující problematický obsah.

Blokované výrazy je možné samozřejmě vždy obejít a Telegram tedy upravil smluvní podmínky. V těch sice dávno bylo psáno, že každý uživatel musí dodržovat zákony, ale nyní podmínky služby jasně stanovují, že IP adresy uživatelů a jejich tel. čísla mohou být patřičným orgánům vydány. Vydány však budou na právní požadavky např. soudní příkaz.

Tato opatření by měla zločince odradit. Služba Telegram Search je určena k vyhledávání přátel a zjišťování novinek, nikoli k propagaci nelegálního zboží. Nedovolíme, aby špatní aktéři ohrozili integritu naší platformy pro téměř miliardu uživatelů. – uvádí Pavel Durov

Budou změny k něčemu dobré?

Osobně si myslím, že tyto změny ve zneužívání Telegramu nijak nezabrání. Když někdo chce provádět ilegální obchody a šířit závadný obsah, vždy si najde řešení. Předpokládám, že tací používají kvalitní VPN službu pro anonymizaci IP adresy a používají anonymní jednorázová tel. čísla. V Česku stále fungují předplacené SIM karty v trafikách, které lze zaplatit hotovostí. Mluví se však o chystané legislativě, která tomu má zabránit. Existuje však řada řešení, jak si tel. číslo zakoupit kryptoměnami a zločinecké organizace platí často kradenými platebními kartami. Vydání takových údajů tedy nemá moc význam.

Blokované výrazy také nijak nezabrání ve vyhledávání problematického obsahu. Telegram totiž nabízí zakládat neveřejné skupiny, které nikdy nebylo možné vyhledávačem najít. Komunity však mezi sebou sdílí dočasné pozvánky a ve skupinách se sdružují. Pozvánku je možné kdykoliv zrušit, čímž se do skupiny již nikdo další nedostane. Vymýšleny také budou různé slengy pro obcházení blokace ve vyhledávači. Funguje to tak na Facebooku a mnoha jiných platformách.

Já se také ptám, zda budou pouze blokovány problematické výrazy ve vyhledávání? Pokud totiž nedojde rovnou k zablokováním kanálů s těmi výrazy, budou stále aktivní a lze do nich ostatní uživatele pozvat klepnutím na jedno tlačítko nebo poslat ostatním odkaz.

Mohlo by vás zajímat:

Zdroj: Pavel Durov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Back To Top