Na Huawei jsou uvaleny tvrdé sankce, takže již nesmí využívat operační systém Android s Google službami. Jeho mobily jsou na našem trhu sice stále v prodeji, ale pro většinu uživatelů jsou kvůli absenci různých API nepoužitelné. Huawei začal pracovat na operačním systému HarmonyOS, který je založen na systému Android a dostávají ho třeba tablety nebo hodinky od tohoto výrobce i na našem trhu. Na některých trzích se systém dostává na všechny zařízení tohoto výrobce.
Vyvíjen je také systém OpenHarmony (OHOS), a ten dle některých čínských vývojářů je postaven na Linuxu. Objevují se videa přímo od vývojářů, kde se jim podařilo systém OpenHarmony 3.2 Beta úspěšně nainstalovat a spustit na různých zařízeních. Kvůli utajení nepublikují nějaké bližší informace o hardwaru, ale jeden notebook HP má prý procesor Intel Core i5-8265U a druhý pak Intel Core i3 11. generace. Systém je však spuštěn i na opravdu nevýkonném počítači a mluví se i o tom, že tento systém by se měl nasazovat v budoucnu do různých zařízeních s architektury ARM, RISC-V a x86.
V současné době je systém ve vývoji a údajně se řeší adaptace různých ovladačů. Ve videích je vidět, že systém ještě potřebuje opravdu velké změny, aby byl plně funkční pro počítače. Dostupnost pro běžné uživatelé je tedy neznámá a s nějakým blízkým datem bych nepočítal. Vývojáři se snaží, aby systém byl funkční na všech zařízeních. Huawei v domovské Číně nabízí i různé chytré produkty do domácnosti s HarmonyOS a výhoda systému je tedy propojenost.
Zdroje: HuaweiCentral, Weibo 1/2/, Wikipedia, OpenHarmony