Nokia X30 5G je konečně slušná Nokia. Má voděodolnost, OLED a rychlejší nabíjení

Finská společnost HMD Global už pár let nevydala žádný vlajkový mobil a společnost se zaměřila spíše jen na střední a nižší třídu. Nokia X20 byl vlastně v současné době nejvyšší model a je mu již rok. Každý tedy očekával, kdy konečně uvidíme nějaký slušnější model pod značkou Nokia.

 

Nový design a voděodolnost

Včera na veletrhu IFA výrobce představil novinku Nokia X30 5G. Dle očekávání se o žádný vlajkový model nejedná, ale je to opět střední třída a nástupce loňské X20tky. Za sebe mohu alespoň dle fotek, videí a renderů říci, že se mi líbí přepracovaný design a zadní modul fotoaparátů. Výrobce se také chlubí, že mobil je z mnoha procent z recyklovaných materiálů a je ekologický, ale to mi je upřímně tak nějak jedno. Překvapivě potěší, že konstrukce mobilu splňuje certifikaci zvýšené odolnosti IP67. Odolá tedy vodě i prachu.

Zdroje: Nokia
Zdroje: Nokia
Zdroje: Nokia

 

Konečně návrat k OLEDu

OLED panely displejů dnes nasazuje snad každý a konečně se dostávají i do levnějších mobilů. Byla docela ostuda, když loňský model měl starší IPS panel. Nový model má tedy konečně OLED displej s úhlopříčkou 6,43palce, Full HD+ rozlišením a maximálním svitem 700 nitů. Konečně má mobil také alespoň 90 Hz obnovovací frekvenci displeje a díky OLEDu mohl výrobce zabudovat čtečku otisků prstů pod displej. Displej pak chrání tvrzené sklo Gorilla Glass Victus.

Zdroje: Nokia

 

PureView fotoaparáty s OIS

V propagačních materiálech výrobce je vidět, že se soustředil i na zadní fotoaparáty. Jsem rád, že se nesnaží nalákat na nesmyslný počet zbytečných fotoaparátů, ale použil jen užitečné snímače. Hlavní snímač má 50 Mpx rozlišení, světelnost f/1,8 a optickou stabilizaci obrazu (OIS) a ultraširokoúhlý fotoaparát má 13 Mpx rozlišení, světelnost f/2,4 a zorné pole 123°. Výrobce se také u fotoaparátů chlubí nápisem PureView, který se kdysi nacházel u nejlepších mobilů na focení pod značkou Nokia.

Zdroje: Nokia

 

Výkon střední třídy

Jedná se o střední třídu, takže nějaký vlajkový procesor asi očekávat nelze. Výrobce nasadil pro střední třídu výborný procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G. V prodeji budou také dvě paměťové varianty, a to se 6 GB RAM a 128 GB interním úložištěm (UFS 2.2) nebo 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm. Nebylo zatím potvrzeno, jaká varianta se dostane na náš trh.

 

Výdrž a nabíjení

Uvnitř mobilu se nachází akumulátor s kapacitou 4 200 mAh, a to je kapacita, ze které se asi nikdo na zadek neposadí. Na druhou stranu z mé zkušenosti mohu říci, že alespoň u konkurenčních telefonů je procesor Snapdragon 695 celkem úsporný a tento mobil má navíc „jen“ 90 Hz frekvenci displeje a procenta nabití budou tedy pravděpodobně mizet pomaleji. O nabíjení se stará USB-C a výrobce konečně nasadil rychlejší 33 W nabíjení. Nejrychlejší na trhu rozhodně není, ale starší modely Nokia mají maximální výkon nabíjení 18 W, takže pokrok znát rozhodně je.

 

Konektivita

Finská Nokia se mnoho let soustředí na sítě, takže by byla ostuda, kdyby Nokia X30 5G byla na tom s konektivitou nějak špatně. Mobil podporuje všechna 5G a LTE pásma a dostalo se i na Wi-Fi 6. Bluetooth 5.1 pro připojení chytrých zařízení je také přítomno a podporuje kodek aptX/aptX HD.

 

Nokia X30 bude mobil, který vám vydrží dlouho?

Již v loňském roce bylo u mobilů Nokia vidět, že se výrobce snaží být ekologičtější a chce, aby vám mobil vydržel déle. Většině lidem je to asi jedno, ale zajímavější je pak prodloužená softwarová podpora. Po uvedení mobilu na trh v něm bude čistý operační systém Android 12 a výrobce slibuje až tříletou podporu aktualizací. To se netýká jen bezpečnostních záplat, ale také verzí Androidu. Dostanete tedy hned tři nové verze, což je rozhodně fajn.

Ještě se tedy zastavím u rychlého nabíjení, kde jsem zmiňoval, že 33 W výkon není žádná hitparáda. Ono je tomu tak, ale zlí jazykové tvrdí, že bleskurychlým nabíjením dochází k dřívějšímu opotřebení akumulátorů. Někteří výrobci toto tvrzení sice vyvracejí, ale možná je opotřebení akumulátorů důvodem, proč Nokia nenasadila třeba 60 W výkon.

Zdroje: Nokia

 

Dostupnost a cena novinky

Prozatím se ví, že Nokia X30 5G se oficiálně dostanete ne český a slovenský trh. Výrobce však nepotvrdil, jaká paměťová varianta se k nám dostane a kolik bude stát. Můžeme tedy jen odhadovat a dle dostupných informací by se cena měla pohybovat kolem €530 (asi 12 978 Kč bez DPH). Upozorňuji, že oficiální cena na našem trhu se může lišit.

Zdroje: TZ, Nokia, GSMArena

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*