Nokia N95 8 GB – Tehdejší fotomobil s výsuvnou konstrukcí #NavratDoMinulosti

Finská Nokia v době své největší slávy na trhu s mobilními telefony prodávala modely řady NSeries. Vzpomenout si můžeme na Nokii N95 4 GB, kterou následně v roce 2007 zastoupil novější model Nokia N95 8 GB. Tento kousek se objevil také v mé sbírce a i po 12 letech funguje zcela bez problémů. Cena se tehdy pohybovala kolem 16 095 Kč (zdroj Heuréka), ale u mobilních operátorů byla často i nižší.

 

Co se nacházelo v balení?

Podařilo se mi sehnat pouze samotný mobil bez originální krabičky a příslušenství. Dohledal jsem však PDF soubor, kde je zmíněno, že v balení se nacházela tehdy tradiční nabíječka s miniaturním konektorem, pecková sluchátka a oddělený ovládací panel ke sluchátkům. Chybět neměl ani datový miniUSB kabel pro připojení mobilu s počítačem a kabeláž k připojení mobilu s TV. Je ale také dost možné, že na každém trhu se obsah balení mohl lišit.

 

 

Design a konstrukční zpracování

Nokia N95 měla opravdu krásné konstrukční zpracování na čelní ploše se nacházel displej s úhlopříčkou 2,4pace s rozlišením 240 x 320 px. Na displejem se nachází modelové značení, reproduktor pro hovory a QVGA čelní selfie kamerka s LED bleskem. Pod displejem se nachází logo Nokia a tlačítka pro ovládání prostředí a přijmutí/odmítnutí hovoru. Některá tlačítka jsou po těch letech sice ošoupaná, ale stále fungují skvěle.

 

 

Mobil byl unikátní svou výsuvnou konstrukcí z obou stran. Lze vysunout spodní klávesnici pro psaní zpráv a využívání zkratek v systému. Klávesnice je mimochodem zpracovaná výborně a psaní je pohodlné. Po vysunutí horní části jsou k dispozici tlačítka pro ovládání hudebního přehrávače, která jsou podsvícena a rozhodně bych je rád viděl i na konstrukci dnešních smartphonů…

 

Kvůli konstrukci se jedná celkem o tlouštíka a celkové rozměry N95tky činí 99 x 53 x 21 mm a váha se zastavila na 128 gramech (s akumulátorem). Horní část mobilu na sobě nese zapínací/vypínací tlačítko, levý bok pak mřížku reproduktoru, 3,5 mm jack pro sluchátka a také infraport pro sdílení souborů. Pravý bok má také reproduktor, tlačítka pro regulaci hlasitosti, tlačítko pro přepínání mezi pořizováním videa/fotek a také tlačítko spouště. Je smutné, že tlačítko spouště fotoaparátu ze smartphonů zmizelo. Spodní část nabízí miniUSB konektor pro připojení s počítačem a malý nabíjecí konektor.

Jelikož se tehdy jednalo o fotomobil, tak na zádech je hned znát stříbrně zvýrazněné okolí fotoaparátu. Jedná se o optiku Zeiss s tehdy vysokým 5 Mpx rozlišením a autofokusem. Nechybí ani přisvětlovací LED blesk. Pod zadním krytem se nachází akumulátor Nokia BL 6F (3.7V) s kapacitou 1 200 mAh. Pod akumulátorem se logicky nachází slot pro klasické SIM karty a paměťovou kartu microSD.

 

 

Operační systém a připojení

Nokia N95 8 GB nabízela operační systém Symbian, který jsem měl tehdy opravdu hodně rád. Bylo možné hrát java, ale také S60tkové hry. Tento model měl na svou dobu také výkonný procesor, a především bohatou paměť na aplikace, hry a další data.

Po letech jsem rád zas zkoušel mobil s tímto operačním systémem. Dokonalý rozhodně nebyl, a i když se jednalo o drahý model, tak systém často nebyl úplně svižný a to především při startu mobilu. Zpomalit jej dokázal také multitasking, video se spouštělo z dnešního pohledu dlouho, a to ani nemluvím o ukládání pořízených snímků.

Dokonce i po letech mému kousku bez sebemenšího problémů funguje připojení k Wi-Fi síti, ale na surfování po dnešním internetu to rozhodně není, protože nové weby starší internetový prohlížeč vůbec nezvládá.

 

Specifikace mobilu:

 • Rozměry: 99 x 53 x 21 mm
 • Váha: 128 gramů
 • Systém: Symbian 9.2 (S60V3)
 • Konstrukce: Plastová, výsuvná z obou stran, kryt i akumulátor vyjímatelný dle potřeby
 • Displej: nedotykový 2,4″, 240 x 320 px (QVGA), 16 mil. barev
 • Fotoaparát: Zeiss, 5 Mpx, autofokus, LED blesk, Video: 480p/30FPS
 • Selfie kamera: QVGA rozlišení
 • Procesor: 332 MHz Dual ARM 11
 • Grafika: 3D Graphics HW Accelerator
 • interní úložiště: 8 GB, microSD karty
 • Paměť RAM: 128 MB
 • Akumulátor (baterie): Nokia BL-6F, 1 200 mAh
 • Připojení: Wi-Fi 802.11 b/g (2,4 GHz), Bluetooth 2.0, infraport, miniUSB, 2G (edge), 3G
 • Navigace: GPS, A-GPS (Nokia Mapy)
 • Hudba: stereo reproduktory na bocích, MP3, 3,5 mm audio jack, FM rádio

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*