Nokia 7610 – První mobil s 1 Mpx fotoaparátem #NavratDoMinulosti

V mé rozrůstající se sbírce se nově objevila Nokia 7610. Tento model se do prodeje dostal v roce 2004 a zaujal především svým originálním designem, a dokonce se jedná o první mobil s 1 Mpx zadním fotoaparátem. Dnes se tomu jistě zasmějete, ale tehdy se jednalo o vysoké rozlišení.

 

 

 

Design a konstrukční zpracování

Nokia 7610 tehdy zaujala především svým designem a k dispozici byla ve více barevných provedeních. Získal jsem červenou variantu, která se mi na tehdejších Symbianových Nokiích líbila. Barvy však nejsou až tak zajímavé, jako tvar celého mobilu.

 

Na design si každý musí udělat názor sám, ale já jsem z tohoto kousku nadšený. Jelikož se jedná o model z roku 2004, tak jako nový rozhodně nevypadal. Rozhodl jsem se jej zkrášlit a vyhledal jsem originální celý čelní kryt, klávesnici a také zadní kryt. Je však škoda, že zadní originální kryt jsem nenašel pro tuto variantu a nějaký shit jsem na tak krásný kousek dávat opravdu nechtěl. Zvolil jsem tedy originální kryt pro modré provedené, který však vypadá také dost pěkně.

 

Nové kryty drží na mobilu jak přibité a problém nedělá ani podsvícení klávesnice. Je také dobré zmínit, že jsem provedl podrobné rozebrání a vyčištění. Podsvícení klávesnice tedy funguje stejně, jak kdyby byl mobil nový a podařilo se mi zprovoznit i reproduktor na hovory a problémy nejsou ani s mikrofonem. I po letech je možné s mobilem bez problémů telefonovat, což není úplně běžné.

 

Dostávám se tedy i ke klávesnici, která byla opět unikátního tvaru a navazuje na oblý roh mobilu. Klávesy jsou tedy posunuty na pravou stranu a každý nový uživatel si musel na psaní zvykat. Zkoušel jsem posílat SMS zprávy a mobil běžně používat a po pár minutách jsem si umístění kláves zvykl. Jen levá spodní klávesa s hvězdičkou mohla být přeci jen větší.

 

 

Celou středovou část jsem nevyměnil, protože originální kryt v krásném stavu je asi nemožné sehnat. Není to však ani třeba, protože na mém kusu se dochoval ve velice dobré kondici. Na horní části se nachází gumové zapínací tlačítko a spodní část v sobě ukrývá tehdy běžný kulatý nabíjecí konektor, rozměrný Pop-Port konektor pro připojení sluchátek či kabelu pro připojení k počítači a mikrofon. Tehdy bylo běžné na mobilech mít tzv. šňůrku, kterou bylo možné provléknout na levém horním a pravém spodním rohu.

Před výměnou předního krytu
Před výměnou zadního krytu

 

 

 

Pocházela ještě opravdu z Finska

Pod zadním krytem se nachází Li-Ion akumulátor Nokia BL-5C. Jedná se o velice rozšířený akumulátor, který se i dnes využívá v některých nabíjecích rádiích, vysílačkách, přenosných LTE routerech a dalších zařízeních. Není tedy divu, že ještě dnes se vyrábí. Původní verze akumulátoru z roku 2004 nabízela kapacitu 900 mAh, ale já Nokii 7610 sehnal již s novější verzí z roku 2014. Zakoupil jsem i nejnovější verzi z roku 2019. Obě novější verze mají kapacitu 1020 mAh.

 

Po vyjmutí akumulátoru je hezké vidět nápis „Made in Finlad“. Nokia 7610 tedy pochází ještě z doby, kdy každý mobil nebyl vyráběn v Číně… Hned vedle slotu pro klasickou SIM kartu se nachází další slot s paměťovou kartou. MicroSD kartu však nehledejte. V mobilu se nachází zmenšená verze tehdejších RS-MMC karet s kapacitou 64 MB. Opět se jedná o směšnou kapacitu, když dnes mám problémy vystačit se 64 GB interním úložištěm.

 

 

 

Operační systém a aplikace

Nokia 7610 v sobě nabízela operační systém Symbian S60 V2. Na prostředí je vidět, že se ještě nejednalo o tak vyspělý systém, jak tomu bylo o něco později např. u mobilu Nokia N95. Přeci jen se jedná o starší model.

V mobilu se však nacházel předinstalovaný RealPlayer, témata pro změnu vzhledu prostředí, opravdu jednoduchá aplikace pro editaci videa a nechyběl ani internetový prohlížeč Opera Mini. Nechybí ani aplikace od Nikonu a pro připojení tiskárny, ale používal tyto aplikace tehdy vůbec někdo?

Možné bylo stáhnout a doinstalovat tehdy hodně rozšířené java hry a aplikace. Symbian však začínal přinášet i vlastní aplikace ve formátu .SIS a .SISX. Co si dobře pamatuji, tak bylo možné nainstalovat třeba aplikací pro nahrávání hovorů či zamykání multimediálních souborů.

 

 

Technické specifikace:

 • V balení: Mobil, sluchátka, Pop-Port kabel, RS-MMC karta a redukce na klasickou MMC kartu
 • Rozměry: 109 x 53 x 19 mm
 • Váha: 118 gramů
 • Systém: Symbian 7.0 S60v2
 • Konstrukce: Klasická plastová, vyměnitelné kryty
 • Displej: Nedotykový, 2,1″, 176 x 208 px, 65 tis. barev
 • Fotoaparát: 1 Mpx bez blesku
 • Interní úložiště: 8 MB
 • Paměťové karty: RS-MMC 64 MB
 • Zvuk: MP3, bez 3,5 mm jacku, sluchátka s Pop-Port v balení
 • Připojení: WAP 2,0, GPRS, Bluetooth 1.1
 • Baterie: Li-Ion akumulátor Nokia BL-5C – 900 mAh

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*