Německá společnost Nitrokey opravdu dlouho nabízí hardware pro bezpečnost a vyšší soukromí při používání technologií. Představila mobilní Wi-Fi router o velikosti powerbanky, který zajistí anonymní používání internetu ve všech zařízeních, a to skrze síť Tor (onion) nebo libovolnou VPN službou.
Co mobilní router umí?
Do routeru NitroWall NW750 můžete vložit jednu nanoSIM kartu a připojit se skrze mobilního operátora k síti LTE. Výrobce uvádí, že podporováno je LTE CAT6, takže router je plně funkční i v rámci ČR. Podporovány jsou také Wi-Fi 5 (433 Mbps) a Wi-Fi 4 (300 Mbps). Vzít si ho můžete kamkoliv na cesty, a to díky integrovanému akumulátoru o kapacitě 7000 mAh. Důležité informace jsou zobrazovány na malém displeji a k ovládání pak slouží tlačítka. Vložit do něj lze také paměťovou kartu microSD o maximální kapacitě 512 GB. Svá zařízení můžete k routeru připojit bezdrátově skrze Wi-Fi, USB nebo Ethernet.
Co ta anonymizace?
Výrobce se chlubí, že router poskytuje plnou anonymitu při používání internetu. Samotné identifikační ID zařízení je dle výrobce vždy náhodně anonymizováno a IMEI, BSSID nebo MAC je možné kdykoliv změnit. Upozorňuje také na to, že změna IMEI je v některých státech nelegální a případnou změnu tedy nesete na vlastní odpovědnost. Integrována byla také anonymizace sítí Tor (Onion) a nastavit si můžete jakoukoliv anonymizační VPN službu využívající WireGuard nebo OpenVPN. Spustit lze i vlastní VPN server. O ochranu dat se stará TLC (DoT), aby se zabránilo manipulacemi s adresami.
Chcete používat střídavé SIM karty pro maximální anonymitu? To samo o sobě nestačí; anonymní můžete zůstat pouze tehdy, pokud se mění i ID zařízení. ID zařízení NitroWall IMEI, BSSID a MAC jsou náhodné a lze je měnit bez omezení, aby se zabránilo sledování zařízení (např. pomocí chytačů IMSI). – uvádí Nitrokey
Má dnes takový router smysl?
NitroWall NW750 nepřináší nic převratného a podobných routerů tu bylo již více. NitroKey ale přináší kompletně open-source řešení, umí anonymizovat veškeré údaje o zařízení a používat ho můžete kdykoliv bezdrátově nebo drátově. Díky linuxové distribuci OpenWrt je ovládání jednoduché a nabízí mnoho možností. Vlastně se mi líbí, že výrobce nenasadil jen anonymizaci skrze Tor, protože tato síť je v dnešní době na mnoha webech blokována. Každý si může nastavit oblíbenou službu, což je rozhodně fajn. Smysl tedy rozhodně má, pokud chcete anonymizaci při používání internetu na všech svých zařízení bez další instalace aplikací.
Cena a kde ho sehnat?
Router NitroWall NW750 je již v prodeji, a to přímo v oficiálním e-shopu výrobce Shop.Nitrokey.com za €299 (asi 7 406 Kč). Odeslán bude z Německa, takže veškeré daně jsou zahrnuty již v ceně a nehrozí obstrukce s celním řízením. Výrobce jen udává, že mimo Německo v rámci Evropy bude zboží doručeno mezi 5-7 pracovních dní.
Zdroj: Nitrokey