Decentralizované sociální sítě Mastodon a Pixelfed mají výhodu ve své svobodě. Vybrat si můžete třeba české servery Pixelfed.cz a Mastodon.Arch-Linux.cz, na kterém budete registrováni, přesto budete moci komunikovat se všemi uživateli sítí. Nenarazíte ani na žádné reklamy a sledující prvky, jako je tomu u Facebooku, Instagramu a dalších. Vybrat si dokonce svobodně můžete i aplikaci pro používání této sítě.
Mastodon i Pixelfed mají samozřejmě vlastní oficiální aplikace, ale vyzkoušet jich můžete více. Opomíjena je třeba Android aplikace Megalodon od vývojáře Sk22. Aplikace nabízí většinu prvků přeložených do češtiny, je přehlednější, nabízí poměrně dost nastavení a umí zobrazit pod fotkou alternativní popisky (pokud je uživatel vyplní). Vlevo nahoře se snadno přepínat mezi timelinem s novinkami (Home), novými příspěvky na daném serveru (Local) i všemi novými posty ze všech serverů (Federation). Tyto položky si můžete také upravovat, přejmenovávat nebo vytvářet další.
Fotky nebo videa od ostatních uživatelů je možné také stahovat ve vysoké kvalitě, rychle prohlížet nebo je přibližovat. Pod ikonou lupy můžete vyhledávat, podívat se na populární hashtagy, příspěvky, zprávy a v „Pro vás“ se můžete podívat na ostatní uživatelé, které můžete třeba začít sledovat. Přehledné jsou notifikace a dlouhým podržením prstu na malé ikoně vašeho profilu vpravo dole je možné přidat další účty nebo se mezi nimi přepínat.
Kde mohu Megalodon stáhnout?
Jedná se o open-source projekt a aplikaci si můžete nainstalovat do mobilu/tabletu se systémem Android. Doporučuji aplikaci dát šanci a alespoň ji vyzkoušet. Je dostupná v Obchodě Play, ve službě IzzyOnDroid a stáhnout lze z Githubu i instalační APK soubory aplikace.