Kybernetická válka v roce 2023 – stále dominuje DDoS a Rusové útočí na Česko

Válka na Ukrajině odstartovala masivní kybernetické útoky a celý svobodný svět začal útočit na ruské cíle. Většinou se jedná o DDoS útoky na různé služby v Rusku. Díky tomu je na několik hodin, někdy i několik dní mimo provoz internetového bankovnictví, rozvážka jídla, e-shopy prodávající drony ruské armádě a další cíle. Takový útok má velkou účinnost a je přitom nesmírně jednoduchý. Zapojit se do něj může i naprostý amatér a jedná se o projev nesouhlasu s válkou.

Válka nesjednotila jen svobodný svět v čele s NATO, ale i různé aktivisty a hackerské skupiny. Zrovna před pár dny uniklo pár dat z ruské FSB. Na útoku se podílela skupina Atlas Intelligence Group ve spolupráci se skupinou RoughSec Cyber Squad. – odkaz na článek o útoku

Před válkou se svět obával ruských hackerů, ale kde ti hackeři jsou dnes? Nejčastěji útočí především DDoS útoky z IP adres z TORu, ale nějaký pořádný hack se jim moc nepodařil. Na Telegramu bylo k dispozici pár databází z amerických webů nabízející obsah pro dospělé, ale nic pořádného. Je ale dobré si říci, že útoky Rusko dělá každý den. Kdysi byla velmi aktivní ruská skupina Killnet, která útočila neúspěšně právě i na tento web. V posledních dnech je však slyšet o skupině NoName057. Ta využívá také masivní DDoS útoky a v posledních dnech právě na české služby. Skupina se na Telegramu pochlubila shozením služeb: ALFE Brno, web Českého ministerstva obrany, Babišův iDnes.cz a další.

Příspěvky ruské skupiny NoName057 na Telegramu

V kyberprostoru se začalo útočit na ruské cíle hned v den napadení Ukrajiny. Když se na útoky podívám dnes, tak stále dominují jednoduché DDoS útoky. Již však nejsou moc aktivní webové DDoS nástroje, kdy stačilo jen v internetovém prohlížeči otevřít stránku a útok začal ihned probíhat. Aktuálně se asi nejvíce využívá nástroj MHDDoS s již vestavěnou anonymizací skrze proxy. Útočník tedy nemusí využívat VPN, nástroj se jen na počítači spustí, sám si stáhne seznam aktuálních cílů a útok začne probíhat. Za tímto nástrojem stojí skupina IT Army of Ukraine a je dostupný pro Windows, macOS nebo Linux.

V loňském roce se každý chlubil úspěšnými útoky na sociální síti Twitter, ale to se po odkoupení této sociální sítě Elonem Muskem taky začíná měnit. Síť totiž takovým uživatelům výrazně snížila dosah tweetů a poměrně dost takové účty i pozastavuje. Aktivisté útočící na ruské cíle, ale i Rusové útočící na svobodný svět se aktuálně chlubí útoky především na platformě Telegram. Ta je výrazně svobodnější.

Zdroje: Telegram

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*