KLDR propaganda je aktivní všude na internetu. Údajně má i nový chytrý mobil

Ruská propaganda využívá snad všechny platformy, a to se netýká jen Telegramu, ale ve velkém především Facebooku. Propagandisté nezapomínají ani na Instagram, TikTok, YouTube a různé dezolátní weby. Režim KLDR nejspíš viděl, že informace jsou účinné a Rusku se to především na Slovensku a Maďarsku daří, proto na internetu začíná budovat vlastní propagandu. Ta asi nikoho  „normálního“ nepřesvědčí, že je KLDR přátelská a všichni tam jsou šťastní, ale snaží se především zbochybnit to, co se o zemi a režimu říká ve svobodném světě.

Webová stránka kldr.info

Webové stránky „přátel KLDR“ je více a jedná se často o cizince, kteří obdivují socialismus nebo komunismus. U nás také strana KSČM bohužel stále je, i když by dle mého názoru v demokratickém státě být neměla. V minulosti bylo možno vidět i YouTube kanály, kde byla Severní Korea prezentována jen pozitivně a ve videích bylo vidět, jak YouTuberka z KLDR jí různé značkové zmrzliny, vyjíždí do hezkých lokací ve své zemi a vlastně ukazuje vše v hezkém světle. Platforma YouTube všechny tyto kanály zablokovala a aktuálně nejspíš žádný takový dostupný není. Samozřejmě není možné, aby každý občan KLDR měl svobodný přístup k internetu, k potravinám z videí anebo mohl využívat moderní zařízení z videí. Videa údajně zcela lživá být nemusí, ale jsou zavádějící a k ničemu takovému běžný občas přístup zkrátka nemá.

Mluví se o tom, že KLDR se snaží nalákat více turistů do své země. Má z nich totiž nemalé peníze. Aktuálně se propaganda ve velkém objevuje na čínské sociální síti TikTok, kde nejspíš neprochází žádnou cenzurou či blokací. Opět je režim a země prezentována v dobrém světle. Videí jsem viděl stovky a většinou jsou vidět hezké čisté ulice, různé potraviny v prázdných obchodech, vidět jsou na dnešní poměry o něco starší televizory a počítače, a dokonce i pro nás starý smartphone s aplikacemi. Propaganda se zkrátka snaží ukázat KLDR v hezkém světle a všem chce ukázat, že se nejedná o nevyspělou zem, i když tomu tak ve skutečnosti samozřejmě není.

Telegram je známou platformou, která má v poslední době velký nárůst. Dost lidí totiž láká svoboda panující na platformě. Provozovatelé totiž odmítají cenzurovat kohokoliv, a to se týká Ukrajinců, lživé ruské propagandy i propagandy KLDR. Všiml jsem si, že mazány jsou pouze kanály pedofilů a teroristických organizací. Na rozdíl od sítí od společnosti Meta, Twitteru a dalších je zde svoboda projevu a myslím si, že je to vlastně dobře.

Severní Korea vyspělá rozhodně není a běžní občané kvůli nesvobodnému režimu trpí. Propaganda se to snaží zamaskovat a na Telegramu prezentuje fotky „šťastných“ občanů, samozřejmě nesmí chybět ani chlubení s odpálením raket, opravdu staré plakáty jak z dob sovětského svazu a dokonce se propaganda pochlubila, že Severokorejci mají nový chytrý mobil. Dle fotky to opravdu dost připomíná mobil Huawei nebo HONOR, ale jen s jiným logem. Dokonce i obrazovka s hovorem je jak z Huawei a HONOR… Je nutno ale říci, že je velkou otázkou, zda se jedná o obrázek skutečně z KLDR.

Kdo vlastně propagandu KLDR šíří? Tvrdí se, že v KLDR není internet, ale jen intranet. Samozřejmě je dost možné, že občané s vyšším postavením možná mohou mít přístup k internetu. V minulosti se mluvilo o tom, že čínské společnosti pomáhají v KLDR budovat mobilní sítě 3G. Je otázkou, kde je pravda. Samozřejmě nikdo nevíme, odkud se propaganda často šíří, ale je možné, že nějaký úřad v KLDR by ji teoreticky šířit mohl. Režim je totiž znám svými kybernetickými útoky. Na TikToku jsou třeba prokazatelně Britové, kteří propagandu ve formě videí šíří. Někdo tvrdí, že Severokorejci kvůli šíření propagandy cestují do Jižní Koreje, Číny nebo Ruska. Nejsou k tomu nějaké velké důkazy, ale dle různých Telegram kanálů nebo webových stránek bych řekl, že to pravdou je.

Britka Zoe sdílející propagandu KLDR. Režim nijak nekritizuje.

Máme propagandu KLDR trpět? Samozřejmě je těžké rozhodnout, zda je správné propagandu nejen KLDR nějak pozastavit. Jednalo by se přeci jen o omezení svobody projevu, i když se jedná o zjevné lži a nepřátelské státy. Je to také nekonečný boj, protože jeden účet zrušíte a během hodiny se objeví další dva. Je ale třeba si přiznat, že propaganda KLDR nebezpečná být může, i když zrovna v Evropě je nějaká zaostalá KLDR všem jedno. Můžeme ale poslední roky pozorovat, kolik lidí uvěřilo ruské propagandě a má to hrozivé následky třeba právě u našich sousedů na Slovensku… Myslím si, že ale „normální člověk“ se takové propagandě jen zasměje. 😉

Zdroje: TikTok 1/2/3/, Telegram 1/2/3/4/5/, edition.cnn.com, Twitter, washingtonpost.com, theguardian.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top