Kam a proč jsem odešel z OneDrive a Office 365?

Americká společnost Microsoft dnes nevydělává obrovské částky jen prodejem licencí operačního systému Windows, ale především z cloudových služeb. Své cloudové úložiště OneDrive nutí přímo ve Windows, ale nabízí také výhodné řešení, díky kterému dostanete 1 TB prostoru do OneDrive + kancelářský balíček Office 365. Proč jsem se právě toto řešení rozhodl opustit? Co teď používám?

Proč opouštím OneDrive?

Cloudové úložiště OneDrive je velice příjemné a vlastně jsem k němu před lety odešel, protože Google Disk mi bez upozornění některé soubory (často APK) mazal. Vše také detailně skenoval. S nástupem umělé inteligence jsou naše data stále cennější a u bezplatných verzí služeb to akceptuji, ale ne u těch placených. U těch by zákazník měl dostat maximální možné soukromí, ale to se vytratilo právě i z OneDrive a vlastně asi všech amerických služeb…

Je fakt, že Microsoft mi z OneDrive žádné soubory bez upozornění nebo souhlasu neodstranil. To se mi stalo opravdu jen u Google Disku a Mega. I když jsem ale OneDrivu odesílání volitelných dat a skenování mých fotek zakázal, přesto skenovány jsou a služba na nich detekuje obličeje a další prvky. To se mi rozhodně nelíbí, i když na fotografiích nemám nic super tajného. Takové snímky bych si samozřejmě řádně zašifroval a až poté v šifrované podobě zálohoval. Jde jen i princip, že jsem platící uživatel, přesto společnost dále vydělává na mém soukromí a datech… Data z OneDrive tedy již měsíce postupně přesouvám a mažu.

Na jaké cloudové úložiště jsem přešel?

V případě cloudového řešení se již odmítám spoléhat na americké, čínské nebo ruské služby. Všechny totiž soukromí uživatelů značně nabourávají a snaží se vytěžit co nejvíce dat. Mají sice fakt vymazlené funkce a aplikace, ale já osobně chci spíš to soukromí.

K čemu jsem tedy přešel? Možná budete překvapeni, ale obrátil jsem se na český Ulož.to Disk. Testuji ho již opravdu dlouho a má jen základní trackery, žádný ze souborů mi nezmizel a mám tedy více soukromí. Mám ale také značně více prostoru pro svá data, a to 10 TB za 150 Kč/měsíc s DPH. OneDrive 1 TB jsem měl naposledy v krabicové verzi za asi 1 200 Kč/rok. Pro náročnější má až 200 TB prostor.

Ulož.to Disk se také neustále snaží a pro mobily má již hezkou mobilní aplikaci s funkcí automatického zálohování. Pevně doufám, že se služba časem nerozhodne aplikovat nějaké funkce „umělé inteligence“ a jinak nabourávat soukromí uživatelů…

Jak jsem ale nahradil Office 365?

To byla opravdu výzva, protože Microsoft má kancelářský balíček nejpropracovanější. To nadále platí, ale naštěstí dnes fungují i výborné alternativy. Pro Windows jsou asi nejlepší singapurský WPS Office nebo LibreOffice, ale bezplatně můžete používat i omezené verze Office od Microsoftu v prohlížeči.

WPS Office může více působit jako aplikace od Microsoftu, ale jeho prostředí alespoň v době psaní článku nebylo přeloženo do češtiny. Češtinu pro opravy textu si ale na dvě kliknutí můžete stáhnout a funguje. Základní funkce má zdarma. LibreOffice není ničím novým a jedná se o bezplatný open-source projekt. Všechny funkce jsou zdarma a bez reklam. Prostředí také komunita zdarma přeložila do češtiny.

A pro Android? Během psaní článku jsem testoval tablet Xiaomi Pad 6S Pro s klávesnicí a touchpadem. Nejvíce mi na něm sedí právě WPS Office, který je v Obchodě Play ke stažení zdarma v češtině. Funguje i v mobilech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*