Je Telegram bezpečný? Jak zapnout end-to-end šifrování?

Sociální síť Telegram raketově roste a již má 950 milionů aktivních uživatelů. Především po zadržení zakladatele Pavla Durova vzrostl o síť zájem. Někteří lidí však o Telegramu tvrdí, že se jedná jen o nástroj pro zločinecké organizace a zakladatel je Rus, díky čemuž nemůže být důvěryhodný. Někteří pak mluví o nedostatečné bezpečnosti aplikace. Jak to tedy vlastně je? Je možné v Telegramu zapnout end-to-end šifrování?

Jak je to s tím šifrováním?

Strašně moc lidí si neuvědomuje, jak Telegram funguje. Je to vidět i na „odborných“ článcích různých webů. Jedná se o sociální síť nejen se soukromými konverzacemi, ale veřejnými a neveřejnými skupinami nebo kanály. V jedné aplikaci je toho tedy poměrně dost a v běžném nastavení se jedná o cloudovou komunikaci. Pokud se v ní nachází něco závadného, již roky ji je možné nahlásit. Služba k tomu měla své formuláře. Nerozumím tomu, proč teď některá média tvrdí, že nebylo možné žádnou konverzaci nahlásit a na Telegram přichází tvrdá kontrola. Samozřejmě to není pravda a došlo jen k ukončení vyhledání lidí a skupin v okolí podle GPS.

Telegram tedy není zabezpečený? Samozřejmě je a pokud nepácháte žádnou skutečně trestnou činnost, může vám být běžné šifrování cloudové komunikace dostačující. Nikoho nebudete zajímat a nikdo tedy nebude požadovat přístup do vašich konverzací. On ale Telegram umožňuje využívat také skutečné end-to-end šifrování bez ukládání konverzací na server. Takové konverzace budou tedy uchovávány jen ve vašem mobilu a na mobilu druhé strany. Nelze takové konverzace používat na více zařízeních, což je právě ten limit end-to-end šifrování. Právě proto není end-to-end šifrování zapínáno automaticky, protože velké množství uživatelů by postrádalo oblíbené funkce.

Když si to shrnu, pochybnosti o bezpečnosti jsou vždy na místě a diskutováno je také zabezpečení aplikace Signal. Telegram je primárně cloudový komunikátor, ale skutečně umí i end-to-end šifrování. Záleží jen na tom, co zrovna budete potřebovat. Pokud ale vyžadujete 100 % bezpečnost bez prvků sociální sítě, pak bych zapomněl na Telegram a Signal a obrátil se na Threemu. Nabízí defautně end-to-end šifrování a pokud chcete, můžete ji používat zcela anonymně bez tel. čísla, e-mailu nebo jména.

Jak end-to-end šifrování konverzací zapnout?

Tato funkce není tolik využívána, ale Telegram ji stále má a funguje skvěle. Po zapnutí je využívána „inkognito klávesnice“, aby nedocházelo k zaznamenávání slov během konverzace a klávesnice se podle vašeho psaní neučila slovní fráze. Zapnout můžete i automatické mazání zpráv, skrytý je obsah oznámení, můžete běžně chatovat, posílat soubory, emotikony, samolepky, audio zprávy nebo volat.

  • Přejděte do vašich kontaktů v aplikaci Telegram. Stačí na hlavní obrazovce prstem klepnout na ikonu tužky nebo přejít do levého menu aplikace a otevřít kontakty.
  • Z vašeho seznamu kontaktů jeden vyberte, pod jeho jménem nahoře si otevřete profil, vpravo nahoře přejděte do možností (tři tečky) a následně do „Zahájit důvěrnou konverzaci“.
  • Nyní dojde k výměně klíčů a k end-to-end šifrování. Takové konverzace budou vždy označeny zámkem ve jméně uživatele. kdykoliv budete moci použít také běžnou méně bezpečnou cloudovou konverzaci.

Pavel Durov a jeho občanství

V současné době takřka celý svět nenávidí Rusko, protože napadlo suverénní Ukrajinu. Páchá tam nechutná zvěrstva, což je samozřejmě nutné odsoudit. Vždy je třeba si ale uvědomit, že ne každý Rus je špatný člověk. Netvrdím, že Pavel Durov je úžasný a dobrý člověk, ale před lety byl donucen Rusko opustit. V současné době má sociální síť Telegram sídlo v Dubaji, nikoliv v Rusku. Pavel Durov je pak údajně občanem Francie a Spojených arabských emirátů.

Všudypřítomná zločinecká činnost?

Telegram se stal terčem kritiky a mnoho médií ho vykresluje, jako sociální síť s všudypřítomnou kriminální činností. Bezesporu na Telegramu panuje mnohem více svobody projevu a soukromí, nežli tomu je na ostatních sociálních sítích. Pokud lidé dostanou „více svobody“, vždy toho bude někdo zneužívat. Skutečně je na Telegramu možné najít prodej drog, publikování nahých fotek bez souhlasu a mnoho dalšího. Pokud takový obsah nebudete vyhledávat, není možné na něj čistě náhodou narazit. Jestli jste jen uživatel, který chce sledovat své oblíbené tvůrce v Telegram kanálech a komunikovat s kamarády, oceníte více soukromí a na trestnou činnost nenarazíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*