Je provádění DDoS útoků nebezpečné? Je to legální? Jak se chránit?

Na sociálních sítích se objevují webové stránky, které nabádají k zapojení se do DDoS útoků na servery v Rusku. Pokud se do těchto útoků zapojuje velké množství lidí, servery v Rusku začnou být nedostupné. Tím můžete projevit svůj nesouhlas s napadením Ukrajiny a zamezit tak šíření ruské propagandy a dezinformacím. V tomto článku jsem rozebral, zda je provádění DDoS útoků na ruské servery bezpečné, jak zůstat v bezpečí a zda je to vůbec legální.

 

NEJDŘÍVE DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!

DŮRAZNĚ UPOZORŇUJI, že celý tento článek slouží jen informativně a pro zamyšlení! NIKOHO NENABÁDÁM k provádění DDoS nebo jiným útokům na jakékoliv cíle!

 

Kyberbezpečností odborníci varují

Provádění DDoS útoků je opravdu velice jednoduché, především když někdo vytvoří takto šikovnou webovou stránku, kterou stačí mít jen v internetovém prohlížeči otevřenou. Česká kyberbezpečností společnost Avast (zdroj) však varuje před těmito weby. Avast však není sám a do varování se zapojilo i poměrně dost bezpečnostních expertů na sociální síti Twitter.

 

Skutečně hrozí nebezpečí?

Jsou tyto webové stránky opravdu nebezpečné? V každé krizi se najdou šmejdi, kteří se ji snaží zneužít. Objevila se tedy i populární stránka www.NoRussian.tk, která slibovala útočení na ruské servery. Ve skutečnosti stránka skrývala také skripty, které shromažďují informace o každém uživateli. Další zbylé dva weby jsou dle expertů v pořádku.

 

Je DDoS útok vůbec legální?

Vyskytla se také velká otázka, zda je provádění DDoS útoků na servery nelegální. No, to je vskutku těžká otázka. Je třeba se zamyslet nad tím, jak vlastně DDoS útok funguje. Ve skutečnosti se nejedná o hacking, jak to někteří prezentují. Ve zkratce se jedná jen o ping na server, který vám odpoví, což útok provádí stále dokola. Ve velkém množství uživatelů či botnetů může tedy dojít ke shození cíle.

Je tedy DDoS nelegální? Každý tvrdí něco jiného. V České republice však již v minulosti dle mých zdrojů došlo ke stíhání. Nevěřím ale tomu, že by za DDoS útoky někdo šel do vězení. Je i velice těžké něco takového prokázat. Je dobré se také zamyslet nad tím, na koho útočíte. Pokud skutečně budete útočit v této době na servery v Rusku, tak je nepravděpodobné, že budete potrestáni. Je ale dobré se pomocí různých nástrojů a služeb chránit.

 

Když chcete při útočení jistotu bezpečí

Některé ruské weby se také mohou tvářit, že jsou shozené, ale ve skutečnosti jen blokují přístupy z České republiky, čímž DDoS od nás vlastně odráží. DDoS je vskutku primitivní útok, proti kterému existuje i snadná obrana, ale ta vyžaduje provedení nějaké akce. Je tedy dobré si změnit i IP adresu a útočit z jiné země, ve které je daný web stále dostupný.

Krytím IP adresy můžete také zůstat v bezpečí. Doporučuji využívat nějaké PLACENÉ služby VPN. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nepoužívejte bezplatné služby VPN, které jsou většinou podvodné a jen shromažďují informace. Za sebe mohu doporučit třeba službu SurfShark VPN, o které si můžete přečíst v mém článku (odkaz na článek).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top