Jaký je mobilní systém Ubuntu Touch?

Aktuálně máte v mobilním světě na výběr jen mezi dvěma operačními systémy, a to mezi Androidem nebo iOS. Kdysi tu byl i nadějný třetí systém Windows Phone, ale ten Microsoft aktualizacemi pokazil a jeho vývoj nakonec ukončil ve verzi Windows 10 Mobile. Pokud chcete alternativu, můžete si zkusit upravené systémy GrapheneOS, HarmonyOS a další, ale stále se vlastně jedná o Android. Pak je tu Ubuntu Touch, který moc uživatelů bohužel nemá a v minulosti to jednoduché rozhodně neměl. Společnost Canonical roku 2017 ukončila totiž jeho vývoj. Naštěstí se ho ujala komunita UBports, která je v současné době zapsána jako nadace a stále na systému pracuje.

Zdroj: Ubuntu.cz

Naskytla se mi možnost se na zajímavý systém Ubuntu Touch podívat, a to díky Vojtěchu Dubskému (@xdub) ze sociálních sítí Mastodon a Pixelfed. Systém jsem testoval na opravdu stařičkém zařízení Google (LG) Nexus 5, což je vlastně předchůdce dnešních mobilů Google Pixel. Na dnešní dobu je mobil vážně starý a hardwarovou výbavou již nikoho neoslní, ale nachází se v něm Ubuntu Touch 16.04 s aktualizacemi z 12. 4. 2023. Podpora je tedy příkladná a ve světě Androidu nevídaná.

 

Prostředí systému

Již před lety jsem si říkal, že bych Ubuntu Touch moc rád zkusil, protože prostředí je takové jiné a rád si zkusím něco nového. Pokud jste konzervy, co si nerady zvykají na něco nového, tak Ubuntu Touch rozhodně pro vás není. Systém je ale svým prostředím příjemný, je celý přeložen do češtiny a s SMS zprávami, hovory atd. na našem trhu problémy nejsou. Velkým lákadlem systému je také možnost se snadno přizpůsobit na jakémkoliv zařízení bez ohledu na úhlopříčku displeje. Plně funkční je i možnost využívání klávesnice nebo myši.

Hned po prvotním startu systému Ubuntu Touch budete hledat úvodní obrazovky s ikonami nainstalovaných aplikací. Budete je však hledat marně, protože Ubuntu Touch se vydal vlastní cestou. Dle mého názoru je to dobře, protože v dnešní době je hrozně nudné, jak se Android a iOS v několika ohledech až moc podobají. Vlastně dost vychází z desktopového Ubuntu, protože vlevo najdete výsuvný postranní panel. Na ten jsem si zvykl, vypadá dobře a vlastně je jeho používání dost návykové. Připnout si do něj můžete oblíbené aplikace, najdete v něm naposledy spuštěné aplikace, můžete ukončovat jejich běh na pozadí dlouhým podržením prstu atd. Jeho dalším vysunutím se pak dostanete do menu se všemi nainstalovanými aplikacemi a vyhledávacím polem.

Jiná je dokonce i výsuvná systémová lišta. Ta se vysouvá stejně, jako třeba u Androidu, ale je rozdělena na části. Tahem prstu z horní levé části se dostanete do přehledu všech oznámení, ale rychle můžete prstem vysouvat oznámení zpráv tahem po ikoně obálky, rychle přejít do nastavení Bluetooth a najít další zařízení nebo Wi-Fi. Multitasking je pak také hezky přehledný a funguje svižně.

Opravdu velké množství mobilů má nepřehledné nastavení a úplně nejhůře je dle mého názoru na to jablečné iOS. Samozřejmě u všech je dnes možné využít vyhledávání, ale nějaké hezké zpracování a přehlednost je vždy fajn. Ubuntu Touch má jednoduché nastavení se vším potřebným, přesto je nádherně přehledné. U některých položek najdete jen ikonu, text a posuvník pro zapnutí/vypnutí, ale pak je i sekce s většími ikonami. Takové rozdělení je moc fajn a rád bych jej viděl i u Androidu.

A co systémové aplikace? Těch je jen minimum, a to je samozřejmě dobře. Nějaké zbytečné hry nebo sociální sítě v mobilu předinstalované nenajdete. Je tam jen potřebný základ a vše ostatní si můžete doinstalovat dle svých potřeb. Nechybí prohlížeč, kalkulačka, počasí, kalendář, skvělý správce souborů, přehledná galérie fotek a videí, přehrávač videí/hudby, poznámky, kontakty a další základ. Co se focení týká, tak to u tak starého mobilu asi nemá moc smysl testovat, protože kvalita by na dnešní poměry nebyla nějak úchvatná. Aplikace je však hodně jednoduchá a nějaké pokročilejší režimy bohužel chybí.

 

Jak je na tom dostupnost aplikací?

Ubuntu Touch nemá vůbec velké zastoupení na trhu, a to je vlastně jeho velký problém, ale i výhoda. Současným uživatelům to prý často vyhovuje, mezi sebou si radí a pomáhají. Pokud však chcete přejít a jste náročnější uživatel, budete trpět na nedostatek aplikací. Na bankovní aplikace, oficiální aplikace Instagramu, různých VPN služeb, Brave, Zásilkovna, Liftago a mnoho dalších bohužel chybí. Pokud bez těchto aplikací nedokážete existovat, tak Ubuntu Touch rozhodně není pro vaše každodenní používání.

Pro stahování aplikací slouží obchod OpenStore, který obsahuje pro Ubuntu Touch aplikace a najdete i schopného klienta pro Telegram, Matrix, Mastodon nebo Pixelfed. Samozřejmostí jsou i různé prohlížeče nebo klienty pro e-maily. V tomto obchodě narazíte i na ikony známých aplikací, ale jedná se pouze o otevření webových verzí, které u některých služeb stačí, ale přeci jen plnohodnotné aplikace jsou lepší. Používat můžete i Terminal, bez kterého by to snad ani nemohl být Linux. 😉

 

Mám si Ubuntu Touch vyzkoušet? Na jaké modely je dostupný?

Ubuntu Touch je aktuálně vyvíjen menším týmem nadšenců, takže s nějakou širokou podporou mobilů očekávat nelze. Celou nabídku podporovaných zařízení si však můžete prohlédnout a do svého mobilu jej nainstalovat. Některé modely jsou označený hvězdičkou značící, že jsou ideální pro Ubuntu Touch a existuje pro ně oficiální podpora. Jedním z těchto mobilů je třeba Fairphone 4, který je znám svou snadnou opravitelností.

Mám si Ubuntu na mobilu vyzkoušet? No, samozřejmě vždy je dobré si vyzkoušet něco nového. Je však nutné mít na paměti, že s Ubuntu Touch nebudete mít všechny známé aplikace z Androidu nebo iOS. Pokud jste ale Linuxový nadšenec, určitě tento systém doporučuji alespoň vyzkoušet.

Ještě jednou musím za poskytnutí mobilu se systémem Ubuntu Touch poděkovat Vojtěchu Dubskému (@xdub) ze sociálních sítí Mastodon a Pixelfed. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top