Výrobce Xiaomi se spojil s věhlasnou německou společností Leica a poslední roky můžeme vidět u jeho mobilu výrazné vylepšení fotoaparátů. Týká se to především těch vlajkových, které právě na focení lákají. Letos se k nám nedostal model Xiaomi 14 Pro, ale hned lepší verze Xiaomi 14 Ultra. Slibuje vysokou kvalitu fotografie a videa a ve svém velkém zadním modulu ukrývá čtyři fotoaparáty.
Jestli pozorně sledujete vydávání nových článků na tomto webu např. na Telegramu, jistě vám neuniklo několik článků s galériemi pořízených fotek mobilem Xiaomi 14 Ultra. Všechny odkazy na ně naleznete v závěru článku. Rozebíral jsem v nich i kvalitu snímků, ale co nějaké shrnutí, jak tento model fotí? To najdete právě v tomto článku.
Specifikace fotoaparátů
Název sestavy: LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1,63–2,5/12–120 ASPH
- Hlavní fotoaparát:
Sony LYT-900
Velikost snímače: 1”
Rozlišení: 50 MPx
Optická stabilizace obrazu (OIS)
Variabilní clona: f/1,63-f/4,0
Ekvivalentní ohnisková vzdálenost: 23 mm
3,2 µm, Super Pixel 4 v 1
Ostření: AF - Plovoucí teleobjektiv (3,2x zoom):
Sony IMX858
Clona: f/1,8
Rozlišení: 50 MPx
Optická stabilizace obrazu
Ekvivalentní ohnisková vzdálenost: 75 mm
Pořizování makra na 10 cm
Ostření: AF - Periskopický objektiv (5x zoom):
Sony IMX 858
Clona: f/2,5
Rozlišení: 50 MPx
Optická stabilizace obrazu
Ekvivalentní ohnisková vzdálenost: 120 mm
Podpora makra na 5 cm
Ostření: AF - Ultraširokoúhlý objektiv:
Sony IMX858
Clona: f/1,8
Rozlišení: 50 MPx
Zorné pole: 122°
Elektronická stabilizace obrazu (EIS)
Ekvivalentní ohnisková vzdálenost: 12 mm
Funkce pro focení
Xiaomi 14 Ultra slibuje velmi vysokou kvalitu snímků. Doporučuji tedy v mobilní aplikaci přejít nahoře pod šipku, nastavení, kvalita obrázku a nastavit “Velmi vysoká” – více informací. Tato možnost u jiných mobilů od Xiaomi prozatím není a na detailech, ale i velikosti fotky se to projeví. Osobně jen nechápu, proč výrobce tuto možnost nepřednastavil již v továrně. Pravděpodobně kvůli tomu, že zabírají v úložišti více místa.
Letos výrobce také nasadil dvojici režimů Leica Authentic a Leica Vibrant. Nejedná se o filtry, ale skutečně pokročilé režimy barevného podání. Jedná se o záležitost, kterou budete milovat. Leica Authentic nabízí krásné autentické barevné podání, zatímco Leica Vibrant má barvy takové více světlé, což za horších světelných podmínek a v zimním období oceníte. Funkce se nachází vpravo nahoře v aplikaci fotoaparátu a přepínat se mezi režimy lze rychle.
Zaostření pohybu jsem využíval již vloni, ale letos je vidět, že post-processing dostal výrazné vylepšení. Vlevo nahoře najdete ikonu postavy v běhu, díky čemuž tento režim rychle zapnete nebo vypnete. Umí sledovat objekt v pohybu, zaostřit ho a post-processing mu krásně zvedne detaily. Funguje to výborně a zachytit tak můžete důležité okamžiky.
HDR funguje automaticky také skvěle a dále nechybí samozřejmě tlačítko kouzelné hůlky pro zkrášlovací režim a filtry. Rád vidím opět můj oblíbený filtr Leica BW HC, ale i další vydařené. Konečně vlevo je k dispozici hned po ruce tlačítko “EV” a jas si můžete rychle poupravit. To jsem využíval dost často, a to především s použitím gripu z Photography Kitu k mobilu – více informací. Kit neobsahuje jen praktický grip, ale také designové kroužky a adaptér pro používání fotofiltrů.
Aplikace má k dispozici také AI funkce, nastavení blesku, poměru stran, časovač, dávkové snímání, využívání vodoznaku, mřížky a různé režimy. Sáhnout můžete po PRO režimu s manuálním nastavením parametrů a focení v surovém formátu RAW, filmový, video, fotografie, portrétní, noční, možnost fotit v maximálním 50 MPx rozlišení, panorama, dlouhá expozice s více režimy, skenování dokumentů, efekty pro krátké filmy, režisérský režim pro pokročilejší natáčení videa, Superměsíc pro focení Měsíce pomocí AI a další běžné funkce.
Jak tedy mobil fotí?
Všechny čtyři fotoaparáty mají vysoké 50 MPx rozlišení. Výrobci musím pochválit, jak dobře zvládl sladěnost barevného podání ze všech snímků. Hravě si poradí s protisvětlem, automatické HDR funguje výborně, spokojený jsem byl s barevným podáním především s využitím režimu Leica Authentic a vlastně je vidět, že opět se dost zapracovalo na post-processingu.
Zoomování a makro
Masivní modul na zádech ukrývá optické stabilizace obrazu, které jsem teleobjektivu a periskopu rozhodně ocenil. On vlastně výrobce letos nasadil i funkci, kdy při využití vysokého zoomu se objeví vlevo malé okénko, které zezelená, pokud je vhodná doba pro pořízení fotky. Post-processing pak fotku zpracuje tak, že jsem často měl použitelné snímky z 30 nebo 60x digitálního zoomu. To se mi líbí a využívání zoomu je velmi návykové.
Dost lidí vyžaduje možnost focení makra ultraširokoúhlými fotoaparáty. Vůbec tomu nerozumím, protože lepší makro dostanu přeci z teleobjektivu. Zde se opět projevuje síla model Xiaomi 14 Ultra, protože teleobjektiv s periskopem zvládají zoom výborně. Díky optické stabilizaci obrazu takové fotky pořídíte pěkně ostré i z ruky.
Konečně tu máme variabilní clonu!
Ne, Xiaomi v tom první rozhodně není, ale již pár let variabilní clona nebyla v mobilech vidět. Drtivá většina mobilů totiž většinu úkonů řeší jen pomocí algoritmů. U hlavního fotoaparátu máte k dispozici tedy skutečně fyzickou variabilní clony, což se projevuje na kvalitě snímků a přirozenému rozostření. Clonu můžete nastavovat manuálně v aplikaci pod horní šipkou, ale ona se nastavuje sama i v režimu na automatiku.
Portrétní režim a ultraširokoúhlý fotoaparát
Portrétní snímky vypadají také pěkně, postavy mají krásně ostré obličeje bez přepálení barev. Konečně je tu možnost portrétním režimem fotit všemi fotoaparáty a ne jen pomocí teleobjektivu. Pochvaloval jsem si i panoramata, která jsou letos po přiblížení detailnější.
Ultraširokoúhlý fotoaparát má dostatečné 122° zorné pole, možnost ostření a focení makra na 5 cm. Já osobně tyto fotoaparáty používám nejméně a už vůbec ne na makro. Na dovolených je ultraširokoúhlý fotoaparát rozhodně fajn. Ani u něj jsem nezaznamenal nějaké změny barev v porovnání s ostatními fotoaparáty a vzdálené objekty jsou po přiblížení ostré.
Co noční režim?
Vlastně si říkám, kdy naposledy jsem během focení mobilem použil LED blesk. Asi už hodně dlouho ne, protože v dnešní době využívám noční režim. Využívá pokročilé algoritmy a letos jsou fotky sice stejně prosvětlené jako u Xiaomi 13 Pro, ale lépe si poradí s kresbou vzdálenějších objektů. Především zelený odstín je v porovná ní takový více odpovídající realitě. Noční režim je možné používat u všech fotoaparátů a i u teleobjektivu s periskope funguje výborně. Samozřejmě to platí i o ultraširokoúhlém fotoaparátu, ale tam už vzdálenější objekty dle očekávání nemají tak vysoké detaily.
V posledních letech se rozmohlo “focení” Měsíce. Ani Xiaomi 14 Ultra nepostrádá režim Superměsíc. Stačí s ním jen namířit na Měsíc, zoomovat a algoritmus vám vlastně celý Měsíc dokreslí. Výsledkem je krásný a snímek, díky kterému můžete ohromit své okolí. O nějaké reálné focení se však nejedná a beru to spíš jako režim pro zábavu.
Závěr
Když si to opravdu shrnu, Xiaomi 14 Ultra se rozhodně řadí mezi ty nejlepší fotomobily na trhu. Vloni jsem s Xiaomi 13 Pro nafotil rekordní počet fotek, protože to byla zkrátka zábava. S Xiaomi 14 Ultra si focení užívám ještě více, protože barvy ve snímcích jsou lepší, kresba také, zoom prošel opravdu velkým zlepšením a nesmím zapomenout ani na post-processing. Je výborný, a to především během zpracování fotek v pohybu. Ještě lépe se mi fotí i gripem z Photography Kitu, protože se mobil lépe drží a mohu ovládat focení hardwarovými tlačítky.
Výrobci bych vlastně vytkl jen přednastavenou “vysokou” kvalitu. V aplikaci se totiž nachází již nachází “velmi vysoké” nastavení kvality a na detailech to je rozhodně znát. Dle mého názoru by to mělo být přednastavené, ale chápu, že velikost takových snímků je o poznání větší.
Kde najdu všechny fotky pořízené mobilem Xiaomi 14 Ultra?
V tomto článku se nachází takové shrnutí, ale fotkám jsem se dost věnoval v jiných článcích. Doporučuji si je také přečíst a prohlédnout všechny pořízené snímky. Odkazy níže.
- Jak funguje proměnlivá clona fotoaparátu?
- Jak Xiaomi 14 Ultra umí detailní makro fotky a videa?
- Xiaomi 14 Ultra má vylepšené AI úpravy fotek
- Xiaomi 14 Ultra se optického ani digitálního zoomu nebojí!
- Jak Xiaomi 14 Ultra zachytí lidi a zvířata v pohybu?
- Jaké filtry Leica stojí za vyzkoušení?
- Vojenské technické muzeum Lešany nafoceno s Xiaomi 14 Ultra
- Všechny články k mobilu