Redmi Note 13 Pro 5G rozhodně vlajkovým mobilem není a kvality fotoaparátů z Xiaomi 13 Pro počítat nelze. Výrobce ve svých propagačních materiálech ale slibuje vysokou kvalitu fotek a kvalitní 4x zoom. Na zádech mobilu je trojice vystupujících modulů s fotoaparáty. Hlavní 200 MPx fotoaparát má světelností f/1,65 a optickou stabilizací obrazu (OIS). Druhý fotoaparát je dle očekávání ultraširokoúhlý s 8 MPx rozlišením a světelností f/2,4. A co ten třetí? Je zbytečný, protože má 2 MPx rozlišení a slouží pro makro.
Jak je to s tím 200 MPx rozlišením?
Hlavní fotoaparát sice skutečně má 200 MPx rozlišení, ale v běžném nastavení samozřejmě fotí konkrétně v rozlišení 12,5 MPx. Pokud z nějakého důvodu chcete, můžete si v aplikaci fotoaparátu zapnout 200 MPx režim a fotku v takovém rozlišení pořídit. Hodí se pro situace, kdy daný snímek potřebujete s maximem detailů dále na počítači ořezávat a jinak zpracovávat. Takové snímky mají často 40-80 MB velikost, což je opravdu dost. Pořizovány jsou ve formátu JPG, je možné u nich použít 2x zoom a v galérii fotek od Xiaomi můžete u nich požívat funkci Xiaomi ProCut. Funkce umí vybrat poměr stran fotky.
Jak na tom je kvalita fotoaparátů?
Hlavní fotoaparát papírově oslní nejen svým vysokým rozlišením, ale chválím i za clonu f/1,65 a optickou stabilizaci obrazu. To stále není v této cenové kategorii samozřejmost. Za dobrých světelných podmínek nechybí fotkám hezké barevné podání i detaily po celé ploše. Efektivně funguje automatické HDR, zapnout si můžete pomoc AI pro nastavování barev dle scény a vypozoroval jsem, že právě funkce AI si umí dost dobře poradit i se silným protisvětlem. Zmiňoval jsem, že makro fotoaparát je kvůli nízkému rozlišení k ničemu, ale pěkné makro umí mobil pořídit právě hlavním fotoaparátem. V takové situaci jsem sahal i po 4x zoomu. Pár lidí může zamrzet absence focení v RAW formátu.
Ultraširokoúhlý fotoaparát má 8 MPx rozlišení, což je v této cenové kategorii stále běžné. Jelikož ale tento model láká na fotoaparáty, mohl mít už 12 MPx rozlišení. Venku ve dne umí fotit dobře, ale za horšího světla se po stranách fotek objevuje digitální šum. Není tedy nadprůměrný ani špatný, ale spíš čistě průměrný.
Jak je to s tím zoomem? Nejedná se o optický, ale o digitální zoom. Funguje to tedy tak, že dochází k výřezům fotek z hlavního fotoaparátu. Díky vysokému 200 MPx rozlišení je z čeho vyřezávat a o další zpracování snímků se stará post-processing. Zoomování je pomocí tlačítek rychlé a tahem prstu můžete zazoomovat až 10x. 4x zoom rozhodně použitelný je a používal jsem jej venku, ale i během focení makro snímků. V některých situacích rozhodně použitelný je i 6x zoom. Při focení ve tmě s nočním režimem můžete použít až 2x digitální zoom a snímky vypadají také dobře.
Mobil tedy teleobjektiv nemá a portrétní režim (bokeh) se využívá u hlavního fotoaparátu. Rozostření funguje bez problémů, fotky vypadají dobře a sílu rozostření si můžete během focení manuálně upravovat. V některých situacích se může stát, že je fotka po pořízení nekvalitní, ale za pár vteřin ji zpracuje post-processing a její kvalita je výrazně pozvednuta. Výrobce tedy na post-processingu dost zapracoval.
Skenování dokumentů
Fotoaparáty mobilů dnes umí opravdu dobře fotit, ale výrobci do nich nasazují i pokročilé algoritmy pro skenování různých dokumentů. U tohoto modelu najdete režim „Dokumenty“ v aplikaci fotoaparátu a pořídit je umí opravdu kvalitní. Na horní části aplikace si můžete vybrat režim „Původní“ pro ořez dokumentu bez dalších úprav, „černobílý“ pro černobílý papír či tabelu a zčernění písma a já používám především „Vylepšený“. Poslední režim umí text upravit, aby byl ve vyšší kvalitě a čitelnější. Pro ukázku přikládám skeny manuálu k mobilu, který byl opravdu drobným písmem.