Huawei se ve vývoji daří. Háže si západ klacky pod nohy?

Společnost Huawei je již roky pod tvrdými západními sankcemi, díky čemuž již jeho mobily nejsou v TOP nejprodávanějších v EU. V domovské Číně se mu ale daří a i na našem trhu nadále prodává výborné chytré hodinky nebo bezdrátová sluchátka. Letos dokonce přišel i s vlajkovými mobily Huawei Pura70. Neháže si západ svými sankcemi jen klacky pod nohy?

Pokrok v čipech pro mobily

Z jednoho pohledu jsou současné sankce účinné, protože se podařilo Huawei ze žebříčku nejprodávanějších mobilů sundat. Ona ale celá problematika se vůbec netýkala mobilních telefonů, ale spíše jen síťových řešeních. Stále tvrdší sankce se ale snaží Huawei stále více vystrnadit ze západních trhů. Rozšiřující sankce totiž výrobce zcela odřezávají od čipů společností Qualcomm a Intel.

Samozřejmě do vývoje a vedení společnosti Huawei nijak nevidím. Domnívám se, že nové sankce výrobce skutečně ještě více nutí k osamostatnění. Dlouho se mluví o velkých investicích Huawei do vývoje čipů a právě nové mobily nabízí procesor vlastní výroby HiSilicon Kirin 9010. Sice se nejedná o čip vyrobený 5 nm procesem, ale i 7 nm je velký pokrok pro čínského výrobce. Časem jistě přijde s dalším pokrokem… Nahradit mobilní čipy od Qualcommu tedy nejspíš nebude pro výrobce překážkou. Nějaké zásoby nejspíš ještě má, ale brzy se můžeme dočkat nových hodinek právě s procesorem Kirin.

Jak to bude s počítači Huawei?

Huawei má vážně pěkné a tenoučké ultrabooky, ale odříznutí od Intelu ho může zabolet. Nikde jsem nedohledal, zda Huawei bude odříznut od čipů AMD, ale i k tomu nejspíš brzy dojde. Pro výrobce to tedy bude velká výzva a již se objevují videa ultrabooků s vlastními čipy a operačním systémem. Náš trh by chtěl ale Windows a možná časem Huawei přinese ultrabook s Windows 11 a ARM procesorem vlastní výroby. Těžko říci… Nejde tu ale jen o ultrabooky, ale i servery a v domovské Číně se Huawei daří ve firmách nahrazovat západní společnosti. Dokonce společnost NVIDIA označila Huawei za svého největšího konkurenta.

Společnost se sídlem v Santa Claře ve své výroční zprávě ve středu uvedla, že Huawei je konkurentem ve čtyřech z pěti hlavních kategorií jejího podnikání, včetně dodávek softwaru a hardwaru pro grafické procesory (GPU), které se hojně využívají v generativní umělé inteligenci, – uvádí CNN

V krátkém videu níže se nachází testovací ultrabook s procesorem vlastní výroby HiSilicon Pangu M900. Jedná se o již starý čip z roku 2022 a pravděpodobně bude mít výrobce v zásobě novější kusy. Zajímavější je ale pohled právě i na operační systém. Huawei totiž vyvíjí roky vlastní HarmonyOS, ale doteď běžel na jádru AOSP Android, což se ale mění. Aktuálně je verzí systému více, a to volně šířitelný open-source projekt OpenHarmony, HarmonyOS s jádrem Androidu určený především pro globální trh a HarmonyOS NEXT. Poslední zmíněný jde vlastní cestou a dle výrobce nevyužívá jádro Androidu ani Linuxu. Neměl jsem možnost ho testovat, ale dle některých vývojářů v systému Android aplikace skutečně nefungují, nefunguje instalace bokem jako u Androidu a výrobce jde cestou uzavřenosti.

Zdroj: BiliBili, CNN.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Back To Top