Huawei HDC 2024 – funkce HarmonyOS a spolupráce s EU firmami

Čínská společnost Huawei je již roky pod tvrdými západními sankcemi. Díky nim byl výrobce takřka zcela vyřazen z trhu s mobilními telefony a tablety v Evropě. Přišel totiž nejen o podstatné Google služby v systému Android, ale také o 5G čipy. Po nových sankcích přichází o další možnost využívání některých čipů a údajně i o systém Windows. Co výrobce ukázal na konferenci HDC 2024?

Huawei je donucen vytvářet vlastní řešení

Chytré hodinky má dle mého názoru nejhezčí na trhu a mají skvělé funkce. Bezdrátová sluchátka také nemá vůbec špatná, ale v těch mobilech a tabletech je to už horší. Mobily jsou pěkné, výborně fotí, ale postrádají důležité funkce podstatné pro náš trh. Je v nich operační systém HarmonyOS, ale před nějakou dobou oznámil výrobce verzi HarmonyOS NEXT, která již nemá využívat jádro Androidu ani Linuxu. Dle tvrzení komunity na sociální síti Telegram jde cestou Applu. Chce mít vlastní uzavřený systém s propojením svých zařízení.

Jak je to s HarmonyOS? Co novinky z HDC 2024?

HarmonyOS je v současné době asi ve všech zařízeních značky Huawei. V případě hodinek je výborný a jsou i fanoušci verzí pro mobily a tablety. Již dlouho se mluví o tom, že dorazí také na notebooku a bylo možné vidět notebooky s nainstalovaným systémem.

Po vývojářské konferenci HDC 2024 výrobce tamním novinářům ukázal různá zařízeními a mezi nimi je právě tablet s HarmonyOS NEXT. Vidět je možné nejen úzkou propojenost s mobilem, ale také vydařenou práci s okny. Výrobce se pochlubil umělou inteligencí, spolupráci s WPS Office, aplikacemi pro svůj systém a funkcemi ve svém systému.

OpenHarmony v rukách evropských výrobců?

Neskončilo to ale jen u zajímavého prostředí operačního systému. Je překvapivé, že společnost Huawei v Evropě spolupracovala s firmou Volla na vydání vývojářského nástroje Oniro pro evropské vývojáře.

Volla je německá značka telefonů a Oniro je pak projekt vycházející z open-source řešení OpenHarmony. Volla dle svého tvrzení využívá open-source řešení a důrazně dbá na soukromí uživatelů. Volla si vlastně může se systémem OpenHarmony dělat úpravy dle svého uvážení, jelikož se jedná o projekt s otevřeným kódem. Do kódu může nahlížet kdokoliv a je odstřižený od služeb Huawei.

Spolupráce nekončí jen u značky Volla. Všimnout si lze, že více společností chce využívat OpenHarmony řešení. Mezi nimi je třeba BOSCH, Kanto, Eclipse iot, Servo a další.

Zdroj: Telegram

Jaké jsou vlastně rozdíly v jednotlivých verzích HarmonyOS?

  • HarmonyOS –  systém určený pro globální trh. Je založen na jádru AOSP verze systému Android bez Google služeb.
  • HarmonyOS NEXT – určen čistě pro čínský trh a tamní služby. Údajně nevyužívá jádro systémů Android ani Linux a nemá možnost instalovat aplikace z neznámých zdrojů.
  • OpenHarmony – verze systému HarmonyOS s otevřeným zdrojovým kódem. Tato verze je zcela odstřižena od Huawei služeb a upravit si ji může každý k obrazu svému. Zdrojové kódy jsou tedy veřejně ke stažení zdarma.

Zdroj: b23.tv, Telegram 1/2/3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*