Chrome OS – Kde jej stáhnout a jak jej nainstalovat?

Chrome OS je operačním systémem pro notebooky a stolní počítače od společnosti Google. Jedná se tedy o konkurenta Windowsu od Microsoftu a Mac OS od Applu? No, systém je zaměřený především pro nenáročné uživatelé, kteří vyžadují jednoduché ovládání a ke své práci potřebují výhradně internetový prohlížeč a cloudové služby.

 

Chrome OS můžete mít ve svém notebooku hned po zakoupení, tedy pokud si zakoupíte jeden z Chromebooků, které jsou populární především mezi studenty v USA. Pokud však doma máte nějaký stroj, kde by se hodil méně náročný systém, tak proč nezkusit zrovna Chrome OS?

Instalace celého systému je velice jednoduchá a lze jej spouštět i z USB flash disku, jak to je běžné u Ubuntu a jiných Linuxových distribucí. V případě instalace je dobré upozornit, že budou odstraněna veškerá data na pevném disku, takže bude odstraněn i původní operační systém.

 

 

Vytvoření bootovacího USB disku

 • Stáhněte si jednoduchý nástroj ze stránek neverware.com
 • Do počítače připojte USB flash disk. Opět je dobré upozornit, že data uložena na flashdisku budou odstraněna. Pokud na disku máte něco důležitého, tak si to nejdříve zálohujte!
 • Spusťte stažený nástroj a postupujte dle pokynů, což je klikání na tlačítko „Next“, výběr vloženého USB disku a následně vyčkání na stažení a vytvoření instalačního média.

 

 

Spuštění z USB flash disku

Nyní se musíte rozhodnout, jestli chcete systém jen vyzkoušet a spustit z USB flash disku nebo jej nainstalovat do počítače jako primární systém. V každém případě je nutné nejdříve spuštění systému, kdy si jej můžete bez ztráty dat z disku vyzkoušet.

 • Restartujte svůj notebook/PC a vyvolejte bootovací menu. V tomto případě moc neporadím, protože každé zařízení může mít vyvolání této nabídky pod jinou klávesou. Většina notebooku ASUS třeba má tuto nabídku pod klávesou ESC a velká část notebooků ji ukrývá pod F12. Někdy je také nutné bootovací menu v nastavení UEFI/BIOSu povolit.
 • V bootovacím menu zvolte vložený USB flash disk a vyčkejte, než se systém spustí.
 • Nyní si vyberte český jazyk a české rozložení klávesnice a následně klikněte na modré tlačítko “Jdeme na to”.
 • Potřeba je také přihlásit se ke svému Googlu účtu a připojit se k internetu.
 • Následně nechte systém naběhnout.
 • Pokud si systém budete chtít nainstalovat, tak se řiďte postupem níže.

 

 

 

Jak na instalaci Chrome OS?

Ještě jednou upozorňuji, že instalací Chrome OS se z pevného disku odstraní veškerá data! To se týká i operačního systému Windows! Doporučuji tedy nejdříve provést zálohu důležitých dat.

 • Spusťte Chrome OS z USB flash disku dle předchozího postupu
 • Vpravo dole klikněte na hodiny a následně klikněte na „Install OS“
 • Nyní se řiďte dle pokynů a vyčkejte, než se systém sám nerestartuje.
 • Poté je možné USB flash disk vyjmout a systém si nastavit a používat dle potřeby.

Sleduj na Instagramu:

4 thoughts on “Chrome OS – Kde jej stáhnout a jak jej nainstalovat?”

 1. Dobrý den, při spuštění programu na vytvoření bootovaciho Flash discu se mi objeví hláška Windows: Microsoft Visual C++ Runtime Library. Runtime Error. Obrátil jsem se na podporu Windows, zkusil čisté spuštění Windows, i bod obnovy, doinstaloval nejnovensi verzi Visual C ++. Ale píše mi to pořád. Těsně před dokončením na 99%. Poté napíše program přestal fungovat a nic se dal neděje. Nevím si rady, můžete mi nějak poradit? Děkuji Šír

  1. Toto dělají aplikace v případě omezených přístupových práv zejména k diskům což je u Windows docela běžné bez vědomí uživatele, C++ vyhodí chybu která je generovaná ve skutečnosti na pozadí běžícím programem pro práci s disky.
   Problém by měl zmizet po spuštění programu jako Správce (Admin) pravým tlačítkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*