Cesta Huawei k samostatnosti – jaké překážky vyřešil a co ho ještě čeká?

Společnost Huawei to neměla v posledních letech vůbec jednoduché, jelikož je pod tvrdými sankcemi USA. Nikdo doposud veřejnosti neukázal nějaký důkaz o špionáži, přesto jsou sankce stále silnější. Ono je i velmi zvláštní, že problematika se měla údajně týkat síťových řešení, nikoliv mobilních telefonů, notebooků a dalších zařízení. Dle mého názoru do svobodné a demokratické společnosti nepaří dvojí metr, i když vám může jedna strana vadit. Spoustu jiných společností se na našem trhu dopouštělo a stále dopouští sběru velmi citlivých dat, porušování GDPR, docházelo k úniku dat z firem a bylo tu mnoho dalších bezpečnostních problémů. Stále tu však jsou a „jen“ platí rekordní pokuty Proč u Huawei je tomu jinak? Netuším.

Jak Huawei vyřešil aplikace a operační systém pro mobily?

Pamatujete na dobu, kdy Huawei přišel o možnost do mobilů nasazovat Google služby? Tehdy se jednalo o velký problém, jelikož běžný uživatel neuměl do mobilu instalovat aplikace a ona jich řada ani nefungovala. To byla doba, kdy jsem mobily tohoto výrobce přestal recenzoval a vrátil se k nim až letos. Výrobce se tehdy po softwarové stránce rozhodl jít svou cestou. Stále nabízel známé uživatelské prostředí EMUI, ale již nemělo Google služby. Vychází totiž z open-source verze systému Android, která nemá propojenost s Googlem.

Pokud sledujete svět mobilních telefonů, možná si všímáte, že letos Huawei začíná znovu přinášet více mobilů na náš trh. Týká se to výborných mobilů Huawei Pura 70 a brzy se dočkáme skládačky Huawei Mate X6 a řady Huawei nova 13. Dnes už tyto mobily můžeme na našem trhu používat bez nějakého omezení. Pro náš trh mají stále prostředí EMUI postavené na Androidu a instalace všech podstatných Google služeb je extrémně jednoduchá. Zkrátka jen stáhnete dvě bezplatné aplikace z oficiálního obchodu Huawei AppGallery.

Jak do mobilů Huawei Pura 70 nainstalovat Obchod Play?

Operační systém a aplikace má Huawei pro náš trh tedy vyřešené. Ony ho vlastně nutí se osamostatnit a obracet se na řadu open-source projektů, což je mi vlastně i sympatické. V domovské Číně mají mobily a tablety od Huawei jiný systém, a to HarmonyOS 5.0 NEXT. Prostředí vypadá dost podobně, ale dle výrobce neobsahuje Android ani Linux. Mělo by se tedy jednat o zcela nový systém, který je však dost uzavřený a pro náš trh nerelevantní. Díky šikovným vývojářům však již zvládá emulace Android aplikací.

AI funkce v mobilech

Hromada výrobců mobilních telefonů nás láká na „dokonalé AI funkce“. Huawei v domovské Číně nabízí spoustu úžasných AI funkcí, ale pro náš trh musí systém samozřejmě projít značnou úpravou. AI funkce má však i na našem trhu vydařené. AI se stará o rozpoznávání scény během focení a pomáhá post-processingu zaostřit objekty v pohybu. V galérii fotek pak lze sáhnout po kvalitní funkci odstranění osob a jiných objektů z fotek. V nastavení se pak nachází další funkce s asistentem, ale ten je osekaný a v angličtině. Rozpoznávání QR přímo v hlavní obrazovky systému funguje výborně a vlastně jsem to ještě u jiného výrobce neviděl.

Jak to bude s počítači?

To je opravdu velká otázka a nikdo mi na ní nedokázal odpovědět. Notebooky Huawei Matebook jsou vydařené a na našem trhu se prodávají. Často jsou v takových slevách, že jim nelze konkurovat. Mají čipy od Intelu, AMD a dalších a nechybí jim systém Windows 11. Nové sankce však již Huawei odřezávají od těchto čipů a systému.

Jak se výrobce popere s novými sankcemi? To je velká otázka, ale již roky pracuje na vlastním systému HarmonyOS pro desktop. Občas se ukážou nějaké fotky nebo screenshoty značící jeho pokroky. Poslední dva dny se objevují nové screenshoty ze systému, které naznačují úpravu spodního panelu. Fotky starších verzí dost připomínají vzhled macOS, ale tentokrát je spodní panel upraven a připomíná některá prostředí pro Linux, něco může připomínat macOS a dokonce tam vidím i prvky z Windows. Dle mého názoru to vlastně vypadá dobře.

Systém tu máme, ale bude na našem trhu? Pro nás by totiž takový systém měl být postaven buď na Linuxu nebo Androidu, protože potřebujeme nějaké ty aplikace. Poslední screenshoty výše však pochází údajně z HarmonyOS NEXT, takže by se mělo jednat o zcela nový systém po vzoru mobilů. V Číně to uživatelům bude jedno a budou jistě spokojeni, ale pro náš trh to význam nemá. Co když ale výrobce pracuje na více desktopových verzích systémů? Že by k nám přišlo desktopové prostředí EMUI? Nebo tu výrobce nabídne notebooky bez operačního systému?

A co čipy? To už je daleko horší problém… Výrobce poslední roky nalil obrovské finanční prostředky pro vývoj vlastních čipů, aby se zcela obešel bez západních technologií. Dle jeho slov se mu to daří a současné čipy HiSilicon Kirin 9010 a Kirin 9020 sice nejsou vyrobeny nejmodernějším procesem, ale jsou výkonné a výrobce v nich udělal velký pokrok. Za dva roky tu můžeme mít třeba moderní čip, který dorovná Snapdragon 8 Elite a další.

Když si to shrnu, vůbec nevíme, jak to s notebooky značky Huawei bude. Stále si je můžeme koupit, ale jednou dojdou. Domnívám se, že však do tří let Huawei přijde s MateBooky s vlastními čipy a linuxovou distribucí nebo HarmonyOS.

Jsou již vyřešeny bezkontaktní platby?

Uvalením sankcí přišel Huawei o Google Peněženku a možnost bezkontaktně platit. V dnešní době se jedná o poměrně velký problém, ale on se poměrně rychle vyřešil. Stačí si stáhnout mobilní aplikaci Curve z AppGallery, vložit do ní vlastní kartu a můžete začít platit. Curve tedy poslouží jako most pro platbu a funguje to bez problémů.

Jak fungují platby mobily Huawei Pura 70?

Platby v mobilech již fungují, ale co vlastně hodinky? Některé modely NFC cívky samozřejmě mají, ale Curve pro ně prozatím neexistuje. O jeho vývoji se mluví roky a asi před rokem mi služba Curve odpověděla, že na řešení pro hodinky Huawei pracuje. Nic víc jsem se však nedozvěděl. Různé spekulace však mluví o tom, že se plateb v hodinkách dočkáme příští rok. Jedná se však o neoficiální informaci a bral bych ji hodně s nadhledem.

A co konektivita?

Dnes výrobce ve specifikacích oficiálně neuvádí připojení k mobilním sítím 5G na našem trhu. No, ony je moderní mobily Huawei vlastně umí. Nalijme si čistého vína a řekněme si, že žádné skutečné „5G“ sítě v Evropě nejsou. Jedná se o výrazně vylepšené LTE sítě, takže ty s „českým 5G“ mobily Huawei označují jako LTE+. I když jsem na místech bez pokrytí LTE, na mobilu stále vidím „LTE+“ a užívám si rychlé připojení. Je to celkem vtipné, ale i tento problém výrobce velmi chytře vyřešil.

S dalšími sítěmi nemají mobily žádný problém a užívat si můžete nové verze Wi-Fi, NFC pro platby funguje a evropské Galileo nebo americké GPS pro navigace taky. Nové dražší modely mají funkci eSIM a mohu potvrdit jejich funkčnost s českými operátory. Bluetooth mi funguje bez naprostých problémů, ale je pravdou, že mám starší verzi Bluetooth 5.2. Mohl by tedy vyřešit i otázku novějších verzích Bluetooth. Na nějaké limity však nenarazíte.

Síťová řešení a nové značky

Huawei však nejsou jen mobilní telefony, notebooky, chytré hodinky nebo sluchátka! Jeho velkým byznysem jsou síťová řešení. Mobilní operátoři a další firmy jsou tlačeni k odstranění Huawei zařízení z vysílačů, serverů a dalších zařízení. Nikomu se do toho však nechce, jelikož se jedná o vysoce nákladnou záležitost. Od nejmenovaného zástupce mobilního operátora jsem také dostal odpověď „On ten Huawei je v tom prostě nejlepší“.

Myslím si, že v tomto odvětví to bude mít Huawei hodně těžké. Těžko říct, jak se s tím popere. Může však svá zařízení prodávat pod jinou společností, která nebude oficiálně napojena na Huawei. Dle různých informací se to již začíná dít se značkou xFusion. Jakýsi „rebranding“ lze sledovat třeba na mobilech značky HONOR. Přímo napojena na Huawei není, ale kdysi pod Huawei spadala, dnes spadá přímo pod čínskou vládu. Ona je velmi podezřelá podoba uživatelského prostředí a design samotných mobilů. Ve světě jsou i další zařízení pod jinými logy, které až moc připomínají produkty tohoto výrobce. Tím však já osobně netvrdím, že se jedná o produkty Huawei. 😉

Ještě má před sebou dlouhou cestu

V současné době si myslím, že Huawei udělal za krátkou dobu neuvěřitelné pokroky. Vlastně si zkouším Huawei Pura 70 Pro dlouhodobě a jedná se o jeden z mých nejoblíbenějších mobilů. Výrobce má před sebou však dlouhou a trnitou cestu, jelikož musí přinést vylepšené čipy a vyřešit své notebooky.

Recenze Huawei Pura 70 Pro – povedl se a umí výborně fotit

Zdroj: Reddit, xFusion.com, yicaiglobal.com, Weibo, soukromá komunikace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top