Alcatel 1SE (2020) – průměrák za dostupnou cenu (RECENZE)

Alcatel na našem trhu prodává dostupný mobil Alcatel 1SE (2020), který je dostupný ve dvou paměťových variantách 3/32 GB a 4/64 GB. Na test mi dorazila vyšší paměťová varianta, která se v době psaní této recenze prodávala za cenu kolem 3 400 Kč. Za tuto cenu se snaží mobil zaujmout líbivým designem, třemi zadními fotoaparáty a hezkým 6,22palcovým displejem.

 

Co najdu v balení

Od mobilu v této cenové kategorii nemůžete v balení očekávat zázraky. V krabičce k mobilu dostanete tedy jen potřebný základ. Nechybí tedy 10W nabíjecí adaptér, metrový microUSB nabíjecí/datový kabel, spona pro vysunutí šuplíku s nanoSIM/microSD a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce

I když se jedná o dostupný mobil, přesto nabízí líbivý design. Mobil je i na našem trhu dostupný ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testovaném zeleném (Agate Green) a tmavě šedém (Power Gray). Mobil se díky oblým tvarům a rozměrům drží opravdu skvěle. Celkové rozměry mobilu činí 159.2 x 75.2 x 8.7 mm a váží 175 gramů. Jelikož má však mobil velký displej, tak menší ruce musí zapomenout na psaní jednou rukou, jak je v dnešní době běžné.

Čelní plochu obklopuje 2.5D sklo, které chrání 6,22palcový displej. Ten nabízí minimalizaci rámečků, takže se to neobešlo bez malého kapkovitého výřezu selfie kamerky. Nad selfie kamerkou se nachází mřížka reproduktoru pro hovory a pod displejem se nachází brada s prázdným místem. Je tedy celkem škoda, že výrobce nenasadil notifikační diodu.

Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Levý bok pak ukrývá hybridní slot pro nanoSIM/microSD a tlačítko Google asistenta, kterému bohužel nelze přiřadit jinou funkci. Tlačítko však je možné v nastavení úplně vypnout. Pravý bok pak tradičně nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část pak na sobě nese imitaci reproduktoru, kde se nachází mikrofon, hned vedle je pak nabíjecí konektor microUSB a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu se mi v mnu testovaném barevném provedení líbí, protože na světle hází zajímavé odlesky. Povrch zad je vroubkovaný, takže se mobil díky tomu dobře drží a neklouže z rukou. Na zádech najdete lehce vystupující modul třech fotoaparátů, přisvětlovací blesk a dobře umístěnou čtečku otisků prstů.

 

 

 

Displej a zvuk

Alcatel 1SE (2020) nabízí 6,22palcový IPS displej s HD+ (720 x 1520 px) rozlišením. Displeji nechybí senzor pro automatickou regulaci jasu, který funguje dobře a dobrá je i viditelnost na přímém světle. Pochválit pak musím i pozorovací úhly a hezké barevné podání.

V nastavení telefonu pak najdete nastavení barevného podání a kontrastu, což vidím rád a výrobce za tuto možnost chválím. Dále v nastavení najdete režim pro šetření očí ve večerních hodinách a nastavení velikosti prvků a textu v prostředí.

A jak je na tom zvuk? Ten odpovídá ceně. Reproduktor je dostatečně hlasitý, ale kvalita nikoho neuchvátí, ale ani nezklame. Nechybí pak ani 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Někdo může postrádat FM rádio.

 

 

 

Odemykání mobilu

Mobil na svých zádech nabízí čtečku otisků prstů, která je dle mého názoru dobře umístěna a snadno jsem na ní dosáhl oběma ukazováčky. Odemykání mobilu je díky čtečce spolehlivé a celkem rychlé. Nechybí pak ani gesto pro vysunutí rolovací lišty s notifikacemi.

Pokud nebudete chtít mobil odemykat čtečkou otisků, je k dispozici i odemykání obličejem. To funguje za dobrých světelných podmínek obstojně, ale není to tak rychlé, jako čtečka otisků prstů.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Od této cenové kategorie nemůžete očekávat výkonný mobil. Uvnitř mobilu tedy tepe osmijádrový procesor Unisoc SC9863 s taktem: 4x 1.6 GHz + 4x 1,2 GHz. Mobil je k dispozici také ve dvou variantách a na test jsem obdržel tu výkonnější se 4 GB RAM a 64 GB interním úložištěm. Na našem trhu je také verze se 3 GB RAM a 32 GB interním úložištěm, které bych se však osobně vyhnul. Interní úložiště je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 32 GB.

A jak je na tom mobil s výkonem reálně? No, výkonu rozhodně nemá na rozdávání, i když na chod operačního systému a všech běžných aplikací je dostačující. Se hraním her však moc nepočítejte. Během testování jsem zkoušel PUBG Mobile i Call of Duty: Mobile a obě hry bylo možné hrát bez větších záseků, ale nebylo to nic komfortního. Výkon tedy jednoduše odpovídá ceně.

Pod zadním krytem se pak nachází standardní akumulátor s kapacitou 4 000 mAh. Ten zajistí výdrž na celý den používání sociálních sítí a běžných aplikací. Když jsem mobil šetřil, tak jsem vydržel i jeden a půl dne. Záleží jen na tom, jak mobil budete používat.

Bohužel v této cenové kategorii nelze počítat s oboustranným nabíjecím konektorem USB-C. K dispozici je tady starý konektor microUSB a v prodejním balení dostanete 10W nabíjecí adaptér. Nabíjení je však pomalé a mobil se nabije za přibližně tři hodiny.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

Aplikace fotoaparátu pak nepostrádá všechny potřebné funkce. K dispozici je i tlačítko pro zapnutí/vypnutí HDR, které však funguje i automaticky celkem obstojně. Dále je k dispozici režim zkrášlení a nastavení blesku. Nechybí pak ani tlačítka pro digitální zoom a přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem.

Prstem z levé strany můžete vysunout také další režimy, kde je k dispozici režim pro manuální nastavení parametrů, panorama, filtry, čtečka QR kódů, noční záběr či portrétní režim. Tahem z pravé strany se pak dostanete do nastavení celé aplikace.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Alcatel 1SE (2020) na svých zádech nabízí tři zadní fotoaparáty. Hlavní fotoaparát nabízí 13 Mpx rozlišení se světelností f/2.2. Druhý fotoaparát má rozlišení 5 Mpx se světelností f/2.2 a jedná se o ultraširokoúhlý fotoaparát. Poslední fotoaparát je zbytečný, protože má 2 Mpx rozlišení a stará se o hloubku ostrosti.

A jak jsou na tom snímky? No, ničím nepřekvapí a jednoduše odpovídají ceně mobilu. Za ideálních světelných podmínek můžete vyfotit slušné snímky jak z hlavního, tak i ultraširokoúhlého fotoaparátu. Občas se však stávalo, že barevné podání bylo nepřirozené a trochu přesaturované, ale to je u mobilů za tyto peníze běžné. Na noční snímky pak raději úplně zapomeňte. Pochválit však musím focení makro snímků a obstojně fungovalo i HDR, i když mi celkem vadilo, že pořizování snímků s HDR bylo pomalejší.

Snímky nafocené mobilem Alcatel 1SE (2020)

 

 

 

Natáčení videí

Videa je možné hlavním fotoaparátem pořizovat v maximálním Full HD (1080p) rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu). Videa mají celkem hezké barevné podání, ale se stabilitou v této cenové kategorii bohužel počítat nelze. Videa jsou tedy celkem dost roztřesená a odpovídají ceně mobilu.

 

 

 

Focení selfies

K focení „selfíček“ pak můžete využít 5 Mpx kamerku v kapkovitém výřezu displeje. Ta nabízí světelnost f/2.2 a využít můžete režim zkrášlení či portrétní režim (režim na výšku). Kvalita snímků je také průměrná a za dobrých světelných podmínek lze pořídit ucházející snímky.

 

 

 

Operační systém – takřka čistý

Alcatel 1SE (2020) v době mého testování v sobě měl operační systém Android 10. Ten je naštěstí v takřka čisté podobě, takže nenabízí žádnou přeplácanou nadstavbu, jako je tomu třeba u konkurenčního Xiaomi. Systém umožňuje nastavení mřížky ikonek 5×6 a moc se mi líbí menu aplikací, které je přehledné. Systém mi po celou dobu testování fungoval svižně a problém jsem neměl ani s během aplikací na pozadí. Bez problémů jsem tedy používal připojení k VPN a problém nenastal ani s notifikacemi (upozorněním z aplikací).

Systém dále asi nemá moc smysl popisovat a mohu jej pochválit. Výrobci však musím zkritizovat absenci ovládacích gest a odpustit si mohl také předinstalované aplikace od Avastu, Netflixu a Facebooku. Ty je však možné snadno odinstalovat.

 

 

 

Konektivita – tak má vypadat slot

V levém boku mobilu se nachází hybridní slot. To znamená, že se musíte rozhodnout mezi používáním funkce dualSIM bez microSDXC karty, anebo jednou nanoSIM a paměťové karty. Oba nanoSIM sloty podporují všechny LTE pásma a připojit se můžete také ke standardním 2,4 GHz Wi-Fi sítím. Vytvořit můžete i Wi-Fi hotspot a k dispozici je i Bluetooth 4.2, které mi fungovalo spolehlivě i se bezdrátovými sluchátky.

A co bezkontaktní platby? V tomto ohledu Alcatel 1SE (2020) bohužel zklame, protože nenabízí NFC. Pro navigace a mapy pak slouží systémy GPS a A-GPS.

 

 

 

Závěr – dost průměrný

Alcatel 1SE (2020) vlastně nikoho nepřekvapí, ale ani nezklame. Jedná se jednoduše o průměrný mobil pro nenáročné uživatelé. Potěšit tedy může uživatele, kteří nehrají hry a chtějí jen spolehlivý mobil pro surfování po internetu, sledování videí či používání sociálních sítí.

Mobilu musím pochválit líbivý design v zeleném provedení, 4 GB RAM, hezký displej s minimalizací rámečků a takřka čistý operační systém bez přeplácané nadstavby. Mobilu však musím vytknout absenci NFC, ovládacích gest systému a pomalé nabíjení.

 

 

 

Pozitiva:

  • Líbivý design
  • Varianta se 4 GB RAM
  • Hezký displej
  • Výkon stačí pro běžné aplikace
  • Takřka čistý operační systém
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Tlačítku Google asistenta nelze přiřadit jinou funkci
  • Android nemá ovládací gesta
  • Pomalé nabíjení
  • Nemá NFC pro bezkontaktní platby

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*