Alcatel 1S (2020) – Slušný základ pro nenáročné (RECENZE)

Alcatel na náš trh v loňském roce přišel s dostupným mobilem Alcatel 1S. Alespoň podle vysoké čtenosti recenze na tomto webu se jednalo o úspěšný model. Výrobce tedy přispěchal s nástupcem Alcatel 1S 2020, který se u nás již prodává. Opět míří na méně náročné uživatele, kteří přesto chtějí moderně vypadající mobil s 6,22palcovým displejem, trojicí zadních fotoaparátů a baterií s kapacitou 4000 mAh. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu lehce pod 3000 Kč s DPH.

 

Obsah balení – jen základ

  • Alcatel 1S 2020
  • 10W nabíjecí adaptér
  • MicroUSB nabíjecí/datový kabel
  • Spona pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce

Alcatel 1S 2020 nabízí celoplastovou konstrukci, která alespoň v mém modrém provedení vypadá pěkně. Dostupná je také klasická černá varianta. Díky oblým tvarům se mobil příjemně drží a problém jsem neměl ani se psaním jednou rukou. Celkové rozměry mobilu činí 158,7 x 74,6 x 8,45 mm a váha se vyšplhala na příjemných 165 gramů.

Na čelní ploše mobilu se nachází 6,22palcový displej s minimalizací rámečků. V displeji se nachází kapkovitý výřez selfie kamerky, nad kterou se nachází elegantně ukrytá mřížka reproduktoru pro hovory. Minimalizace rámečků se výrobci povedla a menší bradu najdete jen na spodní části displeje. Někoho může zamrzet absence notifikační diody.

Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a mikrofon. Levý bok v sobě ukrývá hybridní nanoSIM/microSD slot a tlačítko Google Asistenta, ke kterému nelze přiřadit jinou funkci, což je velká škoda. Na pravém boku pak tradičně najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Na spodní části pak najdete mřížku s mikrofonem, nabíjecí konektor microUSB a hlasitý reproduktor.

Na zádech se nachází mírně vystupující okolí třech fotoaparátů, přisvětlovací LED blesk a čtečka otisků prstů. Líbí se mi také barevné odlesky a oblé hrany, díky kterým se mobil dobře drží. Po stránce designu mobil celkem zapůsobil a vypadá lépe, než třeba některé mobily od Xiaomi.

Levý bok mobilu
Pravý bok mobilu
Spodní část
Horní část

 

 

 

Displej – minimalizace rámečků

Alcatel 1S 2020 nabízí 6,2palcový IPS displej s HD+ rozlišením. Ten je chráněn ochranným sklem vlastní výroby, které má mírné 2.5D zakřivení. Barevné podání IPS panelu je věrohodné, jas je dostatečný a příkladné jsou i pozorovací úhly. Výrobce však z nějakého neznámého důvodu zapomněl na automatickou regulaci jasu, což moc nechápu. Jas si tedy musíte nastavovat manuálně.

V nastavení displeje najdete nastavení zobrazení aplikací na celou obrazovku, tmavý režim prostředí a dostalo se i na pohodlný režim, který filtruje modré světlo vyzařující z displeje. K dispozici je i čtecí režim, ten nastaví displej do černobílé, takže je čtení příjemnější.

 

 

 

Odemykání mobilu – otiskem nebo obličejem

Alcatel 1S 2020 nabízí dobře umístěnou čtečku otisků na zádech mobilech. Odemykání je rychlé a spolehlivé. Dostalo se i na ovládací gesto pro pořizování fotek, což oceníte především při focení selfie. Dále je k dispozici přijímání hovorů, na které jsem si nikdy nezvykl. Je celkem škoda, že chybí gesto pro vysunutí rolovací lišty.

Dostalo se i na odemykání obličejem, od kterého jsem od mobilu v této cenové kategorii neměl velká očekávání. Byl jsem však celkem mile překvapen tím, jak spolehlivě funguje za dobrých světelných podmínek. Funguje i ve většině případech za šera v místnosti.

 

 

 

Zvuk – bohužel bez rádia

Když se podíváte na spodní část mobilu, tak můžete nabít dojmu, že se na ní nachází dva hlasité reproduktory. Jedna mřížka (levá) však reproduktor pouze imituje a ve skutečnosti ukrývá mikrofon. Skutečný reproduktor se nachází vpravo. Vzhledem k ceně nelze očekávat dech beroucího hudebníka a reproduktor jednoduše odpovídá ceně. Vyzvánění budíku rozhodně uslyšíte, ale kvalita zvuku je průměrná.

Horní část mobilu pak nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. S konektorem budete spokojený, protože umí podat skvělý výkon. Je jen škoda, že se v systému nenachází FM rádio, které by někdo mohl postrádat. V dnešní době však většina uživatelů asi používá online rádia.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon Alcatelu 1S 2020 se stará osmijádrový procesor Mediatek Helio P22 MT6762 s taktem: 4x 1,8 GHz + 4x 1,5 GHz. Dále jsou k dispozici paměti 3 GB RAM a 32 GB interní úložiště. Paměť je možné rozšířit paměťovou kartou microSD. Výrobce nikde nespecifikuje, jakou maximální velikost paměťových karet lze využívat.

Byl jsem velice mile překvapen tím, jak je systém s hardwarem výborně optimalizovaný. Spouštění aplikací je svižné a výkon mi postačil pro všechny běžné aplikace. Co se týče her, tak v této cenové kategorii nelze očekávat herní monstrum. Méně náročné hry si však zahrajete a během testování jsem hrál třeba i PUBG Mobile na nižší grafické nastavení.

Pod zadním krytem se ukrývá uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4000 mAh. Jedná se o dnes již běžnou kapacitu, která nikoho nepřekvapí. Když jsem mobil běžně používal a nehrál hry, tak jsem hravě vydržel i celé dva dny na jedno nabití. Záleží však jen na tom, jak mobil budete používat. Výdrž však chválím.

U nabíjení už to tak slavné rozhodně není, jak bych od mobilu za takovou cenu i očekával. Své místo na spodní části mobilu má tedy starý nabíjecí konektor microUSB a v balení najdete 10 W nabíjecí adaptér. Nabíjení je opravdu pomalé a z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabije za přibližně 3 hodiny a 40 minut.

 

 

 

Fotoaplikace

Alcatel měl u svých mobilů vždy příjemnou aplikaci Fotoaparátu. U modelu 1S 2020 tomu není jinak a všechny důležité režimy se nachází na spodní části aplikace. Najdete zde jen portrétní režim s rozostřeným pozadím a přepnutí na ultraširokoúhlý záběr. V kolonce „Více“ pak najdete také panorama, AR emoji, Super makro či ruční nastavení parametrů. Horní část aplikace pak nabízí nastavení HDR, časovače a blesku.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Alcatel 1S (2020) na svých zádech nabízí trojici fotoaparátů. Jedná se o hlavní 13 Mpx snímač se světelností f/1.85 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát a 2 Mpx snímač se pak stará o hloubku ostrosti.

Od mobilu v této cenové kategorii nelze očekávat fotografické zázraky. Za dobrých světelných podmínek však můžete pořídit hezký snímek, ale občas jsou barvy nepřirozeně přesaturované. Obstojně funguje portrétní režim s rozostřeným pozadím a vůbec špatné nejsou ani makro snímky.

 

 

 

Natáčení videí

Mobil lze natáčet videa v maximálním FullHD rozlišením se 30 FPS (snímky za vteřinu). Pochopitelně v této cenové kategorii nelze očekávat optickou stabilizaci a spokojit se musíte s elektronickou, která se však snaží a odvádí dobrou práci. Videím nechybí ostrost či dobrá kvalita zvuku. Stejně jako u fotografie se však setkáte s přesaturováním barev.

 

 

 

Focení selfie

K focení selfie slouží malá selfie kamerka v kapkovitém výřezu displeje. Ta disponuje 5 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Fotky jsou na velice dobré úrovni a pochválit musím portrétní režim, díky kterému je rozostřené pozadí. Myslím si, že asi každý bude spokojený. Fotky bych se rozhodně nestyděl vystavit na sociální sítě.

 

 

 

Operační systém – nechybí režim pro děti

Alcatel 1S 2020 nabízí operační systém Android 10. Ten je výrobcem upravený, takže se čistému Androidu moc nepodobá. Nadstavba se výrobci však povedla a pochválit musím svižnost a spolehlivost po celou dobu testování.

Rodiče může zaujmout dětský režim, ve kterém můžete představit aplikace a hry, ke kterému udělíte dítku přístup. Svůj klasický účet Androidu budete mít zabezpečeným PINem, takže se do něj dítě nedostane a nemůže způsobit žádné škody. Ocenit můžete také nastavení limitů k používání aplikací.

V systému najdete také vydařeného správce souborů či aplikaci počasí. Výrobce si však mohl odpustit předinstalování aplikace Booking či Netflixu. Naštěstí je možné tyto aplikace bez problémů odinstalovat.

 

 

 

Konektivita – mobilem si zaplatíte

Mobil ve svém levém boku nabízí ukrytý hybridní slot pro dvě nanoSIM karty a paměťovou kartu microSD. Obě SIM sloty podporují všechna LTE pásma, takže s mobilním internetem nebudete mít žádný problém. Připojit se můžete také ke standardním 2,4 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n).

Potěšit může přítomnost NFC čipu, díky němuž můžete využívat bezkontaktní platby. K dispozici je také úsporné Bluetooth 5.0, které jsem testoval s bezdrátovými sluchátky, ale i k odesílání fotek mezi mobilem a notebookem. Pro navigace a mapy máte k dispozici GPS a A-GPS.

 

 

 

Závěr – slušný základ

Alcatel 1S (2020) je dle mého názoru povedeným nástupcem loňského modelu. Pochválit mu musím 6,22“ IPS displej, spolehlivou čtečku otisků prstů a svižné prostředí. V dnešní době jistě potěší také přítomnost NFC pro využívání bezkontaktních plateb a slušná výdrž na jedno nabití. Nabízí tedy vše, co nenáročný uživatel potřebuje.

Dokonalý však není a někomu může vadit pomalé nabíjení či třeba automatická regulace jasu displeje, kterou má v dnešní době snad každý smartphone. Rád bych také viděl ovládací gesta z Androidu 10.

 

 

Pozitiva:

  • Hezký design a kvalitní zpracování
  • Čtečka otisků prstů
  • Dvoudenní výdrž na nabití
  • Hezký 6,22″ IPS displej
  • Spolehlivá čtečka otisků
  • Svižný operační systém
  • Režim pro děti přímo v systému
  • NFC

 

Negativa:

  • Pomalé nabíjení
  • Chybí automatická regulace jasu
  • Nemá notifikační diodu
  • Absence ovládacích gest Androidu 10

 

 

One thought on “Alcatel 1S (2020) – Slušný základ pro nenáročné (RECENZE)

  1. Obrovská škoda je, že se neinspirovali svým vlastním updatem Alcatelu 1S (2019) tedy verzí 5024F s 4/64 paměti. Jinak chválím zlepšení procesoru, Mediatek Helio P22 bude rozhodně zdatnější a kompatibilnější než exotika Spreadtrum SC9863A v předchozích modelech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top