Alcatel 1 – Ultralevný mobil s Androidem Go pro nenáročné (RECENZE)

Alcatel 1 (5033D) zapadá do low-endové kategorie smartphonů. Nabízí na dnešní dobu displej s kompaktní úhlopříčkou 5“ (palce), výkon pro běh běžných aplikací, plnou podporu 4G/LTE pásem a operační systém Android 8.1 Oreo. Jedná se o systém Android Go, který je optimalizovaný pro zařízení se slabším hardwarem. Cena Alcatelu 1 se v době testování pohybovala lehce pod 2000 Kč.

 

Obsah balení – Nadstandard nečekejte

 • Alcatel 1
 • Cestovní nabíječka
 • Pecková sluchátka
 • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Rozebíratelný plasťák

Alcatel 1 spadá do segmentu levných mobilů a nelze tedy očekávat prémiové materiály v podobě hliníku a lesklého skla na zádech. Konstrukce je tedy plastová, ale kvalitní. Vše drží pevně na svém místě a nikde nic nevrže. Do ruky mobil padne výborně a rozměry činí příjemných 137,6 × 65,7 × 9,8 mm. Váha se zastavila na 134 gramech.

 

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo 5“ (palce) FullView displeje. Nad displejem se nachází reproduktor pro hovory/multimédia a selfie kamerka. Pod displejem se nachází jen prázdné místo. Všechny hrany mobilu jsou zaoblené a do rukou tedy z žádné strany nic neškrábe. Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a mikrofon. Pravý bok nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko s vroubkovaným povrchem. Tlačítka jsou plastová, ale drží pevně na svém místě, nijak se neviklají a jejich umístění je příkladné. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na spodní části najdete jen mikrofon a nabíjecí konektor MicroUSB.

Záda mobilu na sobě nesou 5 Mpx čočku fotoaparátu s LED bleskem a logo výrobce. Zadní kryt na první pohled připomíná leštěný kov, a to se mi líbí. Celý zadní kryt lze vyjmout, což je v dnešní době neobvyklé a na pravé straně se nachází zdířka pro nehet, aby bylo vyjmutí krytu snadné. Pod zadním krytem se nachází vyjímatelný akumulátor (baterie), dva sloty pro NanoSIM karty a jeden slot pro MicroSD kartu.

 

 

 

 

Displej – Protáhlý poměr stran 18:9

Výrobce nasadil TFT TN displej s úhlopříčkou 5“ (palce) a nízkým rozlišením 960 x 480 px. Výrobce si však odnáší pochvalu za moderní poměr stran 18:9, který se u zařízení v této cenové kategorii moc často nevidí. Jas displeje je dostatečný a podání barev není vůbec špatné. Při pohledu ze stran se však barvy vytrácí a pozorovací úhly na tom nejsou zrovna nejlépe, ale opět je nutné se poohlédnout na cenu.

 

Zamrzí absence senzoru okolního světla a jas je nutné nastavovat manuálně v rolovací liště … Potěší noční režim, který umožňuje změnu teploty barev displeje tak, aby šetřil oči při používání mobilu ve večerních hodinách. Režim lze zapnout manuálně v rolovací liště nebo se může zapínat a vypínat automaticky ve zvoleném časovém rozmezí.

V nastavení obrazovky se nachází také přizpůsobení navigačního panelu s trojicí tlačítek v displeji, někoho může potěšit režim pro ovládání jednou rukou, změna velikosti prvků v prostředí a pochopitelně i velikosti písma. Vybrat si lze také styl domovské obrazovky, kdy budete mít klasické menu aplikací (zásuvku) nebo všechny ikonky aplikací jen na úvodních obrazovkách.

 

 

 

Hardware a výkon – Opravdu jen pro nenáročné

Alcatel 1 rozhodně nemá výkonu na rozdávání a už dle hardwarových parametrů je zřejmé, že míří na opravdu nenáročné uživatele. O výkon se stará čtyřjádrový procesor MediaTek MTK6739 s taktem 1,3 GHz a pouhých 1 GB RAM. Slavné to není ani s interním úložištěm a k dispozici je pouhých 8 GB z toho lze využít pouze kolem 5,3 GB. Opravdu to nejsou nijak oslnivé parametry, ale odpovídají ceně mobilu.

 

Pokud jste ale opravdu nenáročný uživatel, tak s výkonem nemusíte mít problémy. Během mého testování jsem zkoušel přehrávání videí na YouTube, psaní zpráv v Messengeru, prohlížel si fotky/videa na Instagramu a vše fungovalo bez sebemenšího zádrhelu. Prohlížení stránek v internetovém prohlížeči Google Chrome je také svižné. Dokonce jsem nainstaloval i aplikaci YouTube Vanced a přehrával videa na pozadí bez zpomalování systému, zamrzání či jiných potíží.

Každému však může být při pohledu na cenu jasné, že Alcatel 1 rozhodně není vhodným mobilem pro hraní her. Nenáročné hry např. Hill Climb Racing však hrát lze, ale po nainstalování více aplikací můžete narazit na problém s malým úložištěm. Naštěstí je možné využít slot pro paměťové karty MicroSD s maximální kapacitou 32 GB. Fotky a videa tedy můžete ukládat na paměťovou kartu, aby zbylo více prostoru pro aplikace.

 

 

 

Fotoaparáty – Na QR platby? Proč ne

Nejdříve se podívejme na fotoaplikaci, kterou můžete znát z jiných modelů tohoto výrobce. Je přehledná a její ovládání je jednoduché. Nechybí ji nastavení blesku, zapnutí/vypnutí HDR, časovač, různé filtry, noční režim a v menu aplikace nechybí ani panoramatický režim. V nastavení si lze zvolit rozlišení s poměrem stran, mřížky a zapnout pomoc elektronické stabilizace.

 

Zadní fotoaparát:

Alcatel 1 disponuje zadním 5 Mpx fotoaparátem s přisvětlovacím LED bleskem. Lze také pořizovat snímky v rozlišení 8 Mpx, ale to je pouze interpolované a roztažené softwarově – ztrácí na kvalitě. Fotoaparát je u tak levného mobilu vhodný jen v případě nouze, ale na QR platby poslouží dobře. Výsledné snímky a videa tedy nijak nezaujmou, protože fotoaparát má jen fixní ostření a za horších světelných podmínek jsou snímky zcela nepoužitelné. Kvalita snímků a videí jednoduše odpovídá ceně.

 

 

 

Přední kamera:

Čelní kamerka nad displejem nabízí 2 Mpx (interpolované 8 Mpx). Kvalita snímků není nijak oslnivá. K dispozici jsou i zkrášlovací režimy pro zahlazení nedostatků na obličeji, blesk ve formě silného rozzáření displeje, časovač a nějaké ty filtry. Kamerka jednoduše není vhodná pro „selfíčka“ na Instagram, ale na videohovory postačí.

 

 

 

Operační systém – Čistý a svižný Android Go

Alcatel 1 disponuje operačním systém Android 8.1 Oreo. Jedná se o verzi Android Go, která je přizpůsobena pro mobily se slabším výkonem, jako je právě tento model. Odlehčená verze Android Go se od klasického Androidu na první pohled nijak neliší. Pokud znáte prostředí čistého Androidu, tak v tomto systému budete jako doma.

 

Pochválit musím výbornou optimalizaci a běh systému je svižný i na 1 GB RAM. Za celou dobu testování se nestalo, že by systém zamrzal nebo se samovolně restartoval. V systému se nenachází žádné zbytečné předinstalované aplikace a hry, jak je tomu u některých levnějších modelů konkurence. Po prvním startu najdete v prostředí jen běžné aplikace a „Go aplikace“ od Googlu. Ty jsou odlehčené a jedná se o aplikace Google Go (vyhledávání), Gmail Go, Asistent Go (nefunguje v ČR) a Maps Go. Všechny tyto aplikace fungují krásně rychle, ale mohou postrádat některé funkce. Naštěstí systém podporuje instalaci i všech plnotučných verzí a bez problémů lze využívat klasické Google mapy a jakoukoliv jinou aplikaci. Během testování jsem zkoušel používat i odlehčenou aplikaci Messenger Lite a došlo i na plnotučný Messenger, který byl však trošku pomalejší, ale fungoval bez problémů včetně notifikací (upozornění).

 

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení – No, mohlo to být lepší

Pod zadním plastovým krytem se nachází uživatelsky vyjímatelný akumulátor s kapacitou 2000 mAh. To se u dražších smartphonů nevidí a má to svou výhodu. V případě nutnosti si akumulátor může vyměnit sám uživatel a nemusí platit za práci servisu.

Během mého používání jsem měl jas navýšený na maximum, používal Messenger, e-mail a Instagram. Akumulátor Vydržel celý den, ale večer jsem musel vyhledat nabíječku. Uživatelé podobných mobilů ale často netráví celý den u Messengeru či Instagramu. Vyzkoušel jsem tedy i mobil používat jen na občasné odepsání a pár minut se mrknout na stránky v prohlížeči a mohu potvrdit, že se šetrnějším používáním vydrží i celé dva dny.

K nabíjení slouží MicroUSB konektor a v balení se nachází cestovní nabíječka. Jedná se o nabíječku v celku, kdy nelze odpojit kabel. Pro propojení mobilu s počítačem budete tedy muset najít nějaký kabel v šuplíku, protože v balení se nenachází. Samotné nabíjení je pomalé, jak jsem u takového mobilu očekával. Originální nabíječkou se akumulátor z úplného vybití nabije za přibližně 3 hodiny a 20 minut.

 

 

 

 

Konektivita – DualSIM potěší

Alcatel 1 je velice levným smartphonem, ale výbava po stránce konektivity mu nechybí. Spolehnout se můžete na plnou podporu 4G/LTE pásem včetně venkovského pásma 800 MHz a 2,4 GHz Wi-Fi sítě (802.11 a/b/g/n). Citlivost antén je na velmi dobré úrovni a se signálem Wi-Fi jak neměl problémy, jak je tomu u některé konkurence.

Výrobce také musím pochválit za sloty pod zadním krytem. Lze totiž využívat funkci DualSIM a paměťovou kartu současně, což ve světě moderních smartphonů není kvůli hybridním slotům často možné. Nechybí ani Bluetooth 4.2, které jsem používal k odesílání souborů do notebooku. Přenos souboru byl bezproblémový a takové Xiaomi by si mělo vzít od Alcatelu v tomto směru příklad.

 

 

 

Zvuk – Kam se poděl reproduktor?

Na Alcatel 1 se můžete dívat z jaké strany chcete, ale reproduktor nenajdete na zádech, spodní části a ani boku telefonu. Výrobce jej implementoval přímo nad displej. Slouží tedy jako reproduktor pro hovory, vyzvánění i multimédia. Jedná se o zajímavé řešení, které se mi však líbí a hudba tak míří přímo na uživatele. Reproduktor však odpovídá ceně a nejedná se o dech beroucího hudebníka. Vyzvánění rozhodně nepřeslechnete, ale reproduktor postrádá nějaký náznak basů. Využít ale můžete i sluchátka díky 3,5 mm audio jacku.

 

 

 

Závěr – Své zákazníky si najde

Od Alcatelu 1 jsem neočekával žádné zázraky, protože se jedná o mobil do 2 000 Kč. Pochválit mu však musím možnost využívání DualSIM a MicroSD karty současně a citlivost Wi-Fi antén. Velkou pochvalu si výrobce odnáší za výborně odladěný systém Android Go, který funguje krásně svižně. Pochválit ale rozhodně nemůžu absenci senzoru pro automatickou regulaci jasu a pomalé nabíjení s výdrží na jedno nabití.

Ptáte se, jestli má Alcatel 1 vůbec smysl? Osobně si myslím, že si své zákazníky rozhodně najde, protože dle statistik na infoek.cz je o recenze podobných mobilů zájem a čtenáři mi často na Instagramu a E-mailu kladou ohledně nich dotazy. Znám také dost uživatelů, kteří smartphone nepoužívají tak často. Stačí jim jen volat, vyřizovat SMSky a párkrát za měsíc se podívat do internetového bankovnictví, zaplatit poplatky a večer se 5 minut podívat na zprávy a předpovědi počasí. Takovým uživatelům mohu Alcatel 1 doporučit.

 

 

 

Co se mi líbí?

 • Kompaktní rozměry
 • Kvalitní konstrukční zpracování
 • Plná podpora LTE
 • Lze využívat DualSIM a MicroSD současně
 • Svižný systém Android Go
 • Vyjímatelný akumulátor
 • Cena

 

Co se mi nelíbí?

 • Chybí senzor pro automatickou regulaci jasu
 • Slabší výdrž na jedno nabití
 • Pomalé nabíjení

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

3 komentář

 1. No nevím jestli Svižný systém Android Go 😀
  Hrál jsem si s ním v krámě a za 5min. se mi 2 lagnul 😀

  1. Já takové zkušenosti neměl. Vše fungovalo svižně, ale pochopitelně tento model nelze srovnávat s dražšími mobily. 😉

 2. Na hraní her to není upřímně měl jsem Lenovo s androidem 4.4.2 a vůbec se mi to nedělalo ale nemělo to tak dobré připojení k
  Wi-Fi a měl jsem ho 4 roky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*