Ruský spyware Telega oznamuje ukončení vývoje

Mobilní aplikaci Telega jsem se věnoval v několika článcích. Jednalo se o neoficiálního klienta Telegramu, který sliboval plnohodnotné fungování služby i v případě jejího blokování v Rusku. Provozování takové služby by v Rusku bylo samozřejmě nemožné, protože by bylo v rozporu s tamními zákony. Později se však ukázalo, že aplikace je ve skutečnosti spyware s napojením na firmu VK. Aplikace dnes oznámila ukončení svého provozu.

 

Telega se objevila v době, kdy začalo docházet k blokování hlasových a videohovorů v Telegramu. Celkový provoz služby byl ze strany poskytovatelů internetu zpomalován. S tím měla pomoci právě Telega, která slibovala neomezené používání Telegramu i v době oficiálně uznaného blokování.

Různé testy ukázaly, že se jedná o špionážní software, který blokoval zobrazení některých kanálů a sledoval veškerou aktivitu uživatele. Data pak měla končit ve společnostech VK, která je pod kontrolou ruské vlády.

Dnes se na stránkách aplikace Telega objevilo prohlášení o ukončení provozu. Dojde k tomu již 1. července 2026. Důvodem jsou údajně různé požadavky na službu a omezení ze strany zahraničních služeb. Osobně se domnívám, že za ukončením služby může právě odstranění aplikace z App Store. Dále se objevují neoficiální tvrzení, že proti aplikaci vyvíjel technologická opatření právě samotný Telegram, ale tuto informaci berte s rezervou. Dalším důvodem budou pravděpodobně důkazy o špionáži a ne zrovna velký zájem uživatelů. Rusové si raději pořídí VPN nebo MTProxy a dál používají Telegram bez omezení.

Prohlášení tvůrců aplikace Telega

 

„Za rok jsme vytvořili pohodlnou a žádanou aplikaci pro ruské uživatele. Telegram prokázal funkční obchodní model, získal publikum čítající několik milionů uživatelů a ušli dlouhou cestu za velmi náročných podmínek.

Vynaložili jsme značné úsilí, abychom uživatelům zachovali obvyklý a bezpečný přístup ke komunikaci a k jejich účtům. Ve formátu klienta Telegramu však nemůžeme zajistit úplnou lokalizaci a soulad se všemi platnými požadavky. Mimo jiné kvůli vnějším omezením ze strany technologických platforem, včetně odstranění z App Store. S ohledem na to bylo rozhodnuto, že služba Telega bude od 1. července ukončena.

Děkujeme všem, kteří s námi byli, používali Telegu, podporovali nás a pomáhali nám vylepšovat náš produkt,“ stojí v prohlášení na webových stránkách aplikace Telega.

 

Tvůrci aplikace Telega

Ukončení provozu je celkem rychlé a oproti obvykle podobným krokům trvajícím měsíce. Tvůrci aplikace ujišťují, že majitelům předplatného Premium vrátí peníze.

Ruská vláda se snaží všem vnutit státní aplikaci MAX, která slouží pro komunikaci a má napojení a státní správu. Je to vlastně takový „ruský WeChat“. Ani o tuto aplikaci však není velký zájem a dle očekávání uživatele sleduje. Existují k tomu důkazy a o její provoz se stará již zmíněna firma VK.

 

Apple konečně odstranil ruské aplikace od VK z App Storu

Zdroj: vlastním zdrojům byla slíbena anonymita, telega.me

Back To Top