Společnost Fitbit asi není třeba představovat, protože tento výrobce na našem trhu působí už nějaký ten rok a představil spoustu generací chytrých náramků. Výrobce však ve svém portfoliu nabízí také chytré hodinky Ionic, které lákají na zajímavé funkce včetně instalace aplikací a úložiště na hudbu za cenu kolem 8 700 Kč.
Obsah balení – Dvě velikosti řemínků
Tmavá krabička není ničím výjimečná a je překvapivě malá. Po vysunutí obalu a otevření krabičky můžeme hned vidět hodinky Fitbit Ionic s řemínkem. V druhé části krabičky nalezneme potřebné příslušenství a to magnetický USB kabel pro nabíjení, všechny návody a pochvalu si výrobce odnese za druhý menší řemínek.
Prvotní spuštění – Nejdříve to chce nabíječku …
Hodinky lze spojit s mobily se systémem Android, iOS a dokonce i Windows Phone 8.1/Mobile 10. Na počítači či tabletu s Windows 10 můžete hodinky také synchronizovat a potřebnou aplikaci naleznete v Microsoft Storu. Připojení k hodinkám je velice jednoduché a aplikace si sama řekne, co potřebuje. Po úspěšném připojení se mi zobrazila aktualizace, kterou jsem pochopitelně stáhl. No, spíše jsem se ji snažil stáhnout … Během této aktualizace se mi spojení s mobilem neustále přerušovalo a to je velice nepříjemné. Nakonec jsem hodinky se 31% baterie připojil na nabíječku a při 100% stavu baterie jsem instalaci aktualizace opakoval a vše proběhlo bez problémů. Po vybalení hodinek z krabičky tedy doporučuji je prvně nabít.
Aplikace pochopitelně požaduje také vytvoření Fitbit účtu, což je velice jednoduché a stačí klepnout na tlačítko Googlu či Facebooku. Lze také vytvořit účet klasicky skrze libovolný e-mail. Po úspěšné registraci a potvrzení účtu budete vyzváni k zadání platných údajů jako je pohlaví, výška, váha a další důležité informace.
Design a konstrukce – Důraz na praktičnost
Hodinky na první pohled nevypadají zrovna hodnotně, ale pravděpodobně je to tím, že výrobce vsadil na praktičnost. Nutno se také zamyslet nad zaměřením hodinek a tím je bezesporu sport. Dle mého názoru však nevypadají vůbec špatně s designem jsem byl spokojený. Hodinky se prodávají ve více barevných variantách a to v mnou testované SMOKE-GREY, světlejší SILVER-GREY a zajímavé variantě BURNT ORANGE.
Použité materiály jsou kvalitní a tím hlavním je hliník řady 6000. Lze si všimnou plastových předělů na hranách hodinek, které jsou elegantně skryté a slouží k lepšímu příjmu signálu GPS a Wi-Fi, jak je tomu u mobilních telefonů. Na stranách najdeme také trojici plastových tlačítek. Ty mají vroubkovaný povrch a díky tomu je jejich stisk jistý a prst při běhu nijak neklouže. Drží pevně na svém místě a jejich zpracování hodnotím velmi kladně.
Na čelní části nalezneme ochranné sklo Gorilla Glass 3, které chrání IPS displej s úhlopříčkou 1,42″ (palce) a rozlišením 348 × 250 px. Displej nepokrývá celou čelní plochu, což je trošku škoda, ale osobně jsem během testování nezaznamenal žádná omezení. S podáním barev jsem byl velmi spokojený a jedinou výtku bych měl k podání černé, která není tak úplně černá, jak rámečky displeje.
Na spodní části nalezneme zajímavý pyramidový tvar, který ukrývá všechny potřebné senzory. Dále nechybí „tlačítka“ pro vyjmutí řemínku a boky hodinek pak nabízí trojici tlačítek, které slouží k ovládání prostředí systému.
Řemínky v balení jsou gumové a nosí se příjemně. Během testování jsem hodinky aktivně využíval každý den a i jako alergik jsem nezaznamenal žádnou vyrážku. Zapínání je velice jednoduché a řemínek stačí jednoduše provléci a následně zacvaknout dle libosti. Zapnutí drží výborně a nestalo se, že by se náramek během spánku či práci rozepnul. Řemínky také lze měnit dle libosti a na dolní části je lze jednoduše „odcvaknout“. Na našich e-shopech se nachází také jiné řemínky a každý si může zvolit ten, který mu bude vyhovovat nejvíce.
Senzory a odolnost
Jelikož se jedná o hodinky zaměřené na sport, tak pochopitelně nechybí akcelerometr, gyroskop a také senzor tepové frekvence. Ten na pyramidové spodní části zeleně bliká a aktivně měří srdeční tep. Výrobce se také chlubí vylepšenou technologií PurePulse, která aktivně měří srdeční tep při běhu, jízdě na kole a dalších sportovních aktivitách.
Zvláštní je také senzor SpO2, který moc hodinek nenabízí. Díky tomuto senzoru lze měřit obsah kyslíku v krvi a sledování příznaků spánkové apnoe. Bohužel tyto funkce zatím nejsou dostupné a je nutné čekat na velkou aktualizaci, která snad brzy dorazí.
Zvýšená odolnost nesmí u sportovních hodinek či náramků chybět. Fitbit Ionic nabízí voděodolnost do hloubky 50 metrů a prach jim také nevadí. Během testování jsem se nijak neomezoval a hodinky měl neustále na ruce při práci na zahradě, během sprchování, úmyslně je potápěl do vody a odolnost hodnotím kladně.
Co vše hodinky trackují?
Hodinky pochopitelně umí měřit všechny základní aktivity, jako je ušlá vzdálenost včetně počtu kroků, spálené kalorie, poschodí a či změřený čas aktivit. Mezi základní funkce také pochopitelně musíme zařadit měření srdečního tepu a také spánek. To nabízí dnes téměř každý fitness náramek za pár stovek, ale Fitbit Ionic jsou na tom pochopitelně dále, než náramek od Xiaomi či Honoru.
V první řadě se podíváme na měření spánku, protože u drtivé většiny chytrých fitness náramků a hodinek jsem byl celkem nespokojen. V případě hodinek od Fitbitu jsem byl však velmi mile překvapen. Záznamy o spánku jsou přesné a přehledné. Nechybí ani spolehlivé měření spánku po noční směně, když jsem si lehl až v brzkých ranních hodinách a to je problém většiny chytrých náramků. Odpolední krátká zdřímnutí také nejsou žádným problémem a v grafech je vše krásně a přehledně znázorněno.
Zajímavá je aplikace Exercise, která ukrývá funkce pro trackování dalších aktivit. Nechybí měření běhu, které aktivně měří srdeční tep a pro přesné měření využívá GPS. Hodinky dokonce umí rozpoznat chůzi od běhu a automaticky tak zapnout GPS. V aplikaci se také nachází trackování jízdy na kole, plavání, běh a další posilování a cvičení. V hodinkách se nachází také aplikace Fitbit Coach, která slouží jako osobní trenér. Nabízí různé cviky, které jsou přímo na hodinkách znázorněny animacemi a pochopí je každý.
Ovládání a prostředí – Dotyk a tlačítka
V hodinkách najdeme operační systém Fitbit OS 2, který se dle mého názoru povedl. Některé uživatele však může odradit angličtina, která je na každém kroku. Prostředí hodinek lze ovládat trojicí tlačítek a dotykem. Levé tlačítko umožňuje probuzení hodinek a poslouží i jako tlačítko zpět. Při dlouhém stisku lze vyvolat rychlé nastavení jasu displeje, vypnout či povolit příjem notifikací a tahem zleva doprava se dostat k hudebnímu přehrávači.
Pravé horní tlačítko umožňuje rychlé spuštění sportovní aktivity a po dlouhém stisku si můžete prohlédnout všechny příchozí notifikace včetně zpráv z Messengeru a dalších aplikací, které si zvolíte. Během testování jsem denně četl notifikace z aplikace Threema a vše fungovalo výborně včetně zobrazení smajlíků. Dolní pravé tlačítko slouží k nastavení budíků, kterých si lze nastavit hned více dle libosti.
Hned na úvodní obrazovce s hodinami lze využívat gesta. Notifikace lze také rychle prohlédnout tahem dolů, jak je tomu u mobilů s Androidem. Užitečné je gesto z dolní části nahoru, které vyvolá obrazovku denní aktivity s naměřenými kroky, vzdálenosti atd.. Tahem zprava doleva přejdeme do menu, které nabízí všechny potřebné aplikace.
Předinstalované aplikace v hodinkách neslouží jen pro sportování, ale k dispozici je třeba aplikace Weather od AccuWeather pro předpověď počasí. Populární fitness aplikace Strava také nechybí a nabízí vše, co se od této aplikace očekává a to přehled cvičení.
Do hodinek také lze nainstalovat další aplikace včetně map, zpráv ze zahraničních webů, upozornění na prášky atd.. Pár aplikací použitelných je, ale bohužel některé jsou zcela nepoužitelné a nefungují dobře. K dispozici je také řada ciferníků a to od Fitbitu a také od vývojářů třetích stran. Každý ciferník má trošku jiné ovládání a některé nabízí více či méně informací.
Hudba – Poslech přímo z hodinek
Velkou výhodou hodinek od Fitbitu je možnost poslechu hudby do bezdrátových sluchátek. Hodinky mají své interní úložiště 4 GB a k dispozici na hudbu či aplikace máte 2,5 GB. V hudebním přehrávači v hodinkách tedy lze poslouchat hudbu přímo z hodinek a nebo z mobilu. Pro sportování je však příjemnější nechat mobil doma a používat jen hodinky.
Hudbu do hodinek lze „natahat“ skrze Wi-Fi a nebo USB kabel. Skrze Wi-Fi to bylo však celkem krkolomné a nespolehlivé. Proto doporučuji použít USB kabel. Ono vlastně celkově je přesouvání hudby do hodinek takové krkolomné a je nutné nejdříve skladby přesunout do Windows Media Playeru či iTunes. Tam je nutné vytvořit své playlisty a nahrát je skrze aplikaci Fitbit Connect či aplikaci Fitbit z Microsoft Storu. Ke všemu je však nutné ke stajné Wi-Fi síti.
Přesun hudby tedy není až tak jednoduchý a je celkem škoda, že to výrobce nezvládl lépe. Já během testování používal drahá bezdrátová sluchátka SENNHEISER PXC 550 za téměř 10 000 Kč a poslech hudby byl na velmi dobré úrovni. Hodinky nijak neztrácí spojení bluetooth a hudba se nijak neseká. Používal jsem však nejvíce poslech z aplikace Deezer v hodinkách, kterou díky hodinkám můžete využívat na jeden měsíc zdarma.
Konektivita – Co bezkontaktní platby?
Hodinkám nechybí pochopitelně Bluetooth pro spárování s mobilem, tabletem či počítačem a překvapivě nabízí také připojení Wi-Fi 2,4 GHz. K čemu Wi-Fi v hodinkách? Slouží ke stahování potřebných aktualizací, které jsou v případě těchto hodinek objemnější a také ke stahování nových ciferníků, aplikací či již zmiňované hudby. Potěší také již zmiňovaná GPS, které vypomáhá také ruský systém GLONASS. Při testování bylo nalezení polohy poměrně pomalejší – přibližně 15 vteřin. Poté se však připojení k GPS nijak neodpojovalo a vše fungovalo spolehlivě.
V hodinkách se nachází také aplikace Wallet (peněženka), která umí využívat bezkontaktní platby. Tak moc by bylo příjemné přiložit hodinky k terminálu a celý nákup zaplatit bez vytahování mobilu či peněženky z kapsy. Bohužel v našich končinách Fitbit Pay nefunguje a to je velká škoda. Celý seznam podporovaných zemí naleznete na oficiální stránce.
Výdrž a nabíjení – 4 dny nejsou problém
Hodinky od Fitbitu nabízí uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 195 mAh. Výrobce slibuje vícedenní výdrž na jedno nabití a během testu se ukázalo, že nelže. Při běžném denním používání včetně notifikací jsem se dostal na celé 4 dny. Při běžném používání bez používání GPS a notifikací je možné se dostat až na 5 a půl dne. Na výdrži se však nejvíce podepisuje využívání GPS. Výrobce udává, že s nepřetržitým využíváním GPS např. při běhu se výdrž na jedno nabití vyšplhá na 10 hodin. Výdrž hodnotím tedy kladně a byl jsem mile překvapen.
Nabíjení hodinek je řešeno elegantně USB kabel, který má na sobě tři piny. Ty stačí jednoduše připojit na spodní část hodinek. Připojení je magnetické a nemůže se tedy stát, že by se kabel připojil špatně. Nabíjení je velmi rychlé a do plného stavu akumulátoru se hodinky nabijí za necelou hodinu.
Mobilní aplikace – Bohužel v angličtině
Mobilní aplikace Fitbit je jednoduchá a dostupná pro všechny hlavní platformy. Některé uživatele však může zamrzet absence češtiny. Prostředí je však v jednoduché angličtině a drtivé většině uživatelů to pravděpodobně vadit nebude. Synchronizace aplikace a hodinek přenese všechna potřebná data včetně nachozených kroků, spálených kalorií, srdeční tep, nastoupaných pater, informace o spánku včetně cvičení. O všem jsou k dispozici detailní grafy, které jsou přehledné.
V dolní části aplikaci nalezneme také Challeges, které obsahují různé výzvy v dané lokalitě. Dále nechybí další záložka Guidance, který ukrývá již zmiňovaný Fitbit Coach. Ten obsahuje řadu cviků, které můžete plnit. Bohužel opět jen v angličtině. V další záložce Friends můžete přidávat své kamarády.
Vpravo nahoře se nachází ikonka stavu baterie a ikonka hodinek. Po klepnutí se zobrazí nastavení hodinek, které obsahuje spousty ciferníků, které do hodinek lze stáhnout a nainstalovat zdarma. K dispozici jsou ciferníky od Fitbitu, které se mi po funkční stránce líbí nejvíce, ale nechybí ani ty od vývojářů třetích stran. Dále lze instalovat hromadu dalších aplikací, spojit se s Wi-Fi či nastavit z jakých aplikací chcete přijímat notifikace.
Závěr – Obhájí si svou cenu?
Testování hodinek Fitbit Ionic jsem si užil. Doporučil bych je uživatelům, kteří vyžadují kvalitní konstrukci s voděodolností a také fitness funkce. Díky GPS si lze užít běhání a další aktivity naplno a vše funguje bez problémů. Pochvalu si hodinky odnáší za výborné měření spánku, které u většiny fitness náramků a hodinek postrádám.
Pochválit také musím výdrž na jedno nabití, které příjemně překvapilo. Skvělý je také výběr ciferníků mezi kterými si vybere opravdu každý. Co se týče aplikací, tak některé jsou užitečné, ale velká část je nepoužitelná a je velká škoda, že vývojáři nevyvíjí aplikací více. Časem se výběr aplikací třeba zlepší.
Je skvělé, že hodinky mají vlastní úložiště a na běhání není třeba mít u sebe mobil. Přesouvání hudby je však nervy drásající a výrobce by na tom měl ještě zapracovat. Pochválit však musím aplikaci Deezer, kterou si díky hodinkám uživatel může užívat měsíc zdarma a to na všech zařízeních včetně mobilu a počítače.
Obhájí si hodinky od Fitbitu svou cenu kolem 8 700 Kč? Ve svém okolí jsem se setkal s názory, že jsou moc drahé. Dle mého názoru je cena přiměřená, protože mají velmi kvalitní konstrukci a měření fitness aktivit funguje velmi dobře.
Co se mi líbí:
-
-
- Kvalitní konstrukce
- Příjemné řemínky
- Měření spánku je na výborné úrovni
- GPS a Wi-Fi
- Deezer na měsíc zdarma
- Úložiště na hudbu přímo v hodinkách
-
Co se mi nelíbí:
-
- Platby nefungují v ČR
- Přesouvání hudby je krkolomné
- Prostředí hodinek a mobilní je v angličtině
- zatím nepoužitelný SpO2 senzor