LAMAX na náš trh uvedl nové audio produkty a v poslední recenzi jsem se rozepsal o reproduktoru LAMAX CyberWave1. Přišel tedy čas se podívat na další model, a to konkrétně na LAMAX SoundJam1. Láká na slušný 40 W výkon, funkci propojení s druhým reproduktorem a dlouhou výdrž na jedno nabití. Jak si během testování vedl?
Obsah prodejního balení
V hezké krabičce najdeme nejen reproduktor, ale k němu i potřebný základ. Výrobce k němu přiložil nabíjecí USB-A na USB-C kabel, 3,5 mm audio jack kabel (AUX) a různé návody. Nic podstatného tedy nechybí.
Design a konstrukce – tradičně na jedničku
LAMAX SoundJam1 není žádným velkým reproduktorem a jeho rozměry dle výrobce činí: 100 x 100 x 232 cm a váží pouze 1,2 kg. Vzít si ho tedy můžete klidně do menšího batohu na cesty. Snadno se přenáší, a to i díky praktickému poutku s logem výrobce. Je vhodné nejen na přenášení, ale klidně i na případné zavěšení např. na větev stromu na zahradě.
V ruce působí bytelným dojmem a i když jsem se různé části snažil promačkávat, vše drží pevně na svém místě. Zrovna nedávno jsem tento test zkoušel s jedním reproduktorem kamaráda od jiné značky. Na něm byl dost vidět horší materiál, protože docházelo k prohnutí materiálů a nepříjemnému cvakání. To se v případě tohoto reproduktoru netýká a zpracování zvládl LAMAX příkladně. Potěší samozřejmě i certifikace zvýšené odolnosti IPX5 pro vystavení vlhku.
Na reproduktoru se nachází pod pogumovaným povrchem všechna potřebná tlačítka. Jejich stisk je jistý a jsou případně chráněna před prachem nebo vlhkostí. Vedle nich je ještě záslepka ukrývající všechny potřebné konektory a ze stran má reproduktor RGB podsvícení.
Podsvícení a ovládání reproduktoru
Nedávno jsem testoval reproduktor LAMAX CyberWave1, který měl RGB podsvícení opravdu výrazné. LAMAX SoundJam1 ho má jen po stranách, a to poměrně decentně. Může se tedy někomu líbit více a kdyby vám podsvícení vadilo, můžete ho snadno vypnout. Slouží k tomu tlačítko „M“. Umí nejen podsvícení vypnout, ale vybrat si případně jen jednu barvu.
Zpracování tlačítek musím u tohoto modelu vážně pochválit. Jsou totiž dostatečně velká a snadno se ovládají i s vlhkými prsty. Najdeme mezi nimi zapínací tlačítko s podsvícením. Jak již je u LAMAX zvykem, tlačítka mají více funkcí a v případě zapínacího tlačítka se jedná o zapnutí nebo vypnutí reproduktoru, přepínání mezi režimy ekvalizéru – normální a výraznější basy a případný reset. Tlačítky +/- pro regulaci hlasitosti je možné přeskakovat skladby, modře podsvícené tlačítko TWS slouží pro párování a připojení druhého reproduktoru, tlačítkem přehrávání ovládáte nejen přehrávání skladeb a videí v aplikacích, ale ještě hovory, asistenta v mobilu nebo zrušení párování TWS. Již zmíněné tlačítko „M“ mění barvy podsvícení a slouží ještě k přepínání vstupů.
Podrobné podsvícení najdete v návodu od výrobce. Nachází se v prodejním balení, ale je k dispozici i ve formě PDF souboru.
Jak ten reproduktor umí vlastně hrát?
Reproduktor LAMAX SoundJam1 mám na test poměrně dlouho a mohl jsem mu dát zabrat. Vyzkoušel jsem různé hudební žánry a myslím si, že vzhledem k ceně budete spokojeni se zvukovým podání měničů. V normálním režimu jsem bez problémů poslouchal AC/DC, Slipknot, Billie Eilish, Led Zeppelin a další. Milovníci taneční hudby pak ocení režim zvýraznění basů. Vzhledem k ceně 1 299 Kč s DPH bych rozhodně lepší zvuk ani neočekával.
Reproduktor je dvoupásmový, měniče uvnitř mají maximální výkon 40 W, frekvenční rozsah 20 Hz – 20 kHz a citlivost ≥ 101 dB. Rád vidím, že je možné hudbu poslouchat zcela bezdrátově, ale skrze 3,5 mm jack (AUX), paměťové karty microSD a běžný konektor USB-A. USB-C slouží jen pro nabíjení. Na všech zařízeních byl detekován audio kodek SBC a chválím za nasazení Bluetooth 5.3. Právě od této verze se z mé zkušenosti dost zvýšila kvalita zvuku a je šetrnější k energetické spotřebě. Má o něco lepší dosah a výrobce udává 15 metrů v otevřeném prostoru.
Z paměťové karty nebo flash disku lze přehrávat skladby ve formátech: MP3, FLAC a WAV. Nikde jsem však nedohledal, jakou maximální kapacitu microSD nebo flash disku lze použít.
Tento model podporuje funkci True Wireless Stereo (TWS) a můžete tedy skutečně používat dva reproduktory současně, a to zcela bezdrátově. Připojit lze jen druhý stejný model reproduktoru. Když si to spočítáte, můžete rovnou objednat dva v ceně 2 598 Kč s DPH. Oba reproduktory se propojí velmi snadno a můžete si zvuk ještě více užít třeba při posezení s kamarády.
Kompatibilita se zařízeními a párování
K reproduktorům nebo sluchátkům LAMAX není dostupná žádná mobilní aplikace. Vzhledem k ceně bych ji ani neočekával, i když někteří konkurenti ji mají. Díky ušetření za vývoj aplikace však mohl LAMAX nejspíš nasadit lepší měniče a já osobně ocením lepší zvuk, nežli aplikaci s pochybnou podporou a pár funkcemi.
LAMAX SoundJam1 si můžete užít nejspíš s každým moderním zařízením. Bluetooth 5.3 je výborné a s kodekem SBC funguje s mobily, tablety, notebooky bez ohledu na systém a třeba s chytrými hodinkami. Testoval jsem připojení k chytrým hodinkám s HarmonyOS a vše fungovalo bez problémů.
Výdrž a nabíjení
Výrobce udává, že uvnitř LAMAX SoundJam1 se ukrývá akumulátor o kapacitě 1 800 mAh. Vzhledem k rozměrům celého reproduktoru se jedná o slušnou kapacitu a výdrž je slušná. Záleží dost na všem používání a funkce TWS, aktivní podsvícení a zvýraznění basů bude mít vyšší spotřebu. Vliv na to má i úroveň nastavené hlasitosti a běžně jsem s reproduktorem vydržel s různými nastaveními 11-15 hodin na jedno nabití. Výrobce udává, že s nastavením 80 % úrovní hlasitosti vydržíte 20 hodin. Možné to je.
K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a v balení je USB-A na USB-C kabel. Já během testování používal různé adaptéry k mobilům, ale přiložený kabel se může hodit na cesty k powerbance. S těmi si totiž reproduktor rozumí. Z úplného vybití se reproduktor nabije za přibližně dvě a půl hodiny. Plný stav nabití můžete sledovat na podsvícení zapínacího tlačítka. Pokud není akumulátor nabitý, bude svítit červeně a po plném nabití bude tlačítko svítit bíle. Dobře mi vlastně fungovala i detekce stavu nabití v systému Android, a to konkrétně v nastavení Bluetooth.
Závěr
LAMAX SoundJam1 se v době psaní recenze začínal prodávat v různých e-shopech. K dispozici je přímo v oficiálním e-shopu výrobce, a to v LAMAXShop.cz za 1 299 Kč s DPH a dopravou zdarma. Cena je stanovená velice lákavě.
Výrobce LAMAX dostupné audio produkty rozhodně umí, což dokazuje roky. Reproduktor LAMAX SoundJam1 se mu povedl nejen svým konstrukčním zpracováváním a designem, ale vzhledem k ceně i zvukem. Hrát umí slušně a pochválit mu musím výdrž na jedno nabití. Rád vidím přítomnost True Wireless Stereo pro možnost bezdrátového stereo se dvěma totožnými reproduktory a možnost poslechu bezdrátově, drátově, z paměťové karty nebo USB-A flash disku.
Hledáte reproduktor v tomto cenovém segmentu? Pak mohu tento model rozhodně doporučit. Vlastně mu ani nemám co vytknout a rýpalové mohou zmínit jen absenci kodeku AAC, ale zde se naráží na cenu. Nedělá vám problém si připlatit? Pak bych zvážil zakoupení rovnou dvou reproduktorů, aby bylo možné využít funkci TWS. Nechcete dva reproduktory, ale jen vyšší výkon? Pak výrobce má v prodeji již zmíněný reproduktor LAMAX CyberWave1. Nabízí 50 W výkon, o něco lepší zvuk a je více podsvícený (lze vypnout). Je už ale větší a těžší.