Zakladatel sociální sítě Telegram Pavel Durov byl na letišti ve Francii zadržen. Ve vazbě byl čtyry dny a po složení kauce €5 milionů byl propuštěn. Stále však nesmí Francii opustit. Důvodem je údajná nespolupráce s francouzskými orgány. Právě kvůli tomu je dle francouzským orgánům zodpovědný za zneužívání sociální sítě Telegram k trestné činnosti. Jak se k tomu vyjádřil Pavel Durov?
„Minulý měsíc jsem byl po příjezdu do Paříže 4 dny vyslýchán policií. Bylo mi řečeno, že mohu být osobně zodpovědný za nelegální používání Telegramu jinými lidmi, protože francouzské úřady nedostávaly od Telegramu odpovědi.“ – stojí v prohlášení Pavla Durova
Francouzské orgány tvrdí, že Durov je zodpovědný za veškerou trestnou činnost na sociální síti, protože sociální síť s orgány nijak nekomunikuje. To z něj údajně dělá spolupachatele z nelegálních transakcí organizovanými skupinami, odmítnutí poskytnout orgánům informace, spoluúčast na uchování dětské pornografie, distribuce drog, počítačové trestné činnosti a podvodech páchanými organizovanými zločinnými skupinami.
Durov nějakou dobu nevydal žádné veřejné prohlášení, ale sociální síť tvrdila, že Telegram dodržuje zákony EU včetně zákona o digitálních službách – moderování je v rámci oborových standardů. Dnes konečně i Durov vydal nový příspěvek na svůj veřejný kanál. Je udiven z toho, že Telegram údajně nespolupracoval, protože každý orgán může sociální síť kontaktovat veřejným e-mailem nebo telefonicky.
„Příslušné orgány EU a členských států EU, které chtějí kontaktovat společnost Telegram podle zákona o digitálních službách, mohou získat potřebné kontaktní údaje od Evropského zástupce pro digitální služby (EDSR), zástupce společnosti Telegram podle článku 13 zákona o digitálních službách, registrovaného na adrese Avenue Huart Hamoir 71, 1030 Brusel, Belgie. EDSR lze kontaktovat e-mailem na adrese dsa.telegram@edsr.eu, telefonicky na čísle +32 2 216 19 71 nebo poštou. Žádosti lze přijímat v angličtině a francouzštině. Pokud nejste příslušným orgánem EU nebo členského státu EU, vaše žádost nebude zpracována a nedostanete odpověď.“ – stojí roky na stránkách sociální sítě Telegram
Ve svém prohlášení byl Durov udiven z údajné nespolupráce s orgány z těchto důvodů:
-
„Telegram má v EU oficiální zastoupení, které přijímá žádosti EU a odpovídá na ně. Jeho e-mailová adresa byla veřejně dostupná pro každého v EU, kdo zadá do Googlu „Telegram EU address for law enforcement“.
-
Francouzské orgány měly řadu možností, jak mě kontaktovat a požádat o pomoc. Jako francouzský občan jsem byl častým hostem na francouzském konzulátu v Dubaji. Před časem jsem jim na požádání osobně pomohl zřídit horkou linku Telegramu pro řešení hrozby terorismu ve Francii.
-
Pokud je některá země nespokojena s internetovou službou, je zavedenou praxí zahájit soudní řízení proti samotné službě. Používat zákony z doby před nástupem chytrých telefonů k obvinění generálního ředitele z trestných činů spáchaných třetími stranami na platformě, kterou spravuje, je chybný přístup. Vytváření technologií je už tak dost těžké. Žádný inovátor nebude nikdy vytvářet nové nástroje, pokud bude vědět, že může být osobně zodpovědný za případné zneužití těchto nástrojů.“ – stojí v prohlášení Durova
Prohlášení Pavla Durova je ale celkem obsáhlé a tvrdí, že sociální síť je otevřena k dialogu s orgány, ale stojí si za zachování soukromí svých uživatelů. Poukázal třeba na to, že v minulosti služba odmítla spolupracovat s několika zeměmi a je ochotna to nechat zajít až k banu v daném státě.
„Najít správnou rovnováhu mezi soukromím a bezpečností není snadné. Musíte sladit zákony o ochraně osobních údajů s požadavky na prosazování práva a místní zákony s právními předpisy EU. Musíte brát v úvahu technologická omezení. Jako platforma chcete, aby vaše procesy byly celosvětově konzistentní, a zároveň abyste zajistili, že nebudou zneužívány v zemích se slabým právním řádem. Zavázali jsme se spolupracovat s regulačními orgány, abychom našli správnou rovnováhu. Ano, stojíme si za svými zásadami: naše zkušenosti jsou formovány naším posláním chránit uživatele v autoritářských režimech. Ale vždy jsme byli otevřeni dialogu.
Někdy se s regulačním orgánem dané země nemůžeme dohodnout na správné rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. V takových případech jsme připraveni danou zemi opustit. Udělali jsme to už mnohokrát. Když Rusko požadovalo, abychom mu předali „šifrovací klíče“ umožňující sledování, odmítli jsme – a Telegram byl v Rusku zakázán. Když Írán požadoval, abychom zablokovali kanály pokojných demonstrantů, odmítli jsme – a Telegram byl v Íránu zakázán. Jsme připraveni opustit trhy, které nejsou v souladu s našimi zásadami, protože to neděláme pro peníze. Jsme vedeni záměrem přinášet dobro a hájit základní práva lidí, zejména v místech, kde jsou tato práva porušována.
To vše neznamená, že Telegram je dokonalý. I to, že úřady mohou být zmatené v tom, kam posílat žádosti, je něco, co bychom měli zlepšit. Ale tvrzení některých médií, že Telegram je jakýmsi anarchistickým rájem, jsou naprosto nepravdivá. Každý den odstraňujeme miliony škodlivých příspěvků a kanálů. Denně zveřejňujeme zprávy o transparentnosti (@stopCA) nebo (@ISISwatch). Máme přímé horké linky s nevládními organizacemi, abychom mohli rychleji vyřizovat naléhavé žádosti o moderaci.
Slyšíme však hlasy, že to nestačí. Náhlý nárůst počtu uživatelů Telegramu na 950 milionů způsobil růstové bolesti, které usnadnily zločincům zneužití naší platformy. Proto jsem si dal za osobní cíl zajistit, abychom v tomto ohledu věci výrazně zlepšili. Tento proces jsme již interně zahájili a brzy se s vámi podělím o další podrobnosti o našem pokroku.
Doufám, že srpnové události povedou k tomu, že Telegram – a sociální sítě jako celek – budou bezpečnější a silnější. Ještě jednou děkuji za vaši lásku a memy 🙏.“ – stojí ve zbytku prohlášení Pavla Durova
- Sledujte infoek.cz na sociální síti Telegram 😉
- Ředitel Telegramu Pavel Durov byl zatčen? Z čeho je obviněn?
- Všechny články k Telegramu
Zdroj: Pavel Durov, France24, náhledová fotka, PandaTecnologico