Dnes asi každý používáme nějakou svou oblíbenou službu pro streamování hudby. Dost z nás ale miluje přehrávání vinylových desek na gramofonech. Ono je totiž fajn fyzicky vlastnit médium oblíbeného hudebního alba. Osobně jsme nikdy nerozuměl tomu, proč bych měl přehrávat zrovna CD, protože to dle mého názoru nemá žádné kouzlo, ale LP desky miluji a ve sbírce mám i několik limitek. Rozhodně nejsem sám, protože LP jsou poslední roky na vzestupu a v některých státech mají lepší prodeje, nežli nudná CD. Co ale znamenají “eco-friendly” desky?
V některých recenzích mobilů jsem zmiňoval, že výrobcům na ekologické žvásty kašlu. Rozhodně nejsem nějaký odpůrce ekologie, ale chci ekologické přístupy, které dávají nějaký smysl a mohou mít reálný dopad. To rozhodně není odebrání nabíjecího adaptéru z prodejního balení a ona celková výroba mobilů není ekologickou záležitostí. Co ale takové LP desky? U těch v posledních letech můžeme najít, že jsou “eco-friendly”. Co to ale znamená? Nejedná se zas jen o nějaký marketingový blud, který má nalákat mladé vymyté mozky k zakoupení?
Jak je to s tou ekologií u LP desek?
Samozřejmě každý výrobce LP desek na to může jít trochu jinak. Audio světu ale jistě neunikla informace, že kapela Coldplay úzce spolupracovala s organizací The Ocean Cleanup. Výsledkem bylo vydání alba “Moon Music” na “eco-friendly” LP deskách. Na výrobu těchto desek byl použit plast, který byl uklizen z řeky Rio Las Vacas v Guatemale. Uklizena tedy byla zanešená řeka a vylovený plast byl skutečně moudře použit pro výrobu dalšího produktu. To je přesně ekologický přístup, který mi dává smysl a fandím mu.
Zpracování plastu z řek
Organizace The Ocean Cleanup uvedla také postup, jak byl plast z řeky Rio Las Vacas zpracováván. Veškerý vylovený plast byl organizací předán společnosti Biosfera GT. Ta zavedla oddělení pro třídění a vyčlenění nejkvalitnějších kusů vhodných pro další zpracování. Těch se ujala následně společnost Compuestos y Derivados, která měla za úkol plast “rozemlet” nebo “nadrtit” na tzv. “vločky”. Tím to ale samozřejmě ještě nekončí a získané “vločky” dostala na starost nizozemská společnost Morssinkhof, aby z “vloček” vytvořila potřebný granulát. Granulát byl naposled předán výrobci Sonopress, aby z něj vyrobil LP desky.
Nad zmíněným postupem je vidět, že celý proces recyklace vyloveného plastu rozhodně není jednoduchý. Cesta k “eco-friendly” LP desce je zdlouhavá a organizace The Ocean Cleanup ještě dodává, že k výrobě desky nemůže být použit jen vylovený plast z řek, ale dochází ke smíchání s dalšími recyklovanými plasty.
Jak je na tom nové album od Billie Eilish?
Zpěvačku Billie Eilish dnes zná asi každý. Letos vydala nové album “Hit Me Hard And Soft”, které samozřejmě vyšlo také na několika LP deskách. K dispozici je běžná černá LP deska, ale nechybí ani krásné barevné limitky. O rudé limitce jsem psal v tomto odkaze. Ještě před vydáním se zpěvačka chlubila, že nové album bude na LP deskách vyrobeno “těmi nejudržitelnějšími dostupnými způsoby”. To znamená, že desky jsou ze 100 % vyrobeno z recyklovaných materiálů.
Standardní černá varianta je vyrobena ze 100% recyklovaného černého vinylu. Zbývajících sedm barevných vinylů bude vyrobeno z ECO-MIX nebo BioVinyl. První z nich je vytvořen ze 100 % recyklované směsi vyrobené ze zbytků z jakékoliv barvy, kterou nelze jinak použít.
Tyto kusy jsou recyklovány a znovu použity pro výrobu budoucích desek; proto bude každá LP deska jedinečná a bude vypadat jinak než ta předchozí. Billie navíc používá recyklovatelnou směs pro jednotlivé barvy LP a sbírá všechny zbytky z první série, aby je později znovu použila pro další série. BioVinyl pomáhá snížit emise oxidu uhličitého o 90 % oproti panenskému vinylu tím, že využívá nefosilní materiály, jako je použitý kuchyňský olej nebo průmyslové odpadní plyny, při zachování stejné zvukové a optické kvality jako u běžného vinylu.
Všechny obaly vinylů jsou vyrobeny z recyklovaného papíru/desek s certifikací FSC®, které jsou vyrobeny ze 100 % z post-spotřebního odpadu a recyklovaných před-spotřebních vláken. Použitý inkoust je surový rostlinný a disperzní lak na vodní bázi. Místo smršťovací fólie jsou obaly 100% recyklované a opakovaně použitelné. Při přepravě je veškeré hotové zboží baleno a odesíláno do skladů v až 93 % recyklovaných a 100 % recyklovatelných přepravních krabicích. – Stojí v oficiálním prohlášení
Mají LP desky dopad na životní prostředí?
Na internetu se můžete dočíst, že ekologicky vyrobené LP desky nemají žádný smysl, desky nemají žádný dopad na životní prostředí a hůře hrají. Jedná se jen o nářky internetových “odborníků” nebo je na tom něco pravdy? Domnívám se, že LP desky na životní prostředí nějaký dopad rozhodně nemají. Vlastně se zamyslete, jak je s nimi nakládáno. Většinou si je kupují audiofilové a opravdoví fanoušci daných kapel. Ti se k deskám opravdu chovají a chtějí je mít co nejdéle, a to klidně i 20 nebo více let. Nebudou se tedy válet v oceánech a řekách, protože stále mají nějakou hodnotu a pokud vás daný interpret již nebaví, desku můžete ještě dobře prodat.
Proč tedy používat recyklovaný plast zrovna na LP desky? Proč vlastně ne? Zdá se, že se nejedná jen o marketingové žvásty, ale v případě LP má použitý recyklát skutečně smysl. Budeme mít o něco čistší prostředí a ve sbírce krásné desky.
Vždy se vyrojí zvěsti, že “eco friendly” LP desky hrají špatně. Ve své sbírce jich mám několik, mám je vážně skvěle naposlouchané a rozhodně bych neřekl, že hrají hůře. Ani po dlouhodobém přehrávání jsem nezaznamenal nějaké jejich poškození či jiné problémy.
Zdroj: BillieEilish.com, theoceancleanup.com, euronews.com, Yahoo