V době chytrých domácností máme většinu televizorů, klimatizace a další zařízení připojena k internetu skrze Wi-Fi. Stále se však může hodit infraport pro ovládání různých spotřebičů. Využívání infraportů na mobilech bylo fajn, ale nebylo to tak pohodlné. Většina výrobců je totiž umisťuje na horní část rámu mobilu a na televizor či jiné zařízení je třeba správně namířit. To se pokusil letos změnit výrobce Xiaomi a vážně se mu to povedlo.
Že na obyčejných infraportech není už co měnit? Ale stále je co zlepšovat a Xiaomi u svých nových vlajkových modelů řady Xiaomi 14 nasadil infraporty do velkých modulů s fotoaparáty na zádech. Využije tak velikost modulů a vlastně umístění je dle mého názoru ideální. Nižšímu modelu jsem infraport chválil, ale jak je na tom Xiaomi 14 Ultra? Moc se o tom nemluví, ale také má infraport ve velkém zadním modulu a funguje výborně. S loňským modelem Xiaomi 13 Pro je kvalita infraportu nesrovnatelná. Umístění je mnohem lepší, samotný infraport byl se všemi televizory spolehlivý a odezva je také mnohem rychlejší. Že by byl nasazen nový a větší čip? Těžko říci.
Infraport v mobilu Xiaomi 14 Ultra jsem konkrétně testoval s novými chytrými televizory LG s WebOS a Samsung s Tizenem, ale také s opravdu starým televizorem Sony. K tomu originální ovladač již ani nefunguje a mobil je tedy záchranou. Zkoušel jsem i jednoduchá LED světla a infraport fungoval celkem i na velkou vzdálenost. Byl bych moc rád, kdyby výrobce začal toto řešení infraportu aplikovat do všech svých nadcházejících modelů. K LG a Samsungu jsem používal aplikaci Mi Ovladač od Xiaomi, pro Sony jsem pak používal aplikaci třetích stran. O různých aplikacích jsem se rozepisoval v článku v tomto odkaze.