Xiaomi Mi 5 – Silný bojovník, kterému k dokonalosti chybělo málo (RECENZE)

Výrobce Xiaomi mělo s vlajkovou lodí Mi 4 úspěch a prodalo se přes 16 milionů kusů. Mi 5 je jeho nástupce a sází na elegantní a krásný design, perfektní ergonomii, nabušený hardware a 16 Mpx fotoaparát s optickou stabilizací. Jedná se o mobil, který nesmí zaostávat a proto mu nechybí ani rychlé nabíjení s technologií Quick Charge 3.0 a nový USB-C konektor.

Xiaomi Mi 5
Xiaomi Mi 5

Xiaomi si na modelu Mi 5 dalo opravdu záležet a vypadá to na velmi povedený mobil. Jedná se o vlajkovou loď a proto nelze očekávat cenu low-endového mobilu, jako je např. model Redmi 3. Když se koukneme na výkon, tak cena  8 798 Kč je velmi lákavá. Jak si tedy Mi 5 vedlo v testování?

Obsah balení – potřebný základ

Ve větší krabičce se nachází jen potřebný základ a je celkem škoda, že Xiaomi do balení nepřidalo alespoň sluchátka.  Atronic.cz který mi mobil  na testování poskytl do balení přidává CZ návod s vysvětlením a také adaptér do zásuvky s EU koncovkou. Je celkem škoda, že Xiaomi do balení nepřidává rychlé adaptéry s technologií Quick Charge 3.0 pro rychlé nabíjení, které mobil nabízí. V balení se nachází tedy pouze pomalejší adaptér.

  • Xiaomi Mi 5
  • USB-C kabel
  • EU adaptér
  • CZ návody
  • Čínské návody
  • Špendlík pro vysunutí slotu pro SIM karty
Balení Xiaomi Mi 5
Balení Xiaomi Mi 5
Balení Xiaomi Mi 5
Balení Xiaomi Mi 5
EU adaptér v balení - Xiaomi Mi 5
EU adaptér v balení – Xiaomi Mi 5
  • Všechny fotky z obsahu balení na OneDrivu – ZDE

Podrobnější specifikace:

  • Operační systém: Prostředí MIUI 7.5 postavené nad Android 6.0 Marshmallow
  • Rozměry: 144,6 x 69,2 x 7,3 mm
  • Váha: 129 g (u keramické varianty o 10 g více)
  • RAM: 3 GB (U keramické varianty 4 GB)
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 820, 4 jádra, 1,8 GHz (U 64 GB a Pro varianty až 2,15 GHz)
  • Grafický čip: Adreno 530
  • Vnitřní paměť: 32 GB, 64 GB a 128 GB (je možné si vybrat variantu)
  • Paměťové karty: Nenabízí …
  • SIM karty: Možné využívat dvě Nano SIM – Dual SIM
  • Baterie: Li-ion o kapacitě 3 000 mAh
  • Nabíjení: USB-C, rychlé nabíjení Quick Charge 3.0
  • Zadní fotoaparát: 16 Mpx, f/2.0, optická stabilizace obrazu, 4K natáčení videí se 30 FPS, HDR, panorama, auto focus, touch focus, hledání obličejů
  • Přední fotoaparát: 4 Mpx, f/2.0, Full HD, 30 FPS, hledání obličejů, odhadování věku osob
  • Připojení: Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.2, NFC, DLNA, Hotspot, LTE, 3G, 2G
  • Senzory: Gyroskop, čtečka otisku prstu, proximity, kompas, barometr
  • Cena: 8 798 Kč (32 GB) – ZDE / 13 900 Kč (64 GB) – ZDE

Design a konstrukce – Výborná ergonomie a povedený design

Na trhu se pohybují dvě verze Xiaomi Mi 5 a to v klasické skleněné variantě a verzi Pro, která nabízí keramická záda. Na testování se mi dostala do rukou klasická varianta nabízející záda s ochranným sklem Gorilla Glass 4 v černé barvě. Celý rámeček je z kovu a je krásně broušení. Díky kombinaci skleněného skla a kovového rámečku působí v ruce opravdu elegantně.

Celkové rozměry Mi 5 činí 144,6 x 69,2 x 7,3 mm a jedná se tedy o štíhlý telefon, který se vejde do každé kapsy. Vzhledem k velikosti mobilu překvapí příjemná váha 129 gramů (u keramické varianty o 10 gramů více). Nejedná se tedy o žádný těžký tank, který by vám trhal kapsy. Právě naopak, do ruky sedne opravdu nádherně.

Přední strana: Na té se nachází displej s neobvyklou velikostí 5,15″ s rozlišením Full HD. Displej ale probereme níže. Nad displejem se nachází reproduktor pro hovory, 4 Mpx přední selfie kamerka a notifikační dioda. Pod displejem se pochopitelně nachází trojice tlačítek. Dvě tlačítka jsou senzorová a prostřední tlačítko je mechanické. Ukrývá čtečku otisku prstu, kterou můžete odemykat mobil. Tlačítka jsou sice podsvícena, ale bohužel nenabízí žádné ikony popisku. Velmi brzy si na to ale zvyknete.

Xiaomi Mi 5
Xiaomi Mi 5
Xiaomi Mi 5
Xiaomi Mi 5

Kovový rámeček kolem mobilu: Na horní straně se nachází dva tenké plastové předěly pro příjem signálu, infraport pro ovládání domácích spotřebičů, mikrofon pro lepší záznam zvuku při natáčení videa a pochopitelně nechybí ani 3,5 mm jack pro sluchátka nebo jiné příslušenství. Na pravé straně se nachází tlačítka pro regulaci jasu a také zamykací tlačítko. Je celkem škoda, že se zde nenachází dvoupolohové tlačítko pro focení. Na levé straně se nachází pouze šuplíček, který vám umožní vložit až dvě Nano SIM karty a používat mobil jako Dual SIM. Na dolní straně se nachází kvalitní reproduktor, jeden falešný reproduktor (působí jen na design), mikrofon, další dvojice tenkého plastového předělu pro příjem signálu a nový USB-C konektor.

Xiaomi Mi 5
Xiaomi Mi 5
Xiaomi Mi 5
Xiaomi Mi 5
Xiaomi Mi 5 - USB-C
Xiaomi Mi 5 – USB-C

Záda: Zadní část má zaoblené rohy a celá je pokryta tvrzeným sklem Gorilla Glass 4. Sklo je tedy chráněno proti škrábancům, oděrkám a jinému poškození. Na zadní straně se také nachází 16 Mpx čočka fotoaparátu, která je kryta safírovým sklíčkem. Neměla by se tedy poškrábat nebo jinak poškodit a za tuto ochranu čočky opět musím Xiaomi pochválit. Nechybí ani dvojitý LED blesk a logo Mi. Je jen celkem škoda, že u černé varianty se záda budou umatlávat a lehce to tak kazí elegantní design. Budete je tedy často čistit …

Xiaomi Mi 5 - Skleněná záda
Xiaomi Mi 5 – Skleněná záda
Xiaomi Mi 5 - Skleněná záda
Xiaomi Mi 5 – Skleněná záda
Xiaomi Mi 5 - Skleněná záda
Xiaomi Mi 5 – Skleněná záda
Xiaomi Mi 5 - Skleněná záda
Xiaomi Mi 5 – Skleněná záda

Ergonomie: Hrany jsou nádherně zaobleny a díky tomu celý mobil sedne do ruky úžasně. Když Mi 5 jednou vezmete do ruky, tak jej už nebudete chtít pustit. Zaoblení zadní strany mi dává mnohem větší smysl, než zaoblené displeje u Samsungu. Když vedle sebe postavíte např. Samsung Galaxy S6 Edge a Xiaomi Mi 5 tak si hned všimnete, že zakřivení stran se velmi podobá. Díky tomuto zakřivení a povedenému broušení kovového rámečku je ergonomie jedním slovem výborná. Za celou dobu testování jsem neměl žádné problémy s ovládáním i při jízdě na elektrokole a dlouhém hraním her. Tlačítka na pravé straně jsou také umístěna na dobrém místě a nahmatáte je bez problému.

Xiaomi Mi 5
Xiaomi Mi 5
Xiaomi Mi 5
Xiaomi Mi 5

Hodnocení: Design se mi opravdu moc líbí a musím Xiaomi moc chválit. Je opravdu velká škoda, že černá varianta se na zádech umatlává a budete ji muset čistit. U bílé varianty by to nemělo být tak vidět … Co se týče ergonomie, tak tu si jen pochvaluji. Za celou dobu testování jsem neměl pocit, že by mi měl mobil z ruky vyklouznout a držel se mi opravdu dobře. Menší ruce ale mohou mít problémy s klouzáním kvůli sklu na zádech.

Displej – Krasavec s Full HD

Xiaomi na přední stranu nasadilo displej s neobvyklou úhlopříčkou 5,15″, rozlišením Full HD (1080 x 1920px) a jemností 428 ppi. Konkurence se u vlajkových lodí chlubí rozlišením Quad HD. Rozdíl mezi Full HD a Quad HD ale nepoznáte a smysl má pouze pro používání virtuální reality. Displej u Mi 5 ale nikde nestrádá a rozlišení je naprosto dostačující a pro využívání virtuální reality ve VR Boxu stačí.

Displej - Xiaomi Mi 5
Displej – Xiaomi Mi 5
Displej - Xiaomi Mi 5
Displej – Xiaomi Mi 5
Displej - Xiaomi Mi 5
Displej – Xiaomi Mi 5

Automatická regulace jasu funguje výborně a i na přímém slunci budete moci mobil bez problémů používat. Pozorovací úhly jsou také výborné a displeji nechybí ani ochranné tvrzené sklo Gorilla Glass 4. Za celou dobu testování jsem nezaznamenal na displeji žádný drobný škrábanec nebo jiné poškození. Ochrana displeje je tedy opět na výborné úrovni. Co se týče podání barev, tak to je také výborné díky IPS panelu. K displeji tedy žádnou výtku nemam a musím jej pochválit.

Čtečka otisku prstu a zabezpečení

Protože se jedná o vlajkovou loď, tak by pochopitelně neměla chybět čtečka otisku prstu. Ta se u modelu Mi 5 nachází v prostředním tlačítku pod displejem (Domů). Tlačítko stačí jen stisknout a mobil se odemkne. Odemykání je opravdu bleskové a s odemykáním jsem neměl vůbec žádné problémy. Můžete si hned nastavit více prstů a celé nastavení je rychlé a jednoduché.

Čtečka otisku prstu v tlačítko pod displejem - Xiaomi Mi 5
Čtečka otisku prstu v tlačítko pod displejem – Xiaomi Mi 5

V mobilu nechybí ani aplikace Optimalizace, kterou má Xiaomi ve všech svých modelech. U Mi 5 má tato aplikace ale přidanou funkci pro zabezpečení a to možnost uzamknutí aplikací. To znamená, že si v aplikaci povolíte zabezpečení např. aplikace Messenger a po každém spuštění Messengeru bude vyžadováno gesto, nebo váš otisk prstu. Ehm, přítelkyně tedy nebude mít šanci číst vaše konverzace … 😀

Odemykání aplikací otiskem prstu - Xiaomi Mi 5
Odemykání aplikací otiskem prstu – Xiaomi Mi 5
Odemykání aplikací otiskem prstu - Xiaomi Mi 5
Odemykání aplikací otiskem prstu – Xiaomi Mi 5

Hardware a výkon – Výkonná bestie

Xiaomi nešetřilo na hardwaru a to je jen dobře! Mi 5 nabízí čtyřjádrový procesor Snapdragon 820 (64 bit) s taktováním 1,8 GHz. Pochopitelně nechybí ani 3 GB RAM a grafický akcelerátor Adreno 530. Díky této kombinaci máte naprostý dostatek výkonu pro náročné aplikace a hry. Pokud si ale zakoupíte dražší variantu nabízející keramická záda, tak budete mít k dispozici procesor s taktováním 2,15 GH a 4 GB RAM. Výkon klasické skleněné varianty je ale i tak naprosto dostačující.

Xiaomi Mi 5 v AnTuTu Benchmark
Xiaomi Mi 5 v AnTuTu Benchmark

V AnTuTu Benchmark si Xiaomi Mi 5 odneslo krásných 115 169 bodů. Během testování jsem hrál náročné hry Unkilled, Shadow Gun, Dead Trigger 2, Asphalt 8 a další. S hraním her jsem neměl vůbec žádné problémy s pády, zasekáváním nebo jiné problémy. Mi 5 si jednoduše poradí s jakoukoliv hrou. Co ale takhle přehřívání? To jsem také nezaznamenal ani po dlouhém hraní. Mobil byl na zádech trošku zahřátý, ale ne nadprůměrně.

Co se týče paměti, tak ta je také dobrá. Na výběr máte hned více variant. Atronic.cz nabízí 32 GB a 64 GB varianty. Na testování se mi dostala do rukou 32 GB varianta a po prvním spuštění jsem měl k dispozici krásných 26 GB. To mi na hry, fotky, videa, hudbu a vše potřebné stačilo. Je jen docela škoda, že Xiaomi do Mi 5 nenasadilo slot pro Micro SD paměťové karty. Pokud vám tedy 32 GB vnitřní paměti nestačí, tak sáhněte rovnou po 64 GB variantě.

Xiaomi Mi 5 má tedy výkonu dost a hardware uspokojí každého uživatele. Je jen celkem škoda, že Xiaomi zapomnělo na slot pro paměťové karty. Možnost rozšíření 32 GB varianty by určitě některý uživatel ocenil …

Fotoaparát – Nemá se za co stydět!

Xiaomi Mi 5 nabízí 16 Mpx čip (IMX298) zadního fotoaparátu od výrobce SONY. Láká také na světelnost objektivu f/2.0 a čtyřosou optickou stabilizaci obrazu, která fotkám a videím dost pomáhá. Nesmí chybět ani rychlé dvoufázové ostření nebo dvoutónový LED blesk. Nechybí ani možnost natáčení videí v rozlišení 4K (2160p) se 30 FPS (snímky za vteřinu), Full HD (1080p) se 30 FPS nebo HD rozlišení (720p) se 120 FPS.

16 Mpx fotoaparát a duální blesk - Xiaomi Mi 5
16 Mpx fotoaparát a duální blesk – Xiaomi Mi 5

Focení: Jak je na tom ale Mi 5 s pořizováním fotek? Ostření a focení je opravdu rychlé a díky aplikaci si vše můžete pohodlně nastavit. Fotky jsou za dobrého světla na velmi dobré úrovni. Barvy jsou věrohodné a detaily jsou ostré. Při prvním používáním fotoaparátu jsem měl ale občas drobný problém s ostrostí. Zjistil jsem ale, že v aplikaci stačí nastavit ostrost na nejvyšší a fotky jsou hned krásnější. Je ale celkem podivné, že výrobce nenastavil nejvyšší kvalitu. Pokud si tedy mobil zakoupíte, tak doporučuji jít hned do nastavení v aplikaci Fotoaparát a ostrost přenastavit. Nechybí ani manuální režim, který vám pomůže pořídit povedené macro.

Co ale takhle focení za horšího světla? Tam to není vyloženě špatné, ale ani dokonalé. Díky silnému blesku můžete pořídit i pěkné fotky v úplné tmě. Bohužel se ale setkáte se šumem. Pokud ale fotíte objekt, který je hned vedle vás, tak fotky nejsou vůbec špatné i za úplné tmy. Pokud ale fotíte něco v dálce, tak tam bude znát šum …

Vyfoceno za dobrého světla - Xiaomi Mi 5
Vyfoceno za dobrého světla – Xiaomi Mi 5
Vyfoceno za dobrého světla - Xiaomi Mi 5
Vyfoceno za dobrého světla – Xiaomi Mi 5
Vyfoceno v úplné tmě s bleskem - Xiaomi Mi 5
Vyfoceno v úplné tmě s bleskem – Xiaomi Mi 5
Vyfoceno za dobrého světla - Xiaomi Mi 5
Vyfoceno za dobrého světla – Xiaomi Mi 5
Vyfoceno v úplné tmě - Xiaomi Mi 5
Vyfoceno v úplné tmě – Xiaomi Mi 5
Vyfoceno brzy ráno za špatného světla - Xiaomi Mi 5
Vyfoceno brzy ráno za špatného světla – Xiaomi Mi 5
Vyfoceno za dobrého světla s Xiaomi Mi 5
Vyfoceno za dobrého světla s Xiaomi Mi 5

 

  • Všechny nafocené fotky naleznete ve složce na OneDrivu – ZDE

Aplikace pro focení/natáčení: Podívejme se tedy na aplikaci, která se Xiaomi opět moc povedla. Je přehledná a její ovládání je opravdu jednoduché. Po ruce máte hned možnost zapnutí funkce HDR, zapínání/vypínání blesku a možnost přepínání kamer mezi zadní a přední selfie kamerou. Po swipnutí zleva doprava se vám zobrazí všechny důležité možnosti pro focení. Nechybí možnost Panoramat, samospouště, nastavení tonu pleti, nočního režimu, rozmazání nebo třeba efekt rybího oka. Nejdůležitější je však funkce manuálního nastavení. Tato funkce vám umožní manuální nastavení vyvážení bílé, ISO, expozici a také ostření. Díky manuálnímu ostření můžete rychle pořídit povedené makro nebo využívat hloubkové ostření. Díky tomu budou fotky krásně ostré a mnohem lepší, než při focení automatikou. Za povedený manuální režim Xiaomi moc chválím.

Aplikace na focení/natáčení - Xiaomi Mi 5
Aplikace na focení/natáčení – Xiaomi Mi 5
Manuální nastavení focení - Xiaomi Mi 5
Manuální nastavení focení – Xiaomi Mi 5
Aplikace na focení/natáčení - Xiaomi Mi 5
Aplikace na focení/natáčení – Xiaomi Mi 5
Aplikace na focení/natáčení - Xiaomi Mi 5
Aplikace na focení/natáčení – Xiaomi Mi 5

Co se týče aplikace a natáčení videí, tak nechybí možnost natáčet zrychlená nebo zpomalená videa. V nastavení si také můžete nastavit rozlišení, které požadujete, fotit během natáčení a další důležité nastavení.

Kvalita videí: Videa Xiaomi Mi 5 zvládá také skvěle a to hlavně díky optické stabilizaci obrazu. Ostří opravdu rychle a to i během natáčení v rozlišení 4K. Během natáčení můžete ostřit na objekty které potřebujete klepáním na displej. Videím tedy nemam co vytknout.

Přední kamerka: Nad displejem se nachází přední kamerka s čipem 4 Mpx a světelností f/2.0. Můžete fotit selfie za které se na sociálních sítích vůbec nemusíte stydět. Kamerka umí vyhledávat obličeje tak, že po pořízení je váš obličej krásně ostrý. V aplikaci pro focení můžete také vybrat nějaký ten filtr nebo natáčet videa ve Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu).

Vyfoceno přední selfie kamerou - Xiaomi Mi 5
Vyfoceno přední selfie kamerou – Xiaomi Mi 5

Operační systém a prostředí – Opět krásné MIUI

Xiaomi do modelu Mi 5 nasadilo systém MIUI 7.5, který je postaven nad systémem Android 6.0 Marshmallow. Celé prostřední je kompletně přeloženo do češtiny a za celou dobu testování jsem nenarazil na žádné čínské znaky, nebo anglická slovíčka. MIUI je povedené prostředí, které je také velmi jednoduché. Nenabízí žádné zbytečné menu, jak je tomu u Samsungu či jiných výrobců. Všechny nainstalované aplikace máte na domovských obrazovkách, které si můžete poskládat podle sebe a ikonky aplikací vkládat do složek. Pochopitelně nechybí ani Widgety.

Prostředí MIUI 7.5 - Xiaomi Mi 5
Prostředí MIUI 7.5 – Xiaomi Mi 5
Prostředí MIUI 7.5 - Xiaomi Mi 5
Prostředí MIUI 7.5 – Xiaomi Mi 5

Nastavení mobilu vypadá také moc pěkně a na rozdíl od některé konkurence je přehledné a vše najdete během chvilky. Protože tlačítko pod displejem je mechanické a při každém použití jej musíte stisknout, tak Xiaomi do nastavení přidalo funkci, které z mechanického tlačítka udělá tlačítko senzorové. Díky tomu je ovládání rychlejší a pohodlnější. Stisknutí tlačítka budete tedy používat pouze při odemykání otiskem prstu. To se mi opravdu líbí a musím chválit. To co mi u levnějších mobilů Xiaomi vždy tak trošku chybělo byla možnost probudit displej poklepáním na displej. Mi 5 tuto funkci má a v nastavení si ji můžete nastavit.

Prostředí MIUI 7.5 - Xiaomi Mi 5
Prostředí MIUI 7.5 – Xiaomi Mi 5
Prostředí MIUI 7.5 - Xiaomi Mi 5
Prostředí MIUI 7.5 – Xiaomi Mi 5

Co ale také notifikační dioda nad displejem? Ta má v nastavení telefonu také svou kolonku a můžete si rychle nastavit barvu diody. Funguje to tak, že upozornění na zmeškaný hovor bude svítit třeba modře a na SMS zeleně. U levnějších modelů od Xiaomi jsem vždy chválil možnost nahrávání hovorů a to bez nutnosti stahování aplikací třetích stran. MIUI tuto funkci nabízí také u modelu Mi 5 a funguje skvěle. Jedním klepnutím během hovoru si můžete každý hovor nahrávat a druhá strana vůbec nebude vědět, že hovor nahráváte. Všechny záznamy hovorů naleznete v předinstalované aplikaci Záznamník. Z té můžete všechny záznamy sdílet nebo ukládat do cloudového uložiště.

Psaní a klávesnice - Xiaomi Mi 5
Psaní a klávesnice – Xiaomi Mi 5
Předinstalované aplikace v MIUI - Xiaomi Mi 5
Předinstalované aplikace v MIUI – Xiaomi Mi 5

Hodnocení prostření MIUI: Xiaomi musím pochválit za povedené prostředí, které díky své jednoduchosti pochopí každý. Komunita také výborně zapracovala na překladech a vše je v češtině. Celý systém je svižný a za celou dobu testování jsem nezaznamenal žádné zamrznutí nebo jiný problém. Musím tedy jen chválit.

Výdrž baterie – Jeden a půl dne vydrží

Mi 5 ve svém těle nabízí nevyjímatelný Li-Ion akumulátor o kapacitě 3000 mAh. To vypadá na slušnou hodnotu, ale Mi 5 nabízí Full HD rozlišení displeje a to je vždy velký žrout. Během testování jsem na mobilu měl neustále zaplá mobilní data, Wi-Fi, synchronizace, využíval fotoaparát, cloudová uložiště, internetový prohlížeč, občas si zahrál nějakou tu hru a dostal jsem se na jeden den až den a půl. Non-stop hraní hry Pokémon Go se díky vyžadované GPS výdrž vyšplhala na 5 a půl hodiny a non-stop hraní akční hry Unkilled vydrželo krásných 6 hodin. Když jsem Mi 5 používal opravdu hodně omezeně, tak se výdrž vyšplhala i na celé dva dny. V aplikaci optimalizace si také můžete nastavit různé režimy úspory baterie, které ale nepoužívám.

Co ale nabíjení? Xiaomi je správná vlajková loď a proto nesmí chybět port USB-C, který je z obou stran stejný. S problémem připojování kabelu, jak tomu bylo u MicroUSB se již nesetkáte. Xiaomi také použilo technologii Quick Charge 3.0, která nabízí velmi rychlé nabíjení mobilu. Je jen škoda, že v balení nalezneme pouze klasický pomalejší adaptér, který mobil nabije za dvě hodiny. Při použití silnějšího adaptéru jsem Mi 5 nabil z nuly na 100% za hodinu a půl. S Quick Charge 3.0 adaptérem jsem mobil za 30 minut nabil na 78%.

Hodnocení výdrže: Běžně jsem vydržel celý den aktivního používání. Full HD a pořádná porce výkonu dělá hodně a pochopitelně se nedostanete na více jak dva dny. Jedná se tedy spíše o průměrnou výdrž. Pokud si ale koupíte silný adaptér s Quick Charge 3.0, tak nabíjení mobilu může být pekelně rychlé.

Připojení a internet – Infraport super, ale zas to LTE …

Xiaomi je známo tím, že nenabízí všechna pásma LTE v ČR. Na trhu je zatím jen jeden model, který 800 MHz pásmo nabízí. Mi 5 bohužel venkovské 800 a 900 MHz frekvence nenabízí … Nabízí tedy pouze 1800, 2100 a 2600 MHz, které jsou dostupné spíše ve městech. V testování si Mi 5 vede velmi dobře a neměl bych mu co vytknout, ale chybějící 800 MHz kritizovat bohužel musím, protože se nejedná o nejlevnější mobil. K dokonalosti mu chyběla tedy pouze všechna pásma a je to obrovská škoda …

Pokud vám tedy vadí absence 800 a 900 MHz LTE pásem, tak Mi 5 není pro vás. Pokud vám to ale nevadí a s 3G a Wi-Fi si vystačíte, nebo bydlíte ve městě, tak nebudete mít problém. Pochopitelně nechybí 2G, 3G a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Během testování jsem také každý den využíval chytrý fitness náramek Mi Band 2 a Bluetooth 4.2 funguje také bez problémů. NFC tomuto modelu také nechybí, ale bezdrátové Qi „bohužel“ ano. Absence bezdrátového nabíjení nevidím jako nevýhodu, protože jej používá opravdu naprosté minimum uživatelů a nabíjení skrze USB-C s rychlým dokoupeným adaptérem je přeci jen lepší.

Xiaomi do svého levného modelu Redmi 3 umístilo infraport, který jsem v recenzi chválil a Mi 5 jej má také. Můžete jej využívat k ovládání domácích spotřebičů jako je třeba TV, chytré žárovky, klimatizace a spousta další elektroniky. Během testování jsem zkoušel ovládání televizorů LG, SONY a také chytrou žárovku. Vše fungovalo podle očekávání a neměl jsem žádný problém. V mobilu se nachází již předinstalovaná aplikace, která vám pomůže nastavit ovládání většiny spotřebičů. V Obchodu Play naleznete také ovladače k ovládání všeho možného.

Aplikace pro ovládání TV a dalších spotřebičů
Aplikace pro ovládání TV a dalších spotřebičů
Aplikace pro ovládání TV a dalších spotřebičů
Aplikace pro ovládání TV a dalších spotřebičů

Co takhle navigace? Mi 5 nabízí klasické GPS a také A-GPS, GLONASS a Beidou. Díky těmto technologiím a službám bude vaše poloha přesná udržena na mapě. Během testování jsem zkoušel navigaci Here WeGo a také Mapy.cz. Poloha byla nalezena téměř okamžitě a s udržení polohy jsem neměl vůbec žádné problémy. Nechybí ani gyroskop, který vám umožní používání kompasu nebo třeba hraní her ve virtuální realitě.

Zvuk – Jednička s hvězdičkou

Při pohledu na dolní stranu si můžete všimnout výdechů, které se tváří jako dva reproduktory. Mi 5 nabízí pouze jeden reproduktor na pravé dolní straně. Jeho umístění je dobré, ale občas jsem si jej během hraní her zakryl prsty. Během dvou dní jsem si na umístění zvykl a žádný problém jsem neměl. Hlasitost je spíše průměrná, ale kvalitu musím pochválit a hodnotím ji jako nadprůměrnou. Vyvážení basů je na mobil skvělé a nechybí ani ekvalizér nebo možnost nastavení sluchátek. Na horní straně se tedy nachází 3,5 mm jack pro připojení sluchátek nebo reproduktorů. Ten je umístěn na vhodném místě a poslech hudby je na velmi dobré úrovni.

Závěr – K dokonalosti mu chybělo tak málo …

Testování Xiaomi Mi 5 jsem si opravdu užil. Design je opravdu velmi povedený, ale je celkem škoda, že skleněná záda se celkem dost umatlávají a mohou tak kazit elegantní design. Po pár dnech jsem si na to ale zvykl a až tolik mi to nevadilo. To co jsem si u Mi 5 zamiloval jsou zakřivené hrany na zádech. Dle mého názoru je to mnohem lepší, jak zbytečné zakřivení displeje, které nabízí Samsung. Díky tomu se mi mobil v ruce držel perfektně. Díky zakřivení hran a broušenému rámečku padne do ruky jak ulitý. Záda jsou skleněná a obával jsem se klouzání z ruky, které někdo kritizuje. V menších ručkách to může být problém, ale já jsem pocit, že by mi z ruky měl vyklouznout neměl a ani jednou mi neupadl. Ergonomie je jedním slovem perfektní a doufám, že mobilů s tímto zakřivením na zádech bude stále více.

Fotoaparát také není vůbec špatný a aplikace na focení nabízí skvělá nastavení, která uživatelům jednoduše pomohou pořídit skvělé fotky. Za špatného světla se setkáte se šumem, ale to má každý mobil. To co Xiaomi neodpustím je absence 800 a 900 MHz frekvencí LTE. Vzhledem k ceně by to mít měl! Spoustu uživatelů to odradí a je to obrovská škoda. Kdyby měl alespoň 800 MHz LTE, tak bych neměl téměř nic ke kritizování. Kdy se už konečně setkáme modelu, který bude mít všechna LTE pásma … 🙁

Pokud tedy chcete elegantní mobil s perfektní ergonomií a dobrým fotoaparátem, tak Mi 5 může být skvělou volbou. Pokud si ale potrpíte, aby mobil měl všechna LTE pásma a slot pro SD karty, tak na Mi 5 zapomeňte.

Co se mi líbí:

  • Elegantní design a kvalitní konstrukce
  • Perfektní ergonomie
  • Krásný displej s Full HD
  • USB-C a rychlé nabíjení díky Quick Charge 3
  • Dobrý fotoaparát s optickou stabilizací obrazu
  • Spolehlivá a rychlá čtečka otisku prstu s možností odemykání zvolených aplikací
  • Spolehlivost a rychlost operačního systému
  • Infraport pro ovládání domácích spotřebičů
  • Nadprůměrný reproduktor
  • Výkon
  • Dual SIM
  • Cena

Co se mi nelíbí:

  • Absence 800 a 900 MHz pásem LTE …
  • Chybí slot pro paměťové karty
  • Záda se umatlávají
  • V balení není silnější adaptér využívající Quick Charge 3.0

 

Za poskytnutí mobilu Xiaomi Mi 5 děkuji e-shopu Atronic.cz, který jej prodává.

Atronic

  • 32 GB varianta za 8 798 Kč – ZDE
  • 64 GB varianta za 13 900 Kč – ZDE.

3 thoughts on “Xiaomi Mi 5 – Silný bojovník, kterému k dokonalosti chybělo málo (RECENZE)

  1. Ten, kdo je alespoň trochu rozumný, tak si ho nekoupí : To co Xiaomi neodpustím je absence 800 a 900 MHz frekvencí LTE. Vzhledem k ceně by to mít měl! Spoustu uživatelů to odradí a je to obrovská škoda.

    1. Máš pravdu, že spoustu uživatelů to odradí. Každý má ale jiné požadavky a i u lidí v okolí vidím, že jim na LTE vůbec nezáleží. Pokud někdo bydlí ve městě, nebo je převážně doma na Wi-Fi, tak mu absence 800 a 900 MHz frekvencí nevadí. 😉

      1. Odebírám si měsíční data a i tak mi LTE nechybí. Cestuji po městech a tam to chytám, nepotřebuji to na vesnicích. Xiaomi má prostě silné stránky zas jinde… 😉 třeba už jen svoboda flashování systému… 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top