TCL 10 5G – cizinec s 5Géčkem a čtyřmi fotoaparáty (TEST MOBILU)

Výrobce TCL na našem trhu v době psaní tohoto článku prodával nové „dvacítkové“ modely. Zajímavé jsou však i ty loňské, které jsou stále dobře vybavené a nabízí i aktuální systém Android. Jsou i modely, které se bohužel na náš trh nedostanou, a to je třeba například TCL 10 5G. Ten se mi dostal do rukou díky e-shopu Smartum.cz. Mobil zaujme opravdu hezkým displejem, podporou sítí páté generace a čtyřmi fotoaparáty.

Jelikož se mobil na našem trhu oficiálně neprodává a ani se prodávat nebude, nemá moc smysl psát podrobnou recenzi. Rozhodl jsem se tedy napsat jen tento delší článek. Pokud si mobil budete chtít přesto zakoupit, tak na zahraničních e-shopech pochopitelně můžete.

 

 

Za zapůjčení mobilu na test děkuji e-shopu Smartum.cz, kde si můžete zakoupit ochranné kryty, skla a další příslušenství ke svému mobilu.

 

Design, displej a zvuk

Na mobilech TCL mám rád design, ale také displeje. Obě se u TCL 10 5G povedlo. Mobil jsem obdržel v hezkém černém provedení, které působí elegantně. Mobil má plastový rám a skleněná záda. Díky zakřivení skla po bocích mobil do ruky padne na jedničku a jeho ovládání je také příjemné. Design můžete také chránit silikonovým ochranným krytem v prodejním balení.

Podívejme se tedy na displej mobilu. Ten je typu IPS a nabízí úhlopříčku 6,53palce s Full HD+ rozlišením. V levém rohu displeje najdete průstřel selfie kamerky, který je malý a během používání mi v žádné aplikaci nepřekážel. V nastavení telefonu najdete také mou oblíbenou funkci NXTVISION pro vylepšení obrazu, jak je u TCL zvykem. Displej nabízí krásné barevné podání, příkladné pozorovací úhly, dobrou viditelnost na přímém světle a skvěle funguje i automatická regulace jasu.

Co se zvuku týče, tak mobil je na tom dobře. Nabízí jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Kvalita zvuku je dobrá a nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Potěšit však může 3,5 mm jack konektor na horní části mobilu. Připojit tedy můžete svá stará dobrá sluchátka.

 

 

 

Jak je na tom výkon a výdrž?

Po stránce výkonu je na tom TCL 10 5G velice dobře. Nechybí mu výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 765G (7 nm) s maximálním taktem 2,4 GHz a porce 6 GB RAM. K dispozici je 128 GB interní úložiště s možností rozšíření paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 256 GB. Během mého testování jsem zkoušel hrát ty nejnáročnější mobilní hry, kterými byl Fortnite, Call of Duty: Mobile a PUBG Mobile. Všechny hry bylo možné hrát na nejvyšší možné grafické nastavení bez záseků.

O nabíjení mobilu se stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 18W rychlé nabíjení Quick Charge 3.0, které bych od mobilu v této cenové kategorii očekával a někoho může potěšit také drátové reverzdní nabíjení. A jak je na tom výdrž? Pod krytem se nachází nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, což je celkem slušná kapacita a mobil bez problémů celý den na jedno nabití vydrží. Když jsem jej šetřil, vydržel jsem na jedno nabití i jeden a půl dne.

 

 

 

Fotoaparáty

TCL 10 5G v sobě nabízí již tradiční aplikaci fotoaparátu. Té nechybí všechny potřebné režimy a přepínání mezi fotoaparáty. K dispozici máte noční, portrétní režim s rozostřeným pozadím i Pro režim pro manuální nastavení parametrů. Dále se dostalo i na panorama, zpomalený záběr, Super makro či focení ve vysokém 64 Mpx rozlišení. Je jen škoda, že výrobce ukryl režim „Super makro“ do kolonky „Více“. Rád bych totiž viděl tlačítko pro přepnutí na makro fotoaparát vedle ostatních tlačítek.

Zadní fotoaparáty odvádí opravdu velice slušné výkony. Hlavní fotoaparát nabízí 64 Mpx rozlišení se světelností f/1.9. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.2. K dispozici je i makro fotoaparát, který ve většině mobilů kritizuji, ale TCL na rozdíl od konkurence sáhlo alespoň po použitelným 5 Mpx fotoaparátu. Poslední fotoaparát pak nabízí nízké 2 Mpx rozlišení a stará se o hloubku ostrosti.

Snímkům nechybí věrohodné barevné podání, slušný dynamický rozsah i dostatek detailů. Pochválit musím i snímky z ultraširokoúhlého fotoaparátu. Za špatných světelných podmínek detailů ubývá, ale stále jsou fotky na dobré úrovni. Fotoaparáty mohu výrobci tedy jen pochválit.

Hlavní fotoaparát
Ultraširokoúhlý fotoaparát
Hlavní fotoaparát
Hlavní fotoaparát
Hlavní fotoaparát

 

 

 

Konektivita – 5Géčko nechybí

Mobil ve svém levém boku ukrývá hybridní slot. Na tom si můžete všimnout také těsnění vůči vodě a prachu, i když mobil nedisponuje certifikací IP67/68. Používat tedy můžete funkci dualSIM, tedy za předpokladu, že nebudete chtít používat microSDXC kartu. Sloty podporují 5G i LTE pásma a připojit se můžete i k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Přítomná je také NFC cívka, takže si můžete užívat bezkontaktní platby skrze Google Pay. Dále je k dispozici Bluetooth 5.0 i VoLTE.

 

 

 

Operační systém – příjemné prostředí

U mobilů TCL mám rád operační systém. Během mého testování TCL 10 5G měl v sobě operační systém Android 10, ale obdržel také nový Android 11. Je tedy vidět, že výrobce se aktualizacím opravdu věnuje, což je z bezpečnostního hlediska jen dobře.

Systém je upraven tradiční nadstavbou TCL UI, která je krásně svižná, neukončuje aplikace na pozadí a příchozí notifikace ji fungují na jedničku. Prostředí je také příjemné a přehledné. I když se jedná o mobil určený pro zahraniční trhy, nechybí mu čeština.

 

 

 

Závěr – mám si jej koupit?

TCL 10 5G rozhodně není pro každého, protože na našem trhu jej oficiálně nelze sehnat. Vím ale o tom, že se tu najdou čtenáři, kteří rádi nakupují mobily ze zahraničí. Pro takové uživatele může být TCL 10 5G ideálním společníkem. Pochválit mu rozhodně musím výkon pro ty nejnáročnější mobilní hry a jeho silnou stránkou je rozhodně i povedený IPS displej. Vypíchnout musím také hlavní 64 Mpx fotoaparát a dobrou výdrž na jedno nabití.

Negativ má mobil jen minimum, ale pro někoho mohou být zásadní. Tím největším negativem je rozhodně fakt, že mobil oficiálně nelze u nás pořídit. Je také velká škoda, že nelze používat funkci dualSIM a paměťovou kartu současně.

 

 

Pozitiva:

  • Bytelná konstrukce a hezký design
  • Povedený IPS displej
  • Kvalita 64 Mpx fotoaparátu
  • Výkon pro nejnáročnější mobilní hry
  • Dobrá výdrž na jedno nabití

 

Negativa:

  • Nelze jej zakoupit v ČR
  • Nelze používat dualSIM a microSDXC současně

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*