Výrobce TCL si pro nás letos připravil svou řadu mobilů TCL 20. Na test jsem tentokrát obdržel ten nejvybavenější, kterým je TCL 20 Pro 5G. Ten se snaží zaujmout tím, co výrobce TCL umí nejlépe, čímž je zakřivený OLED displej. Dále mobil nabízí chytré tlačítko, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a dostatek výkonu pro nejnáročnější aplikace a hry. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu 14 490 Kč s DPH.
Co najdu v balení?
V prodejním balení se nachází vše potřebné a nechybí tedy 18W nabíjecí adaptér a metrový USB-C nabíjecí/datový kabel. Dále se dostalo i na ochranný silikonový kryt, což výrobci chválím. Nechybí pak ani spona pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a různé návody.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro TCL 20 Pro 5G zakoupit
Design a konstrukce – fotoaparáty krásně v těle
Celkové rozměry mobilu činí 164,2 x 73 x 8,77 mm a váží 190 gramů. Je škoda, že se výrobce nikde nechlubí certifikací zvýšené odolnosti vůči vodě a prachu, takže předpokládám, že žádnou zvýšenou odolnost nenabízí. U nanoSIM/microSD slotu si však můžete všimnout gumového těsnění, takže by mobil měl něco vydržet, ale úmyslně bych jej raději nenamáčel.
Na čelní ploše se nachází 3D zakřivené sklo OLED displeje. Ten nabízí minimalizaci rámečků, neobešlo se to tedy bez průstřelu selfie kamerky v displeji. Ten je jen jeden a je malých rozměrů, takže mi při hraní her či jiných aplikací nijak nepřekážel. Na první pohled si toho nevšimnete, ale nad displejem se nachází také výřez reproduktoru pro hovory.
Rám mobilu je z hliníku a na jeho horní části se nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a také mikrofon. Na pravém boku se tradičně nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti a červeně zvýrazněné zamykací tlačítko. Na levém boku pak je tlačítko, kterému můžete přiřadit různé funkce, což vidím rád a rozhodně se jedná o praktičtější řešení, než jen „hloupé“ tlačítko pro Google Asistenta, jako je tomu u konkurence. Na spodní části mobilu pak najdete slot pro nanoSIM/microSD, oboustranný nabíjecí konektor USB-C, mikrofon a hlasitý reproduktor.
Záda mobilu jsou ze zakřiveného skla, což vidím moc rád. V mnou testovaném barevném provedení Moondust Gray vypadají vážně krásně. V prodeji je také modré provedení Marine Blue. To, co je na zádech vlastně nejhezčí jsou fotoaparáty, které jsou nádherně schované v těle mobilu, což je v dnešní době rarita. Milimetrově vystupuje jen hliníkové okolí přisvětlovacích blesků, které mohl výrobce také schovat více do těla, ale co už. Mobil vypadá prostě dobře a moc se mi líbí.
Displej a zvuk – nádherná podívaná, ale
U mobilů TCL mám rád displeje, protože výrobce alespoň doposud vždy nasazoval kvalitní panely. TCL 20 Pro 5G není výjimkou a výrobci musím pochválit nádherné barevné podání OLED panelu. Dostalo se také na funkci NXTVISION, díky které vylepšíte obraz při sledování filmů či jen můžete upravit barevné podání displeje. Mobil je jednoduše stvořený pro sledování Netflixu, YouTube či sledování filmů v jiné službě.
Úplně bych zapomněl zmínit, že displej nabízí úhlopříčku 6,67palce s Full HD+ rozlišením, 394 PPI, DCI-P3 100% a svítivostí 700 nitů. Nechybí ani automatická regulace jasu, ta funguje velice dobře a výtku nemám ani k viditelnosti na přímém světle. Příkladné jsou i pozorovací úhly. Je jen škoda, že displej má obnovovací frekvenci 60 Hz, zatímco konkurence již nasazuje 90 a více Hz.
Co se zvuku týče, tak je velká škoda, že výrobce nenasadil stereo reproduktory. Mobil tedy nabízí „jen“ jeden reproduktor na své spodní části. Myslím si, že reproduktor nikoho nezklame a drtivé většině uživatelům postačí, ale přeci jen stereo bych viděl raději.
Odemykání mobilu – čtečka pod displejem
TCL v případě tohoto modelu sáhlo po čtečce otisků prstů zabudované pod displejem. Čtečka má dle mého názoru vhodné umístění a neměl jsem problém ji nahmatat oběma palci. Čtečka byla spolehlivá a neměl jsem s ní žádný problém. Byla také dostatečně rychlá a nemám ji vlastně co vytknout.
Používat můžete také odemykání obličejem, které funguje skrze selfie kamerku. To fungovalo velice obstojně i za horších světelných podmínek.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Srdcem mobilu je procesor Qualcomm Snapdragon 750G 5G s taktem: 2x 2,0 GHz + 6x 1,7 GHz. Nechybí ani 6 GB RAM a 256 GB interní úložiště (UFS 2.1). Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 1 TB.
A jak na tom výkon je v praxi? Vzhledem k ceně výrobce mohl sáhnout po lepším procesoru, ale na druhou stranu i Snapdragon 750G zvládne všechny nejnáročnější aplikace bez sebemenšího problémů. Problém jsem neměl ani s multitaskingem či hraním her. Během testování jsem vyzkoušel i nejnáročnější mobilní hru Fortnite, a tu bylo možné hrát na střední grafické nastavení.
Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor o kapacitě 4 500 mAh, což je celkem dost. Mobil mi během mého používání bez hraní her vydržel celý pracovní den. Výjimkou pak není ani jeden a půl dne. Pokud budete mobil více šetřit, můžete vydržet i celé dva dny. Je však dobré zdůraznit, že výdrž se hodnotí dost těžko.
K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 18W rychlé nabíjení Quick Charge 3.0, což je v dnešní době naprostý standard. Je tedy opravdu velká škoda, že výrobce nepoužil 30W a rychlejší nabíjení… Na druhou stranu většina uživatelů rychlost nabíjení moc neřeší a mobil se z vybití do 100% nabije za necelé dvě hodiny. Potěšit však může 15W bezdrátové nabíjení.
Aplikace pro focení
Aplikace fotoaparátu nepostrádá nic podstatného. Na její horní části najdete tlačítko pro podrobnější nastavení aplikace, ale také nastavení poměru stran, HDR (funguje i automaticky), časovač, blesk či různé filtry. Níže na boku si můžete všimnout tlačítka, které slouží pro digitální zoom, ale také pro přepínání mezi fotoaparáty. K tomuto tlačítku mám výtku, protože přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem není až tak pohodlné, jako u jiných mobilů.
Níže v aplikaci pak pochopitelně najdete pruh všech potřebných režimů. Dostalo se na portrétní režim s rozostřeným pozadím, noční režim, povedený Pro režim pro manuální nastavení parametrů, panorama, focení makra s 5 Mpx fotoaparátem, focení v maximálním rozlišení hlavním fotoaparátem, zpomalené záběry a další. Vedle spouště fotoaparátu je také tlačítko pro funkci Google Lens.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Mobil TCL 20 Pro 5G nabízí na svých zádech hlavní fotoaparát Sony s rozlišením 48 Mpx a světelností f/1.79 s OIS (optickou stabilizací obrazu). Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý a na rozdíl na konkurence má vysoké 16 Mpx rozlišení se světelností f/2.4. Třetí pak slouží pro focení makra s rozlišením 5 Mpx a světelností f/2.2. Poslední je zcela zbytečný a je tedy spíše do počtu, protože nabízí jen 2 Mpx rozlišení a slouží pro snímání hloubky ostrosti.
Výsledné snímky jsou velice slušné a hlavní fotoaparát pořídí hezké snímky ve dne i v šeru. Snímkům nechybí slušný dynamický rozsah, dostatek detailů a hezké přirozené barevné podání. Ultraširokoúhlý fotoaparát pořizuje také velice slušné snímky a jsem rád, že výrobce na rozdíl od konkurence sáhl po použitelném rozlišení. Občas se mi jen stávalo, že snímky pořízené tímto fotoaparátem mají studenější barevné podání.
Abych to shrnul, tak fotoaparátům vlastně nemám co vytknout. Fotí velice slušně i makro a také snímky v šeru, a to díky efektivnímu nočnímu režimu.
Snímky nafocené mobilem TCL 20 Pro 5G
Natáčení videí
TCL 20 Pro 5G umí pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS. K dispozici je však i Full HD se 30 a 60 FPS. (snímky za vteřinu). Je tedy velká škoda, že neumí natáčet v maximálním rozlišení se 60 FPS. Videa jsou díky přítomné optické stabilizaci obrazu (OIS) krásně stabilní, nechybí jim hezké barevné podání a dostatek detailů. Videa tedy musím pochválit a výtku tedy mam jen k absenci 4K se 60 FPS.
Focení selfíček
I „selfíčkáři“ si přijdou na své. V průstřelu displeje se totiž nachází 32 Mpx kamerka se světelností f/2.45. Ta umí nejen fotit, ale i natáčet videa ve 4K se 30 FPS. Samotným snímkům nic nechybí a musím pochválit jejich přirozenou barvu, což konkurence často u předních kamer nenabízí. Spokojený jsem byl také s portrétním režimem, kdy je za vámi rozostření pozadí. Vlastně přední kamerce nemám co vytknout a myslím si, že každý bude s její kvalitou spokojený.
Operační systém – silná stránka TCLka
U výrobce TCL mám rád operační systém, protože ten není nijak přeplácaný a systém Android na všech mobilech od tohoto výrobce funguje skvěle. TCL 20 Pro 5G není výjimkou a v mobilu najdete operační systém Android 11, který je upraven nadstavbou TCL UI 3.0. Výrobce se také chlubí tím, že tomuto modelu se bude věnovat celé tři roky, takže tři roky budete dostávat pravidelné aktualizace.
Systém mi po celou dobu testování fungoval nádherně svižně a problém jsem neměl ani s agresivním ukončováním aplikací. Skvěle mi tedy fungovalo neustálé připojení k VPN, a také veškeré příchozí notifikace (upozornění z aplikací).
Nadstavba se velice příjemně ovládá, a i hezky vypadá. Zajímavá je také funkce, kdy z pravého boku displeje vysunete modul, kde jsou vaše oblíbené aplikace a hry, kontakty, pravítko a další funkce. V systému najdete také aplikaci pro konfiguraci tlačítka na pravém boku mobilu. Aplikace se jmenuje Chytré tlačítko a umožňuje kompletní nastavení tlačítka.
Konektivita – 5G nechybí, Wi-Fi 6 však ano
Mobil nabízí hybridní slot, takže se musíte rozhodnout, zda chcete používat funkci dualSIM nebo jednu nanoSIM a jednu microSDXC paměťovou kartu. Sloty podporují všechna 5G a 4G/LTE pásma a připojit se můžete také k sítím W-Fi 2,4 GHz a 5 GHz. Vzhledem k ceně bych očekával také podporu 60 GHz Wi-Fi (Wi-Fi 6) sítí, ale ty bohužel mobil nepodporuje. Na druhou stranu tyto sítě tolik lidí zatím moc nepoužívá.
Nechybí NFC pro využívání bezkontaktních plateb či skenování různých štítků. Dále je k dispozici infraport pro ovládání domácích spotřebičů, který jsem testoval na televizorech Sony a Samsung. Ovládání fungovalo bezproblémově a pro ovládání spotřebičů najdete v mobilu aplikaci. Mobil má také Bluetooth 5.1 a navigační systémy: GPS, A-GPS, Beidou, GLONASS a Galileo.
Závěr – je krásný a má nádherný displej, ale má i nedostatky
Mobil na mě opravdu zapůsobil a pochválit mu musím především jeho design s fotoaparáty schované krásně v těle. Dalším velkým lákadlem tohoto modelu je displej, který má skutečně nádherné barvy, díky 3D zakřivení přidává na elegantním dojmu a také pocitu, že je mobil dražší. TCL se podařilo také nasadit kvalitní fotoaparáty, krásně stabilizovat videa a moc rád vidím, že se ještě najde výrobce, který nezapomněl na infraport pro ovládání spotřebičů.
I když je zvolený procesor dostatečný pro všechny náročné hry, tak konkurence často nabízí výkonnější procesory a je tedy škoda, že TCL nesáhl po něčem jiném. Vzhledem k ceně bych také očekával 90 Hz obnovovací frekvenci displeje, možnost natáčet videa ve 4K se 60 FPS, podporu Wi-Fi 6 a také alespoň 30W nabíjení. 18W nabíjení je dnes už přeci jen pomalé, ale na druhou stranu zas šetrné k akumulátoru. Snad ani nemusím zmiňovat, že systém je u TCL tradičně na výborné úrovni a poskytuje aktualizace po dobu tří let.
Mobil má tedy řadu výhod, ale zároveň i nevýhod. Pokud jste ochotni zmíněné nedostatky překousnout, může se jednat o ideálního parťáka nejen pro práci, ale i pro zábavu. Díky nádhernému displeji se jedná o ideální mobil pro sledování filmů a seriálů.
Pozitiva:
- Hezký design a konstrukční zpracování
- Fotoaparáty jsou schované v těle
- Displej má nádherné barvy
- Dostatek výkonu
- Slušná výdrž na jedno nabití
- Fotoaparáty podávají slušné výsledky
- Fotoaparáty jsou schované pěkně v konstrukci
- Videa jsou krásně stabilní
- Svižný systém s příjemnou nadstavbou
- Levé tlačítko je možné přenastavit
Negativa:
- Konstrukce nemá certifikaci zvýšené odolnosti
- Displej nemá 90 Hz obnovovací frekvenci
- Drátové nabíjení mohlo být rychlejší
- Neumí natáčet ve 4K se 60 FPS
- Chybí podpora Wi-Fi 6
TCL 20 Pro 5G mám hned od prvního dne, co byl v prodeji. To zpracování a celkové provedení je zkrátka naprosto LUXUSNÍ. Jako bych držel v ruce mobil za 40,000,- Z mobilu mám skvělý pocit po všech stránkách. Je to takový klasický nástupce všech těch vlajkových Alcatel Idolů…, tentokrát s ještě lepším zpracováním a zřejmě i se softwarovou podporou…
A chválím za pěknou a poctivou recenzi.