TCL Communication patří mezi přední výrobce televizorů. Už nějakou dobu na našem trhu prodává také vydařený mobil TCL Plex. Nedávno představil také dvojici nových mobilů TCL 10 Pro a TCL 10L. V této recenzi jsem se podíval na vybavenější model TCL 10 Pro, který se snaží zaujmout 3D zakřiveným AMOLED displejem, arzenálem čtyř zadních fotoaparátů a krásným designem. Cena mobilu se v době psaní recenze pohybovala kolem 12 000 Kč s DPH.
Obsah balení – pochvala za kryt
V prodejním balení nenajdete jen mobil, ale také 18W nabíjecí adaptér, USB-C nabíjecí/datový kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a návody. Výrobce musím moc pochválit za průhledný silikonový kryt.
Zakoupit si můžete také vydařený zavírací kryt, který můžete vidět na fotce níže. Nabízí průhledný pruh, kde najdete čas, datum, procenta nabití baterie a příchozí notifikace. Mobil také můžete zamykat tak, že kryt jednoduše zavřete. Veškeré funkce ke krytu si můžete nastavit v nastavení displeje.
Design a konstrukce – radost pohledět
TCL 10 Pro vypadá fantasticky a na našem trhu je k dispozici v mnou testovaném šedém a také zeleném barevném provedení. Díky oblým tvarům na zádech výborně padne do ruky a ovládání je příjemné. Celkové rozměry mobilu činí 158.5 x 72.4 x 9.2mm a váží 177 gramů.
Čelní plochu pokrývá 3D zakřivený displej s 6,47palcovou úhlopříčkou. V displeji najdete kapkovitý výřez selfie kamerky, nad kterou se nachází elegantně umístěná mřížka reproduktoru pro hovory, která není na první pohled vidět.
Rámeček mobilu je hliníkový a na jeho horní části najdete 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a mikrofon. Levý bok nabízí jen tlačítko pro spuštění Google asistenta a je velká škoda, že mu nelze přiřadit jinou funkci. Pravý bok pak tradičně na sobě nese dobře umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodek mobilu pak v sobě ukrývá slot pro nanoSIM karty a microSD kartu, USB-C nabíjecí konektor, mikrofon a hlasitý reproduktor.
Záda mobilu v mnou testovaném šedém provedení vypadají vážně náramně. Najdete na nich pruh čtyř fotoaparátů a dvou přisvětlovacích LED blesků. Jsem moc rád, že 3D zakřivené sklo se nachází i na zádech, díky čemuž se mobil pohodlně drží. Záda dobře vypadají i v průhledném silikonovém krytu v balení.
Displej – hezká podívaná
TCL 10 Pro nabízí 6,47palcový AMOLED displej s FullHD+ rozlišením, 398 PPI a svítivostí 986 nitů. Displej nabízí 3D zakřivení boků, které na pohled vypadá vážně dobře. S přiloženým ochranným krytem se i příjemně ovládá jednou rukou.
Displeji nechybí automatická regulace jasu a pochválit musím i viditelnost na přímém slunci. Příkladné jsou i pozorovací úhly a líbí se mi i jeho barevné podání. V mobilu najdete také aplikaci NXTVISION, ve kterém najdete převod SDR na HDR, vizuální vylepšení barev a barevné podání. Za tuto aplikaci výrobce moc chválím.
V nastavení displeje najdete také nastavení obrazovky always-on, pohodlný režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách a nechybí i nastavení velikosti textu a prvků v prostředí.
Odemykání mobilu
TCL 10 Pro nabízí čtečku otisků prstů pod displejem. Ta funguje spolehlivě a odemykání mobilu je rychlé. Jen vlhké prsty ji občas dělají problémy, ale to je u všech čteček v displeji. Nechybí ani odemykání obličejem, které funguje překvapivě rychle a za dobrých světelných podmínek i spolehlivě.
Zvuk – pochvala za jack
TCL 10 Pro nabízí jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Ten je kvalitní a snaží se i o náznak basů. Pochválit mu musím i dostatečnou hlasitost. Další velkou pochvalu si výrobce odnáší za 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, který z mobilů pomalu mizí. Někdo může postrádat FM rádio, ale to dnes v mobilech už asi používá málokdo.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 675 s taktem: 2x 2 GHz + 6x 1,7 GHz. V této cenové kategorii bych očekával o něco výkonnější procesor, ale na druhou stranu tento většině lidem postačí. Nemění to však nic na tom, že cena mobilu by se mohla pohybovat o dva tisíce Kč níže.
O výkon se dále stará 6 GB RAM a k dispozici je 128 GB interní úložiště (UFS 2.1). Z toho lze použít kolem 103 GB. Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 256 GB.
Výkon je tedy dostatečný pro všechny náročné aplikace a svižné prostředí. Zahrajete si i náročné hry, a to včetně nejnáročnější Fortnite. Tu však můžete hrát jen na nízké grafické nastavení, jak jsem od tohoto procesoru očekával.
Pod zadním krytem se nachází akumulátor se slušnou kapacitou 4 500 mAh. Ten zajistí výdrž na celý den práce. Často se také stávalo, že jsem na jedno nabití vydržel jeden a půl dne. Výdrž je tedy spíše průměrná.
K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Mobil podporuje nabíjení Quick Charge 3.0, takže se jedná o výkon 18W. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabije za přibližně 1 hodinu a 40 minut. Je škoda, že výrobce nenasadil bezdrátové nabíjení.
Fotoaplikace
V mobilu se nachází hezká fotoaplikace. Ta nabízí všechny potřebné režimy na spodní části, kde se nachází portrétní i noční režim. Nechybí ani Pro režim pro manuální nastavení parametrů. V kolonce „Další“ najdete také panorama, super makro, pořizování ve vysokém 64 Mpx rozlišení a zpomalený záběr.
Vpravo pak najdete tři tlačítka pro zoom, přepnutí na ultraširokoúhlou čočku a také pohled ze třech režimů. Na horní části aplikace pak najdete nastavení fotoaparátu, poměr stran, nastavení HDR (funguje i automaticky), časovač, blesk i různé filtry.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
TCL 10 Pro zaujme při pohledu na záda mobilu. Nabízí na nich totiž pruh čtyř fotoaparátů se dvěma LED blesky. Hlavní snímač nabízí rozlišení 64 Mpx se světelností f/1,79. Druhý 16 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát nabízí světelnost f/2.4. Třetí snímač je pak 5 Mpx se světelností f/2.2 a slouží pro makro snímky. Poslední čočka je 2 Mpx se světelností f/1.8 a stará se o noční video.
Výsledné snímky na tom nejsou vůbec špatně a nepostrádají detaily. Někoho však na první pohled můžou trknout přesaturované barvy trávy, stromů či třeba nepřirozená obloha. Někomu to může vadit, ale když se podívám na Instagram, tak většině lidem se to asi líbí.
Hlavní snímač se tedy snaží a za dobrých světelných podmínek umí pořídit hezké snímky. Dobře zvládá i makro, které můžete fotit také 5 Mpx snímačem při přepnutí na super makro režim. Ten však nedoporučuji, protože podává daleko horší výsledky. Ultraširokoúhlý fotoaparát velice mile překvapil a rozhodně bych jej hodnotil jako nadprůměrný. Snímky za horších světelných podmínek už začínají mít šum a trochu postrádají detaily, ale vzhledem k ceně se jedná o slušné snímky.
Natáčení videa
TCL 10 Pro umí natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je i rozlišení FullHD taktéž jen se 30 FPS. Je celkem škoda, že k dispozici není již 60 FPS, ale na druhou stranu videa nevypadají vůbec špatně. Je však škoda, že při nestabilním nasvícení se skokově mění světelnost celého videa. Setkáte se s tím především u 4K videa. FullHD video je na tom výrazně lépe. Využít můžete také slow-motion videa se 960 FPS.
Focení selfie
TCL 10 Pro nabízí 24 Mpx selfie kamerku v kapkovitém výřezu displeje. Ta disponuje světelností f/2.0 a selfie můžete pořizovat i v portrétním režimu, kdy za sebou máte rozostřené pozadí. Nechybí ani režim zkrášlení v levém spodním rohu aplikace. Aplikovat na sebe můžete i různé filtry pod ikonou v pravém horním rohu. Výsledné fotografie jsou na tom velice dobře a rozhodně bych se je nestyděl nahrát na sociální sítě.
Operační systém – příjemná nadstavba
TCL 10 Pro nabízí operační systém Android 10, který je upraven nadstavbou TCL UI. Ta působí velice příjemně, má hezké ikony a vydařené menu aplikací. Výrobce také slibuje, že tento model dostane minimálně jednu velkou aktualizaci systému na Android 11 a každé dva měsíce nové bezpečnostní záplaty.
Jak jsem již říkal, tak TCL UI je příjemná nadstavba. Nabízí ovládací gesta z čistého Androidu, která mám rád a po celou dobu testování jsem je používal. Pokud však gesta nesnesete, tak můžete používat tradiční trojici tlačítek v displeji. Příjemný je také postranní výsuvný panel ze strany displeje, kde můžete mít ikony aplikací či třeba funkci pravítka.
Výborně fungovalo také neustálé připojení k VPN a systém agresivně nezavíral aplikace běžící na pozadí, což je jen dobře. To ukázal i benchmark DontKillMyApp, kde si mobil odnesl v několika testech 98-100%, jak můžete vidět na screenshotu níže.
Z celého systému mam tedy dobrý pocit a mohu jej jen pochválit. Jedinou vadou na kráse jsou výrobcem předinstalované aplikace Facebooku, Booking či Netflix. Naštěstí je možné všechny odinstalovat.
Konektivita
Mobilu TCL 10 Pro po stránce konektivity nechybí nic důležitého. Spolehnout se tedy můžete na všechna LTE pásma. Využívat můžete dva nanoSIM sloty a rozhodnout se musíte, jestli chcete dualSIM nebo jednu SIM a jednu paměťovou kartu microSD. Připojit se můžete také k 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítím.
Pro navigace a mapy dle stránek výrobce slouží systémy GPS, A-GPS i evropské Galileo. Mobil nabízí také NFC, takže si mobilem bezkontaktně zaplatíte. K dispozici je i Bluetooth 5.0, které jsem využíval s bezdrátovými sluchátky. Velkou pochvalu si výrobce odnáší za přítomný infraport, díky němuž lze ovládat televize, klimatizace a další domácí spotřebiče.
Závěr – je krásný, ale mohl by být levnější
TCL 10 Pro v testování velice mile překvapil. Zaujal především svým krásným designem a AMOLED displejem se zakřivením. Pochválit mu musím také infraport pro ovládání domácích spotřebičů, svižný systém Android s povedenou nadstavbou a přiložený silikonový kryt v balení.
V době psaní recenze se cena mobilu pohybovala kolem 12 000 Kč. V této cenové kategorii bych očekával o něco výkonnější procesor, než je Snapdragon 675. Cena mobilu tedy mohla být třeba o dva tisíce Kč nižší. Je také škoda, že mobil neumí natáčet videa se 60 FPS.
Pozitiva:
- Krásný design a kvalitní zpracování
- Silikonový kryt v balení
- Svižný systém Android
- Nádherný zakřivený displej
- 3,5 mm jack
- Infraport pro ovládání spotřebičů
Negativa:
- Cena mohla být o něco nižší
- Vzhledem k ceně mohl být výkonnější procesor
- Neumí video se 60 FPS