SONY WH-1000XM4 – Na cestování jsou ideální (RECENZE)

SONY na našem trhu již prodává nová bezdrátová náhlavní sluchátka SONY WH-1000XM4. Ta navazují na povedený model WH-1000XM3. Sluchátka lákají na komfort, kvalitní zpracování, skvělý zvuk a aktivní potlačení okolního hluku (ANC). V době psaní recenze se cena sluchátek pohybovala kolem 9 500 Kč.

 

 

Co ke sluchátkům dostanete?

V prodejní krabičce najdete sluchátka ukrytá v pouzdře. To je vážně kvalitní a sluchátka ochrání při přepravě třeba v batohu. V pouzdře mají své místo nejen sluchátka, ale také redukce do letadla, krátký nabíjecí USB-C kabel a dlouhý jack-jack kabel. Za pouzdro musím výrobce moc pochválit a byl bych rád, kdyby se toho chytilo více výrobců.

 

 

 

Design a konstrukce

Sluchátka jsou k dispozici ve dvou barevných provedeních, a to v černém a bílém. Díky výsuvné konstrukci sluchátka padnou na hlavu snad každému. Most sluchátek je také dostatečně vyztužen tak, aby příjemně padl na hlavu a nijak netlačil. Sluchátka je možné také otáčet a pochválit pak musím za skladatelnou konstrukci, díky které je možné sluchátka lépe skladovat třeba právě do již zmíněného pouzdra.

Každé sluchátko má příjemné polstrování, díky kterému je nošení sluchátek vážně komfortní a díky tomu se mi povedlo se sluchátky i dvakrát usnout. Komfort je vlastně předností těchto sluchátek a rozhodně si je můžete vzít i na delší cesty či k několikahodinové práci na počítači.

Na levém sluchátku si můžete všimnout loga NFC, na ten při párování stačí mobil přiložit a rychle sluchátka spárovat. Všimnout si můžete také otvoru, který se nachází jak z vnější, tak i z vnitřní strany. Jedná se o senzor, který rozpoznává, jestli máte sluchátka na uších. Při sundání sluchátek tedy přehrávání hudby pozastaví a při nasazení přehrávání opět automaticky spustí. Na sluchátku dále nechybí 3,5 mm jack konektor a ovládací tlačítka se signalizační diodou. Na levém sluchátku pak můžete vidět oboustranný nabíjecí konektor USB-C se signalizační diodou.

 

 

 

Ovládání sluchátek

Sluchátka SONY WH-1000XM4 můžete ovládat jak tlačítky, tak i pomocí dotyků na vnějších stranách mušlí. Nastavit si můžete třeba tlačítko Custom, díky kterému pak můžete ovládat potlačení okolního hluku anebo vyvolávat Google Asistenta či Alexu.

Zajímavá je také funkce, kdy můžete na vnější stranu pravého sluchátka položit dlaň a během okamžiku uslyšíte své okolí. Funkce funguje překvapivě velmi dobře, ale když jsem potřeboval s někým mluvit, tak jsme sluchátka sundal. Přeci jen mluvení na někoho se sluchátky na hlavě je neslušné a vypadá to blbě. Pro komunikaci však dobře funguje také nová funkce Speak to Chat, která při promluvení automaticky pozastaví přehrávání hudby.

Pomocí doteků můžete ovládat hlasitost, pozastavit a znovu spustit přehrávání hudby nebo videa a přeskakovat skladby. Skvěle mi fungovalo také přeskakování videí na YouTube v mobilní aplikaci.

 

 

 

Kvalita zvuku

Jelikož se jedná o dražší sluchátka, tak pochopitelně můžete očekávat prémiový zvuk. Sluchátka mají opravdu parádní zvuk s basami, které však nijak nezastíní krásně čisté středy a výšky. Sluchátka jsem používal denně pro poslech různých hudebních žánrů a po stránce zvuku jim opravdu nemám co vytknout. Je také dobré zmínit, že sluchátka využívají kodeky DSEE HX™ a LDAC. Chybí tedy kodek aptX, což je celkem škoda, ale jeho absenci opravdu nepocítíte.

To co sluchátkům musím opravdu pochválit je také aktivní potlačení okolního hluku, které funguje díky procesoru QN1 jedním slovem výborně. Sluchátka jsou tedy vhodná pro cestování a během mého používání jsem si tuto funkci užíval v autobuse. Okolí nebylo slyšet a užít jsem si mohl hudbu či videa.

  • 40 mm měniče (reproduktory)
  • Frekvenční rozsah: 4–40 000 Hz

Sluchátka na sobě mají také mikrofony, které jsou také kvalitní. Použít je můžete pro telefonování, a to mi fungovalo také velice pěkně. Hovor byl krásně čistý, druhou stranu jsem zřetelně slyšel a druhá strana si také nestěžovala, že bych nebyl slyšet, a to i když jsem telefonoval při chůzi venku.

 

 

 

Párování a mobilní aplikace

Sluchátka komunikují skrze Bluetooth 5.0 a používal jsem je jak s mobily se systémem Android, tak i počítačem s Windows 10. Párování bylo na všech zařízeních opravdu velice jednoduché. Pokud máte mobil s NFC, tak je párování velice snadné a mobil stačí jen přiložit na levé sluchátka a párování povolit. Snadné je však i běžné párování bez NFC. Stačí jen dlouze podržet zapínací tlačítko, dokud nebude signalizační diodka blikat modře.

Pokud budete chtít, tak můžete využívat také mobilní aplikaci SONY Headphones Connect, kterou doporučuji použít hned po prvním použití sluchátek, protože je dobré stáhnout dostupné aktualizace firmwaru sluchátek. Aplikace je dostupná v Obchodě Play pro mobily se systémem Android, ale i pro jablečné mobily s iOS. Je celkem škoda, že výrobce nemá aplikaci také v obchodě AppGallery pro mobily Huawei bez Googlu. Stáhnout si ji však můžete z APKPure.

V mobilní aplikaci však můžete také nastavit potlačení okolního hluku, aby byl zvuk co nejlépe přizpůsobeným vašim uším. Nechybí pak ani zabudovaný ekvalizér, možnost připojení sluchátek ke dvěma zařízením současně a nastavení dalších funkcí včetně tlačítka Custom.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

K nabíjení sluchátek slouží moderní oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Výrobce také deklaruje, že 10minutovým nabíjením získáte energii pro 5 hodin poslechu. Výrobce také tvrdí, že sluchátka jsou schopná vydržet 30 hodin na jedno nabití, což je opravdu odvážné tvrzení. Výrobce však nelže a během mého používání sluchátka vydržela kolem 24 hodin. Záleží hodně na tom, jak hlasitě hudbu budete poslouchat a jestli budete používat aktivní potlačení okolního hluku a další funkce.

 

 

 

Závěr

Dostávám se tedy k závěru recenze a musím říci, že testování sluchátek SONY WH-1000XM4 jsem si vážně užil. Pochválit jim musím nejen výborný zvuk a kvalitní potlačení okolního hluku, ale také komfort. Sluchátka jsou díky tomu a dlouhé výdrži na jedno nabití vhodná především pro cestování, což tak i výrobce prezentuje.

Sluchátkům vlastně nemám co vytknout. Kdybych chtěl opravdu rýpat, tak bych mohl kritizovat absenci kodeku aptX, ale jeho absenci jsem nijak nepocítil. Pokud tedy hledáte sluchátka do 10 tisíc Kč, tak tato sluchátka mohu jen doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top