Výrobce Xiaomi na našem trhu prodává chytré hodinky se dvěma operačními systémy. Jedná se o Wear OS od Googlu a HyperOS přímo od Xiaomi. Již vloni se k nám dostal povedený model Xiaomi Watch S3 a konečně tu máme nástupce Xiaomi Watch S4. Láká na vylepšení nejen samotného designu, ale i operačního systému HyperOS.
Hodinky opět mají kulatý OLED displej, možnost placení, telefonování nebo poslechu hudby. Užít si je mohou nejen uživatelé Xiaomi mobilů, ale podporovány jsou ostatní Android mobily nebo iPhony.
Pozitiva:
- Design s vyměnitelnou lunetou, 22 mm rozteč pro řemínky
- Kulatý OLED displej s vysokým jasem
- Otočná korunka s haptikou
- Vylepšený systém HyperOS v češtině
- Lze číst zprávy z aplikací a telefonovat
- Snadný přesun hudby a poslech bezdrátovými sluchátky
- NFC s podporou plateb
- SpO2 a kvalitní měření spánku, záznam sportovních aktivit
- Podpora GPS a Galilea pro záznam polohy
- Výdrž na jedno nabití
- Rozumná cena
Negativa:
- Čtení emotikonů v oznámeních, na uprávy nelze reagovat
- Nelze instalovat další aplikace
Obsah prodejního balení
Na našem trrhu v dlouhém prodejním balení najdeme hodinky a silikonový pásek. Na hodinkách již je nasazena vyměnitelná luneta, samozřejmě nechybí nabíječka a různé návody. Je to zkrátka totožný obsah, jako tomu bylo u předchozího modelu.
Design a konstrukce – konečně s otočnou korunkou!
Už předchozí model nevypadal vůbec špatně a Xiaomi Watch S4 se mi zas líbí o něco více. Na našem trhu jsou hodinky ve třech barevných provedeních. Sáhnout můžete po stříbrné s bílým páskem, černé s černým páskem nebo po zajímavější duhové. Poslední zmíněná varianta je stále černá, ale má hezčí pásek s decentním barevným prošíváním a barevné prvky v lunetě.
Na čelní straně najdeme na poměry chytrých hodinek velký 1,43palcový OLED displej s minerálním sklem. Rád vidím jeho kulatý tvar. Ze stran ho chrání hliníková luneta, jako tomu bylo u loňského modelu. Nový model má však vylepšené uchycení a po celou dobu testování se mi nestalo, že by luneta během spánku či jiné aktivitě samovolně upadla. V mém okolí se s tímto problémem vyskl jeden uživatel loňského modelu. Vyřešilo to zakoupení jiné lunety. Výrobce si je toho nejspíš vědom, jelikož po vyjmutí lunety začnou hodinky vibracemi upozorňovat na ztrátu lunety. Taková funkce předchozímu modelu rozhodně chyběla. Ona i samotná luneta je letos alespoň v mnou testovaném provedení hezčí a dostal jsem ještě druhou. Můžete si tedy zakoupit lunet více a měnit je podle nálady.
Samotné pouzdro (tělo) hodinek je opět z hliníku. Se zpracováním jsem byl velmi spokojený a obdržel jsem černou verzi. Na pravém boku jsou ideálně umístěna tlačítka – otočná korunka a druhé tlačítko. Budu je popisovat ještě později, ale jejich zpracování se mi líbí a především mi vyhovuje jejich umístění. Vespod najdeme plastovou krytku s dvojicí nabíjecích pinů, modulu s púotřebnými senzory a čtveřicí šroubku. Nechybí ani hezky schovaný výřez reproduktoru a zdířka mikrofonu.
Pouzdro hodinek má zvýšenou odolnost 5ATM. Vzít si je můžete na různé sportovní aktivity a klidně i plavání. Pochválit jim musím stále dobré rozměry: 47,3 × 47,3 × 12,0 mm a váhu pouze 44,5 gramů (bez pásku).
V Česku mají všechny varianty hodinek silikonové pásky. Duhová může vypadat látkově, ale ve skutečnosti se jedná o silikon s dobře zabudovanou látkou. Vypadá pěkně a měl jsem možnost si ho vyzkoušet, ale časem jsem raději sáhl po Xiaomi řemínku z veganské kůže. Výrobce je prodává v různých barvách a použít můžete jakýkoliv hodinářský pásek, řemínek či kovotah s běžnými stěžejkami s roztečí 22 mm.
Design a zpracování hodinek se mi opravdu líbí. Vzhledem k ceně nelze očekávat safírové sklo, keramiku nebo titan. Za ty peníze je konstrukce příkladná a strašně rád vidím vylepšení v podobě designu, lunety a otočné korunky.
Displej a ciferníky
Xiaomi Watch S4 opět mají kulatý displej, což já osobně pouze vítám. Jedná se o OLED panel s obnovovací frekvencí 60 Hz a jeho úhlopříčka činí 1,43palců. Navýšen byl jas displeje a ovládá se automaticky nebo manuálně. Na přímém slunci je schopen dle výrobce dosáhnout až jasu 1 500 nitů. Po dobu testování jsem na slunci neměl problémy s viditelností.
Displeji vlastně nemám co vytknout. Za ty peníze bych nic lepšího nečekal a spokojený jsem byl nejen s vysokým jasem, ale i pěkným barevným podáním nebo pozorovacími úhly. Ono i rozlišení 466 x 466 px je naprosto dostatečné.
Chcete střídat ciferníky? Můžete a výrobce do hodinek předinstaloval analogové s ručičkami nebo digitální. Je jen na vás, jaký vám bude vyhovovat. V mobilní aplikaci Mi Fitness jsou další a je jich poměrně dost. Nachází se u nich číslem a barvou znázorněna energetická spotřeba, u některých můžete upravit funkce a mají funkci Always-On (Vždy na displeji). Tuto funkci můžete používat pouze ve zvolený čas nebo po celý den. Vlastně se umí aktivovat a deaktivovat automaticky dle vašeho spánku.
Uživatelské prostředí HyperOS a ovládání
V době psaní recenze se v hodinkách Xiaomi Watch S4 nacházel operační systém HyperOS 2.0. Tento systém se v současné době nachází ve velkém množství zařízení od Xiaomi. Výrobce se tak snaží o jejich úzkou propojenost, což se mu pomalu začíná dařit i na našem trhu. Tento systém má v porovnání s Wear OS velké výhody, ale zároveň nevýhody. Každému zkrátka může sednout něco jiného, ale já se překvapivě přikláním právě k HyperOS.
Proč mi HyperOS 2.0 sedí víc, jak Wear OS? Nenutí mi žádné aplikace od Googlu, který bych já osobně odinstaloval neoficiálním řešením. Nechci totiž žádného asistenta a silně mi vadí, že výrobcům do vývoje strašně mluví Google, proto se hodinky nemají moc čím odlišit. Kvůli různým aplikacím Wear OS hodinky většinou hůř měří a systém má příšernou energetickou spotřebu. Nemohu tu ale Wear OS jen hanit, jelikož má výhodu v možnosti instalace aplikací, podpory Google Peněženky a možnost odepisovat na oznámení z většiny aplikací.
HyperOS 2.0 v Xiaomi Watch S4 prošlo výraznějším vylepšením. Prostředí je totiž takové modernější, svižnější a mnoho funkcí vypadá podstatně lépe. Procházet můžete mezi různými widgety, které si můžete poskládat podle sebe a hezké je také menu všech aplikací. Můžete si upravit jeho rozložení a zobrazovat ho jen jako ikony, ikony s popisky nebo jako seznam. Ovládání opět probíhá dobře známými dotykovými gesty a fyzickými tlačítky.
Otočná korunka má funkci pro přechod do menu nebo návrat na domovskou obrazovku s widgetem. Otáčením můžete ovládat nejen menu, ale procházet mezi widgety, v nastavení a používat ji zkrátka všude. Funguje výborně, haptika je příkladná a zkrátka jsem za nasazení korunky opravdu rád. Stsiknutím druhého tlačítka se dostanete do takového akčního centra. V něm Xiaomi Smart Hub jako na mobilu a můžete v něm rychle prozvonit váš mobil nebo tablet. Spustit můžete dálkové ovládání spouště fotoaparátu hodinkammi. Časem se zde bude nacházet možná víc zařízení od Xiaomi. Dále se na této obrazovce nachází ještě zástupci dalších funkcí – rychlý přechod do nastavení systému, spuštění svítilny (rozzáží displej), ovládání režimu nerušit, zapnutí tichého režimu a další funkce.
Celé prostředí je nejen nádherně svižné, ale nachází se v něm praktické aplikace od výrobce. Jiné aplikace do HyperOS zkrátka alespoň v současné době nenainstalujete. Sledovat můžete všechny informace o vašich aktivitách, spouštět sportovní měření, sledovat události v kalendáři, ženy mají menstruační kalendář, hudební přehrávač, svítilna s vysokým navýšením jasu, najít mobil, ovládání spouště, barometr, budíky, kompas, úkoly, stopky, časovač, světové časy nebo přechod do nastavení. Grafika aplikací je pěkná a vše zkrátka dle mého názoru vypadá dobře. Přímo na svém zápěstí můžete dělat hlasové poznámky.
Oznámení, telefonování a poslech hudby
V mobilní aplikaci si můžete vybrat, z jakých aplikací chcete dostávat oznámení. Dobře fungovalo zrcadlení všech oznámení z mobilu a vlastně s příchodem oznámení nemám sebemenší problém. Text zpráv z většiny aplikací si můžete celé přečíst s diakritikou a k tomu také výtky nemám. Vadí mi však, že systém stále neumí číst některé emotikony. Proč to výrobce konečně nevyřešil? Byl to problém i modelu Watch S3… Místo některých emotikonů tedy uvidíte prázdný čtverec. Na oznámení není možné ani odpovídat. Osobně mi tato funkce vůbec nechybí, ale někomu to vadit může. Psaní na miniaturní klávesnici je otravné, proč ale není možné si přednastavit jednoduché odpovědi a mít možnost je posílat do jakékoliv aplikace? Systém přitom u hovorů umí rychle odpovědět přednastavenou zprávou.
Xiaomi Watch S4 umí telefonovat skrze Bluetooth. Funkci eSIM tedy hodinky neposkytují. Hovory však fungují ukázkově, uvidíte jméno a číslo volajícího a hovor můžete přijmout nebo odmítnout. Hlasitost hovorů můžete ovládat korunkou a reproduktor je dobrý. Hovory jsou hlasité a zřetelné. Upozorněni na ně můžete být nejen vibracemi, ale i vyzváněním. Vše si můžete nastavit podle sebe. To samé platí pro budíky.
Chcete během běhání nebo jiné sportovní aktivitě poslouchat hudbu bez mobilu v kapse? Xiaomi Watch S4 do interního 2,2 GB úložiště umožňují nahrát MP3 skladby přímo skrze aplikaci Mi Fitness. V nastavení pak můžete přes Bluetooth 5.3 jednoduše spárovat jakákoliv bezdrátová sluchátka nebo reproduktory. V prostředí se nachází hudební přehrávač s možností přepínat zdroj zvuku, přeskakovat skladby, pozastavovat přehrávání nebo ovládat hlasitost.
Xiaomi Watch S4 – přesun hudby do hodinek a párování sluchátek
Podporují hodinky bezkontaktní placení?
U Androidu jistě každý moc zná službu Google Peněženka. U iPhonů je to zas Apple Pay. Obě umožňují nahrát do mobilu platební karty a naskenovat různé karty věrnostní. Xiaomi Watch se systémem Wear OS mají výhodu v podpoře Google Peněženky, ale systém HyperOS ji nemá. Hodinkami jsem však platil.
Xiaomi Watch S4 v sobě ukrývají NFC cívku a aplikaci pro platební karty. Google Peněženku však systém skutečně nemá a obrátit se musíte na Xiaomi Pay. Nastavení placení najdete v mobilní aplikaci Mi Fitnessm. Tam můžete zadat platební kartu podporovaných bank: ČSOB nebo mBank. Já platil platební kartou od AirBanky, a to nahráním karty Curve. Je to jednoduché a Curve pak poslouží jako takový most. Placení hodinkami je spolehlivé a když si hodinky sundáte z ruky, systém se uzamkne PINEM, aby vám po odcizení nikdo hodinkami neplatil.
Co hodinky vlastně umí monitorovat?
Xiaomi Watch S4 nepostrádají monitoring žádných dnes už základních aktivit. Fungují jako krokoměr s měřením ušlé vzdálenosti, odhadují spálené kalorie, měří srdeční tep a okysličení krve (SpO2). Právě srdeční tep měří dle mých zkušeností lépe, jak Xiaomi Watch 2 Pro. Velmi spokojený jsem byl s měřením spánku. Hodinky délku spánku měří spolehlivě, vyhodnotí vám jeho kvalitu, dýchání, ukážkou krátká zdřímnutí, počet probuzení a jeho časy a rozdělení fází spánku včetně REM. Aplikace ještě váš spánek přirovná ke spánku zvířete. Vyšla mi koala, jelikož pracuji především v noci.
Přímo na hodinkách můžete spustit různé sportovní aktivity. Opět se výrobce chlubí, že jich je více jak 150. Mezi nimi samozřejmě nesmí chybět chůze, běh venku nebo na páse, cyklistika, lyžování, plavání a další.
Potěšit vás tedy může podpora připojení k družicím GNSS (GPS s A-GPS, Galileo, QZSS, Beidou a Glonass). Mobil můžete nechat doma, přesto si z hodinek změříte vaší trasu a ještě k tomu můžete poslouchat hudbu ve sluchátkách. Určení polohy je sice trochu pomalejší, ale funguje spolehlivě. Pokud máte mobil v dosahu, použita bude poloha z mobilu, jelikož se hodinky budou snažit šetřit energii. Určení polohy a její udržení na mapě chválím.
Denně si můžete dělat kontrolní prohlídky. Zabere to asi minutu a slouží k tomu aplikace v hodinklách. Měří tep, okysličení krve, míru stresu a automaticky si vezme data vašeho spánku. V aplikaci i na hodinkách pak můžete díky tomu vidět případné upozornění na abnormální hodnoty.
Při běhu nebo jiné aktivitě je celé prostředí v češtině, snadno můžete aktivitu na hodinkách pozastavit, znovu spustit nebo zcela ukončit. Dobře mi fungovala automatická detekce vaší aktivity. Jen na elektrické koloběžce byla rozpoznána cyklistika, ale při detekci musíte naštěstí měření aktivity spustit manuálně. Kdyby vás tato funkce otravovala, můžete ji vypnout v nastavení.
Potřebujete snad měřit ještě něco dalšího? Některé modely od Xiaomi umí měřit teplotu pokožky, ale vážně to někdo potřebuje? Já si myslím, že se bez této funkce klidně obejdu.
Kompatibilita s mobilem a mobilní aplikace
Xiaomi Watch S4 mají velkou výhodu v tom, že je může používat každý. Majitelé mobilů značky Xiaomi si mohou sice užívat dálkového ovládání spouště a propojení dalších zařízení v Xiaomi Smart Hubu, ale můžete mít jakýkoliv mobil s Androidem 8.0 a novějším nebo iPhone s iOS 14.0 a novějším.
Xiaomi pro správu hodinek nabízí bezplatnou mobilní aplikaci Mi Fitness pro obě mobilní platformy. Má hezké uživatelské prostředí a kompletní překlad do češtiny. Prvotní párování je jednoduché. Domovská obrazovka aplikace nabízí přehledy a funcke si můžete poskaldat podle sebe. Všechny můžete otevřít a mít podrobnější informace o vašich aktivitách. Dále si můžete přidat klamarády a sledovat jejich pokroky, spouštět sportovní aktivity, sdílet záznam vaší polohy na sociální sítě, vybrat si nový ciferník, nastavit oznámení, najít hodinky a já bych doporučil zapnout v měření spánku a srdečního tepu rozšíření měření. Dostanete pak lepší výsledky.
Jak dlouho vydrží na jedno nabití?
Výdrž je velkým problémem chytrých hodinek, a to předevších těch s Wear OS. Xiaomi Watch S4 mají HyperOS a jeho výhoda je právě výdrž. Výrobce se chlubí až 15denní výdrží, ale záleží čistě jen na vašem používání.
Já hodinky používal na přímém slunci s vysokým jasem, měl jsem neustále aktivní funkci Always-On, používal častá oznámení z aplikací, platil a občas zapl záznam s polohou. Vydržel jsem běžně 4-5 dnů na jedno nabití. 15 dní není nereálné číslo, ale uživatel by nesměl být náročný. 5 dnů je na poměry hodinek stále výborné číslo a výdrž hodnotím kladně.
Nejsou to drahé chytré hodinky, proto bezdrátové Qi nabíjení očekávat nelze. V balení je puk s nabíjecími piny. Stačí do něj hodinky vložit a přichytí se pomocí magnetů. Nabíjení je velmi rychlé a nabíjet hodinky můžete libovolným nabíjecím adaptérem, USB-A v notebooku nebo různými powerbankami na cestách.
Závěr
Na nové chytré hodinky Xiaomi Watch S4 jsem se těšil, jelikož jsem byl zvědavý na vylepšení. Trochu jsem se obával, aby to nebylo příliš totožné s předchozím modelem. Naštěstí byl vylepšený design, korunka kolem displeje a konečně mají hodinky otočnou korunkou s dobrou haptickou odezvou. Vylepšeno bylo dle mých zkušeností měření a operační systém HyperOS. Celkově mám z hodinek takový modernější pocit, přesto se jejich cenovka pohybuje mezi 3 849 – 3 999 Kč s DPH.
Cena je dle mého názoru nastavená dobře. Za ty peníze dostanete hezké a dobře vybavené hodinky. Podporují placení, telefonování, bezproblémový poslech offline hudby, připojení k družicím pro záznam polohy a používat je mohou i jablíčkáři. Velmi dobrá je ještě výdrž na jedno nabití. Zkrátka mají co nabídnout.
Dokonalé chytré hodinky? Nikoliv. Po celou dobu testování jsem si hodinky pochvaloval, ale systém má stále své neduhy. Výrobce by měl konečně zapracovat na čtení emotikonů, jelikož prázdné čtverečky místo nich jsou otravné. Někdo může postrádat reagování na přijaké zprávy a instalaci dalších aplikací. Xiaomi Pay sice nepodporuje všechny české banky, ale díky Curve mi to osobně nevadí.