Společnost Xiaomi na našem trhu letos začal prodávat dvojici chytrých hodinek Xiaomi Watch S1. Jedny se snaží být spíše takové elegantnější, zatímco verze Active jsou sportovnější. V této recenzi jsem se podíval právě na model Xiaomi Watch S1 Active, který se snaží zaujmout designem, svižným operačním systémem, funkcí telefonování a bezkontaktního placení. V době psaní recenze bylo možné hodinky zakoupit za 3 646 Kč s DPH.
Pozitiva:
- Hezký design ve třech barvách
- Zvýšená odolnost 5 ATM
- Lze použít jakýkoliv 22 mm řemínek
- Kulatý OLED displej
- Svižný systém v češtině
- Mobilní aplikace pro Android a iOS v češtině
- Propojení s aplikací Strava
- Zabudované navigační systémy Galileo a GPS
- Měření spánku a SpO2
- Funkce telefonování
- Spolehlivé notifikace
- Upozornění vibracemi i zvuky
- Spolehlivé placení hodinkami
- Týdenní výdrž na jedno nabití
- Cena
Negativa:
- Platby pouze s kartami MasterCard
- Na notifikace nelze odpovídat
- Málo dodatečně doinstalovatelných aplikací
- Nabíjení mohlo být rychlejší
Obsah balení – protáhlá krabička se základní výbavou
- Hodinky
- Silikonový řemínek
- Nabíjecí podložka
- Různé návody
Design, zpracování a zvýšená odolnost
Xiaomi Watch S1 Active se snaží být spíše sportovnějším modelem, ale to neznamená, že se jedná o ošklivé hodinky, jako je tomu v případě některých výrobců. Jsou hezké, a dokonce se mi líbí i více než běžný model Watch S1. Na test jsem obdržel černé barevné provedení hodinek, ale dostupné jsou na velkých e-shopech také v bílém a modrém provedení. Celkové rozměry hodinek bez pásku činí: 46,5 × 47,3 × 11 mm. Jedná se tedy spíše o větší 47 mm hodinky, ale nejsou nijak tlusté a rozumná je jejich nízká 36 gramová váha.
Nějaké prémiové materiály vzhledem k ceně očekávat nelze, ale zpracování hodinek je výborné. Pouzdro hodinek je z polyamidu s vyztuženým skelným vláknem, ochranné sklo displeje je tvrzené Corning Gorilla Glass a řemínek je pak ze silikonu s kovovou přezkou. Potěší i zvýšená odolnost 5 ATM. Ta zajišťuje, že hodinky vydrží vystavení potu, prašné prostředí a vzít si je lze třeba na plavání.
Čelní plocha hodinek nabízí 1,43palcový displej a na pravém boku pouzdra je dvojice tlačítek. O jejich funkcionalitě se budu rozepisovat později, ale zpracování tlačítek je příkladné a jejich stisk jistý. Na spodní části hodinek je výstupek pro potřebné senzory a na levé i pravé straně si lze všimnout výdechů reproduktoru a mikrofonů.
Silikonový řemínek s kovovou přezkou je také kvalitní. Já však silikonové řemínky moc nemusím a špatně je snáším. Pro sport a plavání jsou však nejideálnější. Během mého testování jsem tedy sáhnul po koženkovém řemínku. Výhoda hodinek je ta, že má běžné stěžejky s rozpětím 22 mm. Stačí tedy navštívit nějaký e-shop či hodinářství a zakoupit si jakýkoliv koženkový, kožený, látkový nebo jiný řemínek s tímto rozpětím. Výměna je pak snadná.
Displej – pěkný kulatý displej s funkcí Always-On
Hodinky nabízí kulatý 1,43palcový OLED displej s rozlišením: 466 x 466 px a ochranným sklem Corning Gorilla Glass. OLED panel je vážně povedený a má hezké barevné podání, příkladné pozorovací úhly a dobrou viditelnost na přímém světle. Přítomný je i senzor okolního světla, a ten se stará u aromatickou regulaci jasu. Odvádí výbornou práci a jas byl alespoň při mém používání regulován spolehlivě a pohotově.
Přímo v nastavení hodinek se nachází dvě položky, a to položka pro nastavení jasu a druhá pro nastavení displeje. Celkem zvláštní, že všechny funkce displeje nejsou pod jednou položkou, ale to je asi jedno. V první zmíněné položce můžete povolit/zakázat automatickou regulaci jasu displeje, ale můžete si i manuálně jas upravit dle svých potřeb. V položce nastavení displeje si můžete načasovat automatické zhasínání displeje, zhasnou displej zakrytím hodinek rukou, což oceníte v noci a k dispozici je i funkce Aktivní displej. Jedná se vlastně o funkci Always-On, kdy je i na zhaslém černém displeji zobrazen digitální čas, den a datum. Obrazovka funguje výborně a můžete si i nastavit časové rozmezí její aktivity, aby vám zobrazení času nevadilo třeba během spánku. Jestli máte rádi gesto probuzení displeje zvednutím ruky, tak i to je přítomné a opět můžete nastavit časové rozmezí jeho aktivity.
Někteří zahraniční recenzenti hodinkám Xiaomi Watch S1 Active kritizují malé množství stažitelných ciferníků. Já byl ale překvapivě spokojen výběrem, protože si potrpím na jednoduché a přehledné ručičkové ciferníky, kterých je u konkurentů málo. Nemám rád přeplácané multifunkční ciferníky a digitální zobrazení času. Vybrat si tedy můžete různé ciferníky, a to včetně ručičkových i digitálních. Ciferníky pak lze přepínat přímo na hodinkách nebo v aplikaci. Výběr ciferníků ke stažení najdete na krátkém videu níže.
Operační systém a ovládání hodinek
Uživatelé mobilních telefonů Xiaomi/Redmi/POCO jistě vědí, že tyto mobily používají operační systém Android s oblíbenou nadstavbou MIUI. U hodinek Xiaomi Watch S1 Active sice Android očekávat nelze, ale mají vlastní operační systém, který výrobce pojmenoval MIUI Watch 1.0. Název systému asi moc lidí zajímat nebude, ale jistě každého bude zajímat, že systém je plně přeložen do češtině. Jazyk si nastavíte hned po prvotním startu hodinek. V současné době v seznamu podporovaných jazyků není přítomna slovenština, ale Slováci si mohou nastavit češtinu, i když mobil budou mít ve svém rodném jazyce.
Podporované jazyky dle stránek výrobce: Angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština, japonština, korejština, nizozemština, portugalština, turečtina, polština, ukrajinština, rumunština, čeština, řečtina, ruština, thajština, vietnamština, brazilská portugalština, indonéština, tradiční čínština, švédština, finština, norština, dánština
MIUI Watch 1.0 je možné ovládat dotykem displeje, ale i bočními tlačítky na pravém boku pouzdra hodinek. Nejdříve musím samotnému systému pochválit tu nádhernou rychlost, kterou často nemají ani podstatně dražší hodinky od konkurence. Odezva displeje při ovládání je také blesková a samotné ovládají je nesmírně jednoduché. Vysunutím horní části displeje se dostanete do centra notifikací a příchozích zpráv z aplikací. Z levé nebo pravé části displeje se pak dostanete k hezky poskládaným widgetům s funkcemi. Funkce můžete také rozklepnout a spustit tak nějaké ty funkce či podrobnější přehledy. Vysunutím spodní části displeje se pak dostanete do centra s datem a rychlými zástupci některých funkcí. Jedním klepnutím tedy můžete zapnout režim nerušit pro utlumení notifikací, gesto zvednutí ruky, zapnutí/vypnutí tichého režimu, svítilny, nevypínat displej po dobu pěti minut, přechod do nastavení a také ikony stavu nabití a Bluetooth.
Tak a co ta tlačítka? Horní tlačítko běžným stisknutím ukrývá menu všech aplikací, ale dlouhým stiskem lze spustit i hlasového asistenta Amazon Alexa. Bohužel tato funkce však není dostupná pro náš trh. Spodní tlačítko pak ocení především sportovci, protože mu lze přiřadit jeden ze sportovních režimů. V mobilní aplikaci stačí přejít do: Mi Fitness/Zařízení/Sekundární tlačítko a vybrat si můžete váš oblíbený sportovní režim. Třeba pro chůzi se spustí režim s aktivními navigačními systémy a zaznamenávána je během vašich aktivit i přesná poloha. Já bych však ocenil, kdyby výrobce nějakou aktualizací přidal i nějaké mimo sportovní funkce, abych tímto tlačítkem rychle spustit např. bezkontaktní platby. V: Mi Fitness/Zařízení/Tísňové SOS si ale můžete zvolit tel. číslo např. někoho z rodiny. Tomu můžete třemi rychlými stisky zavolat v případě, že se vám něco stane. Ocenit to však můžete, i když na daný kontakt často voláte.
Samotné menu všech aplikací a funkce vypadá vlastně pěkně a výrobce zpracoval hezky i ikony. V mobilní aplikaci si můžete vybrat, zda chcete menu s ikonami bez popisků. Vyzkoušet však můžete i zobrazení v seznamu, kdy budete mít k dispozici nejen ikonu, ale i popis dané aplikace. V menu se nachází aplikace Cvičení pro spuštění sportovních aktivit, přehled vašich aktivit, statistiky, srdeční tep, okysličení krve, spánek, stres, dechová cvičení, menstruační kalendář, Amazon Alexa, počasí, ovládání hudebního přehrávače, Xiaomi Pay, výpis hovorů, Oznámení, budíky, stopky, časovač, venkovní tlak, kompas, ovládání spouště fotoaparátu, nalezení (prozvonění) telefonu, svítilna a nastavení. Stáhnout lze i další aplikace skrze mobilní aplikaci, ale bohužel těch není zatím mnoho. Časem se však seznam jistě bude rozšiřovat.
V nastavení hodinek si můžete i bez přítomnosti mobilu zvolit ciferník, připojit bezdrátová sluchátka skrze Bluetooth, najít Wi-Fi síť, nastavit hlasitost, jas displeje, režim nerušit, automatickou detekci vašich aktivit, nastavení bezpečnostního PINu, Bluetooth, nastavení displeje, sílu vibrací a vypnutí, restartování nebo resetu systému hodinek.
Mobilní aplikace – hodinky lze připojit s Androidem i iPhonem
Xiaomi Watch S1 Active komunikují skrze Bluetooth 5.2 a lze je používat nejen na mobilu se systémem Android 6.0 a novějším, ale i iPhonem se systémem iOS 10.0 a novějším. K dispozici je tedy bezplatná aplikace Mi Fitness, která je také přeložena do češtiny.
Zpracování samotné aplikace Mi Fitness je také přehledné. Hned po spuštění budete mít k dispozici přehledy naměřených potřebných aktivit a sportovních aktivit, kde je třeba při chůzi zaznamenávána poloha na přehledné mapě. Dole v aplikaci pak najdeme i „Cvičení“ pro spuštění sportovních aktivit a jejich nastavení a v „Zařízení“ je pak podrobné nastavení hodinek. Do hodinek v nastavení lze stáhnout další ciferníky, nastavit notifikace a hovory, nastavení měření aktivit, Xiaomi Pay, stáhnout další aplikace, nastavit budíky, počasí a chválím i za možnost si poskládat již zmínění widgety s funkcemi v hodinkách dle vlastních potřeb. Přítomno je i nastavení sekundárního tlačítka, rychlé vytočení nouzového SOS kontaktu sekundárním tlačítkem i odemykání mobilu hodinkami. V „Profil“ si pak můžete upravit vlastní profil, přenést data ze starší mobilní aplikace Zepp Life a někdo může ocenit i propojení oblíbené aplikace Strava.
S aplikací jsem byl během mého testování vážně spokojen a na rozdíl třeba od Fitbitu se mi neukončoval její běh na pozadí systému Android. Synchronizace tedy fungovala neustále spolehlivě. Doporučuji však aplikaci pro bezproblémový běh povolit všechna požadující oprávnění, v případě potřeby povolit automatické spouštění aplikace a zakázat u ní úsporu (optimalizaci baterie). Bleskové bylo i prvotní párování hodinek s mobilem. Návod, jak vše potřebné nastavit a jak hodinky prvotně spárovat najdete v mém samostatném článku.
Jaké aktivity hodinky vlastně umí monitorovat?
Xiaomi Watch S1 Active má všechny potřebné senzory a umí tedy monitorovat nejen běžné sportovní aktivity, jako chůzi, běh, cyklistiku, ale i hromadu dalších. Výrobce udává, že režimů je 117. Velice dobře funguje také automatické rozpoznávání vašich aktivit, kdy hodinky zavibrují a zeptají se, jestli nechcete svou chůzi zaznamenávat na mapě. Tyto aktivity si budete moci pohodlně prohlížet v mobilní aplikaci, kde budou dostupná veškerá data. Hodinky totiž podporují všechny potřebné navigační systémy a pro náš trh je nejpodstatnější evropské Galileo, ale hodinky dále umí GPS, A-GPS, Beidou, QZSS a Glonass. Poloha byla do mapy promítnuta spolehlivě a nenarazil jsem na žádné problémy se signálem.
Hodinky zaznamenávají nejen kroky, ušlou vzdálenost, ale i srdeční tep, okysličení krve (SpO2), míru stresu, spálené kalorie, měření minut v pohybu a výborně měří i spánek. Vlastně Xiaomi mělo kdysi především u levnějších náramků Band problém s měřením spánku, kdy byl zaznamenáván spánek jen během noci. To však není problém těchto hodinek a spolehlivě změří spánek nejen v noci, ale i ve dne. Zaznamenávány jsou pěkně i krátká zdřímnutí a spánek je rozdělen podrobně i do hlubokého, lehkého a REM spánku. Podrobnosti lze prohlédnout na displeji hodinek, ale více dat najdete v mobilní aplikaci, kde můžete sledovat i týdenní nebo měsíční souhrn.
Moc se mi líbí, že hodinky umí měřit okysličení krve a srdeční tep dle vašeho nastavení. U jiných výrobců je např. měření okysličení krve funkční jen přes den a u některých zas jen během spánku. Xiaomi nabízí širší nastavení a to se mi líbí. Srdeční tep lze měřit třeba nepřetržitě, a to ve vámi časových rozmezích např. každou půl hodinu. U okysličení krve můžete zvolit třeba jen měření během spánku, ale lze i zvolit měření po celý den. Vybrat si můžete intervaly každých 10 nebo 30 minut.
Někdo může ocenit, že ho hodinky upozorní na to, že dlouho sedí a je dobré vstát a krátce se projít. Já tuto funkci nemám rád a na každých hodinkách ji vypínám. Pokud vám tedy bude vadit také, stačí přejít do: Mi Fitness/Zařízení/Stání a funkci úplně vypnout.
Telefonování z hodinek, Wi-Fi, notifikace, budíky a časovač
Od hodinek v této cenové kategorii nelze očekávat možnost využívání eSIM. Hodinky však na sobě mají reproduktory a mikrofony, takže můžete využívat i hlasové hovory. Ty můžete nejen přijímat, ale i přímo z hodinek provozovat. Na každý příchozí hovor tedy budete nejen upozorněni, ale na hodinkách jej můžete odmítnout či přijmout a vyřídit jen z hodinek. Hovor byl v mém případě vždy dostatečně hlasitý, zřetelný a druhá strana si nijak nestěžovala, že bych nebyl slyšet. K hodinkám lze pro telefonování připojit i podporovaná bezdrátová sluchátka. Umí i 2,4 GHz Wi-Fi sítě a to časem bude možné využívat především v nadcházejících aplikacích.
Co se notifikací týče, tak se mi líbí jejich rozdělení a přehlednost. Přijímat dokonce lze úplně všechny notifikace z rolovací lišty mobilu, přijímat notifikace jen v případě uzamčení mobilu a při příchozí notifikaci se může automaticky probouzet displej, tedy pokud si to nastavíte. Já sáhl po manuálním zvolení aplikací, ze kterých chci notifikace dostávat. Podporovány jsou vlastně jakékoliv aplikace. V centru oznámení na hodinkách je podporována také diakritika, příchozí notifikace fungují výborně a hodinky se snaží i o čtení emotikonů. Smajlíci bohužel však nejsou barevní a někdo může postrádat možnost na zprávy krátce či hlasově odpovědět.
A jak budu vlastně upozorněn na nové notifikace? Tradičně pomocí vibrací a sílu vibrací si můžete manuálně nastavit. Zapnout však můžete i režim se zvuky, kdy budete upozorněni vibracemi, ale i hlasovým tónem. Zvuky pak lze rychle vypnout zapnutím tichého režimu z výsuvné spodní části displeje. Hlasitost různých vyzvánění pak lze nastavit v nastavení hodinek.
Někteří jistě budou vyžadovat i funkci budíků. Těch můžete přímo na hodinkách bez nutnosti sahat po mobilní aplikaci nastavit více a zvolit si můžete i buzení jen ve vybraných dnech. Buzení pak opět probíhá dle vašeho nastavení, a to vibracemi nebo zvukem. Hezká je i aplikace časovače s již přednastavenými tlačítky minut, ale nastavit lze i vlastní časovač.
Tak a jak je na tom to bezkontaktní placení hodinkami?
U velkého množství chytrých hodinek není bezkontaktní placení úplně jednoduché. I u Xiaomi Watch S1 Active můžete narazit na nějaká ta omezení. Hodinky v sobě mají zabudovanou NFC cívku a mají platební službu Xiaomi Pay. Platby skrze tyto hodinky v ČR podporuje jen jedna banka, a to ČSOB. Nemusíte však zoufat a jako majitel účtů u Air Banky a Raiffeisenbanky jsem si platby denně užíval. Je dobré zmínit, že v současné době jsou však podporovány pouze platební karty Mastercard. Pokud máte kartu Visa, stačí navštívit vaši banku a požádat o vystavení jiné karty.
Curve je záchrana a podporuje Xiaomi Pay ve většině hodinek a náramků od Xiaomi. Do mobilu si tedy stačí stáhnout bezplatnou mobilní aplikaci Curve pro Android nebo iOS, zaregistrovat se a vše potřebného nastavit a vyčkat, až vám poštou dojde fyzická platební karta. Tu pak stačí v mobilní aplikaci aktivovat a skrze vaše Mastercard karty z jiných bank platit. Funguje to vlastně tak, že v mobilní aplikaci Curve zvolíte vaší platební kartu z jiné karty, na hodinkách bude zobrazena karta Curve, ale peníze budou strženy z vaší platební karty např. Air Bank. Užívání běžného účtu Curve je sice zdarma, ale musíte uhradit poštovné za dodání fyzické karty. Jedná se o jednorázovou platbu €4,99.
Pokud již v mobilní aplikaci Mi Fitness máte funkci Xiaomi Pay správně nastavenou, měla by se vám do hodinek nahrát virtuální platební karta. Hodinky také budou vyžadovat nastavení PINu. To jen pro případ, že hodinky někde odložíte a někdo by je mohl odcizit. Bez zadání PINu tedy nebude možné hodinkami platit. PIN se zobrazí vlastně jen tehdy, když hodinky sundáte z ruky. Je to tedy šikovně vyřešené a vaše platební karta bude v bezpečí.
O platbách těmito hodinkami jsem napsal také samostatný podrobnější článek – odkaz na článek.
- Na hodinkách stiskněte horní tlačítko na pravém boku hodinek
- V menu hodinek najděte aplikaci Karty s fialovou ikonou peněženky
- Můžete být požádáni o zadání PINu pro odemknutí hodinek
- Vyberte vaší platební kartu, klepněte prstem na modré tlačítko “Zaplatit” a přiložte kartu k terminálu
- Platba by měla proběhnout bez problémů
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Problém všech chytrých hodinek je ve výdrži na jedno nabití. Já jsem zrovna ten uživatel, co dává přednost vyšší výdrži před velkým počtem aplikací a zbytečnými funkcemi. Je sice hezké, že třeba Apple Watch mají hromadu funkcí, ale na co mi jsou, když je musím denně nabíjet?
Xiaomi Watch S1 Active v sobě ukrývají akumulátor o kapacitě 470 mAh a výdrž na jedno nabití se odvíjí dle intenzity vašeho používání. Během mého testování jsem hodinky denně používal nejen pro sledování času, měření spánku, kroků, neustále měření srdečního tepu a měření okysličení krve během spánku po 30 minutách. Přijímal jsem také notifikace z aplikací Threema, Telegram a používal hlasové hovory. Hodinky jsem nabíjel vlastně jednou týdně, což je ve světě chytrých hodinek s tak velkým displejem slušná výdrž na jedno nabití. Jestli ale budete pravidelně využívat záznam polohy skrze navigační systémy v hodinkách nebo budete využívat funkci Always-On, procenta nabití budou mizet rychleji.
K hodinkám dostanete také nabíjecí podložku. Nejedná se však o bezdrátovou technologii Qi, jako je tomu u podstatně dražších hodinek. Vlastně je to i dobře, protože i třeba u drahých hodinek Huawei spolehlivé nabíjení funguje jen skrze originální nabíječku, nikoliv jakoukoli Qi nabíječkou. Podložka k hodinkám od Xiaomi mi vyhovuje, protože nabíjení probíhá připojení pinů. Hodinky stačí na nabíjecí podložku jen správným směrem položit a hodinky se automaticky magneticky uchytí a začnou se nabíjet. Jen škoda, že nabíjení není o něco rychlejší, ale zas jsem to byl ochoten hodinkám odpustit, protože jsem je nabíjel jen jednou týdně. Z nuly do 100% se nabíjí za přibližně 2 a půl hodiny.
Jak funguje hudební přehrávač v hodinkách?
Přímo v menu hodinek se nachází aplikace hudebního přehrávače. Do hodinek však nelze nahrát žádné skladby a přehrávač slouží jen pro ovládání přehrávačů v mobilním telefonu. Během mého používání jsem měl na hodinkách zobrazen právě přehrávanou skladbu/video, mohl jsem přehrávání stopnout, znovu spustit a skladby a videa přeskakovat. To mi fungovalo u Spotify, YouTube Music, YouTube, YMusic a v dalších aplikacích. Přehrávač v hodinkách tedy lze použít, když chcete rychle přepnout skladbu, ale nechcete hrabat pro mobil v kapse.
Závěr – drobné nedostatky mají, ale oblíbíte si je
Na testování chytrých hodinek Xiaomi Watch S1 Active jsem se těšil, protože mají kulatý tvar. Dle mého názoru tak hodinky mají vypadat a čtvercový tvar ve stylu Apple Watch (spíše kalkulačky) nemám moc rád. Hodinky tedy mají nejen příkladné zpracování, ale i hezký design a rád vidím možnost výměny za běžný 22 mm řemínek. Pochválit musím hezký OLED displej a svižný operační systém a mobilní aplikaci s češtinou. Někdo bude jistě jásat z podpory Stravy.
Příjemně překvapen jsem byl z týdenní výdrže na jedno nabití, kvalitou hovorů skrze hodinky, spolehlivým měřením spánku ve dne i v noci a záznamu aktivit v mapě. Chválím i za možnost bezkontaktního placení, na které si hodně rychle zvyknete. Vlastně již roky nepoužívám placení mobilem, protože hodinky mám stále na ruce.
Hodinky jsou sice dostupné a v době psaní recenze je bylo možné zakoupit za 3 646 Kč s DPH, přesto mají i konkurenční výhody. Jednou z nich je bezesporu opravdu spolehlivý a bleskový operační systém MIUI Watch, bezproblémový běh mobilní aplikace na pozadí systému Android, použít lze jakýkoliv řemínek i pro obyčejné „nechytré“ hodinky, upozornění vibracemi i zvukem a navigační systém Galileo. To ne každé hodinky mají a Xiaomi za to chválím.
Bohužel však ani Xiaomi Watch S1 Active dokonalé nejsou. Hodinky sice mají NFC a platby si můžete užívat, ale ne každý uživatel má bankovní účet u ČSOB. Tací tedy musí čekat pár dní na dodání fyzické karty Curve. Sice je to drobnost, ale podpora více bank by byla fajn. Někoho může zamrzet nemožnost odpovídat na příchozí zprávy, malé množství doinstalovatelných aplikací a nabíjení mohlo být rychlejší.
Pokud jste ochotni překousnout výše zmínění nedostatky, s hodinkami Xiaomi Watch S1 Active můžete být jistě spokojeni. Já si je během testování oblíbil a s koženkovým řemínkem se mi nosí denně příjemně.