Čínský výrobce Xiaomi je znám tím, že se za opravdu krásné ceny snaží nabídnout pořádný výkon. Dobrým příkladem je právě Xiaomi 11T, který budu popisovat v této recenzi. Mobil se snaží zaujmout nekompromisním výkonem, podporou sítí páté generace (5G), 108 Mpx hlavním fotoaparátem a velkým 6,67palcovým displejem se 120 Hz obnovovací frekvencí. Nechybí ani bleskové nabíjení a velký akumulátor.
V době psaní této recenze bylo možné mobil zakoupit na velkých e-shopech ve dvou paměťových variantách. Verze se 128 GB interním úložištěm stála 11 490 Kč, zatímco verze s 256 GB interním úložištěm 12 490 Kč s DPH.
Pozitiva:
- Rychlý adaptér a silikonový kryt v balení
- Hezké barevné varianty
- Velký 120 Hz OLED displej s ochranným sklem Corning Gorilla Glass Victus
- Nalepená ochranná fólie na displeji
- Stereo reproduktory
- Čtečka na boku mobilu a bleskové odemykání obličejem
- Slušná výdrž na jedno nabití
- 67W rychlé nabíjení
- Slušné fotoaparáty
- Wi-Fi 6 a 5G
- Infraport pro ovládání domácích spotřebičů
- Rozumná cena
Negativa:
- Chybí slot pro paměťové karty
- Nemá bezdrátové nabíjení
- Nemá zvýšenou odolnost
- Neumí natáčet ve 4K se 60 FPS
Obsah balení – s velkou pochvalou
Zatímco někteří nabíjecí adaptéry z balení odstraňují, Xiaomi do balení přidalo hned 67W nabíjecí adaptér a silikonový ochranný kryt, což mu musím pochválit. Nechybí ani metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, spona pro vysunutí šuplíku s nanoSIM a různé návody.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Xiaomi 11T zakoupit
Design a konstrukce – hned ve třech barvách
Xiaomi 11T na náš trh vtrhlo hned ve všech třech barevných provedeních. K dispozici je tedy v mnou testované modré (Celastial Blue), ale také v šedé (Meteorite Gray) a bílé (Moonlight White). Celkové rozměry mobilu pak činí: 164,1 x 76,9 x 8,8 mm a váží 203 gramů. Jedná se o větší mobil, takže se psaní jednou rukou spíše nepočítejte. Díky oblým tvarům se však drží jistě. Je jen celkem škoda, že mobil nemá žádnou certifikaci zvýšené odolnosti.
Na člení ploše mobilu se nachází 6,67palcový OLED displej s minimalizací rámečků. Najdeme v něm tedy průstřel selfie kamerky, který je opravdu malý a nepřekážel mi v žádné aplikaci či videu. Nad displejem je pak mřížka reproduktoru pro hovory.
Lesklý plastový rám na své horní straně nese hlasitý reproduktor a infraport ovládání domácích spotřebičů. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na pravém boku jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu pak najdeme druhý hlasitý reproduktor, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a zdířku mikrofonu.
Záda mobilu v mnou testovaném barevném provedení Celastial Blue vypadají vážně pěkně a na světle odráží zajímavé odlesky. Kdybych si měl mobil koupit, tak jedině v tomto barevném provedení. Zadní kryt je po stranách ze zakřiveného skla a na zádech najdeme větší modul tří fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem a logo výrobce.
Displej a zvuk – 120 Hz a stereo reproduktory
Xiaomi 11T nabízí velký 6,67palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením. Rozhodně potěší, že výrobce použil ochranu displeje ve formě odolného tvrzeného skla Corning Gorilla Glass Victus a ještě na něj nalepil ochrannou fólii, což chválím. Displej má hezké živé barevné podání, které si můžete také v nastavení telefonu přizpůsobit. Příkladné jsou i pozorovací úhly a viditelnost na přímém světle. Dobře funguje i automatická regulace jasu.
Chválím také za to, že výrobce sáhl po 120 Hz obnovovací frekvenci displeje, tu si můžete zapnout v nastavení telefonu a díky ní je prostředí krásně svižné. Je jen škoda, že systém si sám neumí nastavit obnovovací frekvenci dle potřeby. Musíte se tedy rozhodnout mezi 60 nebo 120 Hz. Rozhodně však doporučuji zapnout 120 Hz.
A jak je na tom zvuk? Od mobilu za tyto peníze jsem opravdu nečekal tak kvalitní zvuk. Mobil má totiž dva stereo reproduktory, a to na horní a spodní části mobilu. Hraní her či sledování filmů je díky tomu na jiné úrovni. Výrobce se také chlubí Dolby Atmos a Hi-Res Audio. Kvalita reproduktorů je velmi dobrá a spokojený jsem byl i s maximální hlasitostí. Se 3,5 mm jack konektorem už nepočítejte, ten patří do minulosti.
Odemykání mobilu – úžasná rychlost
Xiaomi 11T je možné odemykat čtečkou otisků prstů na pravém boku mobilu. Čtečky se stačí jen lehce dotknout a mobil se takřka ihned odemkne. Čtečka je tedy krásně rychlá a především spolehlivá. Mobil můžete odemknout také obličejem a naskenovat lze i více tváří. Odemykání obličejem je bleskové i za špatných světelných podmínek.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Xiaomi tentokrát sáhlo po opravdu hodně výkonném osmijádrovém procesoru MediaTek Dimensity 1200-Ultra s maximálním taktem až 3,0 GHz, kterému asistují paměti 8 GB RAM. Na náš trh se mobil dostal také ve dvou paměťových variantách, a to se 128 GB a 256 GB interním úložištěm (UFS 3.1). Paměť bohužel nelze rozšířit paměťovou kartou. Výkonu má mobil opravdu dostatek na úplně všechny náročné aplikace i hry. Nahrál jsem poměrně dost času v té nejnáročnější mobilní hře, kterou je Fortnite. Mobil se během dlouhého hraní nadměrně nepřehříval a hra se nesekala.
V útrobách mobilu se nachází akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh. Záleží jen na tom, jak mobil budete používat a zda budete mít zapnutou 120 Hz obnovovací frekvenci displeje. S touto funkcí mi mobil náročný celý den bez problémů vydržel, ale často jsem se dostával na jeden a půl dne. Dva dny tedy nejsou výjimkou. O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil umí až 67W rychlé nabíjení. Výrobci chválím, že tak výkonný nabíjecí adaptér výrobce přiložil přímo do balení mobilu. Mobil se z úplného vybití do 100% nabije za přibližně 36 minut. S bezdrátovým nabíjením bohužel nepočítejte.
Aplikace fotoaparátu
V mobilu najdeme starou známou aplikaci fotoaparátu, která poskytuje vše, co od ní očekáváte. Funguje ji dobře automatické HDR, Pro režim pro manuální nastavení parametrů a v kolonce „Více“ pak je i režim pro focení v maximálním 108 Mpx rozlišení, vlogovací režim, skenování dokumentů, filmové efekty a další. Velice dobře a svižně funguje i přepínání mezi hlavním, ultraširokoúhlým fotoaparátem nebo 2x zoomem.
Pokud budete chtít experimentovat, můžete vyzkoušet i aplikaci Google Camera 8.1, kterou se mi pro Xiaomi 11T podařilo sehnat. Aplikace nabízí svůj vlastní noční režim i Astro režim pro focení v noci. – Více o aplikaci Google Camera
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Xiaomi 11T na svých zádech nabízí větší modul tří fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem. Hlavní snímač má vysoké 108 Mpx rozlišení se světelností f/1.75. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 120° a světelností f/2.2. Poslední fotoaparát je teleobjektiv s 2x zoomem, 5 Mpx rozlišením a světelností f/2.4.
A jak zadní fotoaparáty fotí? Za dobrých světelných podmínek umí Xiaomi 11T vyfotit opravdu pěkné snímky, které mají věrné barevné podání a dostatek detailů po celé šířce snímků. Spokojený jsem byl i s focením makra, kdy doporučuji používat i 2x zoom. Výborně funguje automatické HDR. Za horších světelných podmínek je dobré sáhnout po nočním režimu, který opravdu pomůže a kvalitu snímků dost vyzdvihne. Snímky pak nemají digitální šum a jsou hezky prosvícené.
Když to tedy shrnu, tak snímky vzhledem k ceně jsou velice dobré a jedná se o silnou stránku mobilu.
Snímky nafocené mobilem Xiaomi 11T
Jak natáčí videa?
Mobil hlavním fotoaparátem umí pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS. Je celkem škoda, že mobil neumí již 60 FPS v maximálním rozlišení. Pokud budete chtít 60 FPS, budete muset použít rozlišení Full HD. Pořízená videa vypadá hezky, mají pěkné barevné podání, funkční je i HDR a dobrá je i elektronická stabilizace.
Focení selfies
Pro focení selfíček slouží 16 Mpx kamerka se světelností f/2,45. Fotit můžete i s portrétním režimem, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Myslím si, že kvalita pořízených fotek je na dobré úrovni a nemám jim co vytknout.
Operační systém – oblíbené MIUI
V době psaní recenze mobil nabízel operační systém Android 11 s tradiční as u mnohých lidí dost oblíbenou nadstavbou MIUI 12.5.6. Nadstavba fungovala během mého testování nádherně svižně a spolehlivě. Neměl jsem problém ani s příjmem notifikací, i když u aplikací Threema, Telegram, Messenger a dalších je dobré povolit automatické spouštění aplikací na pozadí a vypnout režim úspory. To si můžete nastavit dle mého návodu – odkaz na návod.
V nadstavbě si můžete vybrat, zda chcete všechny ikony na úvodních obrazovkách nebo i v menu aplikací. To je mimochodem opravdu povedené, protože všechny aplikace jsou rozděleny do kategorií a vespod se nachází také užitečný vyhledávač aplikací. Zvolit si také můžete, zda chcete starou nebo novou (oddělenou) rolovací lištu s notifikacemi a zástupci Wi-Fi, Bluetooth atd.
Dále si myslím, že operační systém nemá moc smysl popisovat, protože Android jistě už moc dobře znáte. Jediné, co bych výrobci vytkl jsou předinstalované hry a některé aplikace, ale ty zas můžete klidně odinstalovat.
Konektivita – mobilem můžete ovládat třeba i televizi
Do Xiaomi 11T jsem vložil svou SIM s neomezenými daty a vyzkoušel jej i jako hotspot. Konektivitu mám tedy otestovanou důkladně a mohu ji jen vychválit. Skvěle mi fungovalo 5G, LTE, ale i citlivost Wi-Fi je na výborné úrovni. Mobil podporuje sítě Wi-Fi 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz (Wi-Fi 6), NFC a k dispozici je i Bluetooth 5.2. Moc rád vidím také infraport pro ovládání domácích spotřebičů, pomocí něj můžete ovládat třeba televizor, klimatizace a jiné spotřebiče. Pro ovládání slouží již předinstalovaná aplikace Mi Ovladač. Pro navigace map slouží systémy: GPS, A-GPS, Gelileo, Glonass a Beidou.
Závěr – vážně vydařený kousek
Tak a jsem v závěru recenze, kde mohu říci, že Xiaomi 11T je vážně vydařený počin. Vyzdvihnout mu musím 120 Hz displej s odolným ochranným sklem Corning Gorilla Glass Victus, bleskové 67W nabíjení, skvělou výdrž na jedno nabití, výkon pro všechny náročné hry i slušné tři zadní fotoaparáty. Dále potěší bleskové odemykání mobilu, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a výborná konektivita. Mobilu lze vytknout jen pár nedostatků.
Abych byl upřímný, tak osobně mi na mobilu chybí jen slot pro paměťové karty. Někdo ale může postrádat bezdrátové nabíjení, zvýšenou odolnost vůči vodě nebo možnost natáčení videa ve 4K se 60 FPS (snímky za vteřinu).
Pokud tedy hledáte spolehlivý mobil v této cenové kategorii a jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky, tak vám tento model mohu jen doporučit.