Amerického výrobce ViewSonic asi není třeba zdlouhavě představovat, protože je tu s námi celkem dost let. Někdo ho může znát díky projektorům a někdo zas jeho logo mohl vidět u moderní tabule ve škole. Stojí také za řadou různých komerčních displejů nebo monitorů. V této recenzi jsem se podíval právě na herní monitor ViewSonic VX3218C-2K. Jak se povedl?
Design a zpracování monitoru
ViewSonic VX3218C-2K je na našem trhu dostupný v černém barevném provedení. Výrobce ho ve svých propagačních materiálech prezentuje jako monitor zaměřený na hraní her. Vypadá ale jako pracovní prohnutý monitor, protože nikde nemá nálepky s šíleným fontem a nápisem “Gaming”. Ocenit ho může řada hráčů, kteří chtějí hezký monitor bez puberťáckého RGB podsvícení. On totiž ne každý hráč chce mít doma blikající cirkus. 😀
Nejzajímavější je samozřejmě čelní část s pěkným prohnutým 32palcovým displejem. Rámečky kolem něj jsou minimální a působí opravdu moderním dojmem. Ono celé zpracování monitoru je zdařilé a snadno nahmatatelná jsou ovládací fyzická tlačítka na zádech vpravo. Vespod najdeme jen malou diodu, dvojici výdechů a samozřejmě důležité konektory.
V prodejním balení je k dispozici stojan, který se skládá ze dvou částí. Jeho složení je tedy extrémně jednoduché a šroubek je možné dotáhnout rukou, což mohu výrobci moc pochválit. Nasazení monitoru na stojan je pak také jednoduché. Na zadní části monitoru se také nachází čtveřice závitů pro možné přichycení na jiné stojany nebo rameno (VESA držáky 100 x 100).
Jak se povedl displej?
Monitor nabízí displej s úhlopříčkou 32palce a 2K rozlišením (2560 x 1440 px). Myslím si, že právě 2K rozlišení je ideální. Výrobce sáhl po LED podsvícení a jedná o se panel VA. V porovnání s běžným IPS poskytuje výrazně lepší podání černé a kontrast. Právě podání černé se výrobci vážně povedlo a ve hrách např. Cyberpunk 2077 nebo Hellblade II ho oceníte. Vlastně s celkovým barevným podáním displeje jsem velmi spokojený a vše si případně můžete upravit podle sebe. On vlastně obraz je dost subjektivní záležitost, protože každému vyhovuje jiné nastavení a každý samozřejmě trochu odlišně vidíme. Opravdu náročný uživatel si může dokoupit a zkalibrovat monitor pomocí kalibrační sondy, ale dovolím si říct, že to drtivá většina lidí nedělá a dělat nebude. Spokojený jsem i s pozorovacími úhly a displej má ochranu před odlesky. Pokud za vámi nebude okno se slunečním svitem, na nějaké odlesky nenarazíte.
V čem je tedy monitor zaměřený na hry? Má totiž 165 Hz obnovovací frekvenci. Po zapojení monitoru stačí přejít do nastavení Windows a tam tuto možnost zapnout. Během hraní her rychlé obnovování rozhodně oceníte a já si ho užíval především v online hrách, kde je rychlost důležitá. Výrobce se také chlubí výbornou 1ms odezvou. Během kancelářské práce ji neoceníte, ale ve hrách se jedná o nutnost. Jas displeje je udáván 250 cd/m2, což není rekordní hodnota, ale je naprosto v pořádku.
- Statický kontrastní poměr: 3,500:1 (typ)
- Poměr dynamického kontrastu: 80M:1
- Zobrazovací úhly: 178º horizontální, 178º vertikální
- Životnost podsvícení (v hodinách): 30000 hodin (minimum)
- Zakřivení: 1500R
- Technologie proměnlivé obnovovací frekvence: FreeSync Premium
- Barevný gamut: NTSC: 72% size (Typ)
sRGB: 103% size (Typ) - Barvy: 16,7M
- Podpora barevného prostoru: 8 bitů (6 bitů + FRC)
K čemu jsou tlačítka na zádech?
Jsou užitečná a výrobci musím pochválit, že hned po jejich stisknutí se zobrazí prostředí přeložené do češtiny. Monitor si tedy snadno může nastavit každý, a to i uživatel bez znalosti angličtiny.
Co si mohu nastavit? K dispozici máte různé režimy a výrobce myslel na to, že budete chtít co nejlepší obraz v různých okolností. K dispozici jsou režim pro hraní FPS nebo MOBA her, sledování filmů, práci s textem, prohlížení webu a další. Obraz si ale můžete pomocí tlačítek podrobněji nastavovat podle sebe, přepínat vstupy, hlasitost integrovaných reproduktorů, nastavit uspávání displeje a další běžné funkce.
Jak jsou na tom integrované reproduktory?
Hráči si své oblíbené tituly užívají nejraději nejspíš s náhlavními sluchátky. Jedná se přesně o můj případ. Ony integrované reproduktory asi v žádném monitoru nebo notebooku nejsou nějaké úchvatné kvality. Možná jsem jen na audio náročný.
Reproduktory v monitoru ViewSonic VX3218C-2K slibují 2W výkon. To rozhodně není moc, ale kdo by taky v tenkém monitoru čekal nějaké velké měniče, že? Opravdu se snaží, ale odpovídají spíš kvalitě mnoha dalším monitorům. Jako nouzovku při kancelářské práci je ale může dost lidí ocenit.
Vespod mezi konektory najdeme také 3,5 mm jack konektor pro případné připojení sluchátek nebo reproduktoru. Jeho umístění je v pořádku a jedná se o mnohem lepší řešení, než při umístění na bok (případ monitoru kolegy).
Konektorová výbava a kompatibilita
Výrobce uvádí, že tento monitor je certifikován pro použití s počítači se systémy Windows 11. Samozřejmě ho ale můžete používat bez problémů s jinými systémy, a to klidně s macOS, já ho zkoušel s linuxovými distribucemi a tablety se systémem Android. Ani v jednom případě nebylo nutné instalovat ovladače nebo něco složitě nastavovat. Jen po prvotním nastavení jsem ve Windows vybral rozlišení a obnovovací frekvenci.
Již jsme zmiňoval, že vespod se nachází 3,5 mm audio konektor. Asistuje mu také běžný kulatý konektor pro napájení monitoru, DisplayPort (kabel je součástí balení) a dva HDMI 2.0. Mezi vstupy se můžete rychle přepínat zmíněnými tlačítky na monitoru.
Závěr – hezká podívaná nejen na hraní her
Monitor ViewSonic VX3218C-2K se v době psaní recenze ve velkých e-shopech prodával pod cenovkou 7 tisíc Kč. Cena vysoká rozhodně není a myslím si, že za ty peníze dostanete velmi slušný monitor s prohnutím, ideálním Quad HD rozlišením, 165 Hz obnovovací frekvencí a moc pěknými barvami. Nejedná se o OLED, přesto je podání černé výborné. Myslím si, že se nejedná jen o skvělý monitor pro hraní her, ale já si ho dlouhodobě užíval i pro sledování filmů, práci s textem, grafickými nástroji a vlastně pro vše možné. Pochválit výrobci musím i český překlad prostředí s nastavení displeje.
Pokud hledáte monitor v tomto cenovém segmentu, mohu ViewSonic VX3218C-2K doporučit. Vlastně mu nemám co vytknout.