RECENZE: SONY Xperia 10 III 5G – je malá a voděodolná, ale bude to stačit?

Po recenzi prémiového mobilu SONY Xperia 1 III jsem se podíval na další kousek od japonského výrobce. Tentokrát to je mobil SONY Xperia 10 III, který míří přesně na ty uživatele, co neustále nadávají na velikost dnešních mobilů. Má tedy kompaktní rozměry, ale přesto chce nabídnout solidní výkon. Mobil se snaží také nalákat na zvýšenou odolnost vůči vodě, na hezký OLED displej s poměrem stran 21:9 a také tři zadní fotoaparáty. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu 10 990 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

  • Hezký design a kvalitní konstrukce
  • Jen lehce vystupující modul fotoaparátů
  • Zvýšená odolnost IP65/IP68
  • Notifikační dioda
  • Čtečka otisků prstů na boku
  • Spolehlivý operační systém
  • Podpora 30W rychlého nabíjení
  • Velmi dobrá výdrž na jedno nabití

 

Negativa:

  • Směšně výkonný nabíjecí adaptér v balení
  • Displej má jen 60 Hz obnovovací frekvenci
  • Nemá stereo reproduktory
  • Odlfláknutá aplikace fotoaparátu
  • Kvalita nočních snímků
  • Neumí natáčet videa ve 4K se 60 FPS

 

 

 

Co najdu v balení?

V prodejním balení k mobilu dostanete 7,5W nabíjecí adaptér, metrový USB-C nabíjecí/datový kabel a také různé návody. Nic víc v balení bohužel nenajdete a osobně bych rád viděl třeba obyčejný silikonový kryt.

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro SONY Xperia 10 III zakoupit 

 

 

Design a konstrukce – zvýšená odolnost nechybí!

Jak jsem tu již zmiňoval, tak SONY Xperia 10 III se snaží zaujmout uživatelé, kteří chtějí kompaktní mobil. Celkové rozměry mobilu činí 154 x 68 x 8,3 mm a váží 169 gramů. Mobil je tedy na dnešní poměry opravdu kompaktní a v ruce sedí výborně. Problém jistě nebudete mít ani se psaním jednou rukou. Potěší, že konstrukce mobilu disponuje zvýšenou odolností s certifikací IP65/IP68. Mobil tedy odolná vodě, ale i prachu. Během mého testování jsem mobil zkoušel namočit pod tekoucí vodu a vodě do něj nenatekla.

Na čelní ploše se nachází protáhlý 6palcový OLED displej s poměrem stran 21:9. Díky tomuto poměru mobil působí odlišně. I když má displej minimální rámečky, nenabízí žádný průstřel ani výřez v displeji. Nad displejem tedy najdeme tenký proužek se selfie kamerkou, různými senzory a také mřížkou reproduktoru pro hovory. Hlasitý reproduktor se pak nachází v mřížce pod displejem.

Rám mobilu je z plastu, ale působí kvalitním dojmem. Na jeho horní části najdeme 3,5 mm jack konektor a zdířku mikrofonu. V levém boku mobilu se ukrývá slot pro nanoSIM/microSDXC, který je možné snadno vyjmout nehtem, což výrobci chválím. Pravý bok pak na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se čtečkou otisků prstů. Spodní část mobilu pak má zdířku mikrofonu a oboustranný nabíjecí konektor USB-C.

Záda mobilu jsou skleněná a najdeme na nich jenom lehce vystupující modul třech fotoaparátů a přisvětlovací LED blesk. Dále na zádech najdeme jen logo výrobce. Je také dobré zmínit, že mobil je k dispozici v mnou testované černé barvě, ale také v bílé a modré.

 

 

 

Displej a zvuk – mohlo to být lepší

6palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením je sice moc hezký, má věrné barevné podání, příkladné pozorovací úhly a dobrou viditelnost na přímém světle. To, co mu však neodpustím je obnovovací frekvence pouze 60 Hz. Výrobce už mohl nasadit alespoň 90 Hz obnovovací frekvenci. Na druhou stranu má poměr stran 21:9, což moc výrobců nemá a má také notifikační diodu nad displejem.

Jelikož má mobil OLED displej, tak jsem očekával, že bude mít funkci Always On (Vždy na displeji). Ta funguje tak, že zobrazí čas, datum i notifilkace na zhaslém displeji. Bohužel Xperia 10 III tuto funkci postrádá, což trochu zachraňuje zmíněná dioda, ale nemění to nic na tom, že mi Always-On chybí…

A co zvuk? Jelikož se jedná o SONY, očekával jsem, že mobil bude mít stereo reproduktory. Bohužel tomu tak není a k dispozici je pro multimédia jen jeden reproduktor, který však nehraje vůbec špatně. Některé uživatele může potěšit také přítomnost 3,5 mm jack konektoru pro připojení starších drátových sluchátek.

 

 

 

Odemykání mobilu – tradičně s pochvalou

Stejně jako u mobilu Xperia 1 III se SONY snaží nabídnout především bezpečnost, takže musíte zapomenout na nebezpečné odemykání skrze selfie kamerku. Výrobce však nasadil spolehlivou čtečku otisků prstů, a to přímo do zamykacího tlačítka na pravém boku mobilu. Umístění je ideální a čtečka funguje ukázkově.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Srdcem mobilu je osmijádrový výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 690 5G, který byl vyroben 8 nm technologií. Tomu asistuje grafický čip Adreno 619 a 6 GB paměti RAM. Oficiálně se na našem trhu prodává jen varianta se 128 GB interním úložištěm, kterou je možné rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální velikosti 1 TB.

Test v AnTuTu Benchmark, AnTuTu storage test a Geekbechn 5

A jak je na tom výkon v praxi? Je dostačující pro svižný běh operačního systému i všechny náročné aplikace. Na vysoké grafické nastavení si zahrajete i náročné mobilní hry, ale pokud chcete hrát tu nejnáročnější, kterou je Fortnite, musíte se smířit se středním grafickým nastavením.

Co se nabíjení týče, tak tady čeká příjemné překvapení. Xperia 10 III exceluje ve výdrži a mobil vydrží s akumulátorem 4 500 mAh běžné používání kolem jednoho a půl dne. Dva dny nejsou výjimkou a výdrž na jedno nabití tedy hodnotím jako velmi dobrou. Co se nabíjení týče, to probíhá skrze USB-C a mobil podporuje 30W rychlé nabíjení, ale bohužel v balení najdete jen ubohý adaptér s výkonem 7,5W. Opravdu nechápu, proč výrobce nemohl do balení vložit alespoň 18W adaptér. Adaptér tedy po vybalení můžete klidně vyhodit a zakoupit si výkonnější.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

Co se mobilní aplikace fotoaparátu týče, tak z té jsem celkem zklamaný. Nabízí sice HDR, které by mělo fungovat i automaticky, ale ve skutečnosti automatické HDR funguje tak nějak zvláštně. Bohužel i chybí pruh různých režimů, ale ty aplikace naštěstí má ukryté pod položkou „Režim“.  Tam najdete třeba ruční režim pro manuální nastavení parametrů. Dostalo se i na noční režim, který však nočním snímkům zrovna moc nepomáhá a výrobce jej mohl vylepšit.

Do vývoje mobilních telefonů sice bohužel nevidím, ale dle mého názoru výrobce mohl zvládnout aplikaci lépe, protože aplikace působí ofláknutě. Mám i takový pocit, že aplikace fotoaparátu kazí kvalitu především nočních snímků a chtělo by to lepší post-processing.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

SONY Xperia 10 III nabízí modul se třemi zadními fotoaparáty a přisvětlovacím LED bleskem. Hlavní fotoaparát nabízí 12 Mpx rozlišení a světelností f/1.8. Druhý fotoaparát je teleobjektiv s 2x optickým zoomem, 8 Mpx rozlišením a světelností f/2.4. Poslední fotoaparát je ultraširokoúhlý se závěrem 120°, 8 Mpx rozlišením a světelností /2.2.

A jak fotoaparáty fotí? No, za dobrých světelných podmínek snímkům nechybí hezké věrné barevné podání, dostatek detailů a dobře funguje i HDR. S makro snímky jsem byl také spokojený. Ze snímků za špatných světelných podmínek jsem však zklamaný, protože i s nočním režimem jsou snímky spíše podprůměrné

Snímky nafocené mobilem SONY Xperia 10 III

 

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umí pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu) a je opravdu velká škoda, že nezvládá již 60 FPS. V HD rozlišení však můžete pořídit i zpomalený záběr se 120 FPS. Videa jsou na tom za dobrých světelných podmínek dobře a líbí se mi jejich barevné podání, ostrost a slušná je i elektronická stabilizace obrazu.

 

 

 

Focení selfies

Nad displejem se nachází 8 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.0. Jedná se tedy o parametrově dost průměrné hodnoty a průměrné jsou také pořízené snímky. K dispozici ale máte i různé režimy zkrášlení či mnou oblíbený režim bokeh s rozostřeným pozadím.

 

 

 

Operační systém – takřka čistý Android

V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 11 s bezpečnostními záplatami z 1. října 2021. Systém v mobilech SONY mám rád, protože se jedná i takřka čistý Android bez zbytečných hloupostí. To, co musím pochválit je především spolehlivost systému. Za celou dobu testování jsem nemusel mobil restartovat a vše fungovala naprosto skvěle.

Na úvodní obrazovce po prvním startu hned najdete ikonu aplikace pro přepínání na rozdělení obrazovky. To znamená, že můžete v jedné půlce displeje třeba psát e-mail a ve druhé mít třeba internetový prohlížeč. Výrobce si jen mohl odpustit předinstalované aplikace Facebooku, Netflixu a dalších. Ty je však možné odinstalovat

 

 

 

Konektivita – s 5G na palubě

Po stránce konektivity je na tom Xperia 10 III vybavena dobře. V levém boku mobilu se ukrývá hybridní šuplík se sloty pro dvě nanoSIM a microSDXC karty. Vybrat si tedy musíte, zda chcete dualSIM nebo paměťovou kartu s jednou nanoSIM. Mobil podporuje všechna 5G i LTE/4G pásma, takže s mobilním internetem nebudete mít problém. Připojit se můžete i ke 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím a k dispozici je i NFC pro bezkontaktní platby. A pro navigace slouží systémy: GPS, A-GPS, Galileo, Glonass, Beidou i QZSS.

 

 

 

Závěr – má voděodolnost, ale slabší fotoaparáty…

SONY Xperia 10 III si své zákazníky jistě najde, protože lidí, kteří chtějí malé displeje je poměrně dost. Xperia má navíc také zvýšenou odolnost s certifikací IP68, což u konkurence v této cenové kategorii zkrátka nenajdete. Mobil zaujme také spolehlivým operačním systémem a čtečkou otisků prstů na boku mobilu. Staromilce může potěšit také notifikační dioda a 3,5 mm jack pro připojení starších sluchátek.

I když to dělám nerad, tak už musím Xperii 10 III kritizovat. Nelíbí se mi odfláknutá aplikace fotoaparátu se špatným post-processingem nočních snímků. Je také velká škoda, že displej nemá alespoň 90 Hz obnovovací frekvenci a neumí natáčet ve 4K se 60 FPS. Směšně pomalý nabíjecí adaptér ani nebudu raději už komentovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top