Výrobce Xiaomi letos na náš trh vtrhl s modelovou řadou mobilů Redmi Note 14. Jedná se o velmi oblíbenou řadu a v této recenzi jsem se podíval na Redmi Note 14 Pro+ 5G. Z celé řady to je nejvyšší model a chce zaujmout svým elegantním designem, chytrými AI funkce v češtině, 200 Mpx fotoaparátem s OIS a zvýšenou odolností IP68. Jak se novinka?
Pozitiva:
- Kryt v balení
- Verze s veganskou kůží a ergonomie
- Pěkný OLED displej se zakřivením
- Stereo reproduktory
- Podpora mnoha audio kodeků a Bluetooth 5.4
- Možnost úzkého propojení s tabletem
- eSIM, DualSIM a infraport pro ovládání spotřebičů
- Čtečka otisků pod displejem
- Výkon a dostupnost verze 12/512 GB
- Výdrž na jedno nabití a 120 W nabíjení
- Prostředí HyperOS a AI funkce v češtině
- Rozumná cena
Negativa:
- V balení chybí nabíjecí adaptér
- Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
- Čistě průměrný ultraširokoúhlý fotoaparát
- Raději bych viděl UFS 3.0
Obsah prodejního balení
Výrobce chválím za přiložený silikonového tmavého krytu. Nabíjecí adaptér však budete v krabičce hledat marně, protože na výrobce mobilů tlačí EU. Nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel se v krabičce stále nachází a společnost mu dělá spona pro vysunutí nanoSIM slotu.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Redmi Note 14 Pro+ 5G zakoupit
Design a konstrukce – voda mu problém nedělá
Redmi Note 14 Pro+ se na našem trhu prodává ve třech barevných provedeních. Sáhnout můžete po běžných verzích v černé a modré, ale já bych rozhodně sáhl po levandulově fialové, protože ta má na zádech veganskou kůži. Mobil díky tomu působí prémiověji a neklouže z ruky. Výborné ergonomii přidává zakřivení zadního krytu a předního skla. Ze zad vystupuje větší modul s trojicí fotoaparátů a bleskem.
Celkové rozměry mobilu činí: 162,53 x 74,67 x 8,75/8,85 mm. Verze s veganskou kůží je patrně tlustší, ale lehčí a váží dle výrobce 205,13 gramů. Zbylé dvě verze váží 210,14 gramů. Výrobce uvádí, že konstrukce mobilu splňuje certifikaci zvýšené odolnosti IP68. Vydrží vystavení prašnému prostředí a ponoření do vody do 1,5 metru po dobu půl hodiny. V různých produktových materiálech je uváděno, že by konstrukce měla vydržet i nějaké ty pády.
Celou čelní plochu mobilu pokrývá ochranné sklo moderního displeje. Sklo výborně zapadá do rámu mobilu. Díky zakřivení se mi nejen lépe drží, ale i ovládá prostředí systému. Někdo by jistě mohl ocenit již nalepenou ochrannou fólii od výrobce. V horní části displeje je malý průstřel selfie kamery a nad ním je výřez reproduktoru.
Rám mobilu je alespoň v mnou testovaném barevném provedení lesklý a je z kvalitního plastu. Jeho horní část na sobě nese infraport pro ovládání domácích spotřebičů, mikrofon a nejspíš i potřebné senzory. Pravý bok má ideálně umístěna plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část mobilu ukrývá malý šuplík pro vložení nanoSIM karet, mikrofon, USB-C a reproduktor.
OLED displej se zakřivením
Jedním z velkých lákadel Redmi Note 14 Pro+ 5G je 6,67palcový OLED displej s rozlišením 2 712 x 1 220 px. Chrání ho tvrzené sklo Corning Gorilla Glass Victus 2 a displej je zakřivený tak akorát. Strany nejsou příliš citlivé a nemusíte se obávat nechtěných doteků.
OLED panel se výrobci povedl, má pěkné barevné podání a lze ho manuálně upravit podle vás. Podporována je 120 Hz obnovovací frekvence, automatická regulace jasu je pohotová, podporován je režim slunečního svitu a maximální jas je dostatečný pro viditelnost na přímém světle. Výrobce uvádí maximální jas na hodnotě 3000 nitů.
Mobil sice má OLED displej, ale poslední roky mobily Redmi nebo POCO od Xiaomi mají omezenou funkcí Always-On. Mají tedy spíše funkci Aktivního displeje, díky čemuž zobrazí čas, datum a nová oznámení z aplikací po dobu deseti vteřin po přijetí oznámení. Pak obrazovka zhasne a zůstane čistě černá. Je to velká škoda a vlastně vůbec takové omezení nechápu. Můžete ho obejít, ale postupy nejsou tolik komfortní. Potěšit však může gesto probuzení zvednutím mobilu nebo poklepáním na displej.
Jak mít celý den aktivní Always-On na mobilech Redmi a POCO?
V nastavení můžete zvolit nové písmo MiSans a upravit jeho velikost. U každého mobilu mám problém s velkými prvky prostředí nastavený výrobci. V případě Redmi Note 14 Pro+ jsem tedy ve vývojářském režimu nastavil minimální šířku 490 dp.
Jak umí hrát a co haptická odezva?
Redmi Note 14 Pro+ 5G má dva reproduktory. Jeden se nachází nad displejem a je určen nejen pro hovory, ale i veškerá multimédia. Druhý hlasitý reproduktor je na spodní části mobilu a s umístěním jsem spokojený. Hlasitost obou reproduktorů je slušná a vzhledem k ceně to samé lze říct o zvukovém přednesu. Já si přítomnost sterea užíval především během hraní her a sledování videí.
V nastavení zvuku se nachází vše potřebné. Povolit můžete používání zvuku z více aplikací současně, povolit prostorový zvuk při používání sluchátek a pokud chcete do zvuku více sáhnout, je k dispozici ekvalizér. Výrobce se chlubí certifikacemi Dolby a rád vidím možnost si přizpůsobit sílu haptické odezvy. Haptika funguje výborně.
Moc dobře si pamatuji na mobil Xiaomi 11T a některé další. Byl u nich problém při poslechu hudby přes Bluetooth, a to konkrétně s maximální hlasitostí. Zvuk nebyl tak hlasitý a muselo se to řešit aplikacemi třetích stran. Už je to však nějaký ten rok a zdá se, že výrobce se skutečně ponaučil a ušel velký kus cesty.
Redmi Note 14 Pro+ 5G v oblasti bezdrátového poslechu hudby velmi mile překvapil. Má novější verzi Bluetooth 5.4, ale v tomto cenovém segmentu stále ještě není samozřejmé podpora tolika audio kodeků. Detekoval jsem kodeky: Qualcomm AptX Adaptive se vzorkovací frekvencí 48 kHz a 24 bity. Dostupné jsou ještě kodeky: AptX, AptX HD, LDAC, LHDC až do verze v5, AAC a SBC. Za to výrobce moc chválím a poslech hudby byl nejen hlasitý, ale i velmi kvalitní.
Pokud patříte mezi náročnější milovníky hudby, pak oceníte bezproblémové používání externích DAC převodníků a sluchátkových zesilovačů. Mobil si s nimi rozumí výborně a užívat si můžete velmi vysokou kvalitu FLAC audio nahrávek s drátovými sluchátky. Se 3,5 mm jack konektorem na mobilu již samozřejmě počítat nemůžete a on již nemá ani smysl. Audiofilové totiž beztak vždy budou chtít použít DAC převodník či zesilovač do USB-C.
Konektivita mobilu a propojení zařízení
Redmi Note 14 Pro+ 5G podporuje funkci DualSIM a vložit do něj lze dvě fyzické nanoSIM karty. Používat můžete ještě jednu fyzickou a druhou eSIM. Právě za přítomnost eSIM výrobce chválím. Na obou SIM kartách jsou podporování všechna důležitá 5G a LTE pásma a s mobilním internetem nebudete mít problémy. Můžete sdílet svým přátelům Wi-Fi hotspotem až ve verzi Wi-Fi 6. Citlivost antén mobilu je výborná a připojit se lze k bezdrátovém sítím až do verze Wi-Fi 6E.
Jedná se o opravdu moderní mobil, proto je přítomna NFC cívka pro možnost využívat bezkontaktní platby. Používat můžete bezdrátové přenášení obrazu do televizorů a jiných zařízení, používat tiskárny, technologii Quick Share pro odesílání velkých souborů, Xiaomi Share umí to samé a Android Auto nechybí taktéž.
Máte ještě tablet od Xiaomi? Pak můžete využívat příjemné propojení mobilu s tabletem. Nejde jen o synchronizaci oznámení, rychlé připojení k hotspotu mobilu nebo prozvánění ztracených zařízení. Zrcadlit v reálném čase můžete dění displeje mobilu na tabletu. Můžete na jedné části displeje pracovat a na druhé používat cokoliv v mobilu nebo okno s mobilem připnout na stranu. Klidně můžete přímo z tabletu odepisovat na zprávy, rychle přenášet fotky napříč zařízeními nebo vyřizovat hovory. Tato funkce funguje výborně a v akčním rolovacím centru můžete mít Xiaomi Hub se zařízeními.
Pro mapy a navigace poslouží podpory všech potřebných družit. Náš trh nejvíce zajímají evropské Galileo a americké GPS s A-GPS. Mobil však ještě podporuje QZSS, Beidou nebo Glonass. Nalezení polohy je spolehlivé a rychlé.
Můžu ovládat spotřebiče? Ano, již v začátku recenze jsem přítomnost infraportu zmiňoval. Je na horní části mobilu a funguje velmi dobře. Testoval jsem ho nejen s televizorem od Xiaomi, ale i konkurenčními LG a Samsung. Výrobce do mobilu již nainstaloval aplikaci Mi Ovladač v češtině. Podporuje mnoho zařízení od různých výrobců. Pokud chcete, klidně si můžete z Obchodu Play stáhnout aplikace od jiných vývojářů.
Odemykání mobilu a zabezpečení
Redmi Note 14 Pro+ 5G lze odemykat optickou čtečkou otisků prstů pod displejem nebo obličejem s pomocí selfie kamery. V obou případech je odemykání bleskové a spolehlivé. Čtečce nedělá problémy ani výrobcem nalepená ochranná fólie a pokud si časem budete chtít nalepit třeba sklo, doporučuji nastavení prstu po nalepení odstranit a proces nastavení prstu provést znovu. Zajistíte tak bezproblémové odemykání u se sklem.
Je výkon mobilu dostatečný?
Výrobce letos do mobilu nasadil osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3. Vyroben byl 4 nm moderním procesem a nabízí maximální takt 2,5 GHz. Na našem trhu si lze vybrat mezi dvěma paměťovými konfiguracemi 8/256 GB nebo 12/512 GB. Jedná se o paměti RAM LPDDR4X a interní úložiště UFS 2.2. Proč výrobce nenasadil již UFS 3.0? To netuším a mobil rychlejší úložiště mít rozhodně mohl. Pocítí kvůli tomu běžný uživatel nějaké omezení? Asi ne.
Podporována je funkce automatického rozšiřování paměti RAM skrze interní úložiště, a to v případě potřeby. Funkci můžete povolit v: Nastavení telefonu, Další nastavení, Rozšíření paměti. V mnou testované konfiguraci bylo možné zapnout rozšíření až o dalších 12 GB. Předpokládám, že nižší konfigurace povolí rozšíření až o 8 GB.
Redmi note 14 Pro+ 5G je sice nejvyšší modelem své řady, ale stále se nejedná o vlajkový model Xiaomi 14 nebo Xiaomi 14 Ultra. Tak vysoký výkon nelze očekávat, ale vlastně ho má dost. Užívat si můžete jakoukoliv náročnou aplikaci bez potíží, mít aktivních více aplikací na pozadí a zahrát si můžete náročné hry. Vyzkoušel jsem opravdu náročné tituly a rád vidím podporu procesoru ze stran vývojářů.
Fortnite si zahrajete na vysoké grafické nastavení se 60 FPS, Blade of God X: Orisols funguje také na vysoké detaily a pro náš trh nedostupný titul Need for Speed: Unite jsem hrál na střední grafické nastavení. Procesor se efektivně chladí, což hráči ocení především během léta.
Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení
Pod zadním krytem má mobil integrovaný akumulátor o kapacitě 5 110 mAh. S výdrží jsem byl velmi spokojený, jelikož procenta nabití mizela pomalu. Mile překvapen jsem tím, že procesor od Qualcommu spotřebovává méně energie, nežli konkurence od MediaTeku. Většinou je to totiž přesně naopak. Celý pracovní den vám mobil vydrží a pokud nebudete hrát hry nebo sledovat hodiny videa na TikToku, pak můžete vydržet dva dny na jedno nabití. Výdrž se hodnotí velmi obtížně, jelikož každý uživatel používá jiné aplikace a aktualizacemi systému se může výdrž časem měnit.
Výrobce se na velkém globálním launchy chlubil kvalitou použitého akumulátoru. Dle jeho tvrzení by měla kapacita spadnout na 80 % až po překročení 1 600 nabíjecích cyklů. To je velmi vysoký počet, jelikož většinou bylo výrobci uváděno 800 cyklů. V nastavení baterie je k dispozici „ochrana baterie“ pro šetrné nabíjení. Já tato omezení rychlosti nabíjení přímo nesnáším, proto jsem funkci zcela vypnul. Dnes se vážně nechci nijak omezovat a mobil podporuje 120 W drátové nabíjení. Výkon je to opravdu vysoký, ale zamrzí absence nabíjecího adaptéru v balení. Pokud chcete tak vysoký výkon používat, budete si muset originální adaptér od Xiaomi zakoupit. Pomocí něj se z nuly do 100 % stavu nabije za přibližně 25 minut. Výrobce ho naštěstí prodává ve svém e-shopu.
Kde sehnat originální drátové a bezdrátové Xiaomi nabíječky?
Jak umí zadní fotoaparáty pořizovat fotky a video?
Mobil Redmi Note 14 Pro+ 5G je z celé modelové řady nejvyšším. Nejedná se o vlajkový model, přesto od mobilů v této cenové kategorii očekávám slušné fotoaparáty. Na zádech nese větší modul se třemi fotoaparáty a přisvětlovacím bleskem. Hlavní má 200 Mpx rozlišení, clonu f/1.65, optickou stabilizaci obrazu (OIS) a senzor má velikost 1/1.4palce. Druhý fotoaparát je dle očekávání ultraširokoúhlý s 8 Mpx rozlišením a clonou f/2.2. Třetí je pak zcela zbytečný, jelikož slouží pro makro a má pouze 2 Mpx rozlišení.
Více jsem se fotkám věnoval ve svém předchozím článku. Najdete tam nejen více informací o fotoaparátech, ale i ukázku všech pořízených fotek.
Hlavní kamerou můžete pořídit video v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS. Pokud chcete 60 FPS, musíte rozlišení přepnout na Full HD (1080p). Rád vidím přítomnost optické stabilizace obrazu (OIS) a pořízena videa jsou mna danou cenovou kategorii vážně pěkná a stabilní. Nechybí jim hezké barvy, detaily a svižně funguje přeostřování z blízkých objektů.
Ultraširokoúhlá kamera má efektivní elektronickou stabilizaci obrazu (EIS), ale kvalita je na tom jako v případě fotografií. Je tedy čistě průměrná a dokážu si představit použití asi jen venku za dobrých světelných podmínek.
Pokud si chcete prohlédnout malé ukázky videí pořízených mobilem, musíte si je stáhnout z:
- 4K video z hlavního fotoaparátu z Telegramu
- Full HD video z ultraširokoúhlého fotoaparátu z Telegramu
- Obě videa jsou dostupná i v OSCloudu
Co selfie kamera?
Displej ve své horní části poskytuje malou selfie kameru s rozlišením 20 Mpx a clonou f/2.2. Podporuje focení v portrétním režimu a jeho následné vylepšení funkcí HD portrét, můžete sílu rozostření nastavit podle sebe, načasovat spoušť, sáhnout po filtrech a podrobném režimu zkrášlování. V něm můžete provádět nejen běžnou retuš, ale měnit velikost nosu, brady a provádět další úpravy. Ve tmě pak může pomoci noční režim a video pak pořídíte ve Full HD se 30 nebo 60 FPS.
Já si veškeré režimy zkrášlení vypnul. Mému obličeji už beztak v ničem nepomohou a nemám je rád. Naopak musím fotoaparátu pochválit jeho přirozenost a pleť má přirozenou barvu. Rozostření funguje kolem vlasů výborně a spokojený jsem i s mírou detailů. Výborně pak funguje automatické nastavení zorného pole, ale klidně ho můžete regulovat tlačítky 1x nebo 0,8x podle sebe.
Operační systém – AI funkce v češtině
V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 14 a je škoda, že již nemá nový Android 15. Brzy by mobil však měl obdržet velkou aktualizaci s novým Androidem a uživatelským prostředím HyperOS 2.0. Výrobce tříletou podporu pro vydávání velkých aktualizací Androidu. Dostanete tedy Android 15, 16 a 17. Až do 1. 1. 2029 bude dostávat pravidelné aktualizace bezpečnostních záplat.
Uživatelské prostředí HyperOS má fajn funkce a nastavit si můžete různá gesta např. pořízení screenshotu poklepáním na záda mobilu nebo tahem tří prstů po displeji. Celý systém lze ovládat moderními gesty, ale pro staromilce je stále k dispozici možnost třech tlačítek na spodní části displeje. Celé prostředí je spolehlivé a krásně svižné.
Výrobce láká na různé chytré AI funkce. Xiaomi je do svých mobilů nasazuje roky, ale až teď díky trendu je rychle vylepšuje. Přímo v galérii fotek se nachází funkce úprav. Pod tlačítkem „AI“ se ukrývá vylepšení pomocí algoritmů, zvětšování fotek, vymazání nechtěných objektů z fotky a změnit lze i oblohu. Chválím, že mobil již má novější funkci odstraňování AI Erase 2.0.
Tady ale nejde jen o úpravu fotek nebo videí. V nastavení telefonu se nachází položka AI funkcí a najdete tam informace, že mobil nabízí výborné funkce AI titulky nebo AI tlumočníka. Slouží pro překladu zvuku nejen z videí a v reálném čase přeloží konverzace. AI může pomoci i s opravou chyb nebo shrnutí textu v poznámkách, přepisovat lze zvuk na text nebo vyhledávání v Googlu zakroužkováním objektu.
Se systémem jsem byl velmi spokojený, přesto si výrobce mohl odpustit předinstalování různých aplikací. Naštěstí je lze snadno odinstalovat. Já však odinstaloval i další, a to internetový prohlížeč od Xiaomi a Chrome, Google Disk, aplikaci Google vyhledávače a další. Během testování se mi v systému neobjevila žádná reklama v systémových aplikacích, ale někteří zahraniční uživatelé na Redditu je hlásí. Kdyby se vám nějaký reklamní banner zobrazil, je možné reklamy vypnout.
Závěr – umí překvapit
V době psaní recenze se Redmi Note 14 Pro+ 5G prodával v různých velkých e-shopech, ale výrobce ho nabízí přímo v oficiálním Mi Storu. Cena za verzi 8/256 GB byla nastavena na 10 999 Kč s DPH a za vyšším 12/512 GB zaplatíte 12 499 Kč s DPH. Příplatek je tedy minimální a kdybych se měl já rozhodovat, rozhodně bych sáhl po vyšší verzi s 512 GB úložištěm.
Myslím si, že design se letos výrobci vážně povedl. Nejsme žádný milovník fialové barvy, ale v případě tohoto modelu se jedná jen o takový lehký nádech. Já osobně bych si koupil právě tuto verzi, protože veganská kůže na zádech se mi líbí a mobil se lépe drží. Chválím pak za konstrukci se zvýšenou odolností IP68, krásný zakřivený OLED displej, podporu mnoha audio kodeků pro bezdrátový poslech a někdo rád uvidí úzké propojení s Xiaomi tablety. Konektivita je na tom s eSIM, Wi-Fi 6E a infraportem také výborně, výkon mobilu je dostatečný a bleskové nabíjení je návykové.
AI je dnes často jen takové marketingové označení, ale v případě Redmi Note 14 Pro+ 5G mi dává smysl. Nevyužiji sice všechny funkce, ale pro úpravu fotek a překladů poslouží výborně.
Nemohu ale jen chválit a kopnout si musím do zcela zbytečného 2 Mpx fotoaparátu pro makro. Proč ho výrobci stále nasazují? Tomu nikdy neporozumím… Ultraširokoúhlý fotoaparát není špatný, ale na zadek se z něj neposadíte a já bych od něj už očekával trochu víc. Chtěl bych také již rychlejší interní úložiště UFS 3.0, ale je pravdou, že běžný uživatel na rozdíl mezi UFS 2.2 a 3.0 asi nepozná. Zapomenout nesmím zmínit ani absenci nabíjecího adaptéru, ale s tím se budeme muset smířit u všech výrobců.