Výrobce Xiaomi pro globální trh představil nové mobily řady Redmi Note 14. Došlo i na představení dalších produktů, a to třeba bezdrátových sluchátek Redmi Buds 6 a Redmi Buds 6 Pro. V této recenzi jsem se podíval na dostupnější model. Navazuje na svého předchůdce, ale slibuje vylepšený zvuk, novější verzi Bluetooth a vysokou výdrž na jedno nabití. Jak si novinka vedla v testování?

Pozitiva:
- Design a ergonomie sluchátek
- Vzhledem k ceně velmi slušný zvuk
- Mobilní aplikace pro Android a iOS
- Slušná výdrž na jedno nabití
- Na svět audia nízká cena
Negativa:
- Krabička časem trpí na vlasové škrábance
- Design se od staršího modelu příliš neliší
Obsah prodejního balení
V tradičně krabičce se nachází potřebný základ. Ke sluchátkům dostanete tři velikosti gumových špuntů a krátký nabíjecí USB-A na USB-C kabel.
Design a konstrukce
Redmi Buds 6 se na našem trhu prodávají ve třech barevných provedeních. Já na test obdržel černou verzi a sáhnout můžete ještě po bílé nebo korálově zelené. Poslední barva je taková netradiční, což může dost lidí ocenit.
Nabíjecí krabička nového modelu svým designem navazuje na předchozí model. Je celá z plastu a najdeme na ní logo výrobce, z čelní strany je nabíjecí konektor USB-C a výřez pro nehet. Slouží pro snadné otevírání víka a výrobce přímo do výřezu integroval dlouhou bílou diodu. Ta umí signalizovat stav nabití, nabíjení a režim párování blikáním. Uvnitř krabičky najdeme dvojici sluchátek. Kolem nich je dostatek místa, aby bylo jejich vyjímání snadné. Pravý bok krabičky na sobě nese fyzické tlačítko pro případný reset a párování.
Zpracování krabičky se tedy výrobce tradičně povedlo a v kapse vám překážet nebude. Je lehoučká a váží jen 43,2 gramů s vloženými sluchátky uvnitř. Celkové její rozměry pak činí: 61,01 x 51,71 x 24,80 mm. Stejně jako jiné modely podobných sluchátek, horní a spodní část krabičky trpí na vlasové škrábance. To je však běžné i u mnohem dražších sluchátek.
Samotná sluchátka se od předchozího modelu příliš neliší. Mají podobnou tenkou nožičku a najdeme na ní dotykovou plochu pro používání gest. K těm se dostanu ještě později. Příjemně překvapený jsem z ergonomie sluchátek. V uších sedí skvěle a nemají tendence vypadávat ani při běhu. Jsou také krásně lehká a váží jen 5 gramů, měří pak 31,13 x 21,34 x 23,5 mm.
Kompatibilita a připojení
Redmi Buds 6 překvapivě nabízí moderní verzi Bluetooth 5.4. Projevuje se nejen na spolehlivosti připojení, ale také kvalitě zvuku a výdrži na jedno nabití. Sluchátka jsou kompatibilní s mnoha zařízeními bez ohledu na výrobce nebo operační systém. Podporují nejrozšířenější audio kodeky AAC a SBC, takže si tu nejvyšší kvalitu užijete všude.

Sluchátka je možné spárovat s každým moderním zařízení, a to pouhým otevřením nabíjecí krabičky se sluchátky uvnitř. Pokud používáte mobil s novější verzí Androidu, zobrazí se okno s možností rychlého párování, a to díky funkci Google Fast Pair. Na pravém boku krabičky je však ještě fyzické tlačítko, které stačí dlouze podržet a po rozblikání přední diody budou sluchátka připravena k párování. Používal jsem je s mnoha mobily s Androidem a EMUI 14, tabletem, počítačem s linuxovou distribucí EndeavourOS a chytrými hodinkami s WearOS a HarmonyOS. Všude sluchátka fungovala bez problémů nebo snižování kvality zvuku.
Mobilní aplikace, Spotify zdarma, gesta a výhody pro uživatele Xiaomi mobilů
Jedná se o dostupná sluchátka a u těch se nepředpokládá, že by měla dostupná nějakou mobilní aplikaci. Xiaomi ji však má, nese název Xiaomi Earbuds a užít si ji mohou majitelé mobilů s Androidem nebo iOS. Pokud však máte mobil od Xiaomi, žádnou aplikaci si stahovat nemusíte. V nastavení Bluetooth totiž stačí tevřít možnosti připojených sluchátek a všechny funkce máte hned po ruce.
Během představení sluchátek výrobce lákal, že si každý nový uživatel může vyzvednout dva měsíce Spotify premium zdarma. To je možné v mobilní aplikaci Xiaomi Earbuds. V aplikaci se přihlaste ke svému Xiaomi účtu, klepněte prstem na banner a dostanete kód pro vyzvednutí dvouměsíčního předplatného zdarma. To je možné v tomto odkaze.
Prostředí mobilní aplikace je přeloženo do češtiny a je přehledné. Já na test obdržel sluchátka hned po jejich představení a v aplikaci byla k dispozici aktualizace novějšího firmwaru. Po prvotním spárování ji doporučuji nainstalovat. Nastavit si můžete různá gesta, sílu ANC nebo transparentního režimu, povolit duální připojení nebo prostorový zvuk.
Jak je to s dotykovými gesty? Funguje obstojně a nachází se na nožičce každého sluchátka. Je skvělé, že si jejich funkcionalitu můžete přizpůsobit k obrazu svému. Fungují pro pozastavení a spuštění přehrávání, přeskakování skladeb, regulaci hlasitosti a uživatelé Xiaomi mobilů je mohou používat jako praktickou vzdálenou spoušť fotoaparátu.
Jak je na tom zvuk, hovory a latence?
Svět audia je pestrý a Xiaomi Buds 6 spadají svou cenou spíše do nižšího segmentu. Nějaký audiofilský zážitek tedy samozřejmě dostat nemůžete, ale výrobce se chlubí vylepšením 12,4 mm měničem a asistencí 5,5 mm mikro-piezoelektrickým keramickým výškovým měničem. Dobrému zvuku přidává ještě právě již zmíněná novější verze Bluetooth. Jistě oceníte i možnost připojení ke dvěma zařízením současně, ale nejdříve tuto funkci musíte povolit v aplikaci.
Po stránce designu a konstrukce se Xiaomi Buds 6 od svého předchůdce příliš neliší. Odlišnosti se nachází právě uvnitř, a to především u zvuku. Oba modely jsem měl možnost porovnat a nový model má také příjemně důraznější basy a lepší výšky. Vyzkoušel jsem několik hudebních žánrů a užít si je může každý uživatel.
Každé sluchátko má mikrofony a v případě hovorů budete spokojeni. Kdybych je měl hodnotit, pak jsou spíše průměrné a odpovídají ceně sluchátek. Aktivní potlačení hluku (ANC) sluchátka nabízí a sílu potlačení je možné manuálně regulovat v nastavení. Doporučuji být však umírněný, protože po nastavení na maximální sílu ANC se ze skladeb vytrácí detaily. Potlačení hluku vzhledem k ceně je dobré, ne však nadprůměrné. Vylepšení jsem vypozoroval v transparentním režimu. Stará se o to, aby uživatel mohl poslouchat hudbu, ale přes mikrofony slyšel dění kolem. Opět si sílu propouštění můžete manuálně poupravit a funguje to dobře. K čemu taková funkce je? Slyšíte dění na ulici, můžete pak sluchátka poslouchat na cestách třeba na kole, elektrické koloběžce (nikoho nenabádám) nebo v kanceláři.
V dnešní době je samozřejmě důležitá i odezva. Při testování jsem zkoušel hrát mobilní hry nebo na počítači hry v cloudové službě Boosteroid. Spustil jsem i nějaké nainstalované hry a synchronizace zvuku s videem byla velmi dobrá. V mobilní aplikaci můžete zapnout režim vylepšení latence, díky čemuž se sníží kvalita zvuku, ale kvalita připojení bude lepší. Filmy s vyšším datovým tokem mají také dobrou synchronizaci zvuku s videem, ale při spuštění velmi kvalitních video nahrávek již dochází ke zpoždění zvuku. To je však od sluchátek za tyto peníze běžné. Pokud sledujete nekvalitní filmy na Netflixu, HBO nebo jiných podobných službách, na žádný problém nenarazíte.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Xiaomi Buds 6 lákají na svou až 42hodinovou výdrž na jedno nabití. Je to velmi vysoké a lákavé číslo. Ano, jedná se o číslo výdrže sluchátek společně s nabíjecí krabičkou a s vypnutým ANC. V nabíjecí krabičce se nachází akumulátor o kapacitě 475 mAh a v každém sluchátku je pak akumulátor s kapacitou 54 mAh. Výdrž je velmi slušná a sluchátka na jedno nabití vydrží přibližně 5 hodin. Během testování jsem různě měnil hlasitost a vypínal a zas zapínal ANC. Pokud budete poslouchat hudbu na maximální hlasitost, mít aktivní duální připojení a ANC, stav nabití bude mizet rychleji.
O nabíjení se stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a použít můžete kabel z balení. Já k nabíjení používal originální adaptér k Xiaomi 14 Ultra a adaptéry od jiných výrobců. S každým si sluchátka rozuměla.
Ještě se musím vrátit k bílé diodě na čelní straně krabičky. Ona je totiž nezvyklé podlouhlá a má to své opodstatnění. Zobrazuje totiž stav nabití krabičky. Během nabíjení podsvícení proužku nabíhá a během vybíjení zas jeho části zhasínají. Doufám, že si toto řešení bude výrobce držet i do nadcházejících modelů.
Závěr – příjemný upgrade
Přiznám se, že jsem od Redmi Buds 6 neměl nějaká velká očekávání. Design je sice hezký a konstrukce na ukázkové úrovni, ale dost připomíná předchozí model. Jedná se však jen o přejmenování starého modelu, jak jsem se domníval? Naštěstí ne. Došlo k vylepšení měniče a zvuku, transparentního režimu, o něco lepší je výdrž, připojení s Bluetooth 5.4 a líbí se mi zobrazení stavu nabití na diodě krabičky.
Shrnutí? Jedná se o povedený upgrade, jak se sluší a patří. Někomu může vadit stále velmi podobný design nebo časem vlasové škrábance na vnější straně krabičky. Narážíme zde však na velmi nízkou cenu sluchátek. Za ty peníze zkrátka dostanete skvělá sluchátka i s mobilní aplikací v češtině.