Výrobce Realme na našem trhu často prodává spíše dostupnější modely. Zdá se, že se to konečně mění a znovu k nám dovezl zástupce řady „GT“. Jedná se o vlajkový model Realme GT 7 Pro. Zaujmout chce svým designem, certifikací zvýšené odolnosti, nekompromisním výkonem s procesorem Snapdragon 8 Elite a fotoaparáty. Jak si mobil vedl v recenzi?
Pozitiva:
- Netradiční barevná varianta „Mars Orange“
- Certifikace zvýšené odolnosti IP68 a IP69
- LTPO OLED displej
- Stereo reproduktory a dobrá haptická odezva
- Wi-Fi 7, infraport pro ovládání spotřebičů
- Ultrasonická čtečka otisků prstů
- Nekompromisní výkon se Snapdragonem 8 Elite
- Výdrž na jedno nabití s 6 500 mAh a rychlé nabíjení
- Hlavní fotoaparát a teleobjektiv
- Android 15, příjemné prostředí Realme UI a AI funkce
- Rozumná cena
Negativa:
- V balení není nabíjecí adaptér
- Absence eSIM
- Někomu může chybět bezdrátové nabíjení
- Přední kamera neumí 4K
- Slabší ultraširokoúhlý fotoaparát
Obsah prodejního balení
Výrobce k mobilu přibalil pěkný tmavý silikonový kryt, nabíjecí USB-A na USB-C kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM šuplíku a návody. Kam se ale poděl nabíjecí adaptér? V balení již chybí. Vidím to nerad, ale brzy to budou dělat všichni.
Design a konstrukce – je libo povrch Marsu?
Na tiskové konferenci jsem měl možnost se podívat na obě barevné verze mobilu. Nejvíce zajímavá je dle mého názoru oranžová „Mars Orange“. Je nejen netradiční, ale má na sobě decentní vzor. Údajně se jedná o vzor značící povrch Marsu. Pokud by vám oranžová přeci jen vadila, hezká je i šedá verze „Galaxy Grey“. Strany zadního skleněného krytu jsou zaoblené a ze zad vystupuje jen modul s fotoaparáty, bleskem, mikrofonem a infraportem pro ovládání domácích spotřebičů.
Rám mobilu je hliníkový a jeho zpracování je příkladné. Je plochý a jeho hrany jsou mírně zaobleny. Díky tomu neřežou do rukou a mobil se příjemně drží. Tlačítka na pravém boku mobilu jsou hliníková, nijak se neviklají a jejich umístění mi vyhovuje. Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík se dvěma nanoSIM sloty, vedle je zdířka mikrofonu, USB-C a hlasitý reproduktor.
Čelní část mobilu na sobě nese ochranné tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 7i. Strašně se mi líbí, že všechny hrany hrany jsou zaoblené. Nejedná se o nějaké velké zakřivení, ale o lehčí zaoblení, díky čemuž mobil působí moderně a příjemně se ovládají dotyková gesta. Dost to přidává i na pěkném designu. V displeji je malý průstřel se selfie kamerkou a nad displejem najdeme jen reproduktor.
Jedná se o moderní a tedy i větší mobil. Díky již zmíněnému zaoblení hran se drží příjemně a jeho celkové rozměry činí: 162,45 x 76,89 x 8,55 mm a váží 220 gramů. Vzhledem k velikosti mobilu a velikosti akumulátoru je váha v pořádku. Výrobce si pak odnáší pochvalu za certifikaci zvýšené odolnosti IP68 a IP69. Vydrží nejen vystavení prachu a vlhkosti, ale i ponoření do dvou metrů po dobu půl hodiny.
LTPO OLED si budete užívat
Realme GT 7 Pro se chlubí kvalitním LTPO OLED displejem. Jeho úhlopříčka je 6,78palce, má vysoké 1,5K rozlišení (2 780 x 1 264 px) a barevný gamut 120% DCI-P3. Jelikož se jedná o moderní LTPO OLED panel, umí automaticky měnit obnovovací frekvenci z 1 Hz až do 120 Hz. V nastavení si však můžete pevně nastavit 60 nebo 120 Hz nebo pro každou aplikaci zvlášť.
Použitý panel se výrobci vážně povedl a má hezké věrné barevné podání. V nastavení si ho můžete upravit pomocí různých režimů. Pokud by vám ani jeden nevyhovoval, můžete si celé barevné schéma poupravit podle sebe, a to samé platí pro teplotu barev. Zapnout můžete i funkci „Adaptivní tón“ pro úpravu podmínek dle vašeho okolí. Dále je k dispozici nastavení ostrosti obrázků a videí, otáčení displeje a velikosti prvků nebo textu.
Pomocí senzoru okolního světla je možné používat automatickou regulaci jasu a maximální jas je udáván na neuvěřitelné hodnotě 6 500 nitů. Regulace funguje pohotově do jasu 2000 nitů. To je dost slušné číslo, ale co těch 6 500 mAh? To už je ideální jen pro některé situace a funguje manuálně se zapnutím funkce „Extra jas“. Nestane se, že by vám večer měl displej vypálit oči, ale na slunci skutečně uvidíte vše.
V nastavení telefonu se nachází položka „Tapeta a styl“. Najdete tam nejen úpravu písma a ikonek, ale oblíbenou funkci Vždy na displeji (Always-On). Funguje výborně a i na „zhaslém“ černém displeji zobrazí datum, čas, procentuální stav nabití a nová oznámení z aplikací. V případě oznámení nemá na rozdíl od některých výrobců omezení a umí být aktivní neustále.
Zvuk a haptická odezva
Mobil nabízí stereo reproduktory s ideálním rozmístěním. Jejich hlasitost i zvukové podání je opravdu solidní a snaží se o basy. Přes USB-C si pak mobil rozumí s různými DAC převodníky nebo sluchátkovými zesilovači. Se 3,5 mm jack konektorem na mobilu samozřejmě již počítat nelze.
Bezdrátový poslech hudby nebo připojení různých chytrých zařízení zajistí Bluetooth 5.4. Jedná se o novější a spolehlivou verzi, která je energeticky úsporná. Po celou dobu testování jsem byl s Bluetooth spokojený a podporuje všechny potřebné kodeky: AptX-Adaptive, AptX-HD, AptX, AAC, SBC, LDAC a LHDC.
V nastavení zvuku se nachází zapnutí haptické odezvy a vibrační motorky funguje výborně. Haptika je vydařená a odpovídá vlajkovému modelu. Její intenzitu si můžete manuálně poupravit. V: nastavení telefonu, Systém a aktualizace, Navigace systémem lze zapnout haptiku i při použití systémového gesta zpět. Níže je pak i přizppůsobení citlivosti hran displeje. V nastavení zvuku dále najdeme různé hudební režimy a prostorový zvuk nebo nastavení úrovně hlasitosti pro každou aplikaci zvlášť.
Konektivita a propojení s dalšími zařízeními
Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík pro dvě fyzické nanoSIM karty. Můžete je používat současně s mobilními sítěmi 5G nebo LTE. Funkci eSIM mobil bohužel nepodporuje a je to velká škoda. Mobilní internet je možné sdílet Wi-Fi hotspotem s WPA2 a WPA3 – Wi-Fi 6/5/4. Automatické vypínání hotspotu je možné zakázat, takže bude neustále k dispozici pro vaše další zařízení.
Během testování jsem byl spokojený s citlivostí antén a nenarazil jsem na problémy s žádným Wi-Fi routerem. Mobil podporuje sítě Wi-Fi 7 a starší. Pro používání chytrých zařízení a bezdrátovému poslechu hudby je přítomné Bluetooth 5.4. Tuto verzi Bluetooth jsem v recenzi již chválil a NFC cívka pro bezkontaktní placení skrze Google Peněženku nechybí.
Na horní části mobilu se nenachází žádný tmavá část s infraportem. Výrobce totiž využil velkého zadního modulu s fotoaparáty a lepší infraport vměstnal tam. Výsledkem je výrazně spolehlivější ovládání televizorů, klimatizací a dalších domácích spotřebičů. Funguje přibližně na 1,5 metru a nemusíte na zařízení přímo mířit, přesto dojde k jeho ovládání spolehlivě. Za infraport si výrobce odnáší velkou pochvalu.
V mobilech značky Realme je poslední roky vidět spolupráce s Microsoftem. V nastavení připojení tedy lze využít funkce pro propojení s počítačem. Slouží k tomu aplikace od Microsoftu a Realme má tu výhodu, že můžete přímo na počítači používat mobilní aplikace nainstalované v mobilu. Dále je možné vyřizovat hovory, SMS, číst oznámení a reagovat na ně nebo si zobrazit obrazovku mobilu a ovládat ji.
Realme má také vlastní řešení propojenosti s počítači, a to skrze Multi-Screen Connect. Tuto aplikaci si můžete do počítače s Windows bezplatně stáhnout a propojit s mobilem. Nejvíce funkcí dostanete propojením s notebookem od Realme, ale ty prozatím na našem trhu nemáme. Je to škoda, ale třeba v budoucnu se jich dočkáme.
Realme GT 7 Pro podporuje Android Auto a rychlé propojování se zařízeními v okolí – různé Android/Google TV zařízení nebo bezdrátová sluchátka využívající čipy a funkce od Qualcommu. Pro přenos velkých souborů lze využít Google Quick Share (funguje i s počítačem), Realme Share a možnost posílat soubory kamarádům s iPhony.
S mapovými aplikacemi nezabloudíte. Mobil podporuje připojení k evropským družicím Galileo, americkým GPS/A-GPS a pro nás méně podstatné: Beidou, QZSS a Glonass.
Ultrasonická čtečka otisků prstů a odemykání obličejem
Drtivá většina mobilů v dnešní době má optické čtečky otisků prstů. Již roky však jsou ultrasonické senzory, které jsou výrazně spolehlivější a rychlejší. Jejich nasazení však výrobce stojí více peněz, proto je moc často nevídáme. Realme GT 7 Pro ultrasonickou čtečku otisků má, a to pod svým LTPO OLED displejem. Já bych ji sice umístil trochu níže, ale rychle si na ní zvyknete a funguje i s mokrými prsty.
Pokud chcete, můžete sáhnout i po méně bezpečném řešení skrze selfie kamerku. Odemykání skrze malou kamerku v displeji funguje bleskově a spolehlivě i za horších světelných podmínek.
V mobilu se nachází různé bezpečnostní funkce pro uzamykání aplikací, skrývání aplikací a další. Jelikož má mobil nový Android 15, již obsahuje různé bezpečnostní funkce proti krádeži. Jedna je přímo od Realme a umí znemožnit vypnutí mobilu bez zadání PINU nebo upozornit na přerušení nabíjení či výměnu SIM. Ta od Googlu využívá různé senzory a snaží se detekovat vytrhnutí mobilu z ruky. Pokud se tak stane, mobil se uzamkne PINem a vaše data budou v bezpečí.
Co výkon? Díky Snapdragonu 8 Elite vám rozhodně chybět nebude!
Realme GT 7 Pro je vlajkový model a nejedná se o žádné ořezávátko. Jsem rád, že výrobce sáhl po nejnovějším vlajkovém procesoru od Qualcommu. Ano, skutečná má osmijádrový Snapdragon 8 Elite (3 nm) s maximálním taktem 4,32 Ghz. Já na ten obdržel verzi se 16 GB RAM LPDDR5X, ale v prodeji jsem našel verzi se 12 GB RAM. Rozšířit je lze až o dalších 12 GB RAM skrze 512 GB interní úložiště UFS 4.0.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Realme se ve svých propagačních materiálech chlubí nárůstem kapacity akumulátoru uvnitř mobilu Realme GT 7 Pro. Pokud mobil budete vyhledávat, můžete narazit na rozdílné údaje v kapacitě. Na našem trhu má mobil akumulátor o kapacitě 6 500 mAh a ve světě je ještě verze s 5 800 mAh. Jsem rád, že na náš malý trh se dostala právě větší kapacita. Nárůst je znatelný a takovou výdrž bych si přál u každého mobilu. Když nebudete hrát, rozhodně celý den s mobilem vydržíte. Myslím si, že spousta běžných uživatelů by mohla být schopna vydržet celé dva dny na jedno nabití.
Akumulátor uvnitř mobilu prošel zlepšením, jelikož se tolik neprojevuje na váze mobilu. Stále se však jedná o Li-ion akumulátor a výrobce slibuje, že až po 4 letech bude možné zaznamenávat pokles jeho původní kapacity. Kapacitu akumulátoru je možné kontrolovat v nastavení baterie. Najdete tam ještě limity nabíjení nebo chytré nabíjení, aby byla životnost akumulátoru maximální. Já se však odmítám omezovat a tyto funkce na všech mobilech vypínám.
K nabíjení samozřejmě slouží oboustranný konektor USB-C a přímo v prodejním balení se nachází USB-A na USB-C kabel. Adaptér se v něm však nenachází a vidím to nerad. Mobil ale podporuje 120 W drátové nabíjení SuperVooc. S ním akumulátor z úplného vybití do 100 % stavu nabijete do 40 minut. Vzhledem k velikosti akumulátoru se jedná skutečně o bleskové nabíjení. Pokud ho budete chtít využívat, budete si muset obstarat originální nabíjecí adaptér. V e-shopech jsem ho našel za cenu kolem 700 Kč, což vlastně na takový adaptér není moc. Bezdrátové nabíjení mobil nepodporuje.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Realme GT 7 Pro je vlajkový model, proto od něj budou uživatelé očekávat kvalitní fotky. V případě hlavního fotoaparátu (24 mm) byl použit čip SONY IMX906, 50 Mpx rozlišení, optická stabilizace obrazu (OIS), clona f/1,8 a zorné pole 84,4°. Další je teleobjektiv s 3x optickým zoomem (73 mm), 50 Mpx rozlišením, OIS, clonou f/2,65 a zorným polem 32,8°. Výrobce u něj sáhl po čipu SONY IMX882. Poslední je ultraširokoúhlý (16 mm) se zorným polem 112°, 8 Mpx rozlišením a clonou f/2,2.
Selfie kamerka
V displeji je malá 16 Mpx selfie kamerka s clonou f/2,45 a zorným polem 82,3°. Používat ji lze v automatickém, portrétním nebo nočním režimu. Nemělo by se samozřejmě zapomínat ani na režim videa. Malá kamerka umožňuje pořizovat videa ve Full HD se 30 nebo 60 FPS. Někdo by mohl postrádat 4K rozlišení.
K dispozici jsou ještě různé režimy zkrášlení. V portrétním režimu si můžete efekt rozostření upravit manuálně podle sebe Noční režim pak snímky hezky prosvětlí a vyhladí digitální šum. Myslím si, že s kvalitou pořízených snímků bude každý spokojený.
Pořizování videí
Hlavním fotoaparátem lze pořizovat video v maximálním rozlišení 8K se 24 FPS. Myslím si, že tak vysoké rozlišení stále nemá moc využití a vlastně 24 FPS je pro natáčení videa celkem málo. Dopororučuji tedy sáhnout po nižším 4K rozlišení se 30 nebo 60 FPS. Videa jsou na tom dost podobně, jako fotografie. Nechybí jim věrné barvy, detaily, pochválit musím rychlé přeostření z bližších objektů a optickou stabilizaci obrazu (OIS).
Teleobjektiv se může hodit i pro pořizování videa. Se 3x optickým zoomem je možné pořídit video ve 4K se 30 nebo 60 FPS. Nechybí mu také optická stabilizace obrazu a sáhnout můžete ještě po digitálním zoomu.
Ultraširokohlý fotoaparát je slabinou nejen ve foceni, ale i v případě videa. Elektronická stabilizace je sice velmi slušná, ale rozlišení je nízké a pořídíte video v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS. Za dobrého světla mohou být videa v pořádku, ale v šeru se vyskytuje digitální šum a vytrácí se detaily.
Operační systém – slušná podpora, příjemné prostředí a AI
Realme GT 7 Pro přišel na trh s již novým operačním systémem Android 15. Je upraven dobře známou nadstavbou Realme UI 6.0. Nepostrádá veškeré podstatné Google služby a kompletní překlad do češtiny. Výrobce se chlubí, že mobil má slušnou 4letou softwarovou podporu. Každé dva měsíce dostanete novou aktualizace bezpečnostních záplat a dočkáte se až Androidu 19.
Realme UI 6.0 je novou verzí této nadstavby, která přináší různá vylepšení. Lépe fungují především plovoucí okna aplikací. Najdete v nich nahoře tři tečky s možnostmi pro jejich zvětšení, minimalizaci nebo úplné zavření. Rozdělení obrazovky v nové verzi funguje také lépe. Rád vidím možnost používání velkých složek aplikací. Vypadají jako widgety, ale můžete bez jejich otevírání spouštět vložené aplikace.
Celé uživatelské prostředí je dle mého názoru přehledné a je nádherně svižné. Výrobce si jen mohl odpustit některé zbytečné mobilní aplikace. Předinstaloval třeba Facebook, TikTok a další. Naštěstí většinu z nich můžete běžně odinstalovat. Já však již tradičně odinstaloval většinu aplikací od Googlu, prohlížeč od Realme a další aplikace. K tomu jsem však musel sáhnout po neoficiálním řešení.
Stále více výrobců do svých mobilů nasazuje AI funkce. Mohou být užitečné a Realme do mobilu nasadilo praktické funkce. Podržením dvou prstů můžete nechat analyzovat obrazovku a rychle zkopírovat text, generovat vtipné obrázky s vaším obličejem, malovat a následně nechat vygenerovat obrázek, používat virtuálního asistenta Gemini, odstraňovat nechtěné objekty z fotek přímo v galérii a další. Vše je v češtině.
Realme GT 7 Pro nabízí praktické AI funkce v češtině. Co umí?
Závěr – milé Realme, dovážej k nám více takových modelů!
Realme GT 7 Pro je po opravdu dlouhé době konečně pořádné Realme. Jedná se o vlajkový model, ale není nejdražší. V době psaní recenze byl mobil již dostupný ve známých velkých e-shopech s elektronikou za 22 990 Kč s DPH. Cena je dle mého názoru rozumná a jiné mobily často stojí o pár tisícovek více, ale často ještě nemají nejnovější Snapdragon 8 Elite.
Během mého testování jsem si Realme GT 7 Pro užíval. Má kvalitní konstrukční zpracování se zvýšenou odolností IP69 a líbí se mi oranžová barevná varianta. Solidní je dvojice stereo reproduktorů, haptická odezva a rád po dlouhé době vidím ultrasocnickou čtečku otisků prstů. Mobil je dobře vybaven po stránce konektivity, hlavní fotoaparát a teleobjektiv umí pořídit krásné snímky a pochválit musím i výdrž na jedno nabití.
Realme GT 7 Pro je zkrátka vydařeným kouskem, který je vhodný nejen pro hráče nejnáročnějších mobilních her, ale i pro práci. Velký akumulátor zajistí šťávu na delší hraní nebo náročný pracovní cem. Operační systém má nejen slušnou softwarovou podporu, ale i příjemné uživatelské prostředí. Vidím v něm sice prvky od jiných výrobců, ale proč se neinspirovat, když vše tak dobře funguje?
Dokonalost neexistuje, a to plat i pro Realme GT 7 Pro. Vzhledem k ceně bych již očekával lepší ultraširokoúhlý fotoaparát. Někdo může postrádat nelogickou absenci eSIM a třeba nějakého pomalejšího bezdrátového nabíjení. Nerad pak vidím absenci nabíjecího adaptéru. Jedná se o nepříjemný trend a pokud tedy budete chtít maximální nabíjecí výkon, musíte si nabíjecí adaptér obstarat. Naštěstí ho již najdete v českých e-shopech.