Recenze realme 14 Pro 5G – IP69, OIS a 6000 mAh pod 10 tisíc Kč

Výrobce realme na náš trh uvedla dvojici velmi zajímavých mobilů. V nedávné recenzi jsem popisoval zkušenosti s tím vybavenějším, a to realme 14 Pro+ 5G. Měl jsem možnost se podívat i na nižší model realme 14 Pro 5G, který stále slibuje design se změnou barvy zad dle teploty, zvýšenou odolnost a kvalitní fotoaparáty. Stojí ale za to? Není lepší si připlatit za vyšší model?

 Pozitiva:

  • Barevné varianty a nízká váha
  • Certifikace zvýšené odolnosti
  • Pěkný OLED s velmi vysokým jasem
  • Stereo a kodeky aptX
  • eSIM
  • Čtečka otisků prstů
  • Slušný výkon
  • Výdrž na jedno nabití a novější akumulátor
  • Hlavní fotoaparát, OIS, kvalitní zoom
  • Příjemné prostředí realme UI
  • Rozumná cena

Negativa:

  • Dva zbytečné fotoaparáty
  • Nemá ultraširokoúhlý fotoaparát
  • Některé předinstalované aplikace

Obsah prodejního balení

Prodejní balení je totožné s vyšším modelem. K mobilu dostanete jen nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel, tmavý silikonový kryt, sponu pro vysunutí nanoSIM a návody. Nabíjecí adaptér tedy chybí. Je to velká škoda, ale kvůli EU tro postihne všechny výrobce.

Design a konstrukce – umí modrat

Oba mobily lákají na zdařilé barevné varianty. Realme 14 Pro 5G jsem obdržel v perleťové bílé variantě (Pearl White) se zlatými prvky. Potěšit vás může efekt změny barev, a to když mobil vystavíte mrazu. Můžete ho potopit do ledové vody, hodit do sněhu nebo na něj jen položit kostku ledu. Během chvilky zadní kryt zmodrá. Je to hezké, ale já osobně bych sáhl po semišově šedé verzi. Vypadá sice obyčejně, ale její pogumovaný povrch je praltický. Mobil se díky němu příjemně drží a neklouže z ruky. Ze zad lehce vystupuje kulatý modul se třemi fotoaparáty a líbivým rozmístěním třech LED diod.

Zmiňoval jsem, že mobil můžete hodit do ledové vody nebo sněhu. Samozřejmě bych to nedoporučoval, ale výrobce se chlubí certifikacemi zvýšené odolnosti IP68 a IP69. Vydržet by měl tedy nejen prašné prostředí a polití, ale také ponoření do vody a vysokoteplotní vodní proudy. Člověk by to do mobilu vůbec neřekl, ale uváděna je ješčtě certifikace MIL-STD-810H. Ta by měla dokazovat, že mobil vydrží extrémnější podmínky.

Čelní plochu mobilu pokrývá moderní displej s lehkým zakřivením po stranách. Výrobce byl tak hodný a již v továrně na ochranné sklo nalepil ochrannou fólii. Ta není špatná a myslím si, že ji spousta uživatelů může ocenit. Kdyby vám však vadila, můžete ji odlepit. Rámečky kolem displeje jsou minimalistické, v jeho horní části se nachází pouze malý průstřel selfie kamery a nad ní je pak výřez reproduktoru.

Rám mobilu je z plastu, díky čemuž mobil výrazně lépe odolává nárazům. Je zaoblený a na jeho horní části najdeme pouze část se senzory a mikrofony. Levý boj mobilu je zcela prázdný a na pravém jsou ideálně umístěna plastová tlačítka regulace hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodek mobilu v sobě má malý šuplík pro dvě nanoSIM, mikrofon, USB-C a reproduktor.

Designové varianty se mi líbí a spokojený jsem byl s ergonomií a nízkou váhou. Bílá verze váží pouze 179 gramů a semišově šedá 181,5 gramů. Na dnešní poměry se jedná v obou případech o velmi nízkou váhu. Rozměry pak činí: 162,75 x 74,92 x 7,55/7,79 mm. Šedá verze je o zanedbatelný kousek tlustší.

Displej – OLED s velmi vysokým jasem

Nasazený OLED panel se výrobci povedl a má pěkné barevné podání se 100% barevným gamutem DCI-P3. V nastavení si můžete vybrat mezi režimem barev a dobře funguje automatické nastavení barev dle vašeho okolí. Na dnešní dobu má mobil běžnou velikost úhlopříčky 6,77palce, rychlou obnovovací frekvenci 120 Hz a dostatečné rozlišení 2 392 x 1 080 px.

Je překvapivé, že právě nižší model realme 14 Pro 5G má vyšší jas. Běžně je schopen panel dosáhnout svitu 1 400 nitů. Když ale přejdete do nastavení displeje, můžete zapnout „Extra jas“. V takovém případě je schopen dosáhnout velmi vysoké hodnoty 4 500 nitů, aby byl displej krásně čitelný na slunci. Maximálního jasu můžete docílit automaticky nebo manuální regulací.

Poslední roky se řada výrobců uchyluje k omezování funkce Always-On (Vždy na displeji). Zobrazit čas, obrázek a příchozí oznámení umí často jen na 10 vteřin po přijetí oznámení nebo poklepání. Naštěstí se realme tímto směrem neuchyluje a u tohoto mobilu obrazovka funguje v případě potřeby po celý den.

Jak umí hrát a co haptická odezva?

Realme 14 Pro 5G má dva stereo reproduktory. Ten nad displejem slouží nejen pro hovory, ale i veškerá multimédia. Druhý je na spodní části mobilu a spolu hrají nejen dostatečně hlasitě, ale ona i kvalita není vůbec špatná.

Pro bezdrátový poslech slouží novější verze Bluetooth 5.4. Je energeticky úsporná, přesto umožňuje kvalitní přenos. Rád vidím přítomnost kodeků aptX a aptX od Qualcommu, ale přítomny jsou ještě: LHDC, LDAC, AAC a SBC. Nejvíce mobil poskytl vzorkovací frekvenci 48 kHz se 24 bity. Bezdrátový poslech je tedy kvalitní.

Drátový poslech si můžete užít skrze externí DAC převodníky nebo sluchátkové zesilovače. Audiofil si užije maximální kvaklitu FLACů. Na mobilu však žádný 3,5 mm jack nenajdete.

Mobil má výrobcem dobře přednastavenou haptickou odezvu. Užít si ji mohou především uživatelé ovládacích gest Androidu. Je jen škoda, že do síly haptiky nelze víc manuálně sáhnout.

Konektivita mobilu a propojení zařízení

Realme 14 Pro 5G umožňuje používání funkce dualSIM se dvěma nanoSIM kartami. Dostalo se ještě na eSIM. Pokud v mobilu budete používat dvě SIM karty, jeden slot bude umět všechna naše 5G pásma a druhý pak LTE. Připojit se samozřejmě můžete ještě k bezdrátovým sítím Wi-Fi 6 a pro poslech hudby nebo párování chytrých zařízení je dostupné Bluetooth 5.4.

Užívat si můžete bezkontaktní placení pomocí NFC cívky a služby Google Peněženka, Curve nebo jiné. Pro navigace a jiné mapové aplikace je přítomna podpora družic: Galileo, GPS s A-GPS, Glonass nebo Beidou.

Mobily od realme dlouho podporují funkci „Propojit s Windows“. Dostává se již do jiných mobilů s Androidem, ale realme má více výhod. Na svém Windows 11 počítači můžete mít přehled a odepisovat na oznámení z aplikací, SMS, rychle přesouvat fotky a ovládání aplikací v mobilu v okně na počítači.

Odemykání mobilu a zabezpečení

V tomto ohledu je to dost podobné, jako u vyššího modelu. Přítomna je optická čtečka otisků prstů pod displejem. Její umístění je ideální, snadno na ní dosáhnete oběma palci a bez problému mobil odemkne přes výrobcem nalepenou fólii. Sáhnout můžete ještě po funkci odemykání skrze selfie kamerku, což není nejbezpečnější řešení, ale funguje rychle.

Uživatelské prosttředí v sobě ukrývá ještě další bezpečnostní funkce. Vytvořit můžete chráněný prostor systému např. pouze pro pracovní záložitosti, skrývat nebo zamykat můžete aplikace a různé soubory.

Je výkon mobilu dostatečný?

Na náš trh se mobil realme 14 Pro oficiálně dostal ve verzi s 8 GB RAM LPDDR4X a 256 GB inerním úložištěm UFS 3.1. Podporováno je další rozšíření RAM skrze interní úložiště. Slot pro paměťové karty mobil nenabízí. Srdcem mobilu je osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 7300 (4 nm) s maximálním taktem 2,5 GHz.

Výrobci se výborně povedla optimalizace systému a po všech aktualizacích je prostředí nádherně svižné. Mobilu můžete dát zabrat všemi současnými mobilní aplikacemi, multitaskingem, mít jich na pozadí spuštěno několik nebo používat plovoucí okna. V tomto ohledu jsem na žádné problémy s výkonem nenarážel. Zahrát si můžete také různé hry, a to i ty náročnější na střední grafické nastavení. Chlazení pak výrobce zvládl ukázkově.

Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení

Mobil je opravdu lehký, přesto pod svým zadním krytem ukrývá velký akumulátor s kapacitou 6000 mAh. Potěší nejen jeho samotná kapacita, ale také fakt, že se jedná o novější typ Si/C Li-Ion. Měl by zajistit nejen lepší výdrž, ale potěší jeho výrazně delší životnost. Dle tvrzení výrobce by se kapacita akumulátoru měla začít více snižovat až po 4 letech.

Výdrž mobilu je velmi dobrá, ale dost záleží na vašem stylu používání. Mjnimální úroveň jasu vám bude během léta více ždímat akumulátor, a to samé platí pro hraní her. Běžný pracovní den vám mobil bez problémů vydrží. Někdo určitě vydrží celé dva dny.

Ve výkonu nabíjení narážíme na další rozdíly obou mobilů řady realme 14. Vyšší model realme 14 Pro+ 5G podporuje 80 W drátové nabíjení, zatímco dostupnější 45 W. V prodejním balení se nenachází žádný nabíjecí adaptér. Pokud chcete využívat maximální možný nabíjecí výkon a nabíjet z nuly do 100 stavu za 1 hodinu a 15 minut, bylo by dobré si obstarat originální adaptér od realme, Oppo nebo OnePlus. Na našem trhu najdete od realme výkonný 120 W adaptér za tisícovku, ale našel jsem e-shop s dostatečně silným 67 W adaptérem. Měl značení Realme VCB7CAEH a stál 417 Kč.

Nechcete kupovat originální adaptér? Nemusíte a klidně můžete mobil nabíjet jiným. Já během testování používat třeba 65 W adaptér od FIXED a nabíjení bylo rychlé, ale maximální výkon využíván nebyl.

Jak umí fotit zadní fotoaparáty mobilu?

Hlavní má čip Sony IMX882 s optickou stabilizací obrazu (OIS), 50 Mpx rozlišením a clonou f/1.8. Zbylé dva jsou spíš do počtu, jelikož se jedná o monochromatický a makro s nízkým 2 Mpx rozlišením. Výrobce si je tedy mohl odpustit a stačilo by do modulu umístit jen hlavní fotoaparát. Rád však vidím trojici LED diod, jejiž teplotu světla si můžete nastavovat nejen při focení.

Více jsem se focení věnoval v samostatném článku. V něm najdete nejen více informací, ale i pořízené snímky.

Jak fotí dostupnější Realme 14 Pro 5G?

Pořizování videí

Hlavní kamera umožňuje pořizovat video ve 4K rozlišení se 30 FPS. Jestli potřebujete 60 FPS, musíte přepnout rozlišení na Full HD. Pořízená videa mají pěkné barvy, spokojený jsem byl s audiem, rychlostí přeostřování z blízkých objektů a detaily. Optická stabilizace obrazu se skutečně snaží a na danou cenovou kategorii jsou videa stabilní.

Kvalita přední kamery

U tohoto modelu má přední kamera nižší 16 Mpx rozlišení a clonu f/2.4. Fotit můžete v běžném režimu, ale sáhnout můžete ještě po portrétním a nočním režimu. Někdo by mohl ocenit ještě různé zkrášlovací režimy. Pořízené fotky nabízí barvu obličeje bez přepálení, s dostatkem detailů a rozostření funguje dobře.

Automatika, portrétní režim a noční režim

Operační systém

Během mého testování obdržel mobil realme 14 Pro více aktualizací systému. Je vidět, že se mu mobil věnuje a celkem aktuální měl březnové bezpečnostní záplaty. Výrobce slíbil podporu verzí systému Android na 3 roky a bezpečnostních záplat 4 roky. To znamená, že by měl obdržel minimálně Android 18 a záplaty až do roku 2029.

V době psaní této recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 15. Výrobce si ho tradičně upravil vlastním uživatelským prostředím realme UI 6.0. Je celé přeloženo do češtiny a podporou důležitým API od Googlu připraveno pro náš trh.

Realme UI mám vlastně rád a je nejen hezké, ale má fajn funkce. Používat můžete trojici starých tlačítek na spodní části displeje nebo moderní gesta. Já rád využívám ještě gesta tahem tří prstů po displeji pro vytváření screenshotů, ale používat můžete ještě další. Vše mi fungovalo krásně svižně a co se spolehlivosti týká, nemám systému co vytknout.

Mobil má dostatek výkonu a můžete tedy využívat mnoho aplikací na pozadí. Kdyby vám systém ukončoval běh chatovacích aplikací, záloh do cloudových úložišť nebo VPN, stačí snadno vypnout u daných aplikací optimalizaci baterie. Věnoval jsem se tomu v návodě.

Řešení ukončování aplikací a problém s oznámením zpráv

Strašně nerad vidím poměrně dost předinstalovaných mobilních aplikací. Většinu z nich můžete běžným způsobem odinstalovat, ale v menu aplikací je nachází otravná doporučení aplikací ve formě složek. Naštěstí je můžete snadno vypnout. Já šel ale ještě dál a neoficiálním řešení bez nutnosti rootu ze systému odinstaloval další hromadu systémových aplikací. Jednalo se o internetový prohlížeč od realme, obchod s motivy, předpověď počasí, Google Chrome, Google kalendář, Google Disk, otravný Gemini a další.

Jak se v mobilech Realme zbavit výrobcem doporučovaných aplikací?

Závěr

Realme 14 Pro 5G je o něco levnější, než jeho vybavenější bratr. V době psaní recenze se jeho cena pohybovala kolem 9 990 Kč s DPH. Dle mého názoru je cena stanovena dost dobře. Je vlastně zvláštní, že jeho OLED displej nabízí vyšší jas, než displej u realme 14 Pro+ 5G. Výrobce si velkou pochvalu odnáší za certifikace zvýšené odolnosti IP68 a IP69, podpory eSIM, dostazek výkonu, audiody kodeky od Qualcommu, kvalitní hlavní fotoaparát a nový akumulátor s vysokou kapacitou. Vůbec špatná není ani jeho softwarová podpora.

Poslední aktualizace:
7.5 TOTAL SCORE
0 Out of 5

Based on 0 Users

Design a konstrukční zpracování: 10
Displej: 9
Zvuk: 8
Konektivita: 8
Výkon: 6
Fotoaparáty: 5
Software: 7
Výdrž a nabíjení: 7
Thank you for taking part in our survey
0 (0)

Dokonalý mobil do 10 tisíc Kč? Jak pro koho… Někomu totiž může chybět ultraširokoúhlý fotoaparát, ale já osobně raději vidím použitelný digitální zoom. U mobilu ultraširokoúhlé fotoaparáty používám totiž minimálně. Nic to ale nemění na tom, že někdo takové fotoaparáty vyžaduje. Dále si výrobce mohl zcela odpustit dvojici zbytečných fotoaparátů s nízkým rozlišením a některé předinstalované aplikace.

Nevadí vám zmíněné nedostatky a hledáte stylovku do 10 tisíc Kč? Pak může být realme 14 Pro 5G ideální mobil pro vás. Chcete ultraširokoúhlý fotoaparát, teleobjektiv pro optický zoom, 80 W nabíjení a více výkonu? Pak bych si připlatil a za 13 999 Kč koupil vyšší model realme 14 Pro+ 5G.

Recenze realme 14 Pro+ 5G – umí měnit barvu, má IP69 a teleobjektiv

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top