Recenze Realme 12+ 5G – veganská kůže na zádech, OIS a stereo

Výrobce Realme umí často zaujmout mobily s dobrým poměrem cena/výkon. Letos na náš trh uvedl mobily řady Realme 12 a v této recenzi jsem se podíval na Realme 12+ 5G. Nalákat se snaží na líbivý design s veganskou kůží na zádech, 120 Hz displej, hlavní fotoaparát s OIS a slušným výkonem. Jak si vedl v dlouhodobém testování?

Pozitiva:

  • Barevná provedení a veganská kůže
  • Povedený OLED displej
  • Spolehlivá čtečka otisků prstů
  • Slušný výkon a možnost vložit paměťovou kartu
  • Výdrž na jedno nabití
  • 67 W drátové nabíjení
  • Kvalita hlavního fotoaparátu
  • DualSIM, Wi-Fi 6 a NFC
  • Rozumná cena

Negativa:

  • Omezená funkce Always-On
  • Zbytečný 2 MPx makro fotoaparát

Obsah prodejního balení

Realme 12+ 5G se prodává ve žluté krabičce a výrobce musím za její obsah pochválit. K mobilu dostanete výkonný 67 W nabíjecí adaptér do zásuvky a nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel. Pro ochranu mobilu je k dispozici silikonový průhledný kryt.

Design a konstrukce – záda potažena veganskou kůží

Realme 12+ se na našem trhu prodává ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testové zelené a béžové. Celkové rozměry mobilu činí: 162,95 x 75,45 x 7,87 mm a váží dle výrobce 190 gramů. Na dnešní poměry se jedná o nízkou váhu. Konstrukce má běžnou zvýšenou odolnost IP54, která není na ponoření do vody, ale nějakou běžnou vlhkost by měla vydržet.

Čelní plocha mobilu na sobě nese moderní displej s minimalizací rámečků. Má úhlopříčku 6,67palce a v něm najdeme jen malý průstřel se selfie kamerou. Nad displejem se dle očekávání nachází jen reproduktor.

Rám mobilu je z kvalitního plastu a má lesklý povrch. Je plochý a na jeho horní části se nachází 3,5 mm audio jak konektor a mikrofony. Levý bok mobilu je zcela prázdný a pravý na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu se ukrývá šuplík se sloty pro nanoSIM/microSD, mikrofon, USB-C a reproduktor pro multimédia.

Záda mobilu na sobě mají hezkou veganskou kůži a uprostřed ní je lesklý proužek. Ze zad lehce vystupuje kulatý modul s fotoaparáty a LED bleskem. Celá záda i boky mobilu můžete chránit přiloženým krytem v prodejním balení.

Displej – 120 Hz a pěkné barvy

Realme 12+ 5G nabízí velký 6,67palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením a 120 Hz obnovovací frekvencí. V nastavení si můžete vybrat, zda má systém frekvenci regulovat automaticky nebo mezi 60 a 120 Hz. Na senzor okolního světla se samozřejmě také nezapomnělo a automatická regulace jasu reaguje pohotově. Uváděn je maximální jas 2000 nitů a na přímém slunci jsem s viditelností problémy neměl.

Zvolený OLED panel má pěkné barevné podání a lze ho přizpůsobit v nastavení. Najdete tam i filtr modrého světla, HDR režim u videí, upravit velikost písma i prvků v prostředí. Nastavit si můžete i obrazovku Vždy na displeji, ale ta má bohužel omezení. Neumí zobrazit požadované informace neustále, ale jen po probuzení poklepáním, když mobil vezmete do ruky nebo s novým oznámením. Je to velká škoda, protože jsem si zvykl mít čas neustále na očích během práce.

Zvuk a haptická odezva

Realme 12+ 5G nabízí dva stereo reproduktory pro multimédia. Za to výrobce chválím, protože stále v této cenové kategorii občas narážím na mobily jen s jedním hlasitým reproduktorem. Vypadá to, že mobil má jeden hlasitý reproduktor na horní a spodní části mobilu. Když jsem ale horní místo v rámu zakrýval prstem, zvuk vycházel z reproduktoru pro hovory. Na horní části se tedy nejspíš nachází mikrofony. Oba reproduktory hrají dostatečně hlasitě a jejich kvalita není vůbec špatná, ale ani nadprůměrná. Zkrátka odpovídají ceně mobilu.

Zdroj: Realme

Pro bezdrátový poslech hudby slouží výborně Bluetooth 5.2. Výrobce nikde ve specifikacích neuvádí podporu všech audio kodeků, ale podporuje všechny podstatné. Testoval jsem více sluchátek a reproduktorů a detekovány jsou kodeky: Qualcomm AptX, AptX-HD, AAC a SBC. Nemá sice nejlepší AptX-Adaptive, ale ten prozatím není tolik rozšíření a je spíše u dražších mobilů.

Užít si můžete i poslech v drátových sluchátkách. Výrobce na horní část mobilu umístil 3,5 mm audio jack konektor, který z mobilů poslední roky mizí. Osobně ho nepotřebuji, protože beztak dávám přednost vyšší kvalitě hudby skrze DAC převodníky nebo sluchátkové zesilovače. 3,5 mm jack tedy neocením, ale věřím tomu, že mnoho lidí ho uvítá.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Mobil můžete odemykat otiskem prstu pod displejem. Její umístění je ideální a odemykání je rychlé a spolehlivé. Pokud chcete, můžete mobil odemknout obličejem skrze selfie kamerku. Funguje to také dobře, a to i za horších světelných podmínek.

 

Jak je na tom výkon?

Realme 12+ v sobě má osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 7050 5G. Vyroben byl 6 nm procesem a má maximální takt 2,6 GHz. Na našem trhu se mobil oficiálně prodává v konfiguraci 8/256 GB. Jedná se o paměti RAM LPDDR4X a interní úložiště UFS 3.1. Povolit můžete i funkci automatického rozšíření paměti RAM v případě potřeby skrze interní úložiště, a to až o 8 GB. Někdo jistě ocení možnost používat paměťové karty microSDXC o maximální kapacitě 2 TB.

Zvolený procesor je energeticky úsporný, ale i výkonný. Od mobilu v této cenové hladince však nemůžete očekávat nějaké herní dělo. Výkon vám postačí pro všechny běžné náročné aplikace, multitasking, chod všech aplikací na pozadí a hry. PUBG Mobile, Call of Duty: Mobile nebo Age of Empires: Mobile si zahrajete bez problémů. Na nižší grafické nastavení si zahrajete i Fortnite nebo Call of Duty: Warzone Mobile.

Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení

Pod zadním krytem se nachází akumulátor o kapacitě 5000 mAh. Nasazený procesor je energeticky šetrný. Výdrž se bude odvíjet dle vašeho používání. Celý den s mobilem vydržíte a vyjímkou nemusí být jeden a půl až dva dny na jedno nabití. Se hraním her však procenta budou mizet rychleji.

V prodejním balení se nachází nabíjecí adaptér a USB-A na USB-C kabel. Mobil podporuje maximální drátový výkon 67 W a z úplného vybití se nabil do 45 minut. Bezdrátové nabíjení pak očekávat nelze.

Jak umí mobil fotit?

V mobilu se nachází dobře známá aplikace fotoaparátů, kterou můžete znát z jiných modelů tohoto výrobce. Má dostatečně velké prvky a vše je hezky po ruce. Poskytuje noční i portrétní režim, režim pro focení ulice s funkcí automatického zoomu na prvky v pohybu, PRO s manuálním nastavením parametrů, časosběr, skenování dokumentů, panorama, focení v maximálním rozlišení a další známé funkce. vybrat si můžete také focení do běžného formátu JPG nebo surového RAW. Za to chválím, protože pořizování RAW souborů pro editování začínají mobily za podobné peníze postrádat.

 

Realme 12+ 5G není žádným vlajkovým modelem, ale i v této cenové hladince uživatelé očekávají slušné fotoaparáty. Na zádech má modul se třemi fotoaparáty, bleskem a chlubí se nápisem “OIS” značící optickou stabilizaci obrazu. Dle očekávání jsou použitelné dva fotoaparáty, a to hlavní Sony LYT-600 a ultraširokoúhlý. Poslední je makro fotoaparát s nízkým 2 MPx rozlišením.

Jak fotí přední kamera?

Realme 12+ 5G nabízí přední kameru s rozlišením 16 Mpx, clonou f/2,45 a zorným polem 82,6°. Můžete využívat různé režimy zkrášlení s podrobnějšími úpravami obličeje a sáhnout lze i po portrétním režimu s rozostřením. Fotit se můžete i za špatných světelných podmínek s nočním režimem. Kvalita snímků je slušná a pořídit můžete video ve Full HD se 30 FPS.

Kvalita videí ze zadních fotoaparátů

Hlavním fotoaparátem lze pořizovat video v maximálním rozlišeníá 4K se 30 FPS nebo Full HD se 30/60 FPS. Ultraširokoúhlý pak umí pořídit video ve Full HD se 30 FPS. Kvalita pořízených videí je vzhledem k ceně dost slušná a videím nechybí detaily, rychlé přeostřování z bližších objektů a pěkné barevné podání. Optická stabilizace obrazu odvádí dobrou práci a videa sice nejsou tak stabilní, jako u dražších mobilů, ale vzhledem k ceně je dobrá.



Operační systém – známé a příjemné prostředí

Mobil mám k dispozici dlouhodobě a mohl jsem si tedy pořádně vyzkoušet, jak se mu výrobce věnuje po softwarové stránce. Vlastně jsem mile překvapený, protože za tu dobu obdržel více aktualizací. V době psaní této recenze se v mobilu nacházel systém Realme UI 5.0 postavený na Androidu 14.

Uživatelské prostředí je příjemné a přeloženo do češtiny. Po celou dobu testování fungovalo vše krásně rychle, bez nějakých pádů či jiných problémů. Líbí se mi horní rolovací lišta s oznámeními a různými funkcemi, menu aplikací a přehledné natavení. Ovládat systém lze pravěkou trojici tlačítek vespod displeje a moderními gestami. Chválím, že výrobce umožňuje upravit citlivost gest na krajích displeje.

V nastavení telefonu toho najdete poměrně dost, a to i bezdotykové ovládání nad selfie kamerou. To je však spíše do počtu. Ocenit ale můžete výborná gesta např. pro rychlé vytvoření screenshotu přejetí třech prstů po displeji, používání praktického bočního výsuvného panelu nebo třeba plovoucí okna.

Prostředí systému je přehledné a přívětivé, ale výrobci bych přeci jen vytkl zbytečné předinstalované aplikace a hry. Naštěstí je lze z mobilu odinstalovat a já již tradičně odinstaloval mnohem více aplikací, a to třeba Google Asistenta, Google Disk, Google Fotky, Google Disk, prohlížeč od výrobce, Chrome a další. Jednalo se o neoficiální řešení, přesto nemělo žádný vliv na funkci systému nebo Obchodu Play. Různé funkce doporučování funkcí, vyhledávacího widgetu atd. lze také vypnout.

Konektivita

Vespod mobilu Realme 12+ 5G se ukrývá malý šuplík. Je hybridní, což znamená, že můžete používat dvě fyzické nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM s paměťovou kartou microSDXC. Funkci eSIM mobil nepodporuje. Oba nanoSIM sloty podporují všechna 5G a LTE pásma dostupná na našem trhu. Mobilní data lze sdílet až Wi-Fi 6 hotspotem. Podporovány jsou také bezdrátové sítě až do verze Wi-Fi 6.

NFC cívku mobil má a bezkontaktně platit můžete skrze Google Peněženku. Bluetooth 5.2 pak umožní používání bezdrátových sluchátek a různých chytrých zařízení např. hodinky. V nastavení můžete narazit na funkci propojení mobilu s počítačem Windows. Na počítači tedy máte k dispozici všechna oznámení, fotky a ovládat mobilní aplikace myší s klávesnicí.

Pro používání mapových aplikací poslouží dobře podpora všech důležitých družic. Pro náš trah jsou podstatné evropské Galileo a americké GPS/A-GPS. Podporovány jsou však také Beidou a Glonass.

Závěr – vydařený kousek

Realme 12+ 5G se v době psaní recenze prodával v různých velkých e-shopech za 7 499 Kč s DPH. Cena je dle mého názoru stanovená rozumně a za ty peníze dostanete hezky vypadající mobil s veganskou kůží na zádech, slušný hlavní fotoaparát s OIS, 67 W drátové nabíjení, slušnou výdrž na jedno nabíjení a výkon.

Dle mého názoru se jedná zkrátka o skvěle vybavený mobil a vytknout mu musím jen drobnosti. Nerad vidím omezenou funkci Always-On (Vždy na displeji). 2 Mpx makro fotoaparát je tak nějak do počtu, jelikož se jedná o velmi nízké rozlišení a výrobce si ho tedy mohl zcela odpustit.

Pokud hledáte mobil do 7 500 Kč, rozhodně bych zakoupení Realme 12+ 5G zvážil. Je dobře vybavený a pokud nepotřebujete neustále aktivní obrazovku Always-On, budete s ním jistě spokojeni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top