Xiaomi na našem trhu prodává poměrně dost modelů různých chytrých hodinek a náramků. Podíval jsem se na opravdu dostupný náramek Xiaomi Smart Band 9. Nabízí možnost měnit si pásky, OLED displej s funkcí Always-On, operační systém v češtině a možnost monitoringu vašich aktivit. Jak se tento model povedl?
Pozitiva:
- Kompatibilita s Androidem a iOS
- Konstrukční zpracování a výměna pásků
- Pěkný OLED s vysokým jasem a Always-On
- Operační systém v češtině
- Mobilní aplikace v češtině
- Vylepšené měření spánku
- Ženy ocení menstruační kalendář
- Nízká cena
Negativa:
- Na zprávy nelze reagovat, čtení emotikonů
- Nemá GNSS
Obsah prodejního balení
K Xiaomi Smart Bandu 9 dostanete pásek a kabel s magnetickým uchycením pro nabíjení. Dál v krabičce najdeme jen různé návody.
Design a zpracování náramku
Xiaomi chytré náramky prodává dlouhé roky a i ty opravdu levné uměl zpracovat příkladně. Xiaomi Smart Band 9 jim rozhodně nedělá ostudu. Je stále malý a jeho celkové rozměry dle výrobce činí: 46,53 x 21,63 x 10,95 mm. Ocení ho tedy uživatelé, kterým vadí větší hodinky. Váha náramku pak činí pouze 27,4 gramů. Na ruce ho tedy takřka neucítíte. Konstrukce je po stranách hliníková a splňuje certifikaci zvýšené odolnosti 5 ATM. Náramek si můžete vzít klidně na plavání.
Na čelní ploše se nachází poměrně velký 1,62palcový OLED displej s ochranným tvrzeným sklem se zaoblenými hrany. Vespod se nachází plastový část, dvojice nabíjecích pinů pro přichycení nabíjecího kabelu, všechny potřebné senzory a také dvě části. Může se zdát, že tyto části nemají žádný význam, ale po silném stisku slouží pro vyjmutí náramku. Vlastně se jedná o elegantní řešení a nemusíte žádnou plastovou část vytahovat, jako tomu bylo před lety.
Co ty pásky? Na našem trhu si můžete zakoupit Smart Band 9 v barvách Midnight Black, Mystic Rose, Arctic Blue, Glacier Silver a Titan Gray. Ve všech případech dostanete silikonový pásek, jak by asi každý od náramku do tisícovky očekával. Jelikož moje ruce silikon nesnesou, ze Xiaomi mi přišel ještě kovový náramek. Dokoupit si klidně můžete další pásky a měnit je dle potřeby.
Dokoupitelné příslušenství
Na některých propagačních materiálech si můžete všimnout, že je Xiaomi Smart Band 9 nošen na botách nebo třeba na krku. V takovém případě nemůžete počítat s nějakým přesným měřením aktivit, ale na vaše okolí může zapůsobit jako hezký doplněk. Je fajn, že na nový Band 9 funguje i příslušenství ze staršího modelu.
V oficiálním e-shopu výrobce Mi.com/cz se nachází různé silikonové a jiné pásky, ochranné kryty, kryt pro uchycení na běžecké boty nebo právě očka pro uchycení třeba na krk. Rád v obchodě vidím možnost si dokoupit nabíjecí kabel.
Displej a jeho funkce
Jedná se o opravdu malý a dostupný náramek, přesto se výrobce snažil nabídnout pěkný OLED displej. Má úhlopříčku 1,62palce, rozlišení 192 x 490 a výrobce udává jeho maximální jas na hodnotě 1 200 nitů. Celkem obstojně mu funguje senzor okolního světla pro automatickou regulaci jas, sáhnout do jasu můžete v případě potřeby manuálně a výborně pak funguje Always-On (Vždy na displeji). I na „zhaslém“ černém displeji můžete mít zobrazený čas po celý den, a to já osobně vidím moc rád.
OLED displej má pěkné barevné podání, příkladné pozorovací úhly a prst po ochranném skle přirozeně klouže. Tomu dost přidává zaoblení skla po stranách. Nastavit si můžete gesto uspání displeje jeho zakrytím rukou, nastavit automatické zamykání a gesto probuzení zvednutím ruky funguje skvěle.
Ciferníky jsou důležité a do náramku si jich zdarma můžete stáhnotu celkem dost. Stojí za nimi výrobce a k dispozici jsou v mobilní aplikaci Mi Fitness. Instalace dalších ciferníků je snadná a jsou zdařilé.
Operační systém, ovládání, oznámení a hovory
Xiaomi Smart Band 9 v sobě nabízí operační systém HyperOS s kompletním překladem do češtiny. Za dobu mého testování obdržel náramek více menších aktualizací systému. Prostředí je nádherně svižné, spolehlivé a ovládá se pomocí dotykových gest. Nikde na konstrukci nenajdeme tedy ovládací tlačítko. Ono však není vůbec potřeba, protože gesta fungují ukázkově.
Z horní části displeje můžete vysunout centrum oznámení. V mobilní aplikaci si totiž můžete vybrat, z jakých aplikací chcete dostávat upozornění třeba na zprávy. Text si můžete přečíst s diakritikou, ale na zprávy není možné reagovat a občas měl systém problém se zobrazením emotikonů. Náramek umí upozornit ještě na příchozí hovory, zobrazit jméno volajícího a hovor můžete případně odmítnout. V nastavení systému můžete vybrat požadovanou sílu vibračního motorku.
Přechody do stran se dostanete do nabídky rychlého prozvonění mobilu, aktivovat režim nerušit nebo přejít do nastavení. Dále budete mít k dispozici widgety pro ovládání přehrávače hudby v mobilu, předpovědi počasí a naměřených aktivit např. spánek nebo srdeční tep. Vespod pak můžete vysunout menu systému. Najdete v něm události z kalendáře z mobilu, úkoly, ženy ocení menstruační kalendář, aplikace pro dechová cvičení, stopky, časovač, svítilna pro rozzáření displeje, režim pro ztišení zvuků v mobilu, světový čas, různé aplikace pro sportovní aktivity a další základní aplikace. Pokud máte podporovaný mobil od Xiaomi, můžete náramek použít jako dálkovou spoušť fotoaparátu.
Monitoring aktivit
Xiaomi Smart Band 9 je dostupný náramek pod tisícovku. Nelze tedy očekávat nějaké dokonalé měření sportovních aktivit ani s přítomností GNSS či GPS. Výrobce se však chlubí více než 150 sportovními režimy a zaznamenávat si můžete nejen ty běžné jako běh, chůzi venku či uvnitř, ale i lyžování, jízdu na koni a další. Pro získání polohy je zapotřebí mít v kapse mobil, ze kterého bude aplikace čerpat polohu. Během některých aktivit dobře fungují upozornění vibracemi.
Náramek umí měřit základní aktivity a to nachozené kroky, ušlou vzdálenost, spálené kalorie, srdeční tep nebo okysličení krve (SpO2). Měří i stres nebo jak dlouho stojíte, ale tyto otravné funkce jsem vypnul. Základní měření zvládá dobře a pochválit musím zlepšení měření spánku. Čas spánku skutečně odpovídal realitě a umí zaznamenat zdřímnutí během dne nebo REM spánek. Pro lepší záznam spánku doporučuji zapnout „Rozšířený spánek“.
Mobilní aplikace a kompatibilita
Náramek komunikuje s mobily novějším Bluetooth 5.4 a prvotní párování je velmi snadné. Stačí si do svého mobilu stáhnout aplikaci Mi Fitness, přihlásit se do svého Xiaomi účtu a postupovat dle pokynů. Celé prostředí aplikace je přeloženo do češtiny a je intuitivní. Dost lidí může potěšit, že náramek funguje s Androidem a iPhony.
Hned po spuštění máte v aplikaci k dispozici všechny potřebné funkce. Otevírat si můžete podrobnější statistiky vašich aktivit např. Okysličení krve nebo kroky. Spustit si můžete sportovní aktivity a třeba v případě běhu bude zaznamenána poloha na mapu. Celou trasu pak uvidíte v aplikaci a můžete ji sdílet. Musíte však mít v kapse mobil, jelikož náramek nemá GPS. Prohlédnout si můžete grafy o spaní, ženy si mohou nastavit menstruační kalendář a v nastavení pak přizpůsobíte oznámení z aplikací a další funkce.
Výdrž na jedno nabití
Jedná se o malý náramek a vešel se do něj akumulátor o kapacitě 233 mAh. Xiaomi u Smart Bandů (kdysi Mi Bandů) vždy výdrž zvládal výborně, a to díky vlastnímu operačnímu systému HyperOS. Výrobce udává výdrž až 21 dní na jedno nabití a samozřejmě bude dost záležet na vašem požívání. Pokud budete používat rozšířené funkce aktivit, aktivní funkci Always-On a používat častá oznámení, výdrž se bude pohybovat kolem 10–14 dní na jedno nabití. Když jsem však zakázal mnoho funkcí a používal náramek jen základně, vydržel 20–27 dní na jedno nabití. Tak omezeně však nikdo Smart Band 9 používat samozřejmě nechce.
Pro nabíjení slouží přiložený kabel v balení. Stačí ho připojit do notebooku nebo libovolného nabíjecího adaptéru s USB-A a druhý konec s piny magneticky připojíte na náramek. Magnety drží dobře a nabíjení je celkem rychlé.
Závěr
Xiaomi Smart Band 9 se na našem trhu oficiálně prodává jen za 999 Kč s DPH. Výborně tedy navazuje na své předchůdce, a to i svým designem. Je vlastně fajn, že můžete použít příslušenství pro předchozí model. Výrobce v tomto modelu vylepšil maximální jas a displej tedy bude lépe čitelný na přímém světle. Pozoruji také vylepšený běh systému v některých situacích, vylepšení vibrací a měření spánku. Jedná se zkrátka o správný upgrade.
Náramku musím pochválit spolehlivý příjem oznámení, množství ciferníků, možnost používat náramek jako dálkovou spoušť (s mobily Xiaomi) a výdrž na jedno nabití. Rád vidím známé prostředí HyperOS v češtině, výbornou aplikaci Mi Fitness také s českým překladem a možnost náramek používat nejen s Androidem, ale i jablečným iOS.
Vytknout Smart Bandu 9 musím jen oznámení. Příjem funguje spolehlivě, ale nelze na zprávu reagovat třeba krátkou přednastavenou odpovědí „Ok“. Občas spolehlivě nefunguje zobrazení emotikonů. Někomu může chybět GNSS pro záznam polohy, ale samozřejmě narážíme na cenu. Pokud se bez polohy neobejdete, můžete sáhnout po vyšším modelu Xiaomi Smart Band 9 Pro. Příplatek je minimální a dostanete lepší větší displej.