Reproduktorům značky LAMAX jsem se v poslední době věnoval poměrně dost. Na test jsem obdržel i model LAMAX StarCube1. Nalákat chce nejen na kvalitní zvukový projev, ale možnost poslechu bezdrátově, drátově nebo z paměťové karty. Slibuje překvapivě i funkci powerbanky pro nabíjení dalších zařízení.
Obsah prodejního balení
LAMAX StarCube1 dostanete v typické „LAMAXácké“ krabičce. Potěší koženkové poutko pro pověšení reproduktoru, nabíjecí USB-A na USB-C kabel a nechybí ani audio kabel 3,5 mm jack na 3,5 mm jack (AUX). Dále již v balení najdeme jen návody.
Design a konstrukční zpracování
Reproduktor LAMAX StarCube1 se na našem trhu prodává v černém barevném provedení. Připomínat může model SoundJam1, kterému jsem se nedávno věnoval. Nemá však kulatý tvar, přesto jsou hrany hezky zaoblené. Konstrukce je velmi kvalitní a vyzkoušel jsem i běžný test promačkávání různých částí. Někteří výrobci v tomto cenovém segmentu totiž mají problémy s ochrannou mřížkou měničů. Po tvrdším stisku některých části dochází k vyjmutí mřížky. Tento model obstál na výbornou a vše na sebe i hezky lícuje.
Je zvláštní, že výrobce v případě tohoto modelu neuvádí žádnou certifikaci zvýšené odolnosti. U jiných modelů ji totiž zmiňuje a divil bych se, kdyby žádnou základní odolnost tento model nenabízel. Dle konstrukce by něco vydržet měl.
Celkové rozměry reproduktoru dle výrobce činí: 100 × 100 × 228 mm. Lze s ním tedy bez nějakého omezení cestovat a vejít se bude i do menšího batohu. Příjemná je dokonce i váha a výrobce uvádí váhu 1,3 kg. Díky poutku ho pak můžete za něco zavěsit.
Na reproduktoru najdeme logo výrobce, gumovou záslepku ukrývající všechny potřebné konektory a slot pro paměťovou kartu. Zdobí ho decentní proužek s barevným podsvícením. Tlačítkem je možné barvy měnit nebo podsvícení zcela vypnout, což může řada lidí vyžadovat. Vlastně celé zpracování ovládacích tlačítek se mi líbí a nijak nevystupují z konstrukce. V porovnání s již zmíněným levnějším modelem SoundJam1 působí moderněji. Je jich celkem šest, ale podsvícena je jen horní trojice. Pochválit pak musím výrobcem dodávané koženkové poutko.
Chválím, že reproduktor můžete na stůl či jiný povrch umístit nejen na stojato, ale také horizontálně. V obou případech se na reproduktoru nachází dostatečně velké gumové „nožičky“, aby reproduktor po stole neklouzal.
Podsvícení a ovládání reproduktoru
Když máte reproduktor položený na stojato, jsou všechna ovládací tlačítka dobře přístupná. Může se zdát, že výrobce nasadil senzorová tlačítka, ale naštěstí tomu tak není. Jsou fyzická, jejich stisk je jistý a tři z nich jsou podsvícená. První tlačítko slouží pro ovládání či vypnutí podsvícení a přepínání mezi vstupy. Prostřední je pro zapnutí/vypnutí, přepínání mezi režimy ekvalizéru a v případě potřeby reset. Modře podsvícené tlačítko s logem Bluetooth slouží pro párování s mobilem a dalšími zařízeními, ale využívat lze ještě režim True Wireless Stereo (TWS). Zbylá trojice tlačítek podsvícena není a použít je můžete pro ovládání hlasitosti, přehrávání nebo hovorů. Proč se trochu světla nedostalo i k těmto tlačítkům? Netuším a je to velká škoda.
Fyzická tlačítka tedy umožní používat všechny potřebné funkce. Rychle si na ně zvyknete a jejich funkce můžete vidět na screenshotech níže, v návodu z prodejního balení nebo PDF návodu v tomto odkaze.
K reproduktoru není dostupná žádná mobilní aplikace, ale vzhledem k ceně bych ji ani neočekával. On by její vývoj stál další peníze a v tomto cenovém segmentu se musí šetřit. Již tradičně výrobce raději použil dostupné prostředky pro kvalitu konstrukce a zvuku. K čemu taky nějakou obyčejnou aplikaci, když fyzická tlačítka fungují dobře.
RGB proužek je decentní a pokud by vám vadil, můžete ho tlačítkem zcela vypnout. Přepínat můžete i mezi režimy podsvícení. Líbí se mi, že i po vypnutí proužku bude trojice tlačítek stále svítit.
Jak ten reproduktor umí vlastně hrát?
Mluvíme tu o dostupném Bluetooth reproduktoru za 1 499 Kč s DPH. Nejedná se tedy o reproduktor pro nějakého audiofila, ale cílovka bude s kvalitou jistě spokojena. LAMAX StarCube1 je dvoupásmový, maximální výkon měničů je udáván na 40 W, frekvenční rozsah: 20 Hz – 20 kHz a citlivost ≥ 98 dB.
Vlastně se jedná o stejné papírové specifikace jako u modelu SoundJam1. Použil výrobce totožné měniče? Do toho samozřejmě nevidím, ale oba reproduktory jsem vedle sebe porovnával. Dle mého názoru má StarCube1 čistší středy. Měnič uvnitř se skutečně snaží a uslyšíte důraz basů, přesto není jejich důraz přehnaný a užijete si bez problémů všechny hudební žánry. Maximální úroveň hlasitosti je vzhledem k velikosti a ceně taktéž slušná.
Chcete ještě lepší zvuk? Pak si můžete zakoupit druhý totožný reproudktor a bezdrátově je propojit skrze True Wireless Stereo (TWS). Propojení je snadné a reproduktory pak fungují jako levý a pravý kanál. Dostanete tedy stereo.
Reproduktor funguje bezdrátově skrze výbornou verzi Bluetooth 5.3 a podporován je audio kodek SBC. Jedná se o nejrozšířenější kodek a problém nebudete mít s žádným moderním zařízením. Poslouchat hudbu však můžete ještě skrze AUX (3,5 mm jack), z paměťové karty microSD a USB-A flash disku. V takovém případě jsou podporovány audio nahrávky ve formátech: FLAC, MP3 a WAV.
Vstupy můžete manuálně přepínat tlačítkem pro ovládání posvícení. U tohoto modelu však dobře funguje také automatické přepínání. Stačí jen třeba USB-A flash disk do reproduktoru připojit a během dvou vteřin dojde k automatickému přepnutí vstupu.
Výdrž a nabíjení
Ve svých útrobách reproduktor LAMAX StarCube1 ukrývá akumulátor o kapacitě 1 900 mAh. Jedná se o slušnou kapacitu a ona je dobrá i výdrž na jedno nabití. Výrobce udává až 18 hodin na jedno nabití při poslechu hudby cca na 80% úroveň hlasitosti. Já hlasitost i zařízení často střídal a nejčastěji jsem se dostal na krásných 14 hodin na jedno nabití. Výrobcem udávaných 18 hodinu poslechu hudby tedy není nereálné číslo a vždy bude záležet na vašem použití.
Reproduktor si rozumí s různými nabíjecími adaptéry a já používal nabíječky k mobilům. Nabíjí se skrze USB-C konektor a z úplného vybití do plného stavu se akumulátor nabije za přibližně 2,5 hodiny.
Výrobce láká, že reproduktorem můžete nabíjet další zařízení. Posloužit k tomu může do balení přiložený USB-A na USB-C kabel nebo lze použít jiný. USB-A konektor tedy neslouží jen pro poslech hudby z flash disků, ale zvládá nabíjet. Tato funkce se na cestách může hodit pro nouzové přiživení mobilu nebo připojení menší externí svítilny. Nabíjecí výkon samozřejmě není vysoký, ale v případě nouze vás zachrání. Aby nedošlo k vyšťavení reproduktoru, dojde k automatickému vypnutí nabíjení externího zařízení po 30 minutách. Kdykoliv můžete zařízení znovu připojit a spustit nabíjení.
Závěr – za ty peníze fajn kousek
LAMAX StarCube1 se v době psaní recenze prodával nejen v oficiálním e-shopu LAMAXShop.cz za 1 499 Kč s DPH. Ve světě audia se jedná o nízkou cenu a za ty peníze toho nabízí dost. On je vlastně i znát rozdíl ceny mezi levnějším modelem SoundJam1 za 1 299 Kč s DPH a tentokrát testovaným modelem. Rozdíl ceny je minimální, ale StarCube1 má takové čistší středy a zvukové podání se mi zkrátka líbí víc. Tlačítka pak působí moderněji, ale někomu zas může vyhovovat více zpracování tlačítek levnějšího modelu. Vždy je to o preferencích daného uživatele.
Když si vše opravdu shrnu, LAMAX StarCube1 se povedl a pochválit mu musím nejen zvuk, ale také výdrž na jedno nabití a funkci powerbanky. Někdo by jistě ocenil možnost poslouchat nejen bezdrátově, ale i skrze AUX, flash disk nebo z paměťové karty. TWS je také příjemná funkce.
Co bych reproduktoru vytkl? Líbí se mi zpracování fyzických tlačítek a jejich podsvícení. Je však velká škoda, že nejsou podsvícena zbylá tlačítka. Při posezení večer venku by totiž byla hned pěkně na očích.