RECENZE: Fitbit Charge 5 – šikovný chytrý náramek s možností placení

Na test jsem obdržel chytrý fitness náramek Fitbit Charge 5. Výrobce se snažil do malého těla vměstnat různé funkce, které můžete znát třeba z dražších hodinek Fitbit Sense. Neměří tedy jen různé sportovní aktivity, ale i spánek, SpO2 a EKG. Náramek také zaujme tím, že podporuje bezkontaktní platby i na našem trhu, a to skrze službu Fitbit Pay. V době psaní recenze bylo možné náramek zakoupit na velkých e-shopech za 4 490 Kč s DPH.

 

Co najdu v balení?

K náramku Charge 5 dostanete pochopitelně nabíjecí kolébku, ale i dvě velikosti silikonového řemínku, což výrobci chválím. Dále v balení najdete jen různé návody.

 

 

 

Pozitiva:

 • Dvě velikosti řemínku v balení
 • OLED displej
 • Malé rozměry
 • NFC a Fitbit Pay pro bezkontaktní placení
 • Prostředí systému v češtině
 • Mobilní aplikace v češtině
 • Měření SpO2 a EKG
 • Funkce pro ženy
 • Rozumná cena

 

Negativa:

 • SpO2 měří jen během spánku
 • Otravné zadávání PINu při platbách

 

 

 

Design a zpracování

Fitbti Charge 5 je chytrý náramek, nikoliv chytré hodinky, díky čemuž má malé rozměry. Na ruce jej tedy po chvilce takřka neucítíte. Na člení ploše nabízí 1,04palcový OLED displej a rám náramku je z hliníku, díky čemuž působí bytelným dojmem. Ocenit můžete také 5ATM voděodolnost, což znamená, že si náramek můžete vzít třeba i na plavání.

Řemínek je silikonový a v balení najdete hned dvě velikosti, což je jen dobře. V mém případě jsem hned po vybalení musel řemínek vyměnit za větší velikost. Řemínek tedy můžete libovolně měnit dle potřeby a třeba na AliExpressu si můžete řemínků nakoupit hned více a měnit je dle potřeby.

 

 

 

Displej a prostředí hodinek

Fitbit Charge 5 nabízí barevný 1,04palcový OLED displej. Nechybí mu ani automatická regulace jasu a maximální jas je dostatečný i pro čitelnost na přímém světle. Hezké je i barevné podání a pozorovací úhly jsou příkladné.

V náramku najdete operační systém Fitbit OS, ten je kompletně přeložený do češtiny a snadno se ovládá. Nechybí mu nic podstatného a v mobilní aplikaci si můžete nastavit třeba i jiný ciferník. Celé prostředí se ovládá pomocí gest, jak můžete vidět na krátkém videu níže.

 

 

 

Bezkontaktní placení

Náramek Fitbit Charge 5 v sobě ukrývá NFC cívku, která spolupracuje se službou Fitbit Pay. Díky tomu můžete využívat bezkontaktní placení. Pokud to tedy vaše banka podporuje. Službu podporují banky:

 • Air Bank
 • Reiffeisen Bank
 • Revolut
 • Fio Banka
 • Česká spořitelna
 • Komerční banka
 • Moneta Money Bank
 • mBank

A jak náramkem Charge 5 platit? Je to velice jednoduché. Pokud máte vše správně nastavení v mobilní aplikaci, kde stačí jen zadat svou platební kartu, tak stačí náramek probudit, použít gesto z horní části displeje dolů, klepnout na platby, případně zadat PIN a přiložit náramek k platebnímu terminálu. Platebních karet do náramku lze nastavit samozřejmě více a pohodlně se lze mezi nimi přepínat. Celý postup si můžete přečíst v samostatném článku.

Platby mi fungovaly během mého používání výborně a ani jednou jsem nezaznamenal problém s žádným platebním terminálem. Výtku bych měl jen k zadávání PINu, které je na tak malém displeji dosti otravné. Doporučuji si tedy nastavit PIN 0000, aby bylo jeho zadávání rychlé.

 

 

 

Co náramek monitoruje?

Fitbit Charge 5 umí monitorovat vše, co ostatní náramky. Umí tedy počítat kroky, ušlou vzdálenost, spálené kalorie, úroveň stresu, srdeční tep a i EKG. Skvěle pak měří i spánek, kdy máte přehled mezi lehkým, REM spánkem i krátkým zdřímnutím. Během spánku se zaznamenává také dechová frekvence a SpO2. Je velká škoda, že SpO2 nelze zaznamenávat kdykoliv, ale jen během spánku. Tepová frekvence se však může zaznamenávat neustále.

Náramek má v sobě také zabudovanou GPS, takže si jej můžete vzít třeba na běhání, cyklistiku ale i jiné aktivity. Umí monitorovat až 20 různých aktivit, což sportovci jistě ocení.  Na své si přijdou i dámy, protože lze zaznamenávat menstruační cyklus. Tuto funkci jsem však bohužel neměl jak otestovat. 😀

 

 

 

Notifikace, budíky a upozornění na hovory

Jako správný chytrý náramek umí i Charge 5 přijímat jakékoliv notifikace (upozornění z aplikací). To fungovalo naprosto ukázkově a text mohl být i s diakritikou. V mobilní aplikaci si můžete nastavit, z jaké aplikace chcete notifikace dostávat např. z Messengeru a zprávy si přímo na náramku budete moci přečíst a reagovat na ně. Notifikace fungují ale i z jiných, než jen komunikačních aplikací a já používám třeba i upozornění z aplikace Zásilkovna, abych věděl, že můj balíček již byl doručen na výdejní místo.

Praktické je také používání budíků, to můžete používat třeba na buzení pomocí vibrací, anebo jako upozornění třeba na léky. Síla vibrací je dostatečná a myslím si, že většinu lidí probudí. Náramek nemá žádný mikrofon ani reproduktor, takže skrze něj nelze telefonovat. Na příchozí hovor ale budete spolehlivě upozorněni pomocí vibrací.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Výrobce udává, že náramek Charge 5 je schopen vydržet 7 dní na jedno nabití. Záleží ale jen na tom, zda budete používat GPS, jaké funkce budete mít aktivní a jak budete používat notifikace. Když jsem náramek používal s notifikacemi, tak mi vydržel krásných 6 dní na jedno nabití. Sedm dní tedy vydržet může. K nabíjení pak slouží nabíjecí kolébka, kterou připojíte ze spodní části náramku na nabíjecí piny.

 

 

 

Mobilní aplikace

Pro spárování náramku pak slouží mobilní aplikace Fitbit, ta je dostupná jak pro Android, tak i jablíčkové iOS. Párování náramku je velice jednoduché a bezproblémové na všech zařízeních. K náramku dostanete také jako bonus 6měsíční předplatné Fitbit Premium, díky kterému budete mít odemknuto více metrik. Předplatné můžete kdykoliv zrušit v Obchodě Play.

Mobilní aplikace je celá v češtině, za což si výrobce odnáší velkou pochvalu. Vyznat se v ní je snadné a ovládání zvládne i méně zdatný uživatel. Hned po otevření aplikace máte před sebou všechna naměřena data, která si navíc můžete rozklepnout pro více informací a grafů. Aplikaci nechybí ani sociální prvek, díky kterému se můžete třeba s kamarády hecovat a překonávat se.

 

 

 

Závěr – konečně pořádný chytrý náramek

Fitbit Charge 5 je vydařený náramek, kterému k dokonalosti chyběla jen možnost nepřetržité měření SpO2, jako to umí některá konkurence. Výrobce také mohl lépe vyřešit otravné zadávání PINu. Nic víc vlastně náramku vytknout nelze a řadí se mezi ty nejlepší chytré náramky na trhu.

Někteří náramku kritizují vyšší cenu, ale já si myslím, že cena je adekvátní. Když se podíváte na nabídku jiných chytrých náramků, tak drtivá většina nemá tak kvalitní konstrukční zpracování, nemá automatickou regulaci jasu displeje ani GPS nebo možnost placení skrze tolik bank.

Mám si tedy Fitbit Charge koupit? No, pokud hledáte nějaký malý chytrý náramek a nechcete chytré hodinky, tak Charge 5 mohu jednoznačně doporučit. Pokud však chcete větší displej, podíval bych se po chytrých hodinkách Fitbit Versa 3.

>>Mohlo by se vám také líbit:

4 komentář

 1. Mám hodinky Fitbit 2 a ty umožňují platit i Revolutem ( běžně používám v cizině). Předpokládám, že to bude u náramku stejné.

  1. Adolf Pupík

   Ano, bude to stejné. Do recenze Revolut doplním. 🙂

 2. Mobilná aplikácia funguje v češtine, ale v aplikácii fitbit nemôžem CZ jazyk navoliť ? Je to obmedzené krajinou, alebo to bude fungovať aj na Slovensku?Náramok v CZ jazyku beží, len tá aplikácia nejde ? Chcem Vás poprosiť o radu. Ďakejem

  1. Adolf Pupík

   Jazyk mobilní aplikace Fitbit lze manuálně přepnout. Stačí vlevo nahoře klepnout na ikonu profilu/Nastavení aplikace/Vybrat polohu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*