Recenze dostupných špuntů Oppo Enco Buds2

Výrobce Oppo na našem trhu prodává hezké chytré telefony, ale za zmínku rozhodně stojí i jeho bezdrátová sluchátka. Na test jsem obdržel model Oppo Enco Buds2, což jsou špuntová sluchátka pro méně náročné posluchače. Výrobce slibuje slušný zvuk s důraznějšími basy a nízkou cenu pod 1000 Kč. Stojí sluchátka za to?

Co najdu v prodejním balení?

V malé prodejní krabičce dostanete vše, co ke sluchátkům budete potřebovat. V malém sáčku se nachází různé velikosti gumových špuntů a k dispozici je stručný český nebo slovenský návod k použití.

Design a konstrukce

Oppo Enco Buds2 se na našem trhu prodávají v bílém barevném provedení. Škoda, že k dispozici není třeba černá verze, ale na bílé zas nejsou časem vidět vlasové škrábance. Nabíjecí krabička má kulatý tvar se zaoblením po stranách. V kapse vám tedy nijak vadit nebude. Na krabičce najdeme logo výrobce, nabíjecí konektor USB-C a diodu značící nabíjení hned vedle konektoru. Pant netrpí na samovolné otevírání a vyjímání obou sluchátek z krabičky je snadné.

V balení najdete gumové špunty různých velikostí, aby sluchátka sedla do uší každému. Výměna šuntů je velice jednoduchá a jedná se o typ sluchátek s nožičkami. Na každé nožičce se nachází malá prohlubeň s dotykovou plochou pro využívání gest. Na spodní části nožičky jsou vidět nabíjecí piny a na sluchátkách si lze všimnout také mikrofonů a označení stran L – levé sluchátko / R – pravé sluchátko.

Sluchátka jsem používal nejen při práci na notebooku v klidu, ale také při chůzi venku. V uších držela jak přibitá a jejich ergonomii jsem si pochvaloval. Dost lidí ocení jejich nízkou udávanou 4 g váhu a zvýšenou odolnost IPX4. Ta se týká pouze sluchátek a vydrží tedy třeba vystavení potu.

  • Rozměry sluchátek: 35,2 x 20,3 x 23,3 mm
  • Rozměry nabíjecí krabičky: 57 x 57 x 25,6 mm
  • Váha: 38 g nabíjecí krabička společně se sluchátky a 30 g bez sluchátek

Hlasitost, kvalita zvuku a hovory

Od sluchátek za cenovku pod 1000 Kč samozřejmě nemůžete očekávat nějaký audiofilský zážitek. To nikdo ani neočekává, ale za poslední roky se i kvalita dostupných sluchátek příjemně zvedla. Výrobce se chlubí, že Oppo Enco Buds2 v sobě mají 10 mm měniče a udává jeho citlivost: 103 dB @ 1k Hz a frekvenční rozsah 20 Hz – 20 kHz. Podporovány jsou kodeky: AAC a SBC.

Sluchátka dle mého názoru hrají dostatečně hlasitě a na danou cenovou kategorii je slušná i kvalita zvuku. Basy jsou i v běžném režimu bez nastavení na můj vkus trochu důraznější, ale to je v této cenovce naprosto běžné. Ona to i cílovka vyhledává. Celkem dost jsem využíval možnost poslechu jen z jednoho sluchátka, zatímco druhé bylo připraveno k použití v nabíjecí krabičce. V mobilní aplikaci si můžete vybrat mezi třemi režimy, a to: Původní zvuk, Silnější basy nebo Čisté vokály. Já nejraději používal první zmíněný, ale věřím tomu, že mnoho mladších generací ocení režim s ještě větším zvýrazněním basů.

Velkým problémem některých dostupnějších sluchátek je synchronizace zvuku s videem. Během testování jsem sluchátka zkoušel se hraním her v cloudové službě Boosteroid, sledování videí na internetu nebo sledování filmů. U her problém nenastal, se sledováním videí z různých služeb také ne, ale u filmů s vyšším bitratem se zvuk vypne. To jsem i očekával.

Výrobce se nikde nechlubí funkcí aktivní potlačení okolního hluku (ANC) a sluchátka tuto funkci tedy nemají. Opět zde narážíme na cenu a i když to konkurence v tomto segmentu často nabízí, nemá to moc velký význam. Chlubí se ale „AI hloubkovým potlačením šumu pro hovory“. Mikrofony na sluchátkách tedy slouží jen pro hovory a během používání jsem jejich funkci využíval nejen pro hovory přes operátora, ale také hovory přes Telegram. S hovory jsem problémy neměl a i na druhé straně jsem byl slyšet zřetelně.

Ovládání dotykovými gesty

Na každém sluchátku se nachází menší dotyková plocha pro využívání gest. To funguje celkem dobře a dotykové plochy nemají tendence se samovolně ovládat. Používat můžete běžné klepnutí, dvojí nebo trojí poklepání a podržení. Přednastavená gesta každého sluchátka najdete ve skenu návodu od výrobce níže, ale přizpůsobit si je můžete v mobilní aplikaci.

Podpora zařízení a mobilní aplikace

Oppo Enco Buds2 se zařízeními komunikují skrze Bluetooth 5.2. Uváděna je podpora zařízení s Androidem a iOS, ale během testování fungovala bez problémů s Windowsem, Linuxem a systémy Wear OS a HarmonyOS v chytrých hodinkách. Používat je tedy můžete nejen s mobilem venku, ale také při práci na notebooku. Párování se zařízeními je také jednoduché a celý postup najdete v tomto odkaze nebo v návodech v prodejním balení.

V recenzi již byla zmínka o mobilní aplikaci a pokud máte mobil značky Oppo, budete mít k dispozici exkluzivní funkce. Sluchátka podporují rychlé připojení k zařízením Oppo a stačí krabičku jen otevřít a během chvilky se na mobilu zobrazí okno pro připojení. Nemusíte ani stahovat žádnou mobilní aplikaci, protože přímo v nastavení Bluetooth můžete přejít do „Funkce sluchátek“. Budete tam mít všechny funkce aplikace, ale navíc s českým překladem. Ostatní uživatelé zařízení s Androidem nebo iOS budou moci bezplatně stáhnout mobilní aplikaci HeyMelody. Je v angličtině, ale to asi nikomu moc nevadí.

A co aplikace a funkce od Oppo umí? Uvidíte stav nabití, upravit si můžete dotyková gesta podle sebe a uživatelé mobilů Oppo mohou používat spoušť fotoaparátu poklepáním. V „Ekvalizér Enco Master“ si můžete vybrat jeden ze zmíněných režimů podání hudby.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Oppo udává, že sluchátka jsou schopna na jedno nabití vydržet až 28 hodin na jedno nabití. Jde o celkovou výdrž společně s nabíjecí krabičkou. V každém sluchátku se nachází akumulátor o kapacitě 40 mAh a v nabíjecí krabičce 460 mAh. Hodně ale záleží na vašem použití. Výrobce však dle mého názoru neuvádí nepravdivé údaje a celkově jsem na jedno nabití vydržel kolem 23 hodin na jedno nabití. Kdybych tedy poslouchat s trochu nižší hlasitostí, 28 hodin by mohlo být reálné číslo.

Sluchátka se začnou nabíjet ihned po vložení do krabičky a krabička se pak nabíjí jakoukoliv nabíječkou s USB-C kabelem. Z úplného vybití se sluchátka v krabičce nabijí do 90 minut a společně s nabíjecí krabičkou pak do 200 minut. Výrobce také udává, že 10minutovým nabíjením sluchátek v krabičce dostanete celou hodinu poslechu hudby. Opět ale záleží na úrovni hlasitosti.

Závěr – cílovka bude spokojena

Oppo Enco Buds2 se v době psaní recenze prodávala v českých e-shopech za cenovku lehce pod 1000 Kč. Ve světě audia se tedy jedná o velice nízkou cenu a dosti lidem taková sluchátka i postačí. Výrobce chválím za zpracování nabíjecí krabičky, protože má do kapsy ideální tvar a oblé strany. Příjemná je také ergonomie sluchátek a jejich velmi nízká váha. Rád vidím možnost přizpůsobit si funkci dotykových gest, mobilní aplikaci pro všechny výrobce mobilů a na danou cenovou kategorii budete spokojeni i se zvukem. Moc pochválit pak musím výdrž na jedno nabití nebo možnost používat jen jedno sluchátko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*