RECENZE: Apple Watch 7 – skvělé hodinky s několika nedostatky

Musím začít hned přiznáním, nikdy jsem nepatřil úplně mezi fanoušky designu Apple Watch. Oblázek není ideální tvar, který bych chtěl nosit a hodinky s kulatým ciferníkem jsou pro mě více hodinky než hodinky s ciferníkem hranatým. I tak se mi na ruku nějaké ty hranaté dostaly a většinou se nakonec i pohodlně nosily.

Od prvních hodinek společnosti Apple pro svou ruku mě odradil vždy jediný problém – nějak jsem se nemohl smířit s tím, že ty hodinky vydrží tak málo na jedno nabití. Člověk ale občas musí skočit do neprobádaných hlubin, a tak s Apple Watch 7 přišel moment, který jsem nečekal. Mám je na ruce a používám je. Byl to dobrý nápad?

 

 

 

Balení: hezké, ale moc tam toho nenajdete

Tenhle odstavec je poměrně jednoduchý. Balení je podobné jako u předchozích modelů. Apple Watch 7 si domů přinesete v papírové krabičce. Po jejím rozbalení na vás vypadnou dvě krabičky tvrdšího zpracování. Jedna obsahuje řemínek, který jste k hodinkám napárovali a druhá pak nabídne samotné hodinky. Kromě různých papírenských kousků naleznete v balení hodinek ještě nabíjecí kabel. Jedná se o malý magnetický kulatý puk, který se přichytí ke spodní části hodinek. Ten je na druhé straně nově zakončen USB-C a nedostanete k němu samozřejmě adaptér do zásuvky. Tady mě trochu škrábe na mozku to věčné ohánění se ekologií. Adaptér nedostanete, protože jej nejspíše máte doma. Apple ovšem přešel na USB-C kabely a takový adaptér nemá doma každý. Shodou okolností já ano, ale je to opravdu jen náhodou. Tak tedy, pojďme vyhodit ty tradiční Áčkové a přivítejte dobu Céček. Prostě eko. V rámci ekologického smýšlení ještě zůstanu s jedním konstatováním. Krabička je až zbytečně veliká. Jde o hodinky, řemínek a kabel, stačilo by něco menšího.

 

 

 

Zpracování: 21. století jak se patří

Hodinky nového uživatele přivítají už dobře známým obdélníkovým tvarem. Na horní části těla na pravé straně hodinek jako jediný prvek vyčnívá korunka pro ovládání.

Na ruce mám hliníkovou variantu v tmavě zelené barvě ve 45mm velikosti (na výběr je také menší 41mm varianta). To znamená hned dvě věci – hliník je trochu náchylnější na škrábnutí a tmavé barvení vám toho moc neodpustí. Displej pak není safírový a nějaká ta pecka o futra zabolí. Údajně jsou to super odolné hodinky a jsou odolnější více než kdy dříve. Do marketingového videa fajn, ale pokud se nerozhodnete alespoň pro ocelovou edici se safírovým sklem pak vězte, že své hodinky musíte šetřit. Nic to ale nemění na tom, že hodinky působí prémiovým dojmem a dají vám to znát hlavně při zapnutí displeje. Ten je totiž na poměry hodinek obří a pokud zvolíte vhodný ciferník, pak budete určitě paf. Právě natažený displej má za následek menší zaoblení hodinek, což činí snad jediný rozdíl oproti Apple Watch 6. I tak si ale myslím, že vás nikdo na ulici nezastaví se slovy „wow, ty máš nové watchky!“ Na první pohled je opravdu snadné si je splést s předchůdcem.

Co více dodat? Snad jen, že pod korunkou najdete další tlačítko, které je všem uživatelům dobře známé. Řemínky přichytíte tradičním zasouvacím systémem a vše je velmi snadné, zvládne to i jedinec, který se s tím ještě nesetkal. Na zadní straně najdete senzory pro měření všeho možného i nemožného a ještě dodám, že tato malá televize na ruku snese i vodu. Zaplavete si s ní (vodotěsnost do 50M) a sprcha tomu také neublíží (IPX6).

 

 

 

 

Displej a ovládání

Displej už jsem načal v předchozím odstavci. Velká LTPO OLED obrazovka od kraje ke kraji se pyšní 1,9 palci. V podstatě k němu nemám žádnou výtku. Je krásný, vše jde dobře vidět, právě jeho velikost budí pocit, že tyhle hodinky jsou přesně to, jak si to zřejmě každý představuje. Každý kdo oželí případný kulatý formát. Svítivost by měla být až 1000 nitů a potvrdit můžu, že jsem s viditelností na displej neměl nikdy problém. V noci naopak displej umí jít na tak nízké hodnoty, že i kdybyste podstoupili terapii tmou a tohle na vás po týdnu zasvítilo, žádná deprivace ze světla vás nečeká. Tady posílám jedničku s hvězdičkou.

Ovládání je také špičkové. Hlavním prvkem je již zmiňovaná korunka. Tu můžete mačkat, točit nahoru i dolů a celé prostředí během chvilky dostanete do malíku. Respektive do ukazováčku. Ovládat hodinky můžete také pomocí displeje. V tomto případě vás čekají velmi rychlé reakce na dotyk. Tlačítko pod korunkou slouží ke spuštění task managera – ano, i zde můžete ukončovat aplikace. Dvojí stisk spustí Apple Pay.

Placení hodinkami patří k těm nejpohodlnějším. Celé prostředí je na patřičných místech doplňováno haptickou odezvou, kterou Apple umí. Když cvaká korunka, máte pocit, že za vším stojí mechanická kolečka mistra Hanuše. Jak malý vibrační strojek dokáže ošálit mé smysly, je k neuvěření.

 

 

 

Systém a výdrž: hromada funkcí na malou baterku

Samotný systém je rychlý, vše se rychle spouští a nesetkal jsem se s jediným zádrhelem. Pro hodinky existuje celá řada aplikací a mnoho z nich se stáhne po vzoru vašeho telefonu. Překvapila mě v hodinkách tak třeba aplikace Stocard plná klubových kartiček. V Messengeru od Facebooku, promiňte, Mety, můžete projíždět celé konverzace. To samé vás čeká s iMessage a hodinky jsou spíše prodlouženým služebníkem iPhonu na vaší ruce. Nemusíte sahat do kapsy tak často, jak jste pravděpodobně zvyklí a hodně operací uděláte už z hodinek. Do hodinek dostanete také hudbu. 32GB úložiště toho snese dost a pokud vám chybí iPod Nano, řekl bych, že hodinky jsou jeho nástupce. Navíc vám dopřejí hromadu funkcí navíc.

Nejvíce jsem se bál výdrže. Když hodinky používáte, dojde vám, kde je zakopaný pes. Umí toho strašně moc, zobrazují to v parádní kvalitě, vše je rychlé a přitom je to tak malé. Co si ta baterka uvnitř může vůbec počít? Různé historické anály mě krmily informacemi, že hodinky vydrží osmnáct hodin na jedno nabití. To mě trochu děsilo, protože by to znamenalo, že když vyjdu brzo ráno a večer se vydám na pivo, kde se člověku snadno stane, že se zdrží, mohlo by se stát, že mi hodinky na ruce umřou. Naštěstí jsem vypnul jinak povedený Always-On displej a s výdrží jsem se dostal ke dvěma dnům, což už je docela fér výdrž. Připočíst k tomu musím velmi rychlé nabíjení, takže stačí hodit hodinky na puk během čištění zubů a nějaký ten čas získáte.

Propracovaný je systém notifikací, hodinky vás informují téměř o všem, co přijde na telefon. Zprávy a e-maily si tak přečtete velmi pohodlně a vibrační odezva je příjemná. Víte o ní, ale neurve vám to končetinu jako minové pole v bývalé Jugoslávii. Hovory skrz hodinky také probíhají v pohodě, připojení je rychlé, reproduktor na domácí volání dostatečně hlasitý, ve větším ruchu už to není ono. Ještě zmíním, že hodinky mohou dodržovat režim nerušit a také další nastavené režimy z iPhonu.

Apple Watch 7 navíc nešetří ani svou nabídkou zdravotních funkcí. Kromě srdečního tepu, který vám dnes změří i Tamagoči, můžete počítat s EKG, okysličení krve a monitorování spánku. Zmínit musím také povedené motivační prvky. Kroužky jsou zábavné a řekl bych, že řadě lidí se sběratelskou mánií mohou k pohybu prospět i medaile. Dočkáte se tak třeba měsíčních výzev, které jsou stavěny vždy na míru uživateli a motivují ho překonat svůj průměr z minula.

 

 

 

Samá chvála! A co kritika?

Řekl jsem si, že dnes recenzi pojmu trochu jinak. Zmíním v článku, jak se vše fajn používá a co funguje. Jenže nic není bez chyby a ani tyto hodinky nejsou, ač se to tak může zdát. Samozřejmě hlavní nevýhodou je výdrž. Nicméně ta je daní právě za to, jak chytré hodinky jsou. Proto pečlivě při koupi uvažte, zda jste schopni alespoň jednou za dva dny hodinky nabíjet.

S novým pukem nabijete hodinky super rychle. S jakoukoliv jinou nabíječkou už ne. A poměrně zásadní problém je, že si je nenabijete ani ze zad iPhonu. To je dnes velmi populární funkce u konkurence a je škoda, že něco takového tady nenajdeme. Ba co víc, pokud máte MagSafe nabíječku pro telefon, ani na té hodinky nenabijete. Dostávám se opět k tomu Eko modelu. Hey, Siri, Macbook nabíjím USB-C, iPhone Lightningem nebo MagSafe plackou a hodinky mají taky svůj vlastní pidi MagSafe. Kdo to má pořád přepojovat? Řešením může být například dvojitá nabíječka, kterou můžete složit do svého batůžku, právě z dílny Applu. Jenže pozor, ta podle všeho nepodporuje rychlé nabíjení hodinek a ta cena, to je ústřel na entou.

U konkurence se člověk dočká poměrně hezkého monitoringu aktivit. Pokud se s Apple Watch vydáte na delší chůzi, budou vám vibrovat na ruce, ať odpálíte režim cvičení. Potom jej zase musíte vypnout. A když se tohle opakuje několikrát denně, dokáže to člověka přinejmenším na… naštvat. Kde je nějaké automatické zaznamenávání, které mě nebude rušit? Jasně, může být trochu méně přesné, ale já prostě nechci v tomhle mrazuvenku vyhrnovat rukávy třiceti vrstev zimního oblečení, abych na displeji hodinek odkliknul „Ano, opravdu chodím“.

U měření aktivit zůstanu. Protože nevím, jak si v Applu představují monitoring spánku. Délka mého spánku je totiž žalostně málo, co se informací týče. Nosit kvůli tomuto na ruce Apple Watch je tak trochu zbytečné a klidně je můžete nabíjet každý večer. Žádné spánkové fáze, žádné hlubší analýzy. Jen to jak dlouho spíte. Občas se dozvíte, že se vám podařilo tři dny z pěti spát osm hodin. Super. Ale délka spánku, ač je důležitá, nevypovídá o spánku zas tak moc. Může se stát, že spíte devět nebo deset hodin, ale spíte lehce, máte málo procent v potřebných spánkových fázích a to, co nabízí Apple, je nedostatečné. Ani tomu nechci říkat monitoring spánku.

Apple zároveň sliboval QWERTY klávesnici exkluzivně pro tento model. Tu sice můžete mít, ale jen s nastaveným anglickým regionem. Vše se do angličtiny také opravuje a česky nenapíšete ani ň. Je možné, že se časem dočkáme více jazykových mutací, ale na to, že šlo o jednu z hlavních novinek, je to trochu smutné.

 

 

 

Závěr: skvělé chytré hodinky, co mají hodně před sebou

Závěrem nezbývá, než konstatovat, že nové Apple Watch jsou povedené hodinky. Jsou chytré, svižné, pohodlně se nosí i ovládají. Nabídnou řadu zdravotních analýz, motivují vás k výkonu a když budete chtít, užijete si s nimi i zábavu v podobě jednoduchých her. Je to malý iPhone na ruku a vy nebudete mít moc důvodů vytahovat telefon z kapsy, protože si na hodinkách zobrazíte kalendář, poznámky i připomínky.

K dokonalosti jim ale přesto chybí překvapivě hodně. Lepší analýza spánku, klávesnice pro více jazykových mutací, automatický záznam cvičení a případně možnost nabít hodinky třeba ze zad iPhonu. Pokud chcete kvalitní záznam svého fyzického výkonu, možná bych se podíval jinde. I když je tohle dostačující, konkurence nabídne víc. Pokud ale chcete na ruku chytrou vychytávku, která funguje jak má a možná ještě mnohem lépe, je to pro vás to pravé ořechové.

Cena také není nejnižší. Hliníkový model vás bude stát 11 790 Kč (41mm varianta 10 990 Kč) a varianta z nerezové oceli se safírovým sklem dokonce 20 390 Kč (41mm varianta 18 990 Kč).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top